Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Alpina inovovala, po vzore BMW, modely B3 aj D3 S

BMW len teraz faceliftovalo modely radu 3, konkrétne sedan aj kombi. Tento vývoj však znamená, že všetky modely, ktoré sú odvodené od nich musia dostať taktiež novú tvár, nový interiér, ale aj nové vymoženosti.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
09.06.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Alpina

Alpina inovovala, po vzore...

Auto-moto zaujímavosti

Presne toto sa stalo aj v prípade úpravcu, či skôr samostatnej značky Alpina. Tá robí tak extenzívne úpravy, že nezriedka dostáva samostatné výrobne čísla VIN. Pri upravenej trojke prichádza taktiež nová predná maska s úplne novým nárazníkom a charakteristickým podnárazníkom s logom úpravcu, ktoré však môže zákazník pri konfigurácii vynechať. Na bokoch môžu byť štandardné polepy s tradičnými vzormi a vzadu prichádza štvorica koncoviek výfuku, dve sú na každej strane popri veľmi decentnom difúzore. Veko batožinového priestoru sedanu získalo výraznejšiu odtrhovú hranu a celok pôsobí omnoho dynamickejšie ako základné verzie BMW radu 3.

Alpina inovovala, po vzore BMW, modely B3 aj D3 SZdroj: Alpina

Rovnaké vizuálne zmeny prichádzajú aj na naftovú alternatívu D3 S, ktorá má ale trochu iný zadný nárazník. Logo Alpina v spodnej časti predného však nemusí byť úplne pre všetky verzie, zákazník si môže zvoliť možnosť vynechania tejto dizajnovej pripomienky úpravy.

Zaujímavé veci sa však udiali aj pod kapotou modelu. Benzínová B3 dostane trojlitrový twin turbo radový 6-valec. Ten má výkon až 364 kW (495 k) a krútiaci moment 730 Nm. To je o 24 kW (32 k) a 30 Nm viac ako mala predchádzajúca verzia pred modernizáciou. Ako je štandardom, výkon spracúva 8-stupňová automatická prevodovka. Kvôli väčšiemu výkonu Alpina namontovala iné súčiastky do turba, väčšie medzichladiče stlačeného vzduchu a tiež presunula ostatné chladiče, aby bolo možné dosiahnuť optimálne chladenie. Úpravou prešla aj prevodovka a dostala vylepšený systém vnútorných prvkov.

Alpina inovovala, po vzore BMW, modely B3 aj D3 SZdroj: Alpina

Alpina B3 sa dostane na stovku za 3,6 sekundy a maximálne sa rozbehne na 305 km/h. To sa však bavíme o sedane. V ponuke bude aj kombi Touring, ktoré zvládne stovku za 3,7 sekundy a maximálne môže ísť 302 km/h.

Pre naftovú alternatívu sa pohonná jednotka nemení a je ňou stále radový 6-valcový trojliter, ktorý má výkon 261 kW (355 k) a krútiaci moment rovnakých 730 Nm ako má vylepšený benzínový trojliter. Na stovku sa dostane za 4,7 sekundy ako sedan a za 4,8 sekundy ako kombi. Obidve verzie majú štandardne pohon všetkých štyroch kolies a elektronicky kontrolovaný zadný samosvorný diferenciál. Alpina sa postarala aj o podvozkové zmeny, pričom dodá pružiny, dorazy a stabilizačné prvky. Úpravca tiež vylepší riadenie preprogramovaním elektronického posilňovača riadenia.

Alpina inovovala, po vzore BMW, modely B3 aj D3 SZdroj: Alpina

Rovnaké zmeny ako sa udiali v modernizovanej verzii BMW radu 3 prichádzajú aj pre B3 a D3 S. To znamená zakrivený sklený povrch dvoch displejov. A znamená to tiež stratu rôznych fyzických ovládacích prvkov v prospech dotykového informačno-zábavného systému. Alpina však zasiahla aj tu a prináša pre model tradičné modro-zelené prístroje pred vodičom. Teraz je to však skôr téma na displej ako reálna zmena. Interiér si môže každý navoliť podľa vlastného gusta, čo znamená výber z rôznych kožených čalúnení a lemov, prípadne vyrazenie loga, alebo jeho vyšitie.

Alpina inovovala, po vzore BMW, modely B3 aj D3 SZdroj: Alpina

 

Základná cena Alpiny B3 je 88 600 eur, pričom za kombi treba priplatiť 1 300 eur. Alpina D3 S stojí 77 050 eur a za kombi sa pripláca 1 400 eur. Tieto ceny sú však pre nemecký trh a zahŕňajú tamojšiu sadzbu dane z pridanej hodnoty.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Jaguarism 2022: Zrazy Jaguarov sa rozbehli od začiatkuZrazy nie sú len o tuningových autách a pretekaní na 400 metrov, či štvrť míle, ak chcete....28. Máj, 2022
02V čom sa BMW iX3 podobá Enyaqu?BMW X3 len nedávno prišla faceliftom a v jeho ponuke sa skrýva naozaj všeličo. Od...7. Jún, 2022
03Mercedes-Maybach GLS dostal kúru od Brabusu s 900 koňmiPonuka Mercedesu vo forme sekcie Maybachu má aktuálne dva vrcholy. Jedným je trieda S,...13. Máj, 2022