Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Cupra Formentor VZ 245 - Ašpirácia na kráľovskú korunu

Cupra Formentor, ako jediný úplne samostatný model automobilky oddelenej od inej španielskej a dlhoročne uznávanej, ponúka veľa verzii pohonu. Jednou z nich je 1,5-litrový benzínový motor, ale v ponuke aj dvojlitrový diesel a svoje celkom vlastné odlíšenie majú športové verzie športovej značky športového crossoveru vo forme VZ, ktoré predstavujú skratku od Veloz.

JozefM v Testy
21.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Cupra Formentor VZ 245

Testy

Aj tu prichádza Cupra s viacerými alternatívami. Na vrchole, samozrejme, stojí VZ5 s päťvalcom od Audi naladeným trochu jemnejšie, pod ňou je štvorkolka VZ s výkonom 228 kW (310 k) a najľudovejšou voľbou, ak teda nerátame plug-in hybridné ústrojenstvo, je VZ 245 s klasickým dvojlitrom dosahujúcim rovnaký výkon ako je vyčíslený v spomenutom označení.

Čierna a elegancia?

Tvary modelu Cupra Formentor sa nemenia. Je jedno, či si kúpite základnú verziu, alebo VZ 310, vždy máte veľmi podobne vyzerajúce auto, ktoré sa líši azda jedine použitím koncoviek výfuku pre všetky modely Veloz. Verzia VZ5 je trochu iná, má nižší podvozok a niektoré detaily, ktoré ostatné alternatívy mať nemôžu. Ale stále platí to isté, základný tvar je zachovaný, auto vyzerá dobre už v základe. Výbava Veloz s adekvátnym motorom naviac pridáva ešte zaujímavejšie výfuky. Pre verziu s 245 koňmi sú po jednej na každej strane.

Ostro rezané línie z modelu priam sršia do okolia dynamiku a predvádzajú potenciál už pri stojacom aute. Či už pozrieme na výrazne tvarovanú kapotu, či ostrý nárazník, alebo masku chladiča s medeno-bronzovým logom, všade je vidno prítomnosť hrubej sily. Celú vizáž ešte podčiarkujú disky kolies s priemerom 19 palcov, ktoré majú celkom zložité tvarovanie. Sú príplatkové a pridávajú autu na vizuálnej hodnote.

Test: Cupra Formentor VZ 245 - Ašpirácia na kráľovskú korunuZdroj: Autobazar.EU

Najväčším otáznikom je však použitie čiernej farby. Na jednu stranu je nenápadná, na stranu druhú menej praktická, lebo na nej vidno každú smietku. Niektoré línie naviac zanikajú a sú rozhodne menej viditeľné ako v prípade takmer akejkoľvek inej farby. Už tá sivá, ktorou sú lakované Octavie, Audiny a ploty, či hrnce je omnoho lepšia. V každom prípade nočná šou predných a zadných svetiel stojí za to pri akejkoľvek farbe karosérie.

Hothatch len vyšší

Interiér VZ 245 Je stále klasický Formentor, ktorý má všetky náležitosti, akurát oproti základným verziám tie, ktoré nesú doplnkový názvom Veloz, majú naviac športovo strihnuté sedadlá s integrovanou opierku hlavy a s výraznejším bočným vedením. To je asi tak jediný rozdiel oproti ostatným štandardným verziám. Cupra prišla s konceptom, ktorý nepotrebuje výrazné zmeny pre jednotlivé verzie vozidla a toto platí nielen pri exteriéri, ale aj pri interiéri.

Základom vzhľadu však zostáva prístrojová doska, ktorá má jednoduché a veľmi horizontálne línie. Dominuje jej obrovský displej v strede, ktorý má klasické rozloženie stanovené už SEATom. Odzrkadľuje šikmú ulicu v Barcelone, na ktorej je aj Casa SEAT. Ulice sa volá Avinguda Diagonal a v pravouhlej štruktúre tejto časti mesta je akousi deviáciu. Jediné, čo by sa dalo asi interiéru VZ 245 vyčítať je absencia klasickejšej radiacej páky, ktorá by ponúkla aj možnosť radiť manuálne nielen pádlami pod volantom. Ale toto už je naozaj vŕtanie do bezchybného.

Test: Cupra Formentor VZ 245 - Ašpirácia na kráľovskú korunuZdroj: Autobazar.EU

A bezchybná je aj veľkosť a použiteľnosť auta. Práve VZ 245 má najväčší batožinový priestor zo všetkých Formentorov s vyšším výkonom. Oproti štvorkolke pridáva 30 litrov a ponúka až 450 litrov. Oproti plug-in hybridu už sa asi ani o rozdieloch baviť nebudeme, pretože tie sú priepasné. Ak dáte dno vo VZ 245, čiže v tejto verzii, do vrchnej polohy, tak máte presne objem, ktorý ponúka plug-in hybrid.

Dynamika a pohon predku

Táto, v podstate základná verzia Formentoru VZ, čiže Veloz, prichádza s pohonom výlučne prednej nápravy. Vlastne by sa dalo polemizovať, či je základ toto, alebo 1,4-litrové TSI v hybridnej sústave. Ale pre každého, kto vie, čo znamená slovo Cupra je základom práve dvojlitrový benzínový štvorvalec. Je, v podstate, najlepšou voľbou pre Formentor, keďže 5-valec je naozaj limitovaná séria, ktorá sa predala ako v prvej, tak druhej doplnkovej kvóte pre slovenský trh do chvíľky.

A vadí to, že je Formentor s výkonným motorom iba predokolka? Práveže vôbec. V rukách je o niečo ľahší a dokáže jazdiť s nižšou spotrebou. Reálne sa viete pozerať na 8,3-litrový priemer, čo rozhodne nie je, na takto veľké auto so širokými pneumatikami, až tak veľa. Za vyššou spotrebou, ako si možno predstavujete môže byť aj používanie. Keď sa budete snažiť, tak sa dokážete priblížiť dokonca aj siedmim litrom, ale nebudete to robiť často. Veď keby chcete auto, ktoré bude úsporné, tak viete siahnuť aj po naftovej alternatívne, alebo po štandardnejšom dvojlitri s výkonom 140 kW (190 k) bez označenia Veloz.

Test: Cupra Formentor VZ 245 - Ašpirácia na kráľovskú korunuZdroj: Autobazar.EU

To, čo však Formentor robí Formentorom je samotná jazda. Predný diferenciál dokáže pekne rozdeliť výkon medzi obe kolesá a na suchej ceste je Formentor VZ 245 takmer neporaziteľný. Je to už len o nastavení vodiča. Pritom v normálnom prejazdovom režime dokáže byť aj celkom rozumne komfortným rodinným prepravníkom. Toto auto je jednoducho univerzálne a s týmto výkonom, teda s touto verziou, je asi najlepšou voľbou v celom modelovom rade.

Odporúčaná verzia

Čiže je to vlastne asi jasné. Ak chcete naozaj športovú jazdu, tak určite siahnite po päťvalci vo VZ5, teda ak máte kvótu. Ak nie, tak si dobre rozmyslite, či budete potrebovať štvorkolku, pretože aj základný VZ 245 s dvojlitrovým benzínom je veľmi obstojnou alternatívou, ktorá má dokonca lepšiu praktickú využiteľnosť vďaka o niečo väčšiemu batožinovému priestoru a trochu nižšej spotrebe. Všetko sa podpisuje pod jednotlivé čiastkové výsledky a vo finále sa teda môže zdať, že práve slabšia alternatíva bude nakoniec tou správnou.

Test: Cupra Formentor VZ 245 - Ašpirácia na kráľovskú korunuZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

S konkurenciou je to trošku zvláštne. Najbližšie, čo sa týka rozmerov, je Formentoru Mazda CX-30. Ale tá má omnoho nižší výkon. Dobre môže mať motor Skyactiv-X, ktorý ma papierovo výkon 137 kW (186 k), ale v tomto prípade o športových ambíciách hovoriť nemôžeme. Medzi športovými crossovermi by sa skôr mohol hodiť ako konkurent brat z vedľajšej stajne, Volkswagen T-Roc. Ten však nemá takýto výkon. Buď má maximálne 1,5-litrový štvorvalec, alebo ide rovno do masívneho R-ka. Takže by sa dalo povedať, že Formentor VZ 245 vlastne konkurenciu ani nemá. Ale to by sme sa nedostali ani ku prémiovým značkám. BMW X2 má v ponuke niečo veľmi podobné, takisto Mercedes GLA a tiež Audi s modelom Q2.

Finále rozhodne finančná stránka

Aký teda finálny verdikt? Jednoduchý. Formentor Veloz 245 je fantastické auto, najmä keď sa pozrieme na to, že je za 45 000 €, ktoré sú vyvážené perfektnou dynamikou, ale zároveň výbornou využiteľnosťou. Je to zvonka prijateľne veľké auto, ktoré vnútri ponúka dostatočný priestor pre štvorčlennú rodinu a zároveň prináša veľmi vyváženú dynamiku snúbiacu relatívne vysoký výkon s prijateľnou spotrebou paliva. Dynamicky založený otec rodiny teda nemusí mať len Audi RS6, toto je alternatíva s nižším rozpočtom.

Test: Cupra Formentor VZ 245 - Ašpirácia na kráľovskú korunuZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+výrazný vzhľad
+dynamika aj bez pohonu všetkých kolies
+rozumný vnútorný priestor

-trochu vyššia spotreba
-prepínač prevodovky

Tabuľka s technickými údajmi

Cupra Formentor Veloz 245

Motor

R4 benzín

Objem

1984 cm3

Výkon

180 kW (245 k) pri - ot/min

Krútiaci moment

370 Nm pri 1600-4300 ot/min

Prevodovka

Automatická sedemstupňová-dve spojky

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

238 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

6,8 s

Spotreba (WLTP)

6,9 l/100km

Emisie

159 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4450 mm

Šírka

1839 mm

Výška

1528 mm

Rázvor osí kolies

2679 mm

Objem batožinového priestoru

450 l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1576/484 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Cupra rastie, pridáva aj nové verzie modelovO špeciálnych verziách modelov španielskej automobilky, ktoré niesli názov Cupra, čo je...13. Október, 2022
02Peugeot 308 je hlavne o štýle, nemení to ani trojvalecPeugeot 308 dostal titul Slovenské auto roka 2022, získal ho už dávnejšie, ale stále je...20. December, 2022
03Mazda 6 je s nami 20 rokov, pripomenie to špeciálna sériaAutomobilka Mazda v roku 2002 predstavila nástupcu svojho modelu 626, ktorý už niesol...14. December, 2022