Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Porsche 718 Spyder RS je Labutia pieseň spaľovacích motorov v malom roadsteri

Porsche Boxster sa zmení od základu. Má vraj byť iba elektrický a tomu nasvedčuje aj fakt, že postupne skončí v ponuke so spaľovacími motormi. Tou poslednou šialenou sériou bude verzia 718 Spyder RS, ktorá bude tou najbrutálnejšiu zo všetkých doteraz predstavených a vyrobených.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
12.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Porsche

Porsche 718 Spyder RS je...

Auto-moto zaujímavosti

Nový 718 Spyder RS je vlastne Porsche Cayman GT4 RS, ktoré prišlo o strechu. To však nie je všetko, čo sa s autom udialo. Automobilka poriadne znížila hmotnosť. Veď proti slnku chráni iba jednovrstvová tkanina, ktorá bude mať hmotnosť iba 18,3 kg. To je o 7,6 kg menej ako má hmotnosť strecha chrániaca v štandardnom 718 Spyder. Systém je dokonca až O 16,5 kg ľahší ako v 718 Boxster.

Aj vďaka novej streche je toto vozidlo od klasického Spyderu ľahšie až o 40 kg a dostáva sa na 1 410 kg. Dôležitým faktom je, že hmotnosť je nižšie pri zemi, lebo automobilka posunula motor o 30 mm smerom dole. Ďalším potenciálom zníženia hmotnosti je výmena kovaných hliníkových diskov za horčíkové.

Porsche 718 Spyder RS je Labutia pieseň spaľovacích motorov v malom roadsteriZdroj: Porsche

Porsche prehlásilo, že 718 Spyder RS nebude iba kópiou Caymanu GT4 RS, ale bude mať inak nastavené tlmiče a celkovo podvozok, aby bola jazda o niečo komfortnejšia, presne tak ako zákazníci čakajú od kabrioletov. V ponuke bude aj možnosť priplatenia za balík Weissach Package, ktorý bude mať podobný tvar koncoviek výfuku ako reinkarnácia Le Mans špeciálu 935 Moby Dick, ktorá sa ukázala v roku 2018.

Porsche 718 Spyder RS je Labutia pieseň spaľovacích motorov v malom roadsteriZdroj: Porsche

To dôležité ale prichádza pri pohľade na pohonnú jednotku. Automobilka siahla presne po rovnakom agregáte ako má aj 718 Cayman GT4 RS. To znamená atmosférický štvorlitrový šesťvalec s plochým rozložením valcov a výkonom až 368 kW (500 k) a krútiacim momentom 450 Nm. Výkon smeruje na zadné kolesa cez sedemstupňovú automatickú prevodovku s dvomi spojkami. To zaručuje otvorenému modelu šprint na stovku za 3,4 sekundy a na dvojstovke je za 10,9 sekundy, čo je presne rovnaké ako v prípade derivátu kupé. Maximálna rýchlosť je 308 km/h, ale tu už sa premieta určitá deviácia oproti uzavretému GT4 RS. Je to o 7 km/h menej.

Porsche 718 Spyder RS je Labutia pieseň spaľovacích motorov v malom roadsteriZdroj: Porsche

Práve toto je rozlúčka s obľúbeným modelom so spaľovacím motorom. Automobilka asi plánuje elektrického nástupcu, čiže toto je niečo, čomu už cena neklesne nejako rapídne. Základná cena v Nemecku je 151 215 €. Ako jeden z prvkov doplnkovej výbavy budú titánové hodinky, ktoré budú ladiť s vozidlom. Oficiálny debut zažije toto auto na Festivale rýchlosti v júli. Ten sa pravidelne koná v britskom Goodwoode, kde, okrem iného, sídli automobilka Rolls-Royce. Tak ako sme zvyknutí, Porsche bude ponúkať auto bez zjavného limitu. Limitom bude iba možnosť fabriky na výrobu týchto vozidiel. To však môže znamenať, že vznikne do 500 kusov, lebo produkčné možnosti nebudú dovoľovať inak. Bude to unikát s naozaj unikátnym motorom a tiež s fantastickými jazdnými vlastnosťami, ktoré nebudú tak nekompromisné ako v prípade Caymanu GT4 RS. V prípade, že teda túžite mať doma niečo unikátne a klasická Carrera 911 za podobné peniaze vám taký zážitok nedá, tak rozhodne nespravíte chybu s týmto modelom. Len ho treba objednať čo najskôr, počuli sme, že kvóty na tento rok pre Slovensko sú už vyčerpané.

Porsche 718 Spyder RS je Labutia pieseň spaľovacích motorov v malom roadsteriZdroj: Porsche

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Porsche vylepšilo Cayenne, má viac displejovNemecká automobilka Porsche má ako základ svojej modelovej ponuky práve Cayenne, ktoré jej...18. Apríl, 2023
02Nové Ferrari Roma Spider otvorí strechu za 13 sekúndTalianska výhradne športová automobilka Ferrari ukázala otvorenú alternatívu ku svojmu...21. Marec, 2023
03Test: Cupra Born - Dynamika a elektrika all-in-oneKaždý vie aká bola história automobilky Cupra. Pred pár rokmi sa zrodila zo športovej...10. Máj, 2023