Test: Suzuki S-Cross – Hrdina v každodennom nasadení

Automobilka Suzuki len nedávno ukázala faceLift svojho modelu S-Cross, ktorý patrí medzi najobľúbenejšie na Slovensku. Vo svojom segmente je naozaj na vrchole ponuky automobilky a aktuálne sa predvádza s hybridnou technológiou. Nič iné ako mild-hybrid do auta nemôžete zvoliť, ale to vôbec nevadí, pretože táto pohonná jednotka s prídavným elektromotorom je doladená k dokonalosti.

JozefM v Testy
16.03.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Test: Suzuki S-Cross –...

Testy

My sme vyskúšali alternatívu s pohonom všetkých kolies, ale s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. Práve táto verzia má potenciál osloviť najväčšie spektrum zákazníkov, ktorí hľadajú síce kompaktné auto, ale tiež auto s pohonom všetkých štyroch kolies a auto s relatívne priestranným interiérom.

Exteriérové variácie S-Crossu

Nová verzia automobilu prináša úplne nový vzhľad, ktorý by mohol vyvolať zdanie, že sa jedna o úplne novú generáciu vozidla. Lenže to môže byť naozaj len zdanie, pretože S-Cross prešiel iba faceliftom, aj keď veľmi hĺbkovým. Už na prvý pohľad je však zrejme, že toto nie je iba skrášľovacia epizóda.

Vzhľad nového vozidla môže byť trochu kontroverzný, pretože predchodca bol výrazne konzervatívny. Teda nie úplne predchodca, ale verzia pred touto modernizáciu. Teraz sa S-Cross ukazuje ako moderné auto, ktoré je pripravené minimálne na ďalších 5 rokov fungovania na trhu. Tento prístup adekvátne šetrí náklady na vývoj novej generácie. Pri súčasnom trende je možné, že do budúcej generácie podá pomocnú ruku aj partnerstvo s Toyotou.

Test: Suzuki S-Cross – Hrdina v každodennom nasadeníZdroj: Autobazar.EU

Výraznou novinkou tejto životnej premeny S-Crossu je určite použitie nových predných svetiel s LEDkami a aj zadných svetiel s rovnakým svetelným zdrojom. Vo vypnutom stave sa bude zadná svetelná lišta prezentovať ako jednoliaty celok s monochromatickým prevedením. Po zapnuti však vyniknú jednotlivé svetelné prvky. To, či je nový S-Cross krajší, alebo vám až tak nesadne, musíte posúdiť sami, v každom prípade je táto modernizácia modelu výrazným krokom vpred a predĺžením života na trhu.

Priestorové prekvapenia

Je zaujímavé ako to Suzuki robí, ale aj na malom pôdoryse sa automobilke vždy podarí vytvoriť veľmi príjemný a veľký vnútorný priestor, do ktorého nie je problém umiesniť aj viacero pasažierov. Pritom aj pre verziu s pohonom všetkých štyroch kolies ponúka dostatočne veľký batožinový priestor, ktorý určite stačí na rodinné zbalenie všetkých vecí na predĺžený víkend v niektorom peknom meste, či pri vode.

Avšak vnútorný priestor sa vôbec faceliftom nezmenil. Je stále úplne rovnaký ako pred modernizáciami, lenže to hlavné, čo treba vyzdvihnúť je možnosť väčšieho komfortu pre zadných pasažierov. Zadná lavica má totiž nastavitelný sklon operadiel, čím dokáže vytvoriť viac priestoru nad hlavou aj pre vyššie postavy, aj keď na úkor batožinového priestoru. Znova to však nie je úplná novinka a týmto systémom disponovali S-Crossy už predtým.

Test: Suzuki S-Cross – Hrdina v každodennom nasadeníZdroj: Autobazar.EU

To, čo je veľká novinka je vpredu. Dotykový displej na ovládanie informačno-zábavného systému je na vyvýšenom mieste a je tak lepšie na očiach vodiča. Ten si, v porovnaní s predchádzajúcou verziou, určite musí všimnúť jeho novú grafiku. Kompletne nový systém má omnoho lepšie používateľské rozhranie, aj keď displeju by sa hodili rýchlejšie reakcie. Celkovo je však aj toto výrazným, nie krokom, ale skokom vpred a Suzuki naozaj odviedlo veľmi dobrú robotu v redizajne tejto dôležitej časti interiéru. Aj tu je však priestor na zlepšenie, lebo obraz z kamier je celkom zrnitý a nie úplne ostrý. O zlepšení môžeme hovoriť, teda o potenciále zlepšenia, aj pri ovládaní palubného počítača. Ten je nutné prepínať paličkou priamo medzi prístrojmi. Neodporúčame pchať ruku cez volant radšej ju dajte okolo volantu. Najmä za jazdy.

Tvrdší, ale ekonomický

Suzuki S-Cross má pod prednou kapotou 1,4-litrový turbomotor, ktorý ponúka výkon 95 kW (129 k). Cez šesťstupňovú manuálnu prevodovku poháňa všetky štyri kolesa. Pohon má hneď niekoľko režimov, ktoré môžete prepínať otočným prepínačom v strede a okrem klasického a športového režimu ponúka aj nastavenie pre terénnejšie cesty a pre sneh.

Pre S-Cross je manuál, podľa nás, o niečo lepšou voľbou ako automat. Aj keď aj ten je schopný, ale s manuálom budete mať určite dlhodobo nižšiu spotrebu a príjemnejšie zážitky. Radenie má trochu plastový chod, avšak vždy je jasné aký prevodový stupeň tam aktuálne šupnete. Netreba riešiť, čo bude robiť prevodovka, keď radenie ovládate sami. A spotreba sa dá držať niekde medzi 6 a 6,5 litrami. Pri menej šetrnom zaobchádzaní skočí na 7.

Test: Suzuki S-Cross – Hrdina v každodennom nasadeníZdroj: Autobazar.EU

Na snehu je určite s S-Crossom veľká zábava, lebo pohon všetkých 4 kolies má automobilka už dlhodobo veľmi dobre spravený. Trochu viac kontroverzie prináša štandardná cesta slovenských pomerov. Inak, ak idete po trochu rozbitej ceste, tak sa prejaví tvrdšie nastavenie podvozku malého SUV. Stále to nie je úplná tragédia, ale takéto auto, s takýmto zameraním, by malo byť omnoho komfortnejšie. Na druhú stranu, pri dokonalom povrchu je auto veľmi príjemné a málo sa nakláňa.

Odporúčaná verzia

Suzuki S-Cross má naozaj šancu zaujať veľmi široké publikum, o čom svedčia aj samotné predaje automobilov. Ale treba zvážiť aj to, ako bude auto používané. Ak bude mestským vozidlom, tak jasné, že voľbou číslo jedna bude určite automatická prevodovka. V každom inom použití výrazne odporúčame manuál. Druhá vec je, či zvoliť tento model s pohonom všetkých kolies, alebo bude stačiť predokolka. Väčšine ľudí štvorkolku naozaj treba nebude, úplne si vystačia so zvýšenou svetlou výškou, ktorú má model štandardne. To je ten rozdiel, ktorý väčšinou hovorí o tom, či auto prejde menším terénom alebo nie. Avšak v zime sa rozhodne štvorkolka môže hodiť. Náš tip je teda štvorkolka s manuálom.

Test: Suzuki S-Cross – Hrdina v každodennom nasadeníZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Do konkurencie S-Cross u sa dá zaradiť naozaj všetko, čo je podobne veľké a má pohon všetkých štyroch kolies. Avšak toho veľa nie je. Ako príklad zaujímavého konkurenta môže byť Volkswagen T-Roc, či Hyundai Kona. Tie sú však skôr imidžovými autami a Suzuki tu plní skôr úlohu pracanta na každý deň. Svojím spôsobom je konkurentom S-Crossu aj Dacia Duster. Tiež ponúka podobne veľký motor, manuálnu prevodovku a pohon všetkých kolies. Táto kombinácia však u Dustra nie je možná s automatickou prevodovkou. Tak, koniec – koncov, bude najväčším konkurentom S-Crossu o niečo menší model Vitara, tiež od Suzuki.

Ideálne auto na každý deň môže byť aj toto

Suzuki vylepšilo svoj model naozaj detailne a spravilo ho užívateľsky príjemnejším v každom jednom ohľade. Najviac za všetko hovorí o tomto fakte vylepšený palubný systém a jeho zvýšená pozícia. Síce to niekomu znova nemusí sedieť, ale práve tento prístup sa ukázal ako najlepší a najvhodnejší pre takéto vozidla. Do budúcna by si model zaslúžil lepšie ovládanie palubného počítača a tiež zlepšenie reakcie na dotyk displeja. Toto sú však veľmi marginálne vylepšenia a už teraz je S-Cross naozaj veľmi príjemným autom, ktorému sa dá vytknúť len málo veci. Najlepšie je ak v ňom nebudete chcieť hlasno počúvať hudbu a budete si užívať to, že dokážete jazdiť so spotrebou medzi 6 a 6,5 litrami v takmer akomkoľvek profile trasy a v akejkoľvek situácii.

Test: Suzuki S-Cross – Hrdina v každodennom nasadeníZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+dobrá spotreba
+lepší infotainment
+tvary ako na novej generácii
+cena

-plechový zvuk reprosústavy
-tuhší podvozok
-prepínanie palubného počítača

Tabuľka s technickými parametrami

Suzuki S-Cross 4WD 6MT

Motor

R4 benzín

Objem

1373 cm3

Výkon

95 kW (129 k) pri 5500 ot/min

Krútiaci moment

235 Nm pri 2000-3000 ot/min

Prevodovka

Manuálna 6-stupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

195 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

10,2 s

Spotreba (WLTP)

5,8-6,1 l/100km

Emisie

132-137 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4300 mm

Šírka

1785 mm

Výška

1589 mm

Rázvor osí kolies

2600 mm

Objem batožinového priestoru

430/1230 l

Objem palivovej nádrže

47 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1285/470 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test Volkswagen Golf Alltrack: Mimo cestu netreba SUVVolkswagen Golf ôsmej generácie postupne odhaľuje svoje nové a nové verzie. Po GTI-čkach sa...19. Január, 2022
02Test: Škoda Fabia – Bestseller v najlepšej formeŠkoda Fabia sa na trhu objavila už vo svojej štvrtej generácii. A má za úlohu nadviazať na...2. Marec, 2022
03Test: Peugeot 5008 GT – rodinno-úžitkový ideálPeugeot 5008 len nedávno prešiel faceliftom. To vie každý, už sa predsa začína objavovať na...2. Február, 2022