BMW radu 3 má facelift, interiér je úplne iný

BMW radu 3 je jedným z najpredávanejších vozidiel v prémiovej sekcii strednej triedy a preto nemôže BMW nechať nič na náhodu pri jeho modernizácii. Aj tu pristupuje preto ku dizajnu trochu konzervatívnejšie ako pri iných autách, ktoré tvoria imidž značky. Ani pri modernizácii teda trojka nedostala žiadne šialenstvá, len prvky ktoré dokážu zákazníci stráviť. Automobilka si predsa nepochová jeden z najpredávanejších modelov.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
18.05.2022
Diskusia:
Zdroj: BMW

BMW radu 3 má facelift,...

Auto-moto zaujímavosti

Základom zmien je však stále zväčšená maska chladiča, ktorá dostala nový tvar a je trochu širšia. Na výšku sa s maskou takmer nič neudialo. Dôležitá zmena v prednej časti je tiež v sekcii svetlometov. Tie stratili zárezy v spodnej časti a neprajníci tak nemôžu hovoriť o príbuznosti s Peugeotom. Tieto zmeny reflektujú zmeny, ktoré automobilka spravila pri facelifte modelov X3 a X4. Takisto je to aj s nárazníkom, kde tvar písmena L pôsobí ako odraz tvaru LEDkových pásov denného svietenia.

Podobné zmeny sa udiali aj vzadu a narazník má trošku zložitejšie tvarovanie ako doposiaľ. Vidno aj jemné retuše vo svetlách, teda v rozložení a tvare jednotlivých svetelných prvkov. Ako celok pôsobí inovovaná trojka, The 3, veľmi uhľadene a nemá žiadne uhly, z ktorých by sa vozidlu dalo niečo vyčítať. Rovnaké zmeny ako prichádzajú pre sedan prídu aj pre karosériu kombi, už tradične označovanú slovom Touring.

BMW radu 3 má facelift, interiér je úplne inýZdroj: BMW

Kým zvonka sa dá facelift nazvať stále veľmi decentný a nenápadný, omnoho väčšie zmeny prichádzajú pri pohľade do interiéru. To, že bude štandardnom pre všetky vozidlá trojzónová klimatizácia a navigačný systém je jedna vec, druhá hovorí o úplne novej architektúre prístrojovej dosky. Tá si zobrala ako inšpiráciu najnovšie modely i4, iX, 2 Active Tourer, The 7 a X7, ktoré majú dlhý, či skôr široký priestor pre displeje. V tomto zakrivenom sklenom elemente našli svoje miesto dva veľké displeje. Jeden z nich, ten pred vodičom, má uhlopriečku 12,3 palca a zobrazuje s novou grafikou základné informácie potrebné pre vedenie vozidla. Displej na zobrazovanie informačno-zábavného systému s podporou dotykového ovládania je až 14,9-palcový. Pomer strán však hovorí o výrazne širokouhlom navrhnutí. Okrem dotykov je možné nový systém iDrive 8 ovládať aj gestami, hlasovými povelmi, ale pre trojku si BMW necháva aj možnosť ovládania klasickým kolieskom, ktoré už má BMW takmer 20 rokov a stále patrí medzi to najlepšie, čím sa podobné systémy dajú ovládať.

BMW radu 3 má facelift, interiér je úplne inýZdroj: BMW

Kým koliesko ostalo, páku na radenie rýchlosti, či skôr režimov prevodovky, hľadáte márne. Jej miesto zaujal malý prepínač, ktorý pripomína rovnaký systém v nových modeloch, konkrétne v BMW iX, v novej sedmičke, ale tiež v inovovanom BMW X7. Aj táto zmena sa postupne premietne do všetkých nových modelov s logom BMW. Zmena prístrojovej dosky si vyžiadala aj schovanie klimatizácie do menu a tiež zúženie výduchov pod plochou displeja.

BMW radu 3 má facelift, interiér je úplne inýZdroj: BMW

BMW prináša pre inovovanú trojku širokú škálu asistenčných systémov. Tá zahŕňa predkolíznu výstrahu s automatickým brzdením, rozpoznávajúcu cyklistov, ale aj vozidlá a chodcov, prípadne zvieratá. Systém udržiavanie rýchlosti s funkciou brzdenia je akousi stálicou a Speed Limit Display dokáže prečítať nielen samotné rýchlostné obmedzenia, ale aj značky hovoriace o zákaze predchádzania. To však nie je všetko a systémov je naozaj viac než dosť, všetko je podriadené tomu, aby automobilka eliminovala čo najviac chýb vodiča a problémov spôsobených v dobe zníženej pozornosti.

BMW radu 3 má facelift, interiér je úplne inýZdroj: BMW

Výrazným pozitívom modernizovanej verzie BMW radu 3 je nesporne paleta motorov. BMW nevypustil 6-valce, čo znamená že má určitú výhodu oproti niektorým z konkurentov. Áno, pozeráme sa na Mercedes a Volvo, ktoré prešli výlučne ku dvojlitrovým štvorvalcom pre autá tejto veľkosti. To znamená, že v ponuke budú naftové pohonné jednotky schované za označeniami 330d, M340d, ale tiež benzínová verzia M340i. Práve modely s doplneným M v názve prídu so špeciálnym logom, ktoré pripomína 50 rokov športovej divízie M Gmbh. Inovované modely sa objavia v ponuke už onedlho a niektoré motory budú kombinované aj s pohonom všetkých štyroch kolies xDrive. Celkové výkonové spektrum modelu, ak nerátame špeciálne verzie M3, bude siahať od 110 kW (150 k) do 275 kW (374 k).

BMW radu 3 má facelift, interiér je úplne inýZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nové BMW radu 7: Rozdelené svetlá delia ľudí na dva táborySiedma generácia BMW radu 7 sa predstavila len pred včerom a my sme si už mali po možnosť...22. Apríl, 2022
02Prvé BMW M3 combi: 510 koní, 500 l kufor, bez 4x4!Slávna „em trojka“ ide s kožou na trh v tele praktického modelu so štedrým 500 l...12. Apríl, 2022
03Test: BMW iX xDrive50 - Nehľadajte ďalej, toto je najlepšia verzia asi najlepšieho elektromobiluAutomobilka BMW pristupuje ku pohonom veľmi zaujímavo. Nezatvára si ani jedny dvierka a...13. Apríl, 2022