Audi e-tron: Update zvýši dojazd, ale má to háčik

Audi aktuálne oznámilo nový update, ktorý je určený pre modely e-tron od roku výroby 2018. Konkrétne zasiahne všetky modely e-tron 55 Quattro vyrobené medzi polovicou septembra 2018 a novembrom 2019. Tieto kusy budú mať predĺžený dojazd.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
05.11.2021
Diskusia:
Zdroj: Audi

Audi e-tron: Update zvýši...

Auto-moto zaujímavosti

V praxi znamená predĺženie dojazdu pridanie 20 kilometrov. Zmien je však hneď niekoľko. Audi povolilo manažmentu batérie využívať väčšiu časť batérie, čím sa znížila rezerva. Z celkovej kapacity 95 kWh bude použiteľných až 86 kWh.

To však nie je všetko. Tých 20 kilometrov je aj zásluhou optimalizácie toho ako motor pracuje. Pri normálnej jazde sa tak predný motor úplne odpojí a e-tron pracuje iba s pohonom zadnej nápravy. Predná náprava sa pripojí iba v prípade, že ju je naozaj treba. Toto tiež dokáže ušetriť energiu.

Audi e-tron: Update zvýši dojazd, ale má to háčikZdroj: Audi

Rovnako vylepšený je aj softvér tepelného manažmentu. Audi trochu zmenšilo objem, ktorý pretečie systémom, čiže spomalilo tok chladiacej média, čím tiež znížilo energetickú náročnosť komponentov vozidla. Avšak ten háčik je, že update neprejde automaticky. Vozidlo musí navštíviť servis, lebo táto aktualizácia je nárošnejšia na dáta, cez over-the-air nie je povolená.

Toto všetko prichádza pred tým ako dobehne na trh modernizovaná verzia e-tronu. Tá sa má na trhu objaviť v druhej polovici roku 2022. Facelift by však mal prísť s novou batériou s trochu väčšou kapacitou a tiež s novými motormi, ktoré budú ešte efektívnejšie. Celkovo sa má dojazd na jedno nabitie posunúť až na 600 kilometrov.

Audi e-tron: Update zvýši dojazd, ale má to háčikZdroj: Audi

Pre Audi je e-tron naozaj dôležitým modelom, keďže v Európe sa predáva naozaj dobre. V Nórsku jeden čas kraľoval na vrchole predajnosti a zosadil tam dlhodobého lídra, Teslu. O úspechu určite svedčí aj fakt, že nezostalo pri jednom e-trone a aktuálne má aj ten už verziu Sportback. S rovnakými karosériami ponúka Audi aj menší Q4 e-tron, ktorý nezaprie niektoré spoločné detaily so Škodou Kodiaq a Volkswagenom ID.4 a ID.5. No a čerešnička na torte je zase e-tron GT. Ten má niektoré prvky spoločné s Porsche Taycan. To tiež patrí do koncernu Volkswagen.

Audi e-tron: Update zvýši dojazd, ale má to háčikZdroj: Audi

Avšak ani konkurencia nespí a Mercedes má proti e-tronu postavený model EQC. Zo strany BMW je aktuálne najväčším konkurentom faceliftovaná verzia iX3 a v určitých cenových sférach sa e-tron s klasickou karosériou SUV dostáva do teritória, v ktorom je model BMW iX.

Audi e-tron: Update zvýši dojazd, ale má to háčikZdroj: Audi

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Luxusné Audi A8 s V8 na predaj za 3% pôvodnej ceny!Kúpa jazdeného auta je často krát ekonomicky výhodnejšia ako kúpa nového vozidla. Na druhej...1. November, 2021
0220 ročné Audi S8 s výkonom 600 koní na predaj!Audi je pre mnoho ľudí stelesnením sna o dokonalom aute. Hlavne jej modely s písmenkom S v...29. September, 2021
03Rolls-Royce Ghost Black Badge: Masívny krútiak nakopne už pri 1600 otáčkachRolls-Royce predstavil novú verziu svojho najnovšieho modelu Ghost. Sedan sa predstavil len...3. November, 2021