Test: Hyundai Ioniq 5 – Ľahké sci-fi

Stále nemáme bežne dostupné lietajúce autá. Také  boli predstavy o doprave pred 50 rokmi. Ale aj tak treba podotknúť, že táto budúcnosť, v ktorej žijeme sa vyvinula naozaj zajímavo. Dôkazom je aj plne elektrický automobil Hyundai Ioniq 5.

JozefM v Testy
27.10.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Hyundai Ioniq 5 Premium

Testy

Automobilka naozaj siahla po vizáži hodnej označenia auto budúcnosti. V ponuke sú hneď dve verzie pohonu, jedna je zadokolka s jedným elektromotorom a druhá má doplnený predný elektromotor a tým pádom je štvorkolka s vyšším výkonom. My sme skúsili tú slabšiu verziu s väčšou baterkou.

Pixel

Nezačneme o mobile od Googlu, ale o tom ako vyzerajú zadné svetlá. Vyzerajú tak, ako keby bol celý zadok preťatý jedným pásom, ktorý pripomína displej. Ale realita je trochu jednoduchšia. To však neznamená, že menej zaujímavá. Pixelovo vyzerajúce zadné svetlá vždy budú pútať pozornosť a nezovšednejú. Naviac tematicky zvládnuté prepojenie pomáha celkovému dojmu mohutnosti.

Aj keď ako celok auto vyzerá ako príjemný hatchback nižšej strednej triedy, tak zdanie klame. Je obrovské. Je to jeden z najväčších hatcbhackov, ktorý aktuálne brázdi cesty. Veď šírka je takmer dva metre. Reálne rozmery sú však zrejmé až po zaparkovaní vedľa niektorého bežnejšieho auta. Dovtedy sa tvári Ioniq 5 menší ako reálne je.

Test: Hyundai Ioniq 5 – Ľahké sci-fiZdroj: Autobazar.EU

Viac ako pri iných autách je však dôležitá výbava. V prípade základných verzií so základnou farbou môže Ioniq 5 pôsobiť trochu lacným dojmom. Avšak ak sa pozriete na lepšie vybavené kusy so sivým lemovaním spodnej časti a peknou farbou, tak hneď prichádza výborný dojem. Vlastne pri toľkých hranách by bolo fajn trochu inovovať logo automobilky, ktoré je jedným z mála oblých detailov na aute.

Kde je tunel?

Do Ioniqu 5 sa nastupuje vyššie, čo je logické v momente uvedomenia si samotných rozmerov auta. A tiež je tu fakt, že batérie s kapacitou 72,8 kWh sú umiestnené v podlahe. Ale tým, že je pohon elektromotormi, tak nie je nutné ťahať nič masívnymi tunelmi v interiéri. Reálne, celá podlaha je úplne rovná a podporuje tak dojem vzdušnosti interiéru auta.

Kým kufor zase vyzerá menšie ako je reálne, jeden naviac je však vpredu pod kapotou, na zadných miestach je veľa miesta už na prvý pohľad. Tieto môžu byť naviac elektricky posúvateľné nielen tlačidlami na sedadlách samotných, ale aj na sedadle spolujazdca. Miesto tunela je v strede medzi prednými sedadlami lakťová opierka a konzola, ktorá sa posúva celá, čiže lakťovú opierku neposuniete samostatne.

Test: Hyundai Ioniq 5 – Ľahké sci-fiZdroj: Autobazar.EU

Vpredu to je skoro také hviezdne sci-fi. Ešte minimálne jedna automobilka má podobný snowboard pred vodičom, akurát nie je biely, ale čierny. V Ioniqu 5 vyzerá spoločné krycie sklo trochu zvláštne, keď auto stojí a displeje sú čierne. Avšak biela téma po naštartovaní dá šmrnc celej vizáži. Pritom displeje nie sú priliš otravné ani v noci. Akurát niektorí nebudú vidieť cez veniec volantu na rýchlosť a dojazd. Tieto veličiny sú však buď na veľkom head-up displeji, alebo na strednom displeji, takže je všetko v poriadku.

Dojazd, výkon a veci okolo

Hyundai Ioniq 5 prichádza s dvomi kapacitami batérie a dvomi pohonmi. Buď zvolíte 58 kWh, alebo 72,6 kWh. V prípade slabšej batérie je nižší aj výkon zadokolky. Tu sme naznačili ďalší fakt, v ponuke je zadokolka a štvorkolka. Ktorú vybrať?

Z batérií je výber úplne jasný. Treba siahnuť po väčšej kapacite. Síce sa bude dlhšie nabíjať, ale práve tých 14,6 kWh môže znamenať v meste kľudne 80 kilometrov dojazdu. A z pohonov úplne stačí toto, čo sme testovali, čiže zadokolka s výkonom 160 kW (218 k). Už je jedno, že je o niečo ľahšia, dôležité je, že má najväčší dojazd zo všetkých verzii modelu. Na 20-palcových diskoch výrobca udáva až 451 kilometrov. Pri devätnástkach ešte o 30 kilometrov viac.

Test: Hyundai Ioniq 5 – Ľahké sci-fiZdroj: Autobazar.EU

Jazda je niekedy trochu uskákaná, ale predsalen, Ioniq 5 nie je ľahké auto a vlastne batérie v podvozku sú vhodné na zníženie hmotnosti, ale tu už by možno nebol zlý vzduchový podovozok. V reálnom svete však pôsobí vo väčšine prípadov celkom komfortne, čo je fajn, lebo pohľad na samotný údaj o dojazde nie je taký ružový ako na papieri. Reálne sa s týmto elektromobilom dá spraviť niečo cez 300 kilometrov na nabitie. V prípade absencie diaľnic sa dá dostať na 360 kilometrov. Ale viac je už trochu obtiažnejšie a to dokážu len naozaj šetrní vodiči.

Odporúčaná verzia

Ak by sme mali prejsť celý cenník, tak odporúčanou verziou by bola práve zadokolka s veľkou batériou. S ňou sa dá prejsť najväčšia vzdialenosť a o to vlastne ide. Ioniq 5 predsa nie je typickým mestským autom, kde by aj 150-200 kilometrov stačilo. A z výbav je to tiež takmer jasné. Ak je rozpočet, tak jednoznačne Premium s automaticky výsuvnými kľučkami a najprepracovanejšími prednými LED svetlami.

Test: Hyundai Ioniq 5 – Ľahké sci-fiZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Konkurentov začína byť čím ďalej, tým viac. Dôkazom je KIA EV6, ktorá má podobnú architektúru prvkov a tiež má aj možnosť z auta poháňať prístroje s výkonom až 2,3 kW. To príde vhod pri kosení na záhrade. Z auta sa tak dá poháňať aj elektrická kosačka, prípadne sa na auto dá napojiť celá chatka. Ale KIA nie je jediný konkurent. Aj Škoda má predsa Kodiaq a Volkswagen operuje s ID.4. Na dvere už tiež klope Ford Mustang Mach-E, ktorý bude veľkostne veľmi blízko týmto vozidlám.

Budúcnosť je zrejme tu

Ak by mala byť budúcnosť automobilov elektrická, tak Ioniq 5 je už teraz veľmi slušný stavebný kameň. Dokonca ani cenovo nie je príliš ustrelený. Základná cena so slabšou batériou a nižším výkonom je 41 390 eur. Testovaný kus stál niečo cez 52-tisíc eur, ale má práve odporúčanú konfiguráciu. Vlastne by sme na nej nič nemenili a práve toto môže byť úplne optimálne konfigurovaný Ioniq 5. Jedine by sviežejšie vyzeral s bielym čalúnením ekokožou.

Test: Hyundai Ioniq 5 – Ľahké sci-fiZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+vizáž z budúcnosti
+vnútorný priestor
+novátorské detaily
+možnosť poháňať spotrebiče
+slušný dojazd, v rámci možností

-dizajn nemusí sadnúť každému
-príliš veľký záujem okolia (postupne vyprchá)
-niektorí nevidia na rýchlosť a dojazd cez veniec volantu

Tabuľka s technickými údajmi

Hyundai Ioniq 5 Premium 72,6 kWh

Motor

Synchrónny elektromotor s premanentným magnetom

Objem

- cm3

Výkon

160 kW (217 k) pri - ot/min

Krútiaci moment

350 Nm pri - ot/min

Prevodovka

Jednostupňová redukčná

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

185 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

7,4 s

Spotreba (WLTP)

17,9 kWh/100km (20” disky)

Dojazd na nabitie

451 km (20” disky)

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4635 mm

Šírka

1890 mm

Výška

1605 mm

Rázvor osí kolies

3000 mm

Objem batožinového priestoru

527/1587 l

Kapacita batérie

72,6 kWh

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1990/440 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Toyota Hilux – Stále sa drží svojej povestiKoľko je už na trhu Toyota Hilux? Neskutočne dlho, asi je naozaj nezničiteľná. Začínala v...15. September, 2021
02Test: Citroën ë-C4 – Elektrický život na úrovniKam speje automobilový priemysel? Sú naozaj elektromobily odpoveďou? Na toto sa ťažko...18. August, 2021
03Test: Dacia Sandero Sce 65 – Ako jazdí úplný základ?Ak chcete relatívne veľké nové auto s cenou okolo 10-tisíc eur, tak môže byť práve Dacia...4. August, 2021