Auto mesiaca: Čudný Smart kabriolet valcuje automobilový svet!

Smart Crossblade - rarita bez strechy v netradičnom tele. Zabudni na klasické kabriolety. Vietor vo vlasoch v mikro rozmeroch je šialene dokonalý! Vychutnaj si jedinečný zážitok v tele 2-osobovej cabrio beštie!

rufus v Video sekcia
26.04.2022
Diskusia:
Zdroj: youtube.com/Doug DeMuro

Video: Smart Crossblade

Video sekcia

Nepoháňa ho silný motor. Nemá výnimočné rýchlostné parametre. Napriek tomu, že nie je extrémne výkonný ani výnimočný, valcuje automobilový svet. Všade, kde sa objaví, sa o ňom hovorí.

Smart ForTwo Crossblade

Mať originálne vozidlo, s ktorým zaparkuješ takmer na rozmeroch väčšej obálky? Splnený sen. Tento automobil láka už roky zákazníkov na možnosť parkovania v prekvapivo malom priestore. Nielen fakt, že zaparkuješ pred nádobami na odpad na tvojej ulici, ťa presvedčí o kúpe. Nie je vzhľadovo príťažlivý, napriek tomu tento stroj neprehliadneš.

Čudný kabriolet, o ktorom sa všade hovorí

Éra drobných 2-miestnych áut nikdy plne neprerazila. Cabrio  Smart to vo veľkom automobilovom svete naplno rozbalil ešte v roku 2001. Veľký úspech v podobe trhania čísel predaja sa dodnes nekonal. Napriek tomu, tento automobil neostane nepovšimnutý. Všade, kde sa objaví, si okamžite získava pozornosť verejnosti.

Valcuje automobilový svet a nie je krásny ani výkonný

Exotický koncept skúša preraziť v duchu myšlienky „menej je viac“. Smart ForTwo Crossblade možno nie je dostatočne viac, ale je mimoriadne netradičný, priam čudný.

Mini kabriolet nie je každého

Kto si kúpi mini kabriolet? Jeden z 2 tisícov kusov si objednal excentrický Robbie Williams. Tento automobil nevznikol pre tuctového vodiča. Len málokto vie oceniť jeho charakter. Niet divu, že oslovil množstvo hercov a celebrít.

Váha len 740 kg

Ak čakáš, že automobil zapôsobí výberovým súčtom parametrov, si na omyle. Crossblade s hmotnosťou iba 740 kg necieli na tuctového vodiča. Chce majiteľa, ktorý vie, čo chce a chce sa odlíšiť od masovej výroby. To sa vozidlu skutočne podarilo. Dodnes nachádza svojich prívržencov po celom svete.

Výkon len 70 koní

Ešte udivujúcejšia je skutočnosť, že sú ochotní zaplatiť nie práve malú cenu. Cabrio Smart pritom disponuje výkonom len 70 koní. Výkon zabezpečuje 3-valcový motor. Zmenšenina Arielu Atom si taktiež netrúfa na trať ani preteky. Na vyčíňanie v meste je to však vďačná hračka.

Športové prvky bez športového ducha

Pôvodný model mall motor osadený vzadu. Motor bol prenášaný na zadné kolesá. Úprava Brabusu a zaujímavé doplnky nie sú na zahodenie. Auru divocha a rebela dopĺňajú 2-farebné nízkoprofilové pneumatiky.

Otvorený kokpit

Netradičnou čerešničkou na torte je otvorený kokpit, ktorý sa nechal inšpirovať imidžom Ferrari Monza SP2. Tento automobil však stojí 2 000 000 britských libier a to je pri porovnaní ceny priepastný rozdiel. Model bez strechy a bez dverí má napriek tomu, čo povedať. Posúď sám. Ako sa ti toto prevedenie páči? Ešte si poďme priblížiť ako vznikol názov modelu. Crossblade sa odvoláva na prítomný zážitok z jazdy na tomto automobile. Akoby „kĺzavý“ spôsob pohybu pripomínajúci jazdu na korčuliach. Akokoľvek môže byť Smart Crossblade pre nadšencov a zberateľov zaujímavý, je to skôr kuriozita, ktorú môžeme skôr obdivovať ako skutočne využívať na skutočných cestách.

Športový dojem končí za 3, 2, 1,...

Ak pri pohľade na toto vozidlo začínaš cítiť športovú charizmu, zájdi si k očnému doktorovi. Toto rozhodne nie je vozidlo, ktoré ťa ohúri parametrami. Dá sa povedať, že za rýchlostné parametre sa môže silný hráč poriadne pýriť. Ani turbodúchadlom preplňovaný motor nedokáže vylepšiť reputáciu. Na necelú stovku(100 km/h) ručička tachometra dorazí za 17 sekúnd. To nie je málo. Pomalé parametre vystrieda ešte horší údaj. Maximálna rýchlosť? Len 135 km/h!

Na predaj jeden z 2 000 vyrobených exemplárov

Petersonovo múzeum teraz predáva toto kontroverzné auto. Upozornil naň na svojom kanáli slávny YouTuber a automobilový nadšenec Doug DeMuro. Smart Crossblade z roku 2004 je podľa DeMura už mnoho rokov vozidlo, ktoré našlo úspech a pochopenie nielen na trhu v USA. Tento konkrétny exemplár patrí múzeu Petersen a predáva sa na webovej stránke nadšencov DeMuro Cars & Bids. Momentálna suma v dražbe je k 21. Aprílu 2022 asi 7 000 amerických dolárov.

Zvláštnosti automobilu

Po ukončení aukcie bude pritom automobil ešte väčší rebel. Nemá totiž legálnu homologáciu pre jazdenie na amerických cestách. Najväčšia šialenosť po absencii strechy? Namiesto dverí má automobil tyče, ktoré plnia najmä ochrannú funkciu pred vypadnutím.

Cena

21 000 eur. Toľko zaplatí šialený fanúšik, ktorý sa rozhodne pre kúpu Smart cabria. Nevyrábal sa v neobmedzenom počte kusov. Ako limitovaná edícia vznikol v počte len 2 000 exemplárov. Možno si hovoríš, že cena je prehnaná. Čo však potom automobily, ktorých cenovka je vyššia ako 1 000 000 eur? To, čo tento automobil ponúka, je originálna duša rebela, ktorý sa rozhodol ísť proti prúdu a nehodlá sa podvoliť dopytu po segmente stredných a veľkých crossoverov.

Technické údaje Smart Crossblade

Motor: 0.6 M160 turbo R3
Objem: 599 ccm
Vŕtanie a zdvih: 63.5 mm x 63 mm
Kompresný pomer: 9.5:1
Výkon: 75 k (55 kW) @ 5470 o/min
Krútiaci moment: 110 Nm @ 2200 o/min
Prevodovka: 6 stupňový manuál
Maximálna rýchlosť: 150 km/h
0-100 km/h: 17 s
Kombinovaná spotreba: 5 l/100 km

Zdroj: slashgear.com, Doug DeMuro/YouTube

Smart ForTwo Crossblade kabriolet

Video: Smart Crossblade

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najdrahší Duster má 170 koní: Renault Duster Oroch za 21 000 €!Najdrahšia Dacia - Duster Oroch za 21 000 eur! Čo dokáže táto novinka postavená na základe...14. Apríl, 2022
02Superb combi ako nový za 19 489 €: Nájazd len 24 250 km! Škoda Superb - Nájsť spoľahlivé combi s dobrou výbavou ako nové a takmer nejazdené?...16. Apríl, 2022
03Najlacnejší benzín: V tejto krajine stojí liter 2,3 eurocentu!Ceny benzínu rekordne rastú. Holandsko a Hong Kong patria k najdrahším krajinám. Napriek...22. Apríl, 2022