Audi Urbanaphere je kombinácia elektrického SUV a MPV

Audi predstavilo svoj nový koncept Urbansphere Concept EV, ktorý bude najväčším zatiaľ predstavením elektromobilom automobilky. Tento model zatiaľ nemá veľmi šancu na sériu produkciu, ale ukazuje aká je budúcnosť značky, budúcnosť dizajnu a tiež ukazuje možnosti autonómnej jazdy.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
21.04.2022
Diskusia:
Zdroj: Audi

Audi Urbanaphere je...

Auto-moto zaujímavosti

Tento nový koncept ukazuje, že chce jazdiť hlavne v mestských aglomeráciách. Za týmto konceptom stojí dizajnové štúdio v Pekingu a v Ingolstadte, ktoré spojili sily a vytvorili vozidlo napĺňajúce, svojimi proporciami a schopnosťami, požiadavky čínskych zákazníkov. Samotné zameranie je stanovené na základe dopytovania potenciálnych spotrebiteľov. Takže nakoniec sú predsalen MPV v kurze.

Audi Urbanaphere je kombinácia elektrického SUV a MPVZdroj: Audi

Zovňajšok auta je veľmi jednoduchý a okamžite na ňom vidno obrovskú masku v prednej časti so zaujímavými svetelnými efektami. Ani logo automobilky nie je 3D plastom ako doteraz, je znova len svetelnou hrou. Proporcie MPV trochu narúšajú obrovské disky a jemne zvýšená svetlá výška. Predné sklo sa tiahne cez celú strechy až do zadnej časti, čo hovorí, ba priam kričí, že vozidlo je zatiaľ naozaj iba konceptom. Zrkadlá nahradili kamery na malých krídelkách po bokoch, čo nie je úplne sci-fi, automobilka už takéto riešenie používa pri modeli e-tron.

Audi Urbanaphere je kombinácia elektrického SUV a MPVZdroj: Audi

Ešte viac futuristicky pôsobí interiér vozidla. V dvoch radoch sedadiel sú iba 4 miesta a každý pasažier má vlastnú privátnu zónu. Základným zámerom bolo vytvoriť akýsi salónik na kolesách, ktorý poskytne pasažierom útočisko a kľud pri cestovaní cez rušné mesto. Sedadlá sa dajú naklopiť až do 60-stupňového uhla a zo spodnej časti je možné vysunúť opierku nôh. Zaujímavé sú aj opierky hlavy, ktoré ľahko naznačujú, že hlava nespadne ani v prípade spánku. Veľkou zaujímavosťou je informačno-zábavný systém pre zadných pasažierov, ktorý informácie premieta na priehľadnú tabuľu, vychádzajúcu z vrchnej časti vozidla. Pasažieri môžu pozerať buď rovnaký program, alebo sa môžu rozhodnúť pre rozdelenie tohto displeja.

Audi Urbanaphere je kombinácia elektrického SUV a MPVZdroj: Audi

Na ovládanie nebude treba žiadne fyzické prvky, vozidlo bude sledovať pohľady jednotlivých pasažierov a dokonca aj v prípade zaklopania sedadiel bude možné povely vydávať len mávnutím ruky. Senzory a systémy vo vozidle budú schopné rozpoznať, že jednotliví pasažieri sú v strese a na základe toho dokáže odporučiť aktiváciu meditačnej aplikácie.

Autonómne riadenie dosahuje úrovne 4. Auto teda väčšinou jazdí samo, ale ak by vodič chcel, tak ho dokáže kontrolovať po vysunutí kontrolného centra s hranatým volantom. O tejto technológii Audi povedalo, že môže byť dostupná už v druhej polovici tohto desaťročia, takže o 3 až 4 roky.

Audi Urbanaphere je kombinácia elektrického SUV a MPVZdroj: Audi

Veľkosť MPV kombinovaného s SUV je naozaj masívna. Veď samotná dĺžka je 5,51 m a tým pádom vozidlo ponuka naozaj najväčší objem vnútorného priestoru aký kedy automobilka priniesla. Nový koncept je postavený na Premium Platform Electric, platforme ktorú Audi vyvinulo špeciálne na výrobu elektrických vozidiel. Dá sa teda očakávať kapacita batérie viac ako 120 kWh, čo by mohlo priniesť dojazd na jedno nabitie až 750 km. V mestskom prostredí nebude treba príliš veľa výkonu, ale aj tak Urbansphere ponúkne celkom slušných 294 kW (400 k) a k tomu 690 Newton metrov krútiaceho momentu.

Audi Urbanaphere je kombinácia elektrického SUV a MPVZdroj: Audi

Toto auto je stavané ako koncept, ktorý má šokovať a ukázať, že automobilka je schopná naozaj zaujímavých veci. Reálna výroba je teda nepravdepodobná, aj keď niektoré prvky a tvarové výstrelky by sa do sériovej produkcie dostať mohli.

Audi Urbanaphere je kombinácia elektrického SUV a MPVZdroj: Audi

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Audi A6 Avant e-tron: budúcnosť môže byť elektrickáAutomobilka Audi postupne rozširuje ponuku elektrických vozidiel. Je to aj z dôvodu, že sa...22. Marec, 2022
02Test: Škoda Fabia – Bestseller v najlepšej formeŠkoda Fabia sa na trhu objavila už vo svojej štvrtej generácii. A má za úlohu nadviazať na...2. Marec, 2022
03Mercedes EQS SUV: Luxus, elektrika a sedem miestMercedes elektrickým systémom verí a preto znova rozširuje svoju ponuku elektromobilov....20. Apríl, 2022