Nové BMW radu 7: Rozdelené svetlá delia ľudí na dva tábory

Siedma generácia BMW radu 7 sa predstavila len pred včerom a my sme si už mali po možnosť pozrieť si ju naživo. Slovenskému importérovi sa podarilo dostať ju na našu národnú premiéru ani nie 24 hodín po celosvetovom odhalení. A práve tento model bude spôsobovať naozaj vášnivé reakcie všetkých pozorovateľov, lebo ku dizajnu sa bude chcieť vyjadriť určite každý.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
22.04.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Nové BMW radu 7: Rozdelené...

Auto-moto zaujímavosti

Základom tvarov je nové rozdelenie svetiel vo vertikálnej línii. Vrchná časť slúži výlučne na denné svietenie a predstavuje akési obočie ku hlavným svetlám umiestneným nižšie. Na obrovské masky chladiča sme si už zvykli a inak to nie je ani v tomto prípade. To, čo je zaujímavé je, že automobilka používa rovnakú vizáž pre spaľovacie a aj elektrické verzie. Naživo vyzerá predná časť novej sedmičky omnoho lepšie ako na fotkách, ktoré automobilka uvoľnila po predstavení.

Pri bočnom pohľade je až očividné, že kľučky nie sú klasická, ale majú elektrické spínače. Má to je jeden zásadný dôvod. V ponuke bude iba predĺžená verzia modelu s dĺžkou 5,3 metra a v takom prípade už majiteľ auto nešoféruje, ale necháva sa voziť. Tieto kľučky preto fungujú aj ako spínače elektromotorov, ktoré dvere otvárajú. Pod každými dverami je tak jeden ultrazvukový senzor, aby auto vedelo, či môže dvere otvoriť. Ak však cestujúci bude chcieť dvere otvoriť tradičným spôsobom, má tú možnosť.

Nové BMW radu 7: Rozdelené svetlá delia ľudí na dva táboryZdroj: Autobazar.EU

Zadná časť sa dá nazvať úplne jednoduchou oproti tomu, čo predvádza ešte stále súčasná generácia modelu. Jednoduché čisté línie sú pre niekoho možno až príliš nenápadné a generické. Avšak detailnejší pohľad na zadné svetla ukazuje, že sa s nimi dizajnéri naozaj dlho hrali a vytvorili veľmi zaujímavé svetelné efekty. Po dlhodobom využití veka batožinového priestoru na umiestnenie evidenčného čísla sa toto legálne nutné zlo presunulo do nárazníka.

Kým zvonku je nová sedmička možno trochu kontroverzná, vnútri ukazuje to najmodernejšie, čo aktuálne segment luxusných limuzín ponúka. V strede je zakrivený displej a ovládacie centrum podobné tomu, ktoré má veľký elektromobil BMW iX. Ovládanie nového systému iDrive 8 je možné buď hlasom, alebo dotykom, alebo stále krištáľovým kolieskom v strede stredového tunelu. Volant je taktiež podobný najnovším interpretáciám nachádzajúcim sa najnovších generáciach ostatných modelov.

Nové BMW radu 7: Rozdelené svetlá delia ľudí na dva táboryZdroj: Autobazar.EU

To najzásadnejšie sa však ukazuje na zadných sedadlách. Vozidlo môže byť vybavené panoramatickou strechou, ale má tiež jednu zásadnú novinku. Zadné sedadlá pripomínajú gauč a na dverách je malý dotykový displej, ktorým sa ovládajú niektoré funkcie vozidla. Pomocou neho sa dá spustiť aj širokoúhlý panel, ktorý je uchytený na strope a má pomer strán 32:9. Tento panel môže zobrazovať buď jednu tému pre oboch zadných pasažierov, alebo si pasažieri môžu túto obrazovku s rozlíšením 8K rozdeliť na dve polovice. Každý tak môže mať vlastný displej, pričom na operadlách predných sedadiel nie je vôbec nič. V režime divadla sa obrazovka nielen zosunie, ale zároveň sa zatiahnu všetky roletky, aby zvonka nebolo vidno, čo posádka v interiéri pozerá.

Nové BMW radu 7: Rozdelené svetlá delia ľudí na dva táboryZdroj: Autobazar.EU

Základným motorom pre Európu bude radový šesťvalec spaľujúci naftu v modeli s označením 740d xDrive. Tento motor príde na jar 2023 a bude spolupracovať so 48V mild-hybridnou sústavou a osemstupňovou automatickou prevodovkou. Celkový výkon agregátu bude 221 kW (300 k) a krútiaci moment 670 Nm. Takýto druh pohonu dokáže sedmičku vystreliť na stovku za 6,3 sekundy a maximálne sa dostane na 250 km/h. Výrobca udáva kombinovanú spotrebu v cykle WLTP v rozmedzí 5,9 až 6,9 litra nafty na 100 kilometrov.

O samostatných benzínových agregátoch zatiaľ nič nie je známe. Rovnako na jar však prídu plug-in hybridné pohonné jednotky. Verzia s označením 750e xDrive ponúkne celkový výkon 360 kW (490 k) a krútiaci moment 700 Nm. Bude využívať trojlitrový radový šesťvalec spaľujúci benzín. Na stovku sa dostane za 4,9 sekundy a zatiaľ je elektrický dojazd stanovený na 80 až 89 kilometrov. Druhou alternatívou, ktorá bude mať plug-in hybridný pohon bude model označený M760e xDrive. Táto alternatíva príde naozaj s mamutím výkonom 420 kW (571 k) a krútiacim momentom 800 Nm. Tento výkon však bude dostupný počas krátkodobého nárastu. Nebude k dispozícii stále. Takto výkonná alternatíva zvládne šprint na stovku za 4,3 sekundy a dojazd bude medzi 80 až 84 kilometrami na nabitie. Plug-in hybrid však nebude jedinou možnosťou elektrického pohonu sedmičky.

Nové BMW radu 7: Rozdelené svetlá delia ľudí na dva táboryZdroj: Autobazar.EU

Výlučne elektrická verzia ponesie označenie i7 xDrive60. Takáto limuzína príde s výkonom 400 kW (544 k) a krútiacim momentom 745 Nm. BMW i7 tejto špecifikácie bude mať dva elektromotory, jeden na každej z náprav. Na stovku sa dostane za 4,7 sekundy a podľa cyklu WLTP má prejsť 590 až 625 kilometrov na nabitie. Energiu bude čerpať z batérie s kapacitou 102 kWh.

Takto sofistikované auto bude potrebovať aj sofistikovaný podvozok. Bude využívať vzduchové vankúše a hlavným pomocníkom pri naozaj dlhej karosérií bude natáčanie zadnej nápravy. To uľahčí manévrovanie a parkovanie šoférovi. Táto, už siedma, generácia populárneho luxusného vozidlá sa na trhu objaví už tento rok a ak ju chcete, tak onedlho si ju budete môcť objednať. Vyzerá to však, že prvé dodávky budú obsahovať najmä elektrické verzie modelu. O tom, že cena bude výrazne nad 100 000 eur netreba ani hovoriť.

Nové BMW radu 7: Rozdelené svetlá delia ľudí na dva táboryZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW predĺžilo X5, Long bude iba pre ČíňanovJe zaujímavé ako sa jednotlivé požiadavky trhu líšia. Kým u nás sú ľudia spokojní s tým čo...8. Marec, 2022
02BMW X7: Nový predok, nový displej, ale kde je páka prevodovky?Už pri samotnom predstavení BMW X7 boli nálady rozdelené do viacerých táborov. Veľa...13. Apríl, 2022
03Prvá jazda: BMW 218d Active Tourer – Rodina v prémiovomVieme, BMW len nedávno predstavilo model Active Tourer a po úvodných statických dojmoch sme...3. Marec, 2022