Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Mercedes-Benz GLC 220d - Posúvanie stále vyššie

Každé auto rastie, preto vznikajú nové a menšie vozidlá. Pri raste triedy ML vznikla nová triedna GLK, ktorá sa časom, kvôli lepšiemu identifikovaniu, premenovala na GLC. Tieto vozidlá sú veľmi obľúbené a stali sa pre automobilku ťažiskovými. GLC je celosvetovo jedným z najpredávanejších modelov s trojcípou hviezdou.

JozefM v Testy
29.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Mercedes-Benz GLC 220d

Testy

Toto tvrdenie platilo pre predchádzajúcu generáciu, ale každému musí byť jasné, že sa na rovnakú cestu vydá aj táto nová generácia, aj keď je trochu drahšia. Má na to však právo, lebo prináša ešte viac technológií, ktoré doteraz neboli v tomto aute dostupné.

AMG vizuál pridáva tú pomyselnú čerešničku na vrch torty

Tak ako doteraz, aj nová generácia GLC môže mať viacero vizuálnych línií. Tou športovo najzaujímavejšou je určite balík výbavy AMG, ktorý trochu mení nárazníky, prahy, disky, ale čiastočne zasahuje aj do interiéru. Je, pri bielej farbe, takmer nutnosťou. Bez neho by biele GLC, aj plne vybavené, nevyzeralo tak exkluzívne. Muselo by mať inú farbu.

Aj keď je každému jasné, že toto je úplne nová generácia modelu, vidno nejaké spoločné detaily s predchodcom. Spredu však najviac zaujme masívnejšia maska chladiča a nové svetlomety. Vyzerajú zvláštne vďaka prepojeniu práve na masku chladiča, ale zároveň ponúkajú technologickú výbavu, ktorú GLC doteraz nemalo. Majú predsa to, čomu sa hovorí Digital Light. Automobilka využíva také rozlíšenie lúčov svetlometov, že by dokázalo premietať film na stenu. Ale miesto toho vie premietnuť na zem symboly dôležité z pohľadu šoférovania, napríklad výstrahu pred chodcami, alebo dokáže vykrojiť obdĺžnik, v ktorom schová auto v premávke tak, aby ho svetlomety neoslepovali. Systém dokonca funguje tak spoľahlivo, že sa celý týždeň nám nikto ani raz neblikol, že by dostal plnú nálož LEDkových lúčov priamo do očí.

Test: Mercedes-Benz GLC 220d - Posúvanie stále vyššieZdroj: Autobazar.EU

Dizajnérom sa podarilo spraviť nové GLC vizuálne širšie, ale pri bočnom pohľade kompaktnejšie ako bol predchodca. Zdanie však klame a toto auto je možno ešte väčšie ako minulé GLC. Teda nie možno, ono je výrazne väčšie. Veď ma rázvor osi kolies až 2 888 milimetrov, čo je na dosah tomu hranato vyzerajúcemu Mercedesu triedy ML spred 15 rokov. Dĺžka je však o nezanedbateľných 8 cm menšia.

Viac priestoru pre všetkých, aj batožinu

O veľkostnom náraste najviac presviedča interiér modelu. GLC je plnohodnotným veľkým autom. Má totiž dostatok priestoru pre všetkých pasažierov, čiže aj pre tých vzadu, jediný, kto sa môže sťažovať, je ten, ktorý bude sedieť v strede. Na šírku je síce miesta obstojne, ale minimálne bude zavadzať relatívne široký stredový tunel a favorizovať tohto pasažiera nebude ani tvar zadného sedáku. Ten je skôr stavaný na dvojicu.

Batožinový priestor má ale objem až 620 litrov, čo je naozaj znova na úrovni spomenutého Mercedesu triedy ML, s označením W164. A ak sme pri priestore, tak toho je dosť aj pre vodiča. Spolujazdec sa môže trochu potrápiť s tým, že vysunutie stredovej konzoly a tunela smerom vpravo čiastočne obmedzuje jeho nohy. Ale v prvom rade treba aby vodič mohol stláčať pedále. Sedadlá čalúnené kombináciu kože a alcantary sa dajú nazvať ako výborné. Jedinou a najväčšou nevýhodou bude určite umiestnenie hasiaceho prístroja pod lýtkami vodiča. Ak máte vo zvyku trochu si dvihnúť nohu do iného tvaru ako ju máte v prípade stláčania pedálov, tak môžete naraziť práve na tento červený problém.

Test: Mercedes-Benz GLC 220d - Posúvanie stále vyššieZdroj: Autobazar.EU

Keď sme spomenuli vysunutú stredovú konzolu, tak tá je posunutá kvôli masívnemu dotykovému displeju, ktorý zobrazuje nielen navigáciu a multimédiá, ale aj klimatizáciu. Je vybavený novinkou, nulovou vrstvou, z ktorej sa dá dostať priamo do viacerých ovládacích menu. Práca so systémom MBUX je efektívna a jednoduchá. To sa však nedá povedať o displeji pred vodičom. Ak máte klasické dvojciferníkové usporiadanie, tak sa vám môže stať, že kvôli nastaveniu venca volantu neuvidíte niektoré čísla. Našťastie máte všetko aj premietané na sklo na head- up displej. Z výrazných výhod informačno-zábavného systému treba spomenúť ešte aj navigovanie pomocou rozšírenej reality, ale aj zobrazenie semaforov pri státí v križovatke. Tento systém je veľmi pokročilý a dá sa ovládať tak ľahko, až možno zabudnete na fakt že sa dá ovládať aj hlasovo. Hlasové ovládanie je takmer zbytočné a môže mať akúkoľvek umelú inteligenciu.

Veľa hmotnosti, ale málo spotreby

V oficiálnych tabuľkách má Mercedes triedy GLC 220d základnú prevádzkovou hmotnosť takmer 2 tony. Tá sa môže zvýšiť použitím príplatkových prvkov z cenníka doplnkovej výbavy. Exemplár, na ktorý sa pozeráte, má až 2,2 tony. Prvý pohľad na túto hmotnosť môže trochu naštrbiť dôveru voči dvojlitrovej pohonnej jednotke. Realita je však taká, že tento dvojliter ma viac výkonu ako mali kedysi trojlitre a s autom sa vysporadúva s gráciou.

Motor dokáže ponúknuť až 145 kW (197 k) a krútiaci moment 440 Nm, ktoré cez 9-stupňovú automatickú prevodovku prenáša na všetky 4 kolesá. Štvorkolka a automat sú pre GLC aktuálne štandardom a žiadnu inú kombináciu nekúpite. Je dostupná vo všetkých verziách. Výkon je dostatočný na zrýchlenie na stovku za 8,0 sekundy, ale čo je dôležitejšie, GLC nepatrí medzi závažných žrútov. Celkovo sa dá jazdiť do 6,5 litra a ak vynecháte diaľnice a budete jazdiť s rozumom, tak sa viete až nebezpečne priblížiť ku 5 litrovej hranici.

Test: Mercedes-Benz GLC 220d - Posúvanie stále vyššieZdroj: Autobazar.EU

Spotreba je super, ale ešte lepšie je využitie vzduchového podvozku. Do GLC sa dostal prvýkrát a prvýkrát sa do tohto modelu dostala aj možnosť natáčania zadnej nápravy. Tieto vymoženosti sú však za príplatok a oplatí sa za ne minúť peniaze. Oplatí sa minút peniaze aj za technický off -oadový balík, ktorý zlepšuje a zľahčuje jazdu v teréne. Do neho patrí napríklad kamera s priehľadnou kapotou a aj meranie náklonov a všetkých terénnych veličín.

Odporúčaná verzia

Aktuálne má GLC v ponuke iba štvorvalce. Šepká sa niečo aj o šesťvalci, ale ten nie je zatiaľ vôbec istý. Automobilka ale dobre vie čo robí, lebo ponúka aj plug-in hybridy, ktoré dokážu prejsť na nabitie viac ako 100 km. Lenže treba ich? Veď už verzia, ktorú tu vidíte zvládne na naplnenie nádrže dojazd takmer 1000 km a ponúka dostatočnú dynamiku bez toho, aby ste so sebou vozili veľkú batériu.

Test: Mercedes-Benz GLC 220d - Posúvanie stále vyššieZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Výber vozidiel tejto veľkosti v kategórií SUV a naviac s dvojlitrovým štvorvalcom pod kapotou je aktuálne naozaj široký. Svoje má čo povedať nielen BMW s modelom X3 a Audi Q5, ale o priazeň zákazníkov v prémiovom segmente bojuje aj Volvo XC60. Najvýraznejším konkurentom však ostane práve BMW a Audi. Tie môžu mať dočasnú konkurenčnú výhodu aj vo forme šesťvalcových pohonných jednotiek s objemami zakaždým 3 litre, ale úplne iným prístupom ku usporiadaniu valcov. Ak by sa náhodou šesťvalec dostal aj do GLC, tak už to bude ten nový radový, podobne ako má práve mníchovský protipól.

Veľa hudby za…

S Mercedesom GLC sa jazdí naozaj výborne. Aj verzia GLC 220d je dostatočnou alternatívou pre každodenný život. To, že zatiaľ nemá v ponuke šesťvalce nie je závažný problém. Skôr šokuje aktuálna cena. Kus, ktorý vidíte na fotkách a o ktorom si čítate stojí tesne pod 90 000 €. Ak sme celý čas hovorili o príbuznosti s Mercedesom ML, tak toto je ďalší z dôvodov. Mercedes pripravil perfektné vozidlo za adekvátnu cenu, vzhľadom na použité technológie a úžitkovú hodnotu. Adekvátna cena je však stále mimo dosahu väčšiny ľudí v krajine. Aj napriek tomu sme si istí, že stretnúť túto generáciu GLC na cestách rozhodne nebude predstavovať ani najmenší problém.

Test: Mercedes-Benz GLC 220d - Posúvanie stále vyššieZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+výborná spotreba
+luxusný vzhľad
+veľa miesta v interiéri
+svetlá a infotainment

-takmer 90-tisíc eur
-slabší výhľad na ukazovatele pre niektoré postavy

Tabuľka s technickými údajmi

Mercedes-Benz GLC 220d

Motor

R4 nafta MHEV

Objem

1993 cm3

Výkon

145 kW (197 k) pri 3600 ot/min

Krútiaci moment

440 Nm pri 1800-2800 ot/min

Prevodovka

Automatická deväťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

219 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

8,0 s

Spotreba (WLTP)

5,2-5,9 l/100km

Emisie

126-155 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4716 mm

Šírka

1890 mm

Výška

1640 mm

Rázvor osí kolies

2888 mm

Objem batožinového priestoru

620/1640 l

Objem palivovej nádrže

62 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1925/625 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

 

 

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Dacia Sandero Stepway - Veľa hudbyAutomobilka Dacia zmenila logá všade a už aj na samotných autmobiloch. Modely dostali...15. Február, 2023
02Test: Alfa Romeo Tonale 130 TCT - Nádhera všetko zatieniVyzerá to tak, že modely Alfa Romeo sa na našich cestách budú objavovať čoraz viac. Je to z...15. Marec, 2023
03Test: Volkswagen ID.5 Pro Performance - Štýl a aerodynamika v jednomAutomobilka Volkswagen predstavila svoju platformu MEB už relatívne dávno a vzniklo na nej...18. Január, 2023