Prvá jazda BMW M440i: Správna kombinácia fantastického auta

O prednej maske nových BMW toho bolo popísaného viac ako treba. A predsa stále vyvolávajú protichodné reakcie. Ale ak má správnu kombináciu farieb a výbavy, teda, konkrétne štvorka kabrio, verzia M440i, tak vyzerá minimálne zaujímavo, ak nie veľmi dobre.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
02.06.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Prvá jazda BMW M440i:...

Auto-moto zaujímavosti

Vlastne na to, aby auto vyzeralo dobre stačí, aby malo balík doplnkov M, k nemu pekné kolesá s priemerom 19 palcov, ale najviac robí nádherná zelená farba Sanremo. V kombinácii s naozaj bledným Oyster interiérom sa mu nedá nič vytknúť. Vzhľad čiastočne dopĺňajú aj laserové predné svetlá s modrými prvkami.

Základný tvar kabrioletu má aj so zatiahnutou strechou čo najviac pripomínať kupé. Avšak od minulej generácie, teda ostatných dvoch, prešlo BMW naspäť ku látkovej streche. Aj tá robí svoje na celkovom vzhľade. V tomto prípade má strieborné vlákna a pôsobí exkluzívnejšie ako klasická čierna. Za príplatok necelých 400 eur to stojí.

Prvá jazda BMW M440i: Správna kombinácia fantastického autaZdroj: Autobazar.EU

Kým zvonka môže niekto namietať na to aká je predná maska, aj keď je to znova odkaz na vysoké masky chladiča v histórii, vnútri je všetko tak ako má byť. Aj BMW M440i je klasickým BMW, ktoré má všetky ovládacie prvky tam, kde majú byť a neprináša zbytočné experimenty. Toto platí aj o infotainmente. Jasné, dá sa ovládať aj dotykom na displeji, ale omnoho príjemnejšie, presnejšie a lepšie je ovládanie kolieskom vedľa radiacej páky. Tá v štvorke a trojke nemôže mať sklený povrch Crafted Clarity ako vo väčších modeloch.

Prvá jazda BMW M440i: Správna kombinácia fantastického autaZdroj: Autobazar.EU

Ale práve M440i nie je iba o statickom obdivovaní, štart tlačidlom, tiež vedľa radiacej páky, predvádza, že práve toto nie je základná motorizácia. Zvuk je pekný, aj keď zjavne trochu podfarbený z reproduktorov. Viete čo? Vôbec to nevadí. Nie je to sci-fi zvuk, je to len jemné doladenie toho, čo je dobré už v základe. V tuneli so strechou dole je zvuk počuť naozaj dobre, ale neodporúčame takúto zábavu, je počuť aj hluk z kamiónov, cítiť exhaláty a podobné šmaky.

Prvá jazda BMW M440i: Správna kombinácia fantastického autaZdroj: Autobazar.EU

Vyjdete z mesta a M440i pôsobí podobne tuho ako kupé. Ani v zákrutách so zhoršeným povrchom nič nevŕzga a ani neprináša pocit, že sa karoséria krúti. Jednoducho sa nekrúti. A to ani so stiahnutou strechou. S takto otvoreným autom má M440i celkom bezprievanový, za čo môže aj doplnený deflektor nad zadnými sedadlami. Trochu prievanu prichádza až pri rýchlostiach nad 120 kilometrov za hodinu. Dovtedy je situácia naozaj úplne bezproblémová. A ak by náhodou niekomu bola zima na krk, tak si môže pustiť vzduchový šál.

Prvá jazda BMW M440i: Správna kombinácia fantastického autaZdroj: Autobazar.EU

Práve M440i je najvýkonnejšou verziou kabrioletu pred M4. Ale majú niekoľko paralel. Oba majú radový trojlitrový šesťvalec a oba majú výhradne pohon všetkých kolies xDrive. V M440i je motor spojený s osemstupňovým automatom od ZF. Táto kombinácia funguje znamenite a kabriolet je s ňou fantasticky rýchly. Má naviac mild-hybridný doplnok, ktorý trochu pomáha pri zrýchlení, ale tiež spôsobuje, že si neviete deaktivovať vypínanie motora na križovatke. To sa dá iba v režime Sport.

Reálne sa štvorka kupé dá kúpiť s pohonom zadnej nápravy iba so štvorvalcom. Ale ani ten nemá málo výkonu. V 430i ponúka až 190 kW (258 k). Avšak stále je to oproti výkonu M440i omnoho menej, keďže tá má 275 kW (374 k).

Prvá jazda BMW M440i: Správna kombinácia fantastického auta

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: BMW 740Ld – Takto sa cíti prezidentNemecké prémiové trio má zástupcov aj v luxusnej triede, to vie každý, okrem tradičnej...11. Máj, 2021
02BMW 545e nie je len mestským plug-in hybridomBMW má naozaj širokú ponuku motorov aj pre sedan s označením číslom 5. A každému je hneď...1. Jún, 2021
03Pozrite si 5 pekných kabrioletov na letoLeto prichádza, aj keď to vonku tak nevyzerá a vonkoncom nie sú teploty adekvátne...16. Apríl, 2021