Prvá jazda: BMW 218d Active Tourer – Rodina v prémiovom

Vieme, BMW len nedávno predstavilo model Active Tourer a po úvodných statických dojmoch sme mali možnosť vyskúšať si ho na vlastnej koži a bez nastaveného itinerára. Novinka  v segmente malých, či skôr stredných MPV, prichádza s novou tvárou, ktorá automaticky znamená veľkú masku chladiča. BMW nepotrebuje, aby sa s týmto prístupom páčilo každému, hlavne, že si Active Tourer nájde dostatok zákazníkov.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
03.03.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Prvá jazda: BMW 218d...

Auto-moto zaujímavosti

Už prvý pohľad však hovorí, že BMW trafilo dizajn veľmi dobre. Pre výbavovú líniu Luxury line je maska v chrómovom prevedení a dodáva autu nezameniteľný výraz. Stále je však hneď jasné ku akej automobilke toto MPV patrí a aj Active Tourer sa hrdo stavia ku X7, X5 a ostatným SUV. Už druhá generácia modelu má šancu stať sa výborným rodinným automobilom a pokračovať tak v odkaze prvej generácie. Ak budete čakať na druhú generáciu väčšieho Gran Toureru so siedmimi sedadlami, tak máte smolu, väčší z dvoch MPV skončí s prvou generáciou.

Prvá jazda: BMW 218d Active Tourer – Rodina v prémiovomZdroj: Autobazar.EU

Active Tourer prichádza s obrovským priestorom na malom pôdoryse. Či už berieme priestor v prednej časti pre vodiča a spolujazdca, alebo v zadnej pre pasažierov, nikto sa nebude sťažovať a dokonca zadní pasažieri majú pár centimetrov naviac nielen na nohy ale aj na hlavu. Nová generácia tak ostáva v šľapajach ktoré určila predchádzajúca. Príjemne veľký je aj batožinový priestor, ktorý sa dá ďalej zväčšiť sklopením zadných operadiel delených na tri časti v pomere 40:20:40.

Ak by ste šli do Mníchova, alebo ktoréhokoľvek nemeckého mesta, videli by ste obrovské zástupy práve týchto vozidiel kombinovaných s Mercedesmi triedy B a Volkswagenmi Touran. Prečo? Lebo sú veľmi obľúbenými taxikárskymi vozidlami. Na malom priestore dokážu skĺbiť naozaj veľký interiér a manévrovateľnosť.

Prvá jazda: BMW 218d Active Tourer – Rodina v prémiovomZdroj: Autobazar.EU

Kým zvonka nový Active Tourer vyzerá tak ako každé iné BMW, vnútri je to inak. Vyzerá skôr ako najnovší elektrický model iX. O tomto hovorí nový volant s novými ovládacími prvkami, ale aj zahnutý displej pred vodičom, ktorý je prepojený s displejom Informačno–zábavného systému.

Najväčším šokom však stále ostáva absencia kolieska na ovládanie infotainmentu, znak každého interiéru BMW za ostatných 20 rokov. To, s čím prišlo BMW ako s novinkou pri prvej Banglovej sedmičke je v tejto dvojke preč. Informačno-zábavný systém sa ovláda výlučne dotykom, alebo hlasom. Stále však funguje veľmi dobre. Je možno ešte zložitejší ako kedykoľvek predtým, avšak naučiť sa základné postupy dokáže naozaj hocikto. Následne zvládne akýkoľvek úkon relatívne rýchlo. Akurát ku nastaveniu vzdialenosti pri adaptívnom tempomate treba až 6 kliknutí. Ak túto funkciu používate často, tak si ju môžete vytiahnuť do lišty medzi ostatné skratky.

Prvá jazda: BMW 218d Active Tourer – Rodina v prémiovomZdroj: Autobazar.EU

Veľmi zaujímavo je vyriešené štartovacie tlačidlo. Akonáhle naštartujete, tak stačí jemný presun prstom a už máte zaradený aj choď dopredu na automatickej prevodovke. Tento prístup dokáže naozaj skrátiť čas potrebný na vyštartovanie. Po zapnutí agregátu, v tomto prípade dvojlitrového štvorvalca na naftu, spočiatku trochu počuť jeho naftový prejav. Ale nie je to vôbec tragické a dá sa to od auta očakávať. Po zahriatí už naberá kultivovanosť a neruší povestným dízlovým prejavom.

Výkon relatívne malého MPV je 110 kW (150 k). Motor je spojený s automatickou prevodovkou s dvomi spojkami, ktorá smeruje všetok výkon a krútiaci moment na predné kolesa. Šprinterom toto auto nikdy nebude, bude skôr bežcom na dlhé trate. O tom hovorí aj fantastická spotreba. Počas prvej jazdy sme prešli diaľnicou do Senca a naspäť a výsledná hodnota spotreby sa ustálila na 4,7 litroch paliva na 100 kilometrov. Reálne však po jazde do Senca svietilo na palubnom počítači 4,1 l a až státie s naštartovaným motorom zdvihlo spotrebu. Ďalším plusovým bodom pre toto malé MPV je nízka hladina hluku pri jazde. Dokonca sa na ňom nepodpísali ani zimné pneumatiky. BMW asi vie, že komfort znamená aj tiché auto. Človek aj po dlhej trase nevystúpi z auta ohlučený a ohučaný.

Prvá jazda: BMW 218d Active Tourer – Rodina v prémiovomZdroj: Autobazar.EU

Všetko teda nasvedčuje tomu, že BMW vytvorilo naozaj výborné rodinné auto aj pre tých, ktorí nemajú veľké parkovacie miesto a potrebujú prepraviť až 5-člennú rodinu kamkoľvek. Tých 5 pasažierov má relatívne dosť miesta aj na zadných sedadlách. Nie je to len o dĺžke pred kolenami, ale aj o šírke. Sedák je prekvapivo tvarovaný tak, že ani stredný pasažier nebude považovať jazdu za utrpenie. Toto teraz v nových autách tak často nebýva, väčšinou je sedák optimalizovaný pre dvoch.

Takže ideálne rodinné auto? Má na to všetky predpoklady, má dosť miesta, má rozumnú spotrebu, aj je pekné, samozrejme posledné tvrdenie je veľmi subjektívne. Druhá vec je pohľad do cenníka. Za takto vybavený a nakonfigurovaný kúsok si automobilka vypýta viac ako 50 000 eur. To nie je málo, avšak v ostatnej dobe to vyzerá, že mainstreamové automobily dobiehajú ceny tých prémiových, čiže pýtať za takéto auto podobnú sumu je už celkom na mieste. A my s tým nič nespravíme. Buď to akceptujeme a máme na roky dopredu výborné auto, alebo zaplatíme len o kúsok menej sa SUV z neprémiovej konkurencie. Už záleží len na vkuse, aj keď 218d Active Tourer je veľmi príjemným vozidlom.

Prvá jazda: BMW 218d Active Tourer – Rodina v prémiovomZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW X2 GoldPlay je edícia so zlatými prvkamiBMW ukázalo novú sériu modelu X2. Špecialita sa bude schovávať za označením GoldPlay...10. Február, 2022
02BMW i3: Aké je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?BMW ukázalo model i3 ako svoj prvý sériový, ale naozaj sériový, elektromobil už v roku...20. Január, 2022
03Osmička od BMW prináša malé zmeny zlepšujúce dojemAutomobilka BMW predviedla modernizovanú verziu svojho najväčšieho kupé, kabrioletu...27. Január, 2022