Pozrite si históriu Škody Octavia v inzerátoch Autobazar.EU

Škoda Octavia je už od predstavenia univerzálnym autom. Prevezie ako pracovné nevyhnutnosti, tak rodinu. Jej moderná história začala v roku 1996, ale už predtým sa na trhu objavila v šesťdesiatych rokoch. My si pozrieme ako sa vyvíjal dizajn vozidla pomocou inzerátov na Autobazar.EU.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.02.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Pozrite si históriu Škody...

Auto-moto zaujímavosti

Pôvodná Škoda Octavia (1959-1971)

Prvá Octavia vznikla ako nasledovník populárneho modelu 440. Tento model ponúkal výber medzi karosériou dvojdverového sedanu, či skôr kupé a dvojdverového kombi, ktoré by dnes určite nieslo vzletné označenie Shooting Brake. Kombi sa ukázalo v roku 1960 a v roku 1961 prešiel model modernizáciou, ktorá priniesla viditeľné viečko nádrže a nové plutvy a zadné svetlá.

https://www.autobazar.eu/skoda-octavia-super-1962-id18447327.html

Pozrite si históriu Škody Octavia v inzerátoch Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Škoda Octavia I (1U, 1996-2000)

Prvá generácia novodobej Octavie priniesla niečo šialené. Niektorí si doteraz pamätajú tú senzáciu, ktorú predvádzal batožinový priestor s objemom 528 litrov. Trochu nevýhodou však bol menší priestor na zadných sedadlách. Avšak stále bol lepší ako v prípade jediného modelu automobilky dovtedy, Felicie. Octavia prvýkrát do ponuky Škody priniesla moderné motory z koncenu Volkswagen, ktorými vtedy bez pochýb TDI a 1,8 20V boli.

https://www.autobazar.eu/skoda-octavia-16-glxi-id12419658.html

Pozrite si históriu Škody Octavia v inzerátoch Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Škoda Octavia I (1U, 2000-2004)

Facelift Octavie ukázal ešte modernejšie vozidlo ako bolo pokiaľ prišiel. Interiér sa zmenil výraznejšie a dokonca je možné nájsť predfaceliftovú karosériu s modernizovanou prístrojovou doskou. Tá používa lepšie materiály a vyzerá modernejšie. A rovnako to je aj s vizážou exteriéru. Vzadu stačilo zmeniť rozloženie svetiel a pridať číre kryty. Vpredu sú už tiež číre kryty a model pôsobí dynamickejšie. Zmena svetiel si vyžiadala aj zmenu predného nárazníka. Rok 2000 však znamenal aj predstavenie športovo ladeného modelu RS, ktorý dostal výkon 132 kW (180 k) z 1,8-litrového 20-ventilového turbomotora.

https://www.autobazar.eu/skoda-octavia-18-t-rs-id15135173.html

Pozrite si históriu Škody Octavia v inzerátoch Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Škoda Octavia II (1Z, 2004-2009)

Ak nebudeme brať do úvahy model zo šesťdesiatych rokov, tak v roku 2004 predstavila automobilka model Octavia druhej generácie na autosalóne v Ženeve. Bol novou modernou interpretáciou toho, čo automobilka predstavila 8 rokov dozadu. A tento model vyriešil všetky pripomienky na priestor na zadných sedadlách, ktorým musela čeliť prvá generácia. Dynamický dizajn predku s úzkymi reflektormi a znova veľký kufor boli hlavnými ťahúňmi. K nim sa pridala karoséria kombi, verzia s terénnou vizážou Scout a športový model RS, prvýkrát v Octavii aj s naftovým motorom a automatom. V roku 2008 prišiel do RSky nový naftový motor, ktorý konečne nahradil pôvodný systém Common-Railom.

https://www.autobazar.eu/skoda-octavia-combi-20-tdi-4x4-scout-id18353763.html

Pozrite si históriu Škody Octavia v inzerátoch Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Škoda Octavia II (1Z, 2009-2012)

Facelift druhej generácie Octavie prišiel v roku 2009 a spôsobil celkom šok. Predné svetlá mali dvojnásobnú plochu a miesto ostrých hrán boli zrazu oblé. A to nesedelo každému. Úspech sa však nestratil a Octavia naďalej bola favoritom firemných flotíl. S touto funkciou sa dobre pasoval motor 1,6 TDI s nízkou spotrebou. Tak ako v pôvodnej verzii tejto generácie ostali zachované verzie RS a Scout. Tieto autá sú stále veľmi obľúbené medzi jazdenými autami a začínajú byť za veľmi nízke ceny. Okrem firemného využita znova fungovali aj ako rodinné vozidlá. Práve tento facelift prvýkrát Octavii doplnil denné LED svetlá. V roku 2010 pribudol modelu najmenší motor v histórii, konkrétne 1,2-lirový TSI s výkonom 77 kW (105 k).

https://www.autobazar.eu/skoda-octavia-combi-ii-20-tfsi-rs-dsg-id18304799.html

Pozrite si históriu Škody Octavia v inzerátoch Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Škoda Octavia III (5E, 2012-2017)

Tretia generácia Octavie, tej modernej, ukázala, že ostré línie sú in a budú aktuálne veľmi dlho. Aj preto tieto autá vyzerajú aj po deviatich rokoch naozaj moderne. Auto, ktoré navrhol Josef Kabaň zožalo po modernizovanej druhej generácii naozaj veľký úspech. Celkovo model narástol a priestor na zadných sedadlách je už bez kompromisov. Vo výbave mohli prvýkrát byť prvky ako kamera smerujúca vpred a radar. To znamenalo adaptívny tempomat, ale aj sledovanie pruhov. V praxi sa uplatnili aj mnohé Simply Clever detaily. Medzi ne patrí odpadkový kôš, škrabka na okno, ale aj obojstranný koberec do kufra s gumovou druhou stranou. V rámci tohto modelu sa objavil aj vyvážený športový model RS230 s mechanickým samosvorným diferenciálom a RS bola v ponuke aj s kombináciou TDI a pohonu všetkých kolies.

https://www.autobazar.eu/skoda-octavia-combi-20-tdi-lampk-4x4-dsg-id18421064.html

Pozrite si históriu Škody Octavia v inzerátoch Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Škoda Octavia III (5E, 2017-2020)

Najkontroverznejší facelift v histórii, aj tak sa dá nazvať to, čo sa stalo v januári 2017 s Octaviou. Predná časť dostala rozdelené svetlomety. Na základných verziách to vyzeralo zvláštne, ale na modeloch RS s čiernou maskou chladiča to bolo úplne v pohode. Práve pri RS sa stratila verzia so samosvorným diferenciálom fungujúcim na princípe mechanickom a pribudla verzia RS245 s elektronicky ovládaným. Stala sa tak jednou z najrýchlejších Octavii vôbec. Z ponuky sa však nestratil ani Scout, ktorý mohol mať až 140 kW (190 k) benzínový motor. Práve dizajn môže za to, že sa automobilke podarilo dostať na titulky všetkých magazínov. Výrazné tvary však neovplyvnili predaje, lebo na cestách je túto verziu stále vidno v hojných počtoch.

https://www.autobazar.eu/skoda-octavia-15-tsi-110-ex-style-plus-id17463564.html

Pozrite si históriu Škody Octavia v inzerátoch Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Škoda Octavia IV (NX, 2020- )

Štvrtá generácia zase vrátila dizajn do všeobecnej ľúbivosti. S týmito tvarmi má problém naozaj málokto a postupne sa etabluje na trhu. V ponuke je naozaj široké spektrum pohonov. Prvenstvo má plug-in hybrid, ktorý je dostupný nielen v štandardnej verzii, ale aj ako RS. Jazdné vlastnosti modelu sú veľmi príjemné a nerobí problém ani jazda na naozaj dlhé vzdialenosti. Každému je jasné, že toto je nová hviezda firemných flotíl a zálusk na ňu bude mať nejedna rodina, ktorá ho bude využívať na presuny zatiaľ po krajine. Subjektívne sa zlepšila aj cenotvorba a štvrtá Octavia vychádza priaznivejšie ako tretia po facelifte.

https://www.autobazar.eu/skoda-octavia-20-tsi-rs-dsg-id18352544.html

Pozrite si históriu Škody Octavia v inzerátoch Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Škoda Octavia Combi TSI – Dva svety v jednomNiekedy sú požiadavky na nové vozidlo trochu rozsiahle. Musí splniť požiadavky na to, aby...25. November, 2020
02Škoda Octavia III (5E) pred faceliftom: Aká je a na čo si dať pozor pri kúpe?Nedávno ste si mohli prečítať test novej Škody Octavia aj v našom magazíne. Je to v poradí...15. Január, 2021
03Slovenské auto roka 2021: Škoda, Hyundai Tucson alebo Dacia Sandero? Finále 25. ročníka ankety Auto roka 2021 na Slovensku sa dočkalo 7 kandidátov, ktorí si...18. Február, 2021