Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Cupra Leon ukazuje viac štýlu

Automobilka Cupra má rozhodne zaujímavú stratégiu. Aktuálne pridala do ponuky nové verzie modelu Leon, ale už aj Ateca, ktoré sú veľmi podobné tým, ktoré má v portfóliu SEAT. Jedna z takých verzií je Cupra Leon so slabším 1,5-litrovým motorom. Oplatí sa doplatiť za prestížnejšie znejúcu športovú značku?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
16.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Cupra Leon ukazuje viac...

Auto-moto zaujímavosti

Pri zisťovaní odpovedí si treba najprv povedať, čo sa vlastne zmenilo. V prvom rade sa zmenil dizajnový štýl. Predstavte si, že máte verziu FR od pôvodnej značky posunutú ešte trochu ďalej. Presne to je Cupra Leon. Má medené znaky, teda s farbou medi, ale aj iné nárazníky oproti základným verziám Leonu. Sú to presne tie, ktoré by ste hľadali na športovejších verziách originálneho modelu, len s jemnými detailnými vylepšeniami. Červenú farbu, ktorá Leonu naozaj sekne, nemožno považovať za odlišnosť, tá je veľmi podobná jednému z odtieňov v pôvodnom vzorkovníku. Za väčšiu zmenu možno považovať zliatinové disky s priemerom 18 palcov, ktoré majú matné čierne lakovanie a zaujímavé prevedenie lemov. Z vonkajšej strany toho naozaj viac nie je. Cupra Leon si berie to najlepšie a pridáva tajnú prísadu, aby vyzerala ešte lepšie. V praxi to funguje perfektne rozdiel medzi naozaj výkonnými verziami a touto nie je úplne badateľný.

Cupra Leon ukazuje viac štýluZdroj: Autobazar.EU

Z hľadiska výbavy je to štandardná pesnička s lepšou základnou výbavou. Aj keď základné ceny môžu mať veľký rozdiel, reálny cenový rozdiel medzi dobre vybaveným pôvodný modelom s líniou výbavy FR a tým to je iba pár stoviek eur, čo je ľahko odôvodniteľná investícia vzhľadom na inú prestíž značky a potenciál lepšieho udržania hodnoty v rovnakom šate.

A podobne je to aj v interiéri. Naozaj nebolo treba meniť všetko, stačilo použiť športovejšie sedačky a volant. Volant je práve najväčšou zmenou oproti pôvodnému modelu. Má znova línie vo farbe medeného až bronzového odtieňu. Takisto na výduchoch klimatizácie za ukázala rovnaká farba. Ostatné je však čisto pôvodné. Či už to je batožinový priestor s objemom 380 litrov, alebo dokonca aj priestor na zadných sedadlách, tu sa kompromisy nerobili a ani úpravy. Je to také veľmi letmé rebrandovanie. Na prekvapenie ostáva pôvodný aj informačno-zábavný systém, ktorý beží na dotykovom displeji v strede. Má znova usporiadanie widgetov v šikmom prevedení a ukazuje, že už sa podarilo vychytať zopár múch, ktoré mal na začiatku. Ale aj tak to asi nebude úplná sláva, keďže si Cupra s modelom Tavascan priniesla aj úplne novú verziu systému. Pred vodičom je už tradične nastaviteľný digitálny panel, ktorý nahradil štandardnejšie ručičkové prístroje. Toto je práve jedna z vecí, ktorú by sme možno videli radi späť. Určite príde doba, kedy bude situácia presne opačná ako je teraz. Za základný panel nebudete platiť, ale zaplatíte za drahší mechanický ukazovateľ.

Cupra Leon ukazuje viac štýluZdroj: Autobazar.EU

No ale teraz poďme na to, čo je zásadné. Pod kapotou tohto kusu Cupra Leon je 1,5-litrový benzínový štvorvalec s vypínaním valcov a označením TSI EVO. Je to motor, ktorý produkuje 110 kW (150 k) a krútiaci moment 250 Nm ponúka medzi 1 550 a 3 500 otáčkami. To už v zásade vyzerá ako veľmi dobré údaje. Veď si stačí spomenúť na najvýkonnejšiu verziu Volkswagenu Golf spred 30 rokov s označením GTI. Tá mala predsa rovnaký výkon, takže to bude super, nie? Lenže odvtedy autá prešli zmenou a nie sú len väčšie, ale aj poriadne ťažšie. Dĺžkovo pribudlo určite aj 30 cm a z pohľadu hmotnosti kľudne 0,5 tony. Takže tento výkon bude viac-menej priemerný. Jasné, nie je to litrový trojvalec, ktorý by bol naozaj poddimenzovaný, ale značka Cupra vyžaruje úplne iné hodnoty. Stovka za 8,7 sekundy je síce fajn, ale zároveň to je niečo, čo je znova tak povediac málo. Preto treba pri každom konfigurovaní Leonu zvážiť benzínový dvojliter s výkonom 140 kW (190 k), aj keď nepôjdete do originálneho modelu VZ. Už tých 140 kW (190 k) vie ponúknuť dynamiku hodnú loga na kapote.

Druhú stránku veci, čiže ďalší otáznik, ktorý prináša základná motorová konfigurácia je podvozok. Kým v prípade akejkoľvek výkonnejšej motorizácie predvádza Leon viacprvkové zavesenie zadnej nápravy, tu máme klasiku s jednoduchým prevedením. Skrutná žrď je stálica low-costov Volkswagenu do výkonu 110 kW (150 k) vrátane. Preto sa môže stať, že zadná náprava na niektorých priečnych nerovnostiach viac poskakuje a tvári sa, že sa jej dynamická jazda vôbec netýka. Na rovnom asfalte je všetko takmer v poriadku, ale v prípade tejto alternatívy odporúčame siahnuť po naozaj športovo zameraných pneumatikách, ktoré zlepšia jazdné vlastnosti, keď to už náprava nerobí.

Cupra Leon ukazuje viac štýluZdroj: Autobazar.EU

Leon s motorom s objemom 1,5 litra by teda mal byť spotrebovým šampiónom. Toľko teória, aká je prax? V ponuke modelu sú aj úspornejšie verzie. Ale povedzme si to inak, s týmto motorom sa dá jazdiť s prehľadom za 6,2 až 6,3 litra. To je však len o pár decilitrov menej, koľko by si potreboval dvojliter taktiež s automatickou sedemstupňovou prevodovkou s dvomi spojkami. Čiže aj tu je to v podstate jedno, ktorý motor máte a z hľadiska podvozku je teda lepšie siahnuť po dvojlitri. Veľmi veľa ale záleží aj od toho ako motor fungoval pred vami. Nám sa na diaľnici smerom na sever nedala spotreba stlačiť pod 8 litrov. A druhýkrát to už bolo, po striedmejšom jazdení, do 7 litrov.

Pre koho je teda 1,5-litrová alternatíva? Je to veľmi jednoduché. Cupra má vždy vyššie zostatkové hodnoty pri opätovnom predaji, takže je to vhodná alternatíva pre požičovne automobilov. Alebo je to taktiež vhodná alternatíva pre tých, ktorí pôvodne pozerali po verzii FR, ale prišlo im, že automobilka SEAT má dlhé dodacie doby. Áno, je to tak, ak si vyberiete Leon od značky Cupra, tak je možné, že vám príde o niečo skôr. A to už za ten malý príplatok stojí.

Cupra Leon ukazuje viac štýluZdroj: Autobazar.EU

Lenže v týchto vodách nie je iba automobilka Cupra. Už samotnom materskom koncerne na rovnakej platforme MQB prichádza niekoľko zásadných konkurentov. Môže to byť Golf s výbavou R-line, ale aj Audi A3, avšak treba rátať aj s Škodou Octavia s výbavou Sportline. Všetky tieto autá chcú povedať niečo v rovnakom segmente. A to sme sa ani nedostali mimo materského koncernu. Stále je dostatok alternatív z Nemecka, Francúzska, z Južnej Kórei. A nesmieme zabudnúť ani na Japonsko. Všetky tieto autá sú už teraz dobré, len si musíte vybrať to správne pre vás. Cupra Leon môže byť presne takýmto správnym kandidátom, ale pri kúpe zvážte aj možnosť dvojlitra, ktorý prináša viac ako len zvýšenie výkonu o 30 kW (40 k).

Cupra Leon ukazuje viac štýluZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Cupra Born - Dynamika a elektrika all-in-oneKaždý vie aká bola história automobilky Cupra. Pred pár rokmi sa zrodila zo športovej...10. Máj, 2023
02Cupra Formentor má zmysel aj s naftou a manuálomCupra Formentor má niekoľko špecifík. Jedným z nich je, že je najúspešnejším modelom...28. Marec, 2023
03Porsche 718 Spyder RS je Labutia pieseň spaľovacích motorov v malom roadsteriPorsche Boxster sa zmení od základu. Má vraj byť iba elektrický a tomu nasvedčuje aj fakt,...12. Máj, 2023