Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka ×
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Cupra Born - Dynamika a elektrika all-in-one

Každý vie aká bola história automobilky Cupra. Pred pár rokmi sa zrodila zo športovej sekcie inej automobilky, ktorej meno nebudeme spomínať. Všetci viete o ktorú ide. Aktuálne máme na trhu už druhý vlastný model a tretí sa na trhovú premiéru u nás ešte len chystá. Druhým modelom je Cupra Born ako prvé elektrické vozidlo značky. Onedlho ho doplní Tavascan, aby ste vedeli, o čom hovoríme.

JozefM v Testy
10.05.2023
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Cupra Born eBoost

Testy

Španielska automobilka ponúka svoj prvý elektromobil s viacerými verziami. My sme vyskúšali tú, ktorá má menšiu batériu, ale zároveň má najvyšší možný výkon. V preklade do reálnej reči je toto najdynamickejší Born, ktorý si môžete u nás kúpiť a kúpiť si ho vlastne aj celkovo v Európe. Ponuka u nás totiž verne kopíruje ponuku v ostatných štátoch. Aký je teda model Cupra Born z pohľadu každodenného používania a jazdy?

Cupra Born púta pozornosť

Sú autá, ktoré by mohli byť ako vystrihnuté z filmov s vedecko-fantastickou tematikou. Sci-fi sa tomu hovorí skrátene. A práve Cupra Born je jedným z áut, ktoré by sa do blízkej budúcnosti, dajme tomu 10 rokov dopredu mohli kľudne objavovať ako nové moderné vozidlá. Môžu za to základné tvary, ale aj jednotlivé detaily. Ak viete, že tento model je spriahnutý s iným modelom koncernu, konkrétne s Volkswagenom ID.3, tak si poviete, že toto je naozaj prerobená karoséria. Zostali len základné línie.

Veľmi veľa v prípade vzhľadu robí predná časť s úzkymi svetlometmi napojenými na úzku lištu. Nie, tá zatiaľ nesvieti. Výhodou tohto konkrétneho kusu je fakt, že je lakovaný tmavo modrou farbou, ktorá na slnku dokáže hádzať až zelené odlesky. Farba je fantastická a ešte lepšie pôsobí s kombináciou medených doplnkov automobilky. Veď inou farbou je stvárnený nielen nápis vpredu, ale aj logo a opakuje sa to aj v zadnej časti. Moderné tvary pokračujú aj dozadu, pričom bočný profil by sa dal skôr nazvať malým MPV na štýl niekdajšieho Fordu B-Max.

Test: Cupra Born - Dynamika a elektrika all-in-oneZdroj: Autobazar.EU

Najmenej zaujímavou častou exteriéru sú zjavne 19-palcové zliatinové disky. Neberte to zle, farebná kombinácia matnej čiernej s medenými detailmi je výborná, ale ich tvar je najviac nudná časť zovňajšku tohto futuristický pôsobiaceho modelu. Videli sme toto auto aj na 20-palcových diskoch, ktoré sú omnoho adekvátnejšie ku samotným štylistickým detailom auta. Born si zaslúži väčšie disky, ale iba z pohľadu pohľadov. Prečo je to tak, poviem neskôr.

Futuristické vnútro už zovšednelo

Interiér modelu sa tiež tvári futuristicky, ale má jeden zásadný problém. Podobnú tému majú všetky elektrické modely koncernu VW na platforme MEB, čo znamená, že v reálnom svete už taký šok nespôsobí. Musíte na šokovanie zvoliť adekvátne prevedenie. My sme ho v testovanom aute mali a vyzerá úplne najlepšie. Ako teda Born konfigurovať?

Jednoznačne, siahnite po verzii s modrým interiérom, ktorý predstavuje príplatok 1 752 €. Financie sa vám síce nevrátia, ale budete mať auto, do ktorého sa budete tešiť a bude mať modrú farbu mikrovláknového čalúnenia. Nie, toto už nie je Alcantara. Je to niečo veľmi podobné, ale vyvíja si ho Cupra sama. Preto možno vidieť na vyrazených častiach znova medené detaily. Interiér pôsobí kvalitne a moderne. A môže za to práve táto nová forma čalúnenia za príplatok. Základné verzie by rozhodne toľko rozruchu nenarobili. A keď už máte za auto dávať toľko peňazí, tak prečo si nezvoliť aj interiér, do ktorého sa budete vyslovene tešiť?

Výbava auta je teda jedna vec, druhá je otázka, čo povie pasažier v zadnej časti, prípadne aké budú jeho referencie z pohľadu priestoru. Cupra sa tu s interiérom vysporiadala veľmi dobre, auto má dostatok miesta na zadných sedadlách a pasažierom nezavadzia ani stredový tunel. Nemusí byť, lebo všetko do zadnej časti ide po zberniciach vo forme jednotiek a núl.

Test: Cupra Born - Dynamika a elektrika all-in-oneZdroj: Autobazar.EU

Ovládanie interiéru a systémov má na starosti displej v strede. Ale zároveň prináša rozumné rozhranie s šikmými uličkami ako je Avinguda Diagonala v Barcelone. Toto však nie je najnovší systém, ktorý automobilka v rukách ma, novší bude v modeli Tavascan. Ovládanie je až príliš jednoduché a zvládnete ho aj bez inštruktáže. Horšie to bude s dotykovými poliami na volante. Nimi ovládate nielen tempomat, ale aj zobrazenie displeja pred sebou na stĺpiku riadenia. Displej je prehľadný, ale na niektoré funkcie musíte zvoliť posun prsta po dotykovej ploche, nie stláčanie. A to je absolútne nepresné a občas nefunkčné. Musíte sa s tým naučiť žiť, potom dokážete fungovať celkom bezproblémovo, ale klasické tlačidlá by boli omnoho lepšie.

Štartovať netreba

Aká je klasická sekvencia toho, čo robíte, keď nasadáte do auta? Odomknete, nasadnete, pripnete pás, naštartujete. V prípade tohto modelu nemusíte odomykať, lebo ma bezkľúčové odomykanie a nemusíte ani štartovať. To je neuveriteľná vec, ktorú budete onedlho považovať za samozrejmosť. Do Bornu jednoducho nasadnete a zaradíte režim Drive, prípadne režim B s potenciálom brzdenia rekuperáciou. A idete. Nič viac netreba. Ale aj tak máte štartovacie tlačidlo pod volantom, keby ho náhodou potrebujete z nejakého dôvodu.

Jazda s Bornom vyzerá zaujímavo vďaka dočasnému maximálnemu výkonu 170 kW (231 k) a krútiacemu momentu 310 Nm. Tieto parametre sú dostupné len v obmedzenom čase, ale aj tak sú veľmi príjemné. Auto je extrémne svižné a po zošliapnutí akceleračného pedálu dokáže predviesť výbornú akceleráciu. Práve toto je verzia, ktorá má batériu s kapacitou 58 kWh a preto dokáže priniesť lepšie zrýchlenie ako alternatíva s väčšou kapacitou batérie, ale aj ako alternatíva s nižším výkonom.

Podvozok je nastavený trochu tuhšie, presne tak ako by ste od modelu značky Cupra čakali. Nie je to úplný kostitras, ale dokáže podržať v zákrutách. Musí, veď Born váži 1 847 kilogramov. Nie je to ľahké auto a preto je adekvátne aj tvrdšie nastavenie podvozku.

Test: Cupra Born - Dynamika a elektrika all-in-oneZdroj: Autobazar.EU

Keď už vieme ako auto jazdí a aký má výkon, je vhodné pozrieť sa aj na spotrebu. V prípade jazdy po diaľnici sa dokážete pohybovať medzi 18,5 až 20 kWh na 100 km. Ak však opustíte diaľnice a budete si trochu dávať pozor na akceleračný pedál, tak sa vaša spotreba scvrkne pod 15 kWh na 100 km. V prípade výraznejších snáh viete jazdiť za 13 kWh na 100 km. A to už je naozaj slušný výsledok, za ktorý sa Born rozhodne nemusí hanbiť.

Odporúčaná verzia

Cupra Born toho aktuálne nemá až tak veľa na výber. Môžete si vybrať veľkosť batérie, alebo výkon motora. Treba uznať, že práve táto kombinácia menšej baterky s výkonnejším motorom je tá najdynamickejšia a najlepšie použiteľná univerzálne. Toto auto predsa nebudete mať ako vozidlo na interkontinentálne jazdy. Toto auto je stavané skôr ako mestské približovadlo s dynamickou charakteristikou. Preto je takáto kombinácia úplne najlepšia a netreba zabudnúť ani na voľbu správnej výbavy. Kúsok nakonfigurovaný ako tento, ktorý sme vyskúšali, je ozdobou každej garáže a každej nabíjacej stanice.

Test: Cupra Born - Dynamika a elektrika all-in-one

Konkurencia

Základným konkurentom Cupry Born je jednoznačne Volkswagen ID.3. Ale nie je to všetko. Aj Hyundai má svojho zástupcu, dokonca aj Kia. Stačí sa pozrieť na modely e-Soul a e-Niro, ale aj elektrickú Konu. Dalo by sa povedať, že istou formou konkurenta môže byť aj CS3 Crossback e-tense, či zo Stellantisu, Peugeot e-2008 a Opel Mokka E. Všetko toto sú podobne veľké autá, možno trošku väčšie, možno trošku menšie, ale stále podobne využiteľné.

Áno, ale za koľko?

Cupra Born prichádza so základnou cenou 44 600 eur. Ale to nie je prípad tejto verzie. Táto verzia s doplnkovou výbavou stojí o niečo viac. Konkrétne sa pozeráme na 52 000 €. Cena je síce z pohľadu segmentu C relatívne vysoká, ale stále prináša dostatok úžitkových vlastnosti vhodných na každodenné súžitie. Veď pri tej spotrebe 13 kWh na 100 km by ste s touto menšou baterkou dokázali prejsť výrazne viac ako 400 km. Ak teda jazdíte 5 km do zamestnania a naspäť, tak s týmto autom vám stačí nabíjať raz mesačne.

Test: Cupra Born - Dynamika a elektrika all-in-oneZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+vyzerá výborne
+blue-on-blue s medenými detailmi je najlepšia kombinácia
+Born je veľmi univerzálne použiteľný elektromobil

-dotykové plochy na volante
-väčšie disky zvyšujú spotrebu
-chce to lepší infotainment a iné stvárnenie displejov

Tabuľka s technickými údajmi

Cupra Born eBoost 58 kWh

Motor

elektormotor, pohon zadných kolies

Objem

- cm3

Výkon

170 kW (231 k)

Krútiaci moment

310 Nm

Prevodovka

Automatická jednostupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

160 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

6,7 s

Spotreba (WLTP)

15,5 kWh/100km

Dojazd na nabitie (WLTP)

431 km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4322 mm

Šírka

1809 mm

Výška

1540 mm

Rázvor osí kolies

2771 mm

Objem batožinového priestoru

385/- l

Kapacita batérie

62 kWh brutto/58 kWh netto

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1847/433 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Škoda Enyaq RS Coupe - Neprehliadnuteľný elementŠkoda Enyaq je auto, ktoré prináša elektromobilitu s rozumnými dojazdami za celkom...12. Apríl, 2023
02Test: Alfa Romeo Tonale 130 TCT - Nádhera všetko zatieniVyzerá to tak, že modely Alfa Romeo sa na našich cestách budú objavovať čoraz viac. Je to z...15. Marec, 2023
03Test: DS9 E-Tense 4x4 360 - Inakosť exkluzivityZnačka DS Automobiles začínala svoju životnú púť použitím bývalých modelov Citroën, ktoré...1. Marec, 2023