Kam zaradiť úplne nový Citroën C5X? Je to auto budúcnosti?

Francúzska automobilka predstavila nový model s názvom C5X. A je naozaj ťažké ho zaradiť. Najlepším slovom je crossover, lebo kombinuje viaceré štýly karosérie, ale nie je to crossover v zmysle, v akom sa používa bežne. Nie je to úplne SUV, ale do tejto rovnice kombinuje aj sedan a kombi.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
13.04.2021
Diskusia:
Zdroj: Citroen

Kam zaradiť úplne nový...

Auto-moto zaujímavosti

Vlastne najbližšie sa k tomuto druhu karosérie približuje Honda Accord Crosstour, čo je vlastne liftback so zvýšenou priechodnosťou terénom. Auto s dĺžkou 4,8 metra, šírkou 1,865 metra a výškou 1,485 metra je presne v tej časti segmentu D, ktorý okupuje Škoda Superb, Volkswagen Passat a všetky ostatné modely strednej triedy. Avšak žiadny nemá takéto prevedenie karosérie. Liftbacky existujú, veď Superb a Insignia nimi sú, dokonca aj Mondeo, ale takýto liftback nemá nikto, Citroën vytvoril unikát.

Citroën C5XZdroj: Citroen

Spredu C5X pripomína menší model C4 a ide rovnako avantgardnou cestou dizajnu. Veľké logo je potiahnuté až nad svetlá v prípade hornej časti a pod svetlá v spodnej. Pre Citroëj začínajú byť charakteristické aj rozdelené predné svetlá, pričom na denné svietenie je určená časť pri kapote a jeden pásik je aj v spodnom segmente.

Celý dizajn má pôvod v koncepte Cxperience z roku 2016, ale je prispôsobený časovému vývoju a tomu, že je rok 2021. V zadnej časti dokonca môže niekomu pripomínať kupé a aj tu sú rozmerné svetlá s tvarom písmena Y, ako má znova aj C4, ale značne inak stvárnené. Zaujímavo pôsobia aj dva spojlery. Oba sú pevné a pod spodným je tretie brzdové svetlo.

Citroën C5XZdroj: Citroen

Avantgarda, ktorá je zvonka pokračuje aj v interiéri. Vozidlo ponúka dotykový displej s uhlopriečkou 12 palcov, ktorý umožňuje ovládať informačno-zábavný systém. Avšak samotné ovládanie klimatizácie záskalo miesto nižšie a má klasické tlačidlá a kolieska, čo veľmi zlepšuje ergonómiu. Okrem obrovského displeja v strede je jeden veľký aj pred vodičom a auto má aj head-up displej, ktorý dokáže zobraziť aj informácie rozšírenej reality. Nič z tohto však nešokuje tak ako úplne nový systém ovládajúci multimédiá, navigáciu a informačné služby.

Citroën C5XZdroj: Citroen

Nový model Citroënu príde s naozaj veľkým priestorom nielen pre psažierov, ale aj pre batožinu. Ten bude mať objem 525 litrov v základnom usporiadaní. Po sklopení sedadiel sa dostane až na 1640 litrov. Sedadlá je možno sklopiť do úplnej roviny.

Automobilka postavila nový model na platforme MQB, ale použila svoj vlastný prístup Advanced Comfort, čo znamená naozaj pohodlný podvozok. Vrcholné plug-in hybridy budú mať hydraulické dorazy, podobne ako C5 Aircross, ale k nim pridajú ešte aj tlmiče s nastaviteľnou tuhosťou. Vlastne ku komfortu budú prispievať aj sedadlá Advanced Comfort, ako sme pri Citroënoch zvyklnutí. Tie kombinujú viacero druhov výplňovej peny, aby dosiahli čo najlepšiu kombináciu pre komfort cestujúcich.

Citroën C5XZdroj: Citroen

Pre C5X ponúkne Citroën maximálny výkon 165 kW (225 k), ktoré prídu s plug-in hybridom. Pozostáva z 1,6-litrového turbomotora a elektromotora. Batérie umožňia dojazd na nabitie až 50 kilometrov a na elektrickú energiu vyvinie auto rýchlosť 135 kilometrov za hodinu. To by mohlo znamenať, že väčšina ciest do práce môže byť v sekcii elektrickej energie. Auto bude mať výhradne výkon prednej nápravy a aj napriek tomu, že má Citroën veľmi dobré motory BlueHDI, tak C5X naftové agregáty nedostane. Bude výhradne benzínovým vozidlom. Alebo plug-in hybridom.

Citroën C5XZdroj: Citroen

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Citroën C3 PureTech 110 – Pohodlie do mestaUž dávno nie je Citroën C3 tým, čím býval. Prvé dve generácie boli predsa také vyššie,...20. Január, 2021
02Ako jazdí Citroën C5 Aircross s plug-in hybridom?Citroën sa podujal na návrat ku komfortným technológiám a jedným zo zástupcov tohto trendu...30. Marec, 2021
03Test: Citroën C4 – Návrat komfortnej avantgardyAutomobilka Citroën má zaujímavú históriu modelu C4. Najskôr to bol, ako nástupca Xsary ten...3. Marec, 2021