Test: Mercedes-Benz C220d – Bežec na dlhé trate, extrémne dlhé

Mercedes-Benz len nedávno predstavil novú generáciu Triedy C. Prvé hlasy hovorili o tom, že sa podobá na Triedu S, ktorá sa ukázala tesne predtým. A nová vizáž prináša naozaj ešte viac elegancie oproti predchodcovi. Reálne sa model W206 predvádza hneď s tromi karosárskymi verziami, z ktorých sme skúsili sedan.

JozefM v Testy
24.11.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Mercedes-Benz C220d

Testy

o širokej palety motorov dostal tento modrý kus označený ako C220d naozaj úsporný naftový dvojliter so štyrmi valcami. Je to vlastne aj vrcholný počet valcov, ktoré nová Trieda C bude mať. W206 bude mať iba štvorvalce, bez ohľadu na konkrétnu verziu. Budú sa líšiť len výkonom. Pritom C220d je stredom aktuálnej ponuky naftových motorov. Aké je toto auto v reálnom svete?

Niekedy netreba ani balík AMG

Elegantné tvary sedanu Triedy C nevyžadujú príplatok za balík športovej vizáže AMG. To je celkom zaujímavý fakt, stačí balík Avantgarde s pár chrómovými prvkami a niekoľkými detailnými odlišnosťami a auto vyzerá výborne. Môžu za to, okrem balíka Avantgarde, ešte dva prvky. Jedným z nich sú naozaj pekné disky a druhým určite spektrálna modrá metalíza.

Vďaka farbe tento kus Triedy C čnie nad všetky, ktoré majú monochromatickú schému. Aj tie vyzerajú fajn, ale modrá dáva krivkám rafinovanosť a necháva vyniknúť elegancii modelu. Práve to je najväčším lákadlom auta zvonku, ako luxusne vyzerá. To, že vpredu aj vzadu sa tvári zmenšený veľký luxusný sedan je očividné natoľko, že po odstránení nápisov na veku batožinového priestoru môžu niektorí vôjsť do omylu.

Test: Mercedes-Benz C220d – Bežec na dlhé trate, extrémne dlhéZdroj: Autobazar.EU

To, že C je základná stanica ku naozajstnému Mercedesu s pohonom zadnej nápravy je ďalší z faktov. Ale základ už dávno neznamená malé auto. Dĺžka Triedy C je 4,75 metra, čo už atakuje vyššiu strednú triedu len pár rokov dozadu. A pritom je to len predĺženie celkovo o 6,5 centimetra a o 2,5 centimetra na rázvore oproti predhodcovi.

MBUX v najlepšej podobe

Predná časť interiéru znova akoby z oka vypadla Triede S. Tento dojem vytvára najmä umiestnenie a stvárnenie displeja v strede a druhého pred vodičom. Práve toto je najlepšia forma ako používať nový systém MBUX, ktorý má stále viac funkcií. A na takto orientovanom displeji má aj časť vyhradenú pre klimatizáciu a jej ovládanie. Plus Mercedes doplnil možnosť prepínať pesničky priamo z dvoch softvérových tlačidiel vedľa toho vyvolávajúceho domovskú obrazovku. Tie sú tam vždy. Super!

Vlastne infotainment sa dá ovládať aj hlasovo, ale aj napriek absencii kolieska je ovládanie dotykom úplne intuitívne. Naviac sa celý systém dá ovládať aj pomocou plochy na volante. Všetky tlačidlá sú na ňom dotykové. To je fajn z hľadiska výrobných nákladov a hi-tech pocitu, ale niekedy môže byť, hlavne pre niektorých jedincov ťažšie nahmatať tú správnu plôšku. Inak je tvar volantu výborný.

Test: Mercedes-Benz C220d – Bežec na dlhé trate, extrémne dlhéZdroj: Autobazar.EU

Priestorovo patrí Trieda C naozaj dosť vysoko, veď aj sedan ponúka dostatok priestoru na zadných sedadlách. Môže sa kľudne porovnať s predchádzajúcimi generáciami Triedy E. Máme na mysli W210 a W211. Nové C je naozaj veľké auto a má aj dostatočne veľký batožinový priestor. Všetko hrá a sedí tak, ako má. Ale to hlavné, čo vyrazí dych sa týka pohonu, prekvapivo to nie je ani premakané ambientné osvetlenie.

Dojazd, dojazd, dojazd

Pri elektromobiloch sa udáva ako veľmi dôležitá veličina dojazd na nabitie. Pri spaľovacích autách to až také akútne nie je, ale aj pri nich poteší, keď prejdú viac ako 500 kilometrov. Pri prevzatí ukazoval palubný počítač, že na jedno nabitie naftou dokáže tento Mercedes prejsť 1250 kilometrov. No jasné, to určite. Alebo nie?

Tento kus má zväčšenú palivovú nádrž. A má EQ Boost mild-hybrid. Kým bežný objem nádrže je 40 litrov, pri príplatku za zväčšený objem má až 66 litrov. A pri spotrebe 5 litrov je tento údaj úplne bez problému reálny. V praxi sa naozaj dá jazdiť do 5 litrov. To znamená, že tí, čo sa neponáhľajú dokážu z plnej nádrže vyžmýkať aj 1300 a viac kilometrov. Tento príplatok naozaj za to stojí.

Test: Mercedes-Benz C220d – Bežec na dlhé trate, extrémne dlhéZdroj: Autobazar.EU

Z hľadiska pohonu je nemenná 9-stupňová automatická prevodovka, ale je možná voľba aj pohonu všetkých kolies 4Matic. Omnoho zaujímavejšia ako štvorkolka je však ponuka natáčania zadnej nápravy. Tá je za 1 260 eur a aj keď ju tento kus nemal, tak ju odporúčame. Manévrovanie bude ešte jednoduchšie. Už teraz je fajnové, ale každý stupeň niekedy pomôže. Podvozok tejto verzie je nastavený skôr komfortne, ale nezľakne sa ani ostrejších prejazdov, kde sa celkom príjemne prejavuje dobré rozloženie hmotnosti.

Odporúčaná verzia

Z ponuky je ťažko vybrať niečo, čo by sa dalo odporúčať univerzálne. Vyberie si naozaj každý. Veď aj karosérie sú rovno tri na výber. Z nich je sedan určite najelegantnejšou voľbou, ale zároveň netreba podceňovať kvality kombi. V takom prípade nie je zlé zvážiť verziu All-Terain s vyšším podvozkom, ale aj drsnejším vzhľadom. V prípade All-Terrainu je kombinácia s pohonom všetkých kolies takmer nutná a odporúčame motor vo verzii C300d ak naftový.

Test: Mercedes-Benz C220d – Bežec na dlhé trate, extrémne dlhéZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Vybrať konkurentov je veľmi jednoduché a ani medzi prémiovými autami ich nie je málo. Je to celá stredná trieda. Avšak hlavne to je Audi A4 a BMW radu 3. Akurát im na krk dýchajú Volvo S60/V60, či Jaguar XE. Tie sú tiež zdatnými súpermi. Ale každý má iné kvality a iné pútače. Mercedes nás šokoval tým dojazdom a možnosťou väčšej nádrže.

Za koľko?

Za necelých 64-tisíc eur je naozaj veľa auta. Tento Mercedes má fantastické pixelové svetlá, ktoré dokážu veľmi citlivo vykrojiť všetkých, ktorí by mohli byť silným svetlom dotknutí. Svojim spôsobom je toto auto fantastické. Ale môže byť ešte lepšie. S výkonnejším motorom. Ten však viac spotrebúva paliva. Reálne je teda presne táto verzia C220d s pohonom zadnej nápravy vynikajúca. Netrpí nedostatkom výkonu a má extrémne nízku spotrebu

Test: Mercedes-Benz C220d – Bežec na dlhé trate, extrémne dlhé

Plusy a mínusy

+dojazd na nádrž
+tvary ako S
+priestor
+komfort cestovania
+možnosť natáčania zadnej nápravy

-čierny lakovaný plast na stredovom tuneli
-dotykové volantové tlačidlá nesadnú každému
-asi cena, ale to sa dá čakať

Tabuľka s technickými údajmi

Mercedes-Benz C220d

Motor

R4 nafta

Objem

1993 cm3

Výkon

147 kW (200 k) pri 4200 ot/min

Krútiaci moment

440 Nm pri 1800-2800 ot/min

Prevodovka

Automatická deväťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

245 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

7,3 s

Spotreba (WLTP)

5,0-5,2 l/100km

Emisie

131-138 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4751 mm

Šírka

1820 mm

Výška

1437 mm

Rázvor osí kolies

2865 mm

Objem batožinového priestoru

455/- l

Objem palivovej nádrže

40 l štandard (66 l za príplatok)

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1680/700 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Hyundai Ioniq 5 – Ľahké sci-fiStále nemáme bežne dostupné lietajúce autá. Také  boli predstavy o doprave pred 50 rokmi....27. Október, 2021
02Test: Toyota Hilux – Stále sa drží svojej povestiKoľko je už na trhu Toyota Hilux? Neskutočne dlho, asi je naozaj nezničiteľná. Začínala v...15. September, 2021
03Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Užitočný jazvečík s dlhým menomTrieda MPV pomaly umiera. Zákazníci totiž nedoceňujú priestorové pomery v týchto...29. September, 2021