Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Automobilka Alpine ukázala koncept elektrického hothatchu so sedadlom strede

Relatívne mladá francúzska automobilka Alpine, ktorá sa od druhej automobilky Renault odčlenila ako športovo zameraná samostatná identita, prichádza s novým modelom. Je to zatiaľ iba koncept, ale bude naň nadväzovať produkčná verzia už budúci rok. Je to malý hatchback, ktorý ale, v prípade konceptu, predvádza celkom šialené usporiadanie sedadiel.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
17.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Alpine

Automobilka Alpine ukázala...

Auto-moto zaujímavosti

Automobilka Alpine už dávnejšie oznámila, že sa bude svoje snahy venovať hlavne vývoju elektrických vozidiel. Preto novinka, teda koncept naznačujúci novinku, neprekvapí. Prekvapí však jeho tvarovanie. V roku 1976 vznikol Renault 5 Alpine, ktorý bol vlastne jeden z úplne prvých hothatchov na svete. Dokonca sa dostal do predaja skôr ako naozaj ikonický Volkswagen Golf GTI. No a tu pokračuje súčasná situácia. Renault 5 sa dostane do novej ponuky ako reinkarnovaný model vo forme elektromobilu a podobne sa bude uberať aj vývoj v rámci tejto športovej značky.

Automobilka Alpine ukázala koncept elektrického hothatchu so sedadlom stredeZdroj: Alpine

Model s označením Alpine A290_β ukazuje štýl, ktorý priamo evokuje pôvodný hatchback, ale pridáva mu svalnaté rysy a rôzne moderné detaily. Výroba je naplánovaná už od budúceho roka v fabrike v Douai a bude využívať platformu CMF–B EV.

Každému musí byť jasné, že do sériovej produkcie sa auto dostane trošku oklieštené a menej radikálne. Toto vyzerá naozaj brutálne a má veľmi podobné svetlá ako pôvodný Renault 5. Zadné svetlá sú odvodené z vozidla jazdiaceho vytrvalostné preteky a označeného A470. Biela farba tak kontrastuje s čiastočne čiernym lakovaním kapoty a strechy a spodná časť vozidla získala karbónové časti s modrými detailami.

Automobilka Alpine ukázala koncept elektrického hothatchu so sedadlom strede

Koncept Alpine A290_β stojí na masívnych 20-palcových diskoch a to aj napriek tomu, že je dlhý iba 4,05 metra. Disky sú upevnené centrálou maticou a pneumatiky vyvinul Michelin. Tento výrobca by mal dodávať pneumatiky aj pre budúci sériový model tohto ostrého hothatchu.

Automobilka Alpine ukázala koncept elektrického hothatchu so sedadlom stredeZdroj: Alpine

Veľkým šokom tohto elektrického hatchbacku je interiér. Do vozidla so šírkou 1,85 m sa podarilo dostať 3 sedadlá. Majú usporiadanie ako má aj McLaren F1, čiže vodič sedí centrálne vysunutý dopredu a pasažieri sú po bokoch trochu vzadu. Interiér je logicky minimalisticky a pripomína skôr pretekárske vozidlá. Automobilka nehovorí o výkone, ale hovorí o prísune krútiaceho momentu a viacprvkovej zadnej náprave. Viacprvková zadná náprava bola dokonca potvrdená aj pre štandardný Renault 5 pre budúcnosť. Koncept má mať pevnejší podvozok a niekoľko režimov nastavenia jednotlivých parametrov. Brzdy Brembo budú pochádzať z modelu Alpine A110. Teraz už len počkať na to ako bude vyzerať produkčná verzia a koľko bude stáť, avšak už teraz to vyzerá sľubne. Dokonca je fakt, že do slovenskej dílerskej siete by mohla táto špeciálna značka tiež zavítať a to už onedlho.

Keď sa tento model dostane na trh, nebude na ňom úplne sám. Ostrejšie verzie majú aj niektoré ďalšie malé elektromobily. Teda hlavne jeden konkrétny. Tým najväčším konkurentom bude totiž Abarth 500. Ten už mieri na trh a bude mať celkom šialené dozvučenie pomocou exteriérových reproduktorov. Ďalší zásadní konkurenti zatiaľ v príprave nie sú, lebo väčšina z malých elektrických vozidiel nie je zameraná na športovú jazdu, ale skôr na dojazd.

Automobilka Alpine ukázala koncept elektrického hothatchu so sedadlom stredeZdroj: Alpine

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Cupra Born - Dynamika a elektrika all-in-oneKaždý vie aká bola história automobilky Cupra. Pred pár rokmi sa zrodila zo športovej...10. Máj, 2023
02Prvá jazda: BMW iX1 - Silný hráč v elektrosveteAutomobilka BMW na Slovensku ukázala svoj model iX1, ktorý je najmenším elektrickým SUV....25. Apríl, 2023
03Honda nám pripravila novinky, je tu nová CR-V, ZR-V a aj e:Ny1Na novú Hondu CR-V sme čakali relatívne dlho, ale úspešne. Aktuálne prichádza nielen tá,...16. Máj, 2023