Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Alfa Romeo Tonale 130 TCT - Nádhera všetko zatieni

Vyzerá to tak, že modely Alfa Romeo sa na našich cestách budú objavovať čoraz viac. Je to z dôvodu, že okrem Giulie je a Stelvia priniesla automobilka novú alternatívu do ponuky. Je v segmente, ktorý je extrémne žiadaný a prináša zaujímavý priestor a dokonca aj za zaujímavú cenovku. Alfa Romeo Tonale je víťazstvom krásy nad všetkým ostatným.

JozefM v Testy
15.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Alfa Romeo Tonale MHEV 130...

Testy

Talianska automobilka nový model odvodila od rovnako pomenovaného konceptu spred pár rokov, ktorý mal veľmi podobné tvary. Dalo by sa povedať, že je to len doladenie línií podľa toho, čo je aktuálne možné na súčasných produkčných systémoch automobilky a čo je ekonomický stráviteľné pre rozpočtárov v centrách Stellantisu. Áno, aj Alfa Romeo, rovnako ako Fiat, patrí do veľkého európskeho koncernu. My sme sa pozreli na Tonale so základným motorom a extrémne obsiahlou výbavou.

Tonale Speciale

Vonkajší dizajn modelu naozaj pripomína vzdialene pôvodný koncept. Tak to ale býva často, že tvary, ktoré vzniknú v dizajnérskych štúdiách a oddeleniach sú trochu pribrzdené reálnou produkciou. Aj tak je Tonale strhujúce a vyžaruje dynamiku už keď stojí. Môže za to tvar predných svetiel, celkové prikrčenie karosérie smerom dopredu, ako by bolo auto pripravené na skok, ale aj masívne 20-palcové zliatinové disky. Tie sú súčasťou výbavy Speciale.

Predná časť najvyššieho stupňa výbavy, ktorý je aktuálne dostupný, predvádza zaujímavo tvarované LEDkové adaptívne svetlomety so sekvenčnými smerovkami. Ale to nie je ten najväčší šok, ktorý Alfa Romeo Tonale predvádza. Využíva už tradičné umiestnenie evidenčného čísla na strane nárazníka a je to z dôvodu presahu štítu masky chladiča až do spodnej časti celej plochy. S týmto vlastne začala Alfa Romeo 156 a tradícia sa drží pri živote aj v súčasnosti.

Test: Alfa Romeo Tonale 130 TCT - Nádhera všetko zatieniZdroj: Autobazar.EU

Vzadu sú tiež signifikantné svetelné podpisy na páse, ktorý rozdeľuje iba farebný znak automobilky. To všetko ladí s perfektnou modrou farbou. Alfa ale ponúka aj niečo ešte viac pútavé. Špeciálna zelená farba je presne tou, za ktorou treba ísť. Dodáva autu väčší šmrnc ako tradičná červená a dokonca aj ako táto modrá. Je to farba, ktorých bude na cestách málo, preto sa oplatí o nej uvažovať. No a tvar zliatinových diskoch s priemerom 20 palcov? Ten je presne taký aký by mal na Alfe Romeo byť. Má tradičné línie, ktoré sú zväčšené do 20-palcového rozmeru.

Miesto je fajn, ale charizma vyhráva

Automobilka Alfa Romeo postavila nové vozidlo ako relatívne veľkého zástupcu SUV segmentu C. Má predsa na dĺžku 4,5 metra a schováva v sebe miesto pre 5 pasažierov a batožinu. Kufor má objem slušných 500 litrov, pričom po sklopení operadiel zadných sedadiel dokážete dostať až 1 550 litrov. To sú tie nudné údaje. Realita je však ešte zaujímavejšia. Nie čo sa týka kufra, ale pre pasažierov.

Sedadlá pre pasažierov na zadných sedadlách majú integrované opierky hlavy, čo sa v autách už v súčasnosti nenosí. Obetuje tak časť výhľadu dozadu a pridáva športového ducha vozidlu. To isté platí aj o predných sedadlách, ktoré majú výrazné bočné vedenie a jedno zásadné prekvapenie. Nemajú síce integrovanú hlavovú opierku, čo trochu zmenšuje pocit dynamiky, ale majú vyhrievanie a ventiláciu sedadiel. Áno, čítate správne, sedadlá dokážu v lete odvetrávať. Keby neviete cenu auta, tak by to nebolo prekvapivé, ale pri pohľade na sumu, za ktorú Alfa Romeo vozidlo predáva, je to celkom šok. Takto vybavené Tonale Speciale stojí okolo 45 000 €.

Test: Alfa Romeo Tonale 130 TCT - Nádhera všetko zatieniZdroj: Autobazar.EU

Tým najzásadnejším a najznámejším prvkom je však prístrojová doska. Zachovala si dva tubusy pred vodičom, ktoré kopíruje displej digitálneho kokpitu. Zobrazuje viacero druhov údajov a prevedení rozmiestnenia, ale jedno čnie nad všetkými ostatnými. Automobilka sa po inšpiráciu vrátila do sedemdesiatych a osemdesiatych rokov, kedy mali vozidlá Alfa Romeo stupnicu rýchlomera a otáčkomera s obrátenými číslami. To sa udialo aj tu a displej vyzerá trochu retro, ale hlavne famózne. Veľmi dobrý je dokonca aj stredový displej, ktorý ovláda vlastne všetky funkcie vozidla. Pod ním je niekoľko prepínačov, ale ovládanie systému uConnect a zžitie sa s ním je absolútne jednoduchou a rýchlou záležitosťou. Samostatná kapitola by mohol byť volant so štartovacím tlačidlom a klasickými tlačidlami, bez akýchkoľvek dotykových plôch. Ale to si viete pozrieť na fotke. Tvarovo aj veľkostne je úplne dokonalý.

Motor? No aj ten Tonale má

Vizáž auta a jednotlivých interiérových prvkov naznačuje, že Alfa Romeo Tonale by mohlo byť výkonným vozidlom. Ono v podstate aj je. Ale zjavne nie extrémne výkonným vozidlom. Má hneď niekoľko alternatív pod kapotou ale verzia Speciale on má najmä 1,5-litrový mild hybridný agregát. To znamená výkon buď 96 kW (130 k), alebo 118 kW (160 k). My sme skúsili tú slabšiu alternatívu, ktorá je výhradne so 7-stupňovou automatickou dvojspojkovou prevodovkou.

V realite pôsobí vozidlo o trošku výkonnejšie ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ale to nič nemení na fakte, že treba vždy dávať pozor pri predbiehaní a treba mať dostatočný rozhľad, lebo pri plnom obsadení auto nešprintuje až tak, ako by ste na pohľad očakávali. Neberte to zle, stovka je stále záležitosťou 9,6 sekundy a výraznou dopomocou je zjavne mild hybridný doplnok, ktorý dáva autu extra boost.

Test: Alfa Romeo Tonale 130 TCT - Nádhera všetko zatieniZdroj: Autobazar.EU

O vysokom výkone môže presviedčať aj tuhšie naladený podvozok a masívne a silné brzdy. Stále však krotia iba 96 kW (130 k) a 240 Nm. Reálne výkon nie je problémom a do auta stačí, ale my by sme predsa zvolili alternatívu, ktorá má o 22 kW (30 k) viac. Rozdiel je približne 1 800 € a auto je použiteľnejšie v akejkoľvek situácii aj na predbiehanie. Výrazná devízou mild hybridného pohonu je však spotreba. Nám sa počas týždňa podarilo pohybovať s hodnotami okolo 6,5 litra na 100 km. Ďalšia dôležitá vec je, že ak sme vynechali diaľnice, tak sme sa vedeli dostať aj pod 5,5 litra. Na takto veľké auto veľmi príjemná hodnota.

Odporúčaná verzia

Z ponuky modelu je aktuálne veľmi ľahké vybrať. Jednoznačne vyberiete verziu Speciale. Má predsa naozaj obsiahlu výbavu za reálne rozumné financie. Dokonca aj s novým plug-in hybridom stojí do 55 000 € so všetkými príplatkami. Dobre do 57. Ale inak sa stačí pozerať na 1,5-litrový štvorvalec mild hybrid. Optimum je v tomto prípade siahnuť po výkonnejšej alternatívne, ktorá prinesie lepšie dynamické parametre.

Test: Alfa Romeo Tonale 130 TCT - Nádhera všetko zatieniZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Konkurentov má Tonale naozaj extrémne veľa, lebo prichádza do triedy, ktorá je absolútne preplnená a praská vo švíkoch. Automobilka vie dobre, čo robí a svoj produkt odlíšila najmä tým, že na niektoré prvky trochu inak spravené. V podstate by sa dalo povedať, že vozidla Alfa Romeo majú vždy dušu a automobilka to zachovala aj pre nový malý crossover. Malý až tak nie je, lebo dosahuje veľkosti Fordu Kuga a DS7. Práve DS7. z rovnakého materského koncernu, môže byť najväčším konkurentom.

Štýl je viac ako výkon

Takéto Tonale, dokonca aj s ventiláciu predných sedadiel a všetkými doplnkami stojí 45 000 €. Je to dostatočne veľké auto s extrémne nízkou spotrebou a trochu lenivejším jazdným prejavom. Lenivejším z pohľadu motora, nie z pohľadu riadenia, ani z pohľadu podvozku. Toto všetko je zjavne stavané na väčšie výkony. Preto je dobré si základnú alternatívu vyskúšať a zvážiť, či neviete vypustiť niečo z doplnkovej výbavy a nesiahnuť radšej po motore, ktorý ponúkne vyšší výkon. Nehovoríme, že to musí byť rovno plug-in hybrid s 206 kW (280 k), ale 118 kW (160 k) predstavuje oproti tomuto príplatok 1 850 €. A je to veľmi vhodný príplatok.

Test: Alfa Romeo Tonale 130 TCT - Nádhera všetko zatieniZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+výborná spotreba
+dynamický vzhľad
+slušné priestorové pomery
+vynikajúca cena za takmer prémiové auto

-na 20-tkach tvrdší podvozok
-slabý motor

Tabuľka s technickými údajmi

Alfa Romeo Tonale Speciale 1,5 MHEV 130 TCT

Motor

R4 benzín MHEV

Objem

1469 cm3

Výkon

96 kW (130 k) pri - ot/min

Krútiaci moment

240 Nm pri - ot/min

Prevodovka

Automatická sedemstupňová, dve spojky

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

200 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

9,6 s

Spotreba (WLTP)

5,7-6,2 l/100km

Emisie

130-142 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4528 mm

Šírka

1841 mm

Výška

1601 mm

Rázvor osí kolies

2636 mm

Objem batožinového priestoru

500/1550 l

Objem palivovej nádrže

55 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1600/- kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: DS9 E-Tense 4x4 360 - Inakosť exkluzivityZnačka DS Automobiles začínala svoju životnú púť použitím bývalých modelov Citroën, ktoré...1. Marec, 2023
02Test: Cupra Formentor VZ 245 - Ašpirácia na kráľovskú korunuCupra Formentor, ako jediný úplne samostatný model automobilky oddelenej od inej...21. December, 2022
03Test: Volkswagen ID.5 Pro Performance - Štýl a aerodynamika v jednomAutomobilka Volkswagen predstavila svoju platformu MEB už relatívne dávno a vzniklo na nej...18. Január, 2023