Ferrari 296 GTB bude mať iba šesť valcov, ale k nim elektromotor

Viete ako Ferrari vytvára číselné označenia svojich modelov? Teda tých menších, najmä. Prvé dve čísla hovoria o zdvihovom objeme a tretie o počte valcov. To veľa prezrádza aj o novom modeli 296 GTB. Po dlhej dobe automobikla prvýkrát pod kapotu umiestnila menší motor.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.07.2021
Diskusia:
Zdroj: Ferrari

Ferrari 296 GTB bude mať...

Auto-moto zaujímavosti

Takže ak si rozmeníme na drobné, to číselné označenie, tak 296 GTB má motor s objemom 2,9 litra. Skôr by sa dalo povedať, že ten zdvihový objem je tri litre, keďže je presne 2992 centimetrov kubických, ale takto sa Ferrari vyhlo vtipom o Peugeote. A číslo 6 v názve zase hovorí o šiestich valcoch. Takýto počet malo kedysi Dino, ktorého ideovým nástupcom má byť práve tento model.

Na Dino určite nadväzuje aj celkom jednoduchý dizajn modelu. A vlastne ešte GTB znamená Grand Turismo Berlinetta, aby sme nezabudli. Dizjan vychádza z toho, čo automobilka ponúka v súčasnosti, ale nemá príliš veľa šialených tvarov. Stačí mu ladná línia a zadok, ktorý pripomína SF90.

Ferrari 296 GTB bude mať iba šesť valcov, ale k nim elektromotorZdroj: Ferrari

Aj interiér vyzerá ako súčasné Ferrari, takže má všetko centralizované pred vodičom a tým hlavným aktérom je práve šofér. Avšak tu je to hlavné motor. Samotný benzínový agregát má výkon 485 kW (660 k). Ale to nie je všetko. Najnovší prírastok do rodiny so skáčucím koňom v znaku je totiž plug-in hybrid.

Celkovo sa teda výkon dostáva na nezanedbateľných 610 kW (818 k). K tomu má aj krútiaci moment 740 Nm. Niektoré motorové prvky sú práve zo spomenutého SF90. Alebo sú aspoň príbuzné. Napríklad nové turbá IHI môžu dosahovať až 180-tisíc otáčok. Elektrický motor je vzadu a ponúka 122 kW (164 k).

Ferrari 296 GTB bude mať iba šesť valcov, ale k nim elektromotorZdroj: Ferrari

Pri použití maximálneho výkonu zrýchli 296 GTB na stovku za 2,9 sekundy, rovnako ako F8 Tributo a na dvojstovke je za 7,3 sekundy, čo je o sekundu rýchlejšie. Maximum je niekde nad 330 kilometrami za hodinu.

Lenže novinka nebude jedinou šťukou v rybníku. Svoj plug-in hybrid má v tejto sfére aj McLaren. Je to model Artura.Ten má približne rovnaký výkon a tiež podobný krútiaci moment. Až by sa mohlo zdať, že Ferrari načerpalo inšpiráciu práve u konkurenta. Lenže 296 GTB má kratšie časy potrebné na zrýchlenie. Napríklad na stovke je o desatinu sekundy rýchlejšie, kým zrýchlenie na dvojstovku ukrojí dokonca dve sekundy.

Ferrari 296 GTB bude mať iba šesť valcov, ale k nim elektromotorZdroj: Ferrari

Nové 296 GTB používa osemstupňovú automatickú prevodovku s dvomi spojkami, ktorú už využívajú niektoré ďalšie modely automobilky. Konkrétne sú to SF90, Roma a Portofino M. Ferrari 296 GTB používa batériu s kapacitou 7,45 kWh, ktorá je umiestnená pod podlahou kvôli zníženiu ťažiska. Na jedno nabitie by toto auto malo prejsť až 25 kilometrov, ale to asi nebude primárne využitie elektrickej energie, v tomto prípade. Práve tu trochu vedie s 30 kilometrami McLaren Artura.

Ferrari 296 GTB bude mať iba šesť valcov, ale k nim elektromotorZdroj: Ferrari

Ak má toto GTB balík Assetto Fiorano, tak má viacero karbónových prvkov, ktoré dostávajú hmotnosť iba na 1 470 kilogramov. Zníženiu hmotnosti prispieva aj lexanové zadné okno a auto stojí na pneumatikách Michelin Pilot Sport Cup 2R. Ferrari 296 GTB je len o 35 kilogramov ťažšie ako F8 Tributo, ale o 75 kilogramov ťažšie ako konkurenčná Artura.

Ferrari 296 GTB bude mať iba šesť valcov, ale k nim elektromotorZdroj: Ferrari

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nové BMW 4 Gran Coupe pokračuje dizajnom v stopách dvojdverového kupéBMW postupne obnovuje trojkové a štvorkové modely svojej ponuky. Vlastne posledným, ktorý...18. Jún, 2021
025 vecí, ktoré nás zaujali na BMW M8 CompetitionBMW má v ponuke model s číselným označením 8. A žiadne iné vyššie číslo už neponúka. Takže...15. Jún, 2021
03Alpine A110 Legende GT bude limitka privedená k dokonalostiSú autá, ktoré sú zaujímavé a jedinečné a je veľká šanca, že vďaka všelijakým normám už...18. Máj, 2021