Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Audi TT naozaj končí, má predsa sériu Final Edition

Audi TT si určite každý pamätá, veď v roku 1998, kedy bola predstavená prvá generácia, spravilo doslova šok. Šok bol aj z pohľadu jazdných vlastností, lebo vozidlo nebolo stabilné vo vysokých rýchlostiach, u nás nelegálnych, a dvíhalo zadnú časť. Preto ku ikonickým tvarom pribudol aj malý spojler. Odvtedy však prešlo už veľa rokov, konkrétne 25 a Audi TT ide pomaly, ale isto do zaslúženého dôchodku a konca výroby. Aktuálnu generáciu už Audi ukončí s novým modelom, či skôr novou sériou Final Edition.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
09.11.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Audi

Audi TT naozaj končí, má...

Auto-moto zaujímavosti

Séria Final Edition bude vyrobená iba v počte 50 kusov, ktoré budú smerovať k zákazníkom. A ešte je tu jeden problém s týmto počítaním. Všetkých 50 kusov Audi TT Finall Edition Roadster pôjde do Spojených štátov amerických. Ak ho teda chcete, tak si budete musieť pripraviť nervy na import. A musíte sa pripraviť na možnosť, že váš kontajner s nádherným finálnym kusom padne do mora. Aj to sa stáva.

Audi TT naozaj končí, má predsa sériu Final EditionZdroj: Audi

Ale pred katastrofickými scenármi si poďme pozrieť rozdiely, ktorými sa toto auto od ostatných vozidiel odlíši. Bude nalakované v odtieni Audi Exclusive a konkrétne sa tento odtieň zelenej farby volá Goodwood Green Pearl, čiže je to perleťová farba. Je to rovnaká farba, ako boli lakované niektoré kusy prvej generácie. Že ste takú nevideli? To je jasné, lebo ich bolo veľmi málo a väčšina z Audi TT prvej generácie je buď modrá, alebo strieborná. Ešte sa dajú nájsť v čiernej. Ale táto zelená je naozaj veľmi ojedinelá. Zelená farba na novom modeli korešponduje, či skôr ladí s matnými striebornými dielmi v nárazníku a na bočnom profile. Sivá je aj sklápacia strecha. Ako celok vyzerá toto Audi TT najlepšie zo všetkých ponúkaných.

Audi TT naozaj končí, má predsa sériu Final EditionZdroj: Audi

Audi TT Finall Edition Roadster stojí na základoch výbavy S-line a pridáva niečo, čo vozidlá Audi TT rozhodne nemali štandardom. Sú to 20-palcové zliatinové disky, za ktoré netreba priplácať. Výraznou zmenou môže byť aj odstránenie všetkých znakov S-line vnútri aj vonku vozidla. Miesto nich sú na niektorých miestach štandardné karbónové lišty.

Interiér modelu je znova v perfektnom odtieni hnedej Palomino, ktorá má byť znova modernou interpretáciu pôvodných basketbalových sedadiel v originálnom Audi TT. O akých basketbalových sedadlách je reč? Audi na začiatku hovorilo o sedadlách s hrubým prešívaním širokou niťou, alebo skôr širokým pásom, ktorý mal evokovať prešívanie na basketbalovej rukavici. Takže oproti pôvodnej tmavohnedej je táto oranžovo-hnedá dosť odlišná, ale aj tak sa ku autu dobre hodí.

Audi TT naozaj končí, má predsa sériu Final EditionZdroj: Audi

Auto je pekné, ale nasledujúca otázka hovorí o tom, čo má pod kapotou. Šesťvalec už môžete očakávať asi márne. Pod prednou kapotou tohto auta je štvorvalec s objemom 2 litre a výkonom 169 kW (230 k). Funguje cez sedemstupňovú automatickú prevodovku a na stovku dostane toto auto za menej ako 6 sekúnd. Má pohon všetkých 4 kolies Quattro a štandardom pre výročnú a poslednú sériu bude aj možnosť využívať magneticky nastaviteľné tlmiče. Sú súčasťou balíka S-line a svetlú výšku toto prevedenie znižuje o 8 mm.

Čo sú teda výrazné výhody Audi TT Roadster Final Edition? Určite to bude výbava a jedinečnosť vďaka špeciálnej farbe. Ale zároveň to bude mať aj jednu nevýhodu. Auto nie je určené na náš trh a všetkých 50 kusov bude určite rýchlo rozobraných. Veď v Amerike stojí toto vozidlo necelých 70 000 amerických dolárov. V ostatných častiach sveta prichádzajú úplne iné finálne série, ktoré ale nemusia mať toľko pôvabu ako práve táto americká.

Audi TT naozaj končí, má predsa sériu Final EditionZdroj: Audi

Malé okienko do histórie hovorí o tom, že Audi TT je teda na trhu od roku 1998, vtedy zdieľalo platformu s Golfom štvrtej generácie a tiež s prvou generáciou Škody Octavia. Odvtedy sa veľa zmenilo a platforma je zdieľaná stále, ale posunula sa dopredu. Toto aktuálne je už tretia generácia obľúbeného vozidla a vyrába sa už od roku 2014. Celkovo teda model vydrží v ponuke 10 rokov, čo je naozaj úctyhodné číslo. Za ten čas sa v ponuke motorov objavili aj extrémy ako šesťvalec, ale aj naftové dvojlitrové TDI. Veľmi príjemným stavebným prvkom tejto generácie je však 2,5-litrový radový päťvalec, ktorý dáva autu ešte viac charizmy.

Audi TT naozaj končí, má predsa sériu Final EditionZdroj: Audi

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Audi Q8 a SQ8 ukazujú vylepšeniaČas letí naozaj extrémne a ani sme sa nenazdali, prichádza facelift modelu Audi Q8, čo...6. September, 2023
02Mercedes-Benz CLA220d Shooting Brake pridáva ku praktickosti štýlMercedes-Benz vylepšil model CLA len nedávno a vylepšil aj jeho verziu kombi. Je to...3. Október, 2023
03Čínske Audi - 238 koní za zlomok ceny: R. I. P. Kodiaq za 44 000 €!R. I. P. Kodiaq s cenou 44 000 eur! Čínske Audi ťa dostane nielen parametrami. Čo sa týka...4. Október, 2023