Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Hyundai Staria - Budúcnosť čaká aj bez elektriky

Aktuálna situácia na trhu MPV, či skôr vanov je veľmi zvláštna. Je pár zabehnutých hráčov a niektorí si rozmysleli použitie spaľovacieho agregátu a ponúkajú iba elektrický pohon. Áno, pozeráme sa na koncern Stellantis. Naproti tomu Hyundai vyzerá ako elektrické auto s novým modelom Staria, ale zároveň predvádza, že dokáže využiť stále spaľovací agregát bez akýchkoľvek vážnych problémov.

JozefM v Testy
08.11.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Hyundai Staria Luxury

Testy

Hyundai Staria je oproti predchodcovi s názvom H-1 úplne iným vozidlom. Kým H-1 bol model pripomínajúci minulosť, Staria je vozidlo jednoznačne odkazujúce na budúcnosť a nadchádzajúce riešenia. Staria je teda výborné auto aj z pohľadu ceny, len má jediný problém. Tým je kvóta dostupnosti pre náš trh. To ale znamená jediné, ak ju chcete, tak sa rozhodne poponáhľajte.

Dodávka budúcnosti

Áno, povedať Hyundaiu Staria dodávka je veľmi odvážne tvrdenie. Je však neodškriepiteľné, že práve tieto základy vozidlo má. Vidno tam klasickú líniu, rozmery sú naozaj ako v prípade dodávkového vozidla a všetko nasvedčuje, že toto tvrdenie má aspoň čiastočnú relevanciu do reálneho stavu. Výrobca však svoje vozidlo označuje ako MPV, čím trochu mieša karty na viacerých poliach.

V ponuke sú dve alternatívy. Jedna je klasická s 9 miestami a jedna je sedemmiestna s luxusným zameraním. Toto je práve tá sedemmiestna a vidno to na balíku doplnkov s medeným povrchom. Nie je to úplne pravá meď, ale farba rozhodne sedí. Výbavy sú od seba rozlíšiteľné aj použitím iných svetiel. Luxusnejšia verzia má svetlá väčšie a schopné vytvoriť úplne iné svetelné podmienky v niektorých vážnejších situáciách.

Test: Hyundai Staria - Budúcnosť čaká aj bez elektrikyZdroj: Autobazar.EU

A keď sme pri svetlách, ani tie zadné sa rozhodne nenechajú zahanbiť. Majú predsa vertikálne usporiadanie a pripomínajú pásy, ktoré využívajú elektrické vozidlá Hyundaiu s menom Ioniq. Do batožinového priestoru sa dá vstúpiť len cez výklopné zadné dvere, žiadna iná alternatíva s otváraním do strán neexistuje. Ale toto je znova vec, ktorá je jasná pri akejkoľvek alternatíve od iných výrobcov.

Luxus vpredu a ešte viac vzadu

Vzhľad interiéru nezaostáva za stvárnením exteriéru. Tiež je futuristický, najmä, čo sa týka prednej prístrojovej dosky. Odkladacích priestorov je síce dosť, ale ostalo aj samostatné ovládanie klimatizácie a ovládanie sedadiel s vyhrievaným a ventiláciou. Výrazným pozitívom môže byť displej pred vodičom vysunutý až pod čelné sklo, čiže netreba riešiť žiadne head-up displeje.

Kým predné sedadlá, v tomto prípade iba dve, sú poňaté luxusne, sedadlá v strednom rade sú na tom azda ešte lepšie. Dajú sa preklápať a je na nich výsuvná opierka nôh. V tomto usporiadaní si môže pasažier vzadu kľudne pospať. Je to prevedenie, ktoré má určite aj Mercedes triedy V, ale je za extrémny príplatok a tu Hyundai stavil na luxus, ktorý by mohol byť lacnejšou alternatívou ku Lexusu LM. Stále však ostáva aj tretí rad, ktorý tiež ponúka dostatok miesta, ale ešte zaujímavejšie je celkové tmavomodré čalúnenie. Možno sa vám na prvý pohľad bude zdať, že je sivé, ale nie, má pekný odtieň modrej. Modrá je naviac kompatibilná s oterom džínsov.

Test: Hyundai Staria - Budúcnosť čaká aj bez elektrikyZdroj: Autobazar.EU

No a tu prichádzame ku jednej z nevýhod. Kufor môže byť trochu menší, alebo sa môže stať, že pri posunutí zadnej lavice budú mať pasažieri v treťom rade trochu menej miesta. Ale nech robíte čokoľvek, zadnú lavicu nevyhodíte von. Čiže štyria a bicykle tu nie je možnosť. Hyundai preto označil vozidlo ako MPV a v MPV predsa sedadlá väčšinou ostávajú. Toto by teraz znamenalo, že Staria nemá byť konkurentom Mercedesu triedy V, ani Multivanu, ale skôr sa dáva do boja s Chryslerom Pacifica a inými veľkými MPV spoza oceánu.

Naftové kone

Hyundai Staria môže síce vyzerať ako elektrické vozidlo, môže mať detailové prvky z modelov Ioniq 5 a Ioniq 6, ale stále je vozidlom s klasickým naftovým štvorvalcom. Ten má objem 2,2 litra a predvádza výkon 130 kW (177 k) a krútiaci moment 430 Nm. Normálne by to vyzeralo na slušné dynamické parametre, akurát tu treba rátať s vyššou pohotovostnou hmotnosťou a tiež s vyššou náročnosťou pohonu. Hyundai Staria má totiž štandardne, na našom trhu, automatickú prevodovku s tlačítkovým ovládaním a ôsmimi prevodovými stupňami a pohon všetkých 4 kolies.

Toto auto vás nenechá v štychu teda ani v zime. Pohon všetkých 4 kolies funguje úplne bezproblémovo a celkom bezproblémové je aj poňatie spotreby. Takto veľký Hyundai s obrovskou hmotnosťou a plochou dokáže stále jazdiť za 9,8 litra nafty na 100 km v kombinovanom jazdnom cykle aj s diaľnicami. Ak by ste diaľnice vynechali, tak sa viete pozrieť aj pod deviatku. Nie je to zásadný rozdiel, ale občas sa hodí.

Test: Hyundai Staria - Budúcnosť čaká aj bez elektrikyZdroj: Autobazar.EU

Dôležité je, že je Staria postavená veľmi pevne. Znamená to, že takmer úplne vymizlo vŕzganie zo zadnej časti od posuvných dverí, ale tiež to znamená aj možnosť rozumného nastavenia podvozku. Toto auto je komfortné. Nič iné od neho čakať nechcete a nebudete. Všetkých 7 pasažierov má úplne bezproblémové jazdy a zároveň tí dvaja v strednom rade dokážu hovoriť o úplnom luxuse bez akýchkoľvek závažných vyrušovaní.

Odporúčaná verzia

Hyundai Staria na našom trhu neponúka veľa alternatív. Buď zvolíte úžitkovú, alebo osobnú možnosť. Nič iné nie je dostupné. Na rozdiel od domácej Kórei, kde je ešte alternatíva vo forme modelu konkurujúcemu Volkswagenu California, prípadne na úžitkovom poli sklápače a podobné pracovné nástroje. Veď verzia bus má až 11 sedadiel. U nás je toho o poznanie menej. Najviac pôjde osobná verzia MPV, ktorá ale ponúka iba jediný druh pohonu. Takže tu tiež nemáte veľa na výber. Dôležitejšie je vybrať si, či chcete úplne luxusnú alternatívu so 7 sedadlami, alebo vám stačí menej luxusu, ale len kvôli iným sedadlám a až 9 miest. Ideálne by bola verzia s 8 miestami, ale tá jednoducho neexistuje na slovenskom trhu. Takže ktorú alternatívu zo súčasnej ponuky zvoliť? Jednoducho asi tu, ktorá je, lebo áut bolo obmedzený počet a postupne sa vypredávajú. Nám by asi stačila aj 9-miestna alternatíva s trochu slabšou úrovňou výbavy.

Test: Hyundai Staria - Budúcnosť čaká aj bez elektrikyZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Ak sa na auto pozeráme ako na MPV, tak Hyundai Staria poškuľuje po najväčších MPV na trhu. A tých už rozhodne nie je veľa, ak nerátame americké vozidlá. V Amerike to je určite väčšia ponuka, ale u nás by sa mal hlavne model vysporiadať s osobnými verziami úžitkových vozidiel. To znamená, že musí brať do úvahy minimálne Ford Tourneo Custom, ale aj Volkswagen Multivan, či Mercedes triedy V. Všetko sú to solídni konkurenti a ďalším bodom je, že ak chcete reálne elektrickú alternatívu, tak by ste mali vedieť o Volkswagene ID.Buzz, alebo o vozidlách koncernu Stellantis. Z koncernu Stellantis prichádza ale aj japonská alternatíva vo forme Toyoty Proace Verso. Máloktorý konkurent, okrem Mercedesu však bude mať podobné usporiadanie sedadiel a podobný luxus ako Staria.

Luxus v užitkovej triede

Veľkou výhodou modelu Staria je, že aj ak si ho kúpite, nikto nebude rátať s tým, že máte vlastne luxusné vozidlo. Je to stále van, ktorý je svojím spôsobom úžitkový a dokáže predviesť všetky kvality konkurencie, až na vyhadzovanie sedačiek. Má však jednu výraznú výhodu. Automobilka stanovila ceny veľmi konkurencieschopne a veľmi agresívne. To znamená, že takmer celá kvóta bola okamžite vypredaná a slovenský Hyundai musel navyšovať požiadavky priamo v Kórei. A vlastne, čím viac ich v ponuke bude, tým lepšie, lebo predstavujú alternatívu ku klasickým zabehnutým modelom.

Test: Hyundai Staria - Budúcnosť čaká aj bez elektrikyZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+futuristický vzhľad
+luxus na palube
+rozumná cena

-slabá variabilita
-málo dostupných kusov

Technické údaje Hyundai Staria Luxury

Motor

R4 nafta

Objem

2199 cm3

Výkon

130 kW (177 k) pri 3800 ot/min

Krútiaci moment

430 Nm pri 1500-2500 ot/min

Prevodovka

Automatická 8-stupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

180 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

13,5 s

Spotreba (WLTP)

8,5-8,9 l/100km

Emisie

- g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

5256 mm

Šírka

1997 mm

Výška

1990 mm

Rázvor osí kolies

3273 mm

Objem batožinového priestoru

117-431/- l

Objem palivovej nádrže

75 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2443/- kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Alfa Romeo Stelvio – Prémia, ale so svojským štýlomAk si vyberáte prémiové auto, teda prémiové SUV, tak pozeráte väčšinou po nemeckom triu,...11. Október, 2023
02Test: Subaru Outback - Hra sa zmenila, hráč ostávaSubaru Outback je taká stálica na trhu. Nie je to úplne klasické osobné auto a rozhodne to...30. August, 2023
03Test: Mercedes-Benz GLC220d Coupe - Racionálne, ale v luxuseVozidlá s karosériou SUV kupé vyplnili medzeru na trhu, ktorá v podstate neexistovala. A...25. Október, 2023