BMW vypustilo inovované modely X3 a X4, zmien je viac ako sa zdá

Automobilka BMW sa pustila do prerábky úspešných modelov X3 a X4. Cieľom bolo nielen oživiť modely do druhej polovice životného cyklu, ale tiež pridať niektoré technologické novinky, ktoré už ostatné modely využívajú. Popri tom sa zviezol aj vizuálny facelift oboch modelov.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
11.06.2021
Diskusia:
Zdroj: BMW

BMW vypustilo inovované...

Auto-moto zaujímavosti

Môžeme ale začať tým, čo uvidia všetci. Tým je nová predná maska s ešte väčšou plochou masky chladiča. Tá si vyžiadala aj úpravu predných svetiel. Tie môžu byť osadené laserovou technológiou s dosvitom až 650 metrov a sú užšie ako doteraz. Tiež majú najnovšiu verziu tvarov denného svietenia a používajú najnovšie svetelné technológie, ktoré BMW má. To znamená nielen, že majú adaptívne LED svietenie, ale tiež majú najnovší softvér na jeho ovládanie.

BMW vypustilo inovované modely X3 a X4, zmien je viac ako sa zdáZdroj: BMW

Vzadu je tiež niekoľko zmien. Oba modely majú zmenený zadný nárazník, ale tiež majú nové svetlá. V prípade X3 sú značne futuristickejšie ako doteraz, aj keď majú stále štandardný LEDkový systém. Pre oba modely bude dostupný aj balík doplnkov M, tiež nazývaný M Sport paket. Ten pridá vizuálnu agresiu a priblíži aj bežné modely športovo založeným plnohotnotným M-kovým.

Aby toho nebolo málo, tak verzia X3 M40i má ešte trochu iný dizajn masky, loga na kufri a tiež výfukových koncoviek. Pre X4 M40i má BMW nachystanú rovnakú odlišovaciu kúru. Rovnaké, teda veľmi podobné zmeny, prichádzajú aj na plnohodnotné športové modely X3 M a X4 M.

BMW vypustilo inovované modely X3 a X4, zmien je viac ako sa zdáZdroj: BMW

Interiér sa až tak veľmi nezmenil, ale aj napriek tomu má niekoľko detailov, ktoré sú nové. V prvom rade má auto úplne nový systém iDrive 7.0 s Live Cockpit Professional. Ale ešte zaujímavejšia zmena nastala v prípade klimatizácie. Tá je podobne ako na väčšej X5 v strede medzi výduchmi, teda tam má displej, ovládanie je priamo pod nimi.

BMW vypustilo inovované modely X3 a X4, zmien je viac ako sa zdáZdroj: BMW

Veľkou zmenou v pohonných jednotkách je implementácia 48V štartér generátora ako súčasti mild-hybridného systému. Doteraz boli X3 aj X4 väčšinou bez mild-hybridu. Základným motorom bude ten, čo sa bude skrývať za označením xDrive20i. Dvojliter ponúkne výkon 135 KW (184 k) a krútiaci moment 300 Nm. Rovnaký objem bude mať aj motor v xDrive30i. Ten ale príde s 180 kW (245 k) a 350 Nm. Najvýkonnejším benzínovým motorom štandardných verzií bude ten schovaný za označením M40i. Bude mať 265 kW (360 k) a 500 Nm. Bude však už využívať radový šesťvalec s objemom tri litre.

BMW vypustilo inovované modely X3 a X4, zmien je viac ako sa zdáZdroj: BMW

Benzín a elektrickú energiu bude tankovať verzia xDrive30e, plug-in hybrid s celkovým výkonom 215 kW (292 k) a krútiacim momentom 420 Nm. Akurát, že plug-in hybrid bude určený len pre model X3.

Z naftových motorov bude základom dvojliter v xDrive20d s výkonom 140 kW (190 k) a krútiacim momentom 400 Nm. Šesťvalec s tromi litrami ponúkne v xDrive30d až 210 kW (286 k), pričom vrchol krútiaceho momentu bude 650 Nm. Ale samotným vrcholom naftovej ponuky oboch modelov bude M40d s 250 kW (340 k) a 700 Nm. Stále sa bavíme o stredne veľkom SUV.

BMW vypustilo inovované modely X3 a X4, zmien je viac ako sa zdáZdroj: BMW

Každý z motorov bude využívať automatickú prevodovku s ôsmimi prevodovými stupňami. A to platí aj pre modely M. Tým, vo verzii Competition ostáva rovnakých 375 kW (510 k).

BMW vypustilo inovované modely X3 a X4, zmien je viac ako sa zdáZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: BMW 740Ld – Takto sa cíti prezidentNemecké prémiové trio má zástupcov aj v luxusnej triede, to vie každý, okrem tradičnej...11. Máj, 2021
02Ak máte predstavivosť, tak uvidíte nové kupé BMW radu 2BMW radu 2 už je predsa na trhu a má karosériu označenú ako Gran Coupe. V preklade to je...19. Máj, 2021
03Prvá jazda BMW M440i: Správna kombinácia fantastického autaO prednej maske nových BMW toho bolo popísaného viac ako treba. A predsa stále vyvolávajú...2. Jún, 2021