Aston Martin Valkyrie Spider: 330 za hodinu bez strechy

Aston Martin má v ponuke extrémny model Valkyrie, ktorý skôr ako bežné auto pripomína okruhový špeciál. A podobne to aj vyzeralo pri úvodnej produkcii, nezaobišla sa bez problémov, ale tie sa podarilo prekonať. Ale nakoniec sa to podarilo a kupé sa onedlho začne objavovať na instagramových fotkách hrdých majiteľov.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.08.2021
Diskusia:
Zdroj: Aston Martin

Aston Martin Valkyrie...

Auto-moto zaujímavosti

Okrem kupé je už teraz v ponuke AMR Pro, ktorý je výlučne okruhový a aktuálne sa objavila aj nová verzia Spider s otvorenou karosériou. Je celkom logické, že v tomto prípade nie je možné použiť výklopné dvere, ktoré má kupé. Pre tie je nutné používať strechu ako oporu a základný kĺb mechanizmu.

Ale to znamená, že dvere sa otvárajú nahor, podobne ako na Lamborghini Aventador, alebo novom Countach, ak chcete. Strešný panel je vyrobený tak, aby tvarom čo najviac zachoval pôvodné tvary kupé. Celkovo je aj rozdiel hmotností týchto dvoch verzií veľmi nízky.

Aston Martin Valkyrie Spider: 330 za hodinu bez strechyZdroj: Aston Martin

Motor je však úplne totožný s kupé, je to 6,5-litrový motor V12, ktorý vznikol v spolupráci s odborníkom Cosworth. Jeho maximálne otáčky sú 11 000, čo je naozaj hodnota skôr z motorkového sveta a nie zo sveta dvanásťvalcov. Pri odloženej streche bude zvuk naozaj šialený a bude omnoho bližšie ako v zatvorenej verzii.

Dvanásťvalec je kombinovaný s hybirdným doplnkom. Elektromotor mal na starosti Rimac a celkový výkon tohto auta je až 840 kW (1140 k). Veľkou vecou je, že s otvorenou strechou môže ísť Vakyrie Spider až 330 kilometrov za hodinu, ale v momente nasadenia stropného panelu sa odomkne až 350 kilometrov za hodinu.

Aston Martin Valkyrie Spider: 330 za hodinu bez strechyZdroj: Aston Martin

O zrýchlení sa nehovorí v číslach, ale v prirovnaniach. Valkyrie vraj dokáže sprostredkovať zrýchlenie na úrovni pretekárskych špeciálov kategórie LMP1. Vraj je to méta, ktorá nie je bežne dosiahnuteľná v aute na bežné cesty.

Tak ako je to pri každom podobnom projekte, bude aj tento, kvôli zachovaniu exkluzivity, obmedzený na určitý počet. Reálne fabrika v britskom Gaydone vyrobí 85 kusov roadsteru celkovo, či už s ľavostranným, alebo pravostranným riadením. Samotná výroba bude prebiehať v druhej polovici budúceho roka a adekváne tomu budú prebiehať aj doručenia zákazníkom.

Aston Martin Valkyrie Spider: 330 za hodinu bez strechyZdroj: Aston Martin

Valkyrie Spider ukázal Aston Martin na podujatí Pebble Beach Concours d’Elegance. Ale vidieť ho mohli iba pozvaní.

Aston Martin Valkyrie Spider: 330 za hodinu bez strechyZdroj: Aston Martin

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Ford Mustang (S-550): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe?Povedzme si to na rovinu a hneď na začiatok, Mustang je a bude vždy vyhľadávaným autom. Je...13. August, 2021
02Špeciálna verzia Pagani Huayra má 6 koncoviek výfukuPagani vyrábalo Zondu dlhé roky a Huayra tiež už nie je najnovším modelom. Prvýkrát sa...12. August, 2021
03Ferrari 296 GTB bude mať iba šesť valcov, ale k nim elektromotorViete ako Ferrari vytvára číselné označenia svojich modelov? Teda tých menších, najmä. Prvé...1. Júl, 2021