Test Volkswagen Golf Alltrack: Mimo cestu netreba SUV

Volkswagen Golf ôsmej generácie postupne odhaľuje svoje nové a nové verzie. Po GTI-čkach sa ukázala aj terénnejšie zameraná alternatíva s označením Alltrack. Avšak toto označenie nie je pre Golf, teda skôr kombiverziu Variant, až takou novinkou. Figurovalo už pri minulej generácii modelu a bolo teda jasné, že sa prenesie aj do osmičky.

JozefM v Testy
19.01.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Volkswagen Golf Alltrack TSI

Testy

Základná premisa na Slovensku hovorí, že takmer všetky Golfy musia mať naftový motor. Preto je tento Alltrack celkom výraznou výnimkou. A nie výnimkou v zlom zmysle slova. Práve tento Golf Alltrack má jeden z najlepších motorov, ktoré sa celkovo do Golfu montujú. Vlastne z dvoch motorov, ktoré má verzia Alltrack sú oba výborné. Toto je benzínový 2,0 TSI.

Elegán, ale s modernou farbou a v turistických topánkach

Hlavný rozdiel Alltracku oproti ostatným verziám je až do očí bijúci. Oplastovanie je naozaj výrazné a predný nárazník s hexagonálnymi piatimi hmlovkami na každej strane naozaj prehliadnuť nemožno. Ak by ste váhali, čo je toto za model, tak tesne vedľa ľavého svetla je malý nápis informujúci o tom, s čím máte tú česť.

Keď sme pri predných svetlách, tak tie sú za príplatok so systémom IQ.Light. Za zaujímavým názvom sa skrýva ozajstná adaptívnosť maticového systému. Zjednodušene, máte stále diaľkové, ale lúče sa prispôsobia tak, aby neoslňovali nikoho v okolí. Systém funguje znamenite. A prináša aj jeden zvláštny vizuálny prvok, ktorý bude používaný čoraz viac a viac. Svetlá sú akoby spojené LEDkovým pásom.

Test Volkswagen Golf Alltrack: Mimo cestu netreba SUVZdroj: Autobazar.EU

Vzadu to už tak nie je a tu LEDkové svetlá netreba prepájať. Minimálne do faceliftu. Eleganciu celého pridvihnutého kombi naznačujú hliníkovo sa tváriace plasty na bočných prahoch a chrómová línia na zadnom nárazníku, teda jeho spodnej časti. Aj keď naznačuje koncovky výfuku, tak reálne koncovky sú očiam schované pod nárazníkom.Prečo? Lebo niektoré krajiny majú aj vďaka tomuto faktu na určité modely lacnejšie havarijné poistky a pri oprave po náraze zozadu netreba meniť výfuk.

Vnútro je stále ako z budúcnosti

Kde sú všetky tlačidlá? Kde je ovládanie klimatizácie? Jasné, pod displejom je pásik, ktorým sa dá nastaviť teplota veľmi rýchlo a tiež hlasitosť. Aj napriek tomu, že tlačidlo vypnutia má podsvietenie, tak tieto dva panely podsvietenie nemajú, v noci bude teda nastavenie veľmi obtiažne a nezriedka bude treba siahnuť hore, na vnútorné osvetlenie. Avšak stále je možné prepnúť, pri výstražnom trojuholníku, zobrazenie na klimatizáciu a netreba používať dotykové plochy na zmenu teploty.

Až na tento jemný neduh je interiér Golfu naozaj príjemným miestom na život. Infotainment podporuje aj bezdrôtové zrkadlenie mobilných telefónov. Stačí teda umiestniť mobil na podložku na nabíjanie a všetko funguje samo. Z rádia sa automaticky sputí to, čo hralo naposledy a môžete pokračovať v jazde. Vlastne treba povedať, že infotainment už dostal verziu, ktorá je stabilná a funguje. Počas celého testu sme nezaznamenali jediné zaváhanie.

Test Volkswagen Golf Alltrack: Mimo cestu netreba SUVZdroj: Autobazar.EU

To, v čom Golf Variant, aj vo verzii Alltrack, neváha je vnútorný priestor. Kufor je obrovský, pozrite si fotku v galérii. A to ešte ani nebola podlaha v spodnej polohe. Objem 611 litrov je naozaj dobre využiteľný a dostatočne veľký na hocičo. Takmer, zase treba brať ohľad na plánované použitie auta. Crafter ním nenahradíte. A to ani keď sklopíte sedadlá a vznikne priestor s objemom 1 642 litrov. Z pohľadu priestoru je príjemný aj pobyt na zadných sedadlách, či už v pozdĺžnom smere, alebo na výšku.

Najlepší motor bežného Golfu

Nie je to tak dávno, čo sme písali o Golfe GTI Clubsport. Ale tieto autá si idú vlastnú ligu. V bežných Golfoch je benzínové maximum toho, čo si viete objednať dvojlitrové TSI s výkonom 140 kW (190 k), automatickou dvojspojkovou sedemstupňovou prevodovkou a pohonom 4Motion. Presne tieto atribúty má aj Alltrack. Plus je pozitívom, že Alltrack má vždy pohon všetkých kolies. Žiadne oplastovanie pre imidž, tieto autá nieťo zvládajú. Majú predsa aj trochu inak nastavený podvozok.

Motor je zárukou slušného zrýchľovania a podvozok, až prekvapivo, dobre drží auto vo zvolenej stope v zákrutách. Akiste sú za tým aj pneumatiky od Continentalu, ale zásluhú má aj naladenie auta. Možno práve benzínový motor bude o niečo ľahší a ponúkne teda lepšie jazdné vlastnosti. Pritom auto pôsobí naozaj pohodlne a predvádza trošku náklonu pri prudších manévroch. Ale naozaj len trošku.

Test Volkswagen Golf Alltrack: Mimo cestu netreba SUVZdroj: Autobazar.EU

Ak sa pýtate na spotrebu, tak tu je asi každému jasné, že TDI bude mať nižšiu. O dva litre. S týmto autom sme, pri využívaní dynamiky, mali celkový priemer 8,3 litra benzínu na sto kilometrov. Pri menej ostrom zaobchádzaní však dokáže bez akýchkoľvek problémov dosiahnuť spotrebu pod 7,5 litra na sto kilometrov. Oproti TDI má však lepšiu zvukovú kulisu a menej trpí v meste. Ako mínus prichádza relatívne malá palivová nádrž.

Odporúčaná verzia

Ak beriem do úvahy Golf ako celý modelový rad, tak najlepšie je skončiť pri verzii GTI Clubsport, ale tá je na míle (x1,6 pre kilometre) vzdialená Alltracku. Keď už pozeráte Alltrack, tak viete čo chcete a možno sa vám nepáči Tiguan. Golf Alltrack musí mať, celkom logicky, aj nižšiu spotrebu, keďže má menšiu čelnú plochu a nižší odpor vzduchu. Ale ktorý motor vybrať, či 2,0 TSI, alebo 2,0 TDI je len a len na vás. Záleží však od toho kam a koľko s autom jazdíte. A tiež, či chcete zaplatiť o 2 500 eur viac za trochu výkonnejší naftový kúsok.

Test Volkswagen Golf Alltrack: Mimo cestu netreba SUVZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Najzákladnejším konkurentom je vozidlo s rovnakou veľkosťou a rovno z koncernu Volkswagen. Je ním Škoda Octavia Scout. Sú si dokonca aj veľmi blízko parametrami a cenou. Tu je to hlavne o preferenciách a náklonnosti k značke. Z ostatných konkurentov treba spomenúť kombi Ford Focus Active, ktorý ale nemá vôbec takýto výkon a už vonkoncom nie pohon všetkých kolies. Lenže to najzásadnejšie, čo je konkurentom nie je ani Volvo V60 Cross Country, ale skôr Volkswagen Tiguan. Práve SUV sa snažia prevziať čo najviac zákazníkov týchto modelov. A aj sa im to, bohužiaľ, darí.

Imidž, ktorý je využiteľný

Práve kombi Alltrack je optimálna voľba pre každého, kto má ambície ísť na chalupu, prípadne občas opustiť spevnené cesty. A jasne to dáva najavo. Pritom ani cena, pri súčasnej situácii, nie je úplne vysoká. Za takto vybavený Golf Alltrack zaplatíte 43-tisíc eur. Stále asi o niečo menej ako za porovnateľný Tiguan. Znova sme pri tom istom, je to o preferenciách, ale tieto akčné dobrodružné kombíky majú rozhodnie nejedno lákadlo.

Test Volkswagen Golf Alltrack: Mimo cestu netreba SUVZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+iný Golf
+veľa priestoru
+výborný motor
+volant s klasickými tlačidlami

-menšia nádrž
-nepodsvietené nastavenie teploty a hlasitosti
-pre niekoho vyššia cena (43-tisíc eur)

Tabuľka s technickými parametrami

Volkswagen Golf Alltrack 2,0 TSI

Motor

R4 benzín

Objem

1984 cm3

Výkon

140 kW (190 k) pri 5000 ot/min

Krútiaci moment

320 Nm pri 1500-4100 ot/min

Prevodovka

Automatická 7-stupňová DSG

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

229 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

6,7 s

Spotreba (WLTP)

6,8 l/100km

Emisie

153 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4639 mm

Šírka

1795 mm

Výška

1510 mm

Rázvor osí kolies

2679 mm

Objem batožinového priestoru

611/1652 l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

-/- kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Volkswagen Golf GTI Clubsport – Pán hothatchRok 1976 znamenal zmenu v tom, čo vlastne je športové auto. K tradičným rýchlym vozidlám...22. December, 2021
02Test: Renault Megane RS Trophy – cena pre víťazaRenault Megane je výrazným zástupcom nižšej strednej triedy, ale imidž mu vylepšuje jedna...10. November, 2021
03Test: Renault Arkana E-Tech 145 – Ktorá voľba motora je tá vaša?Automobilka Renault doplnila do portfólia modelu Arkana hybridný pohon. To nie je úplne...5. Január, 2022