Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Dacia ukončila transformáciu, je aj viac eko

Dacia sa podujala na ďalšiu výraznú zmenu. Je ňou zmena identity, čo zahŕňa nielen zmenu loga na aute, ale aj zmenu kompletnej komunikácie a tiež kompletnej vizuálnej stránky dílerskej siete. V tomto prípade sme trochu pred ostatnou Európou.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
20.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Dacia ukončila...

Auto-moto zaujímavosti

Automobilka Dacia spustila svoju rebrandingovú kampaň s novým logom už v polovici minulého roka, ale až teraz sa všetky zmeny dostali do platnosti. Všetky autá, ktoré už ostatný mesiac zbiehajú z výrobných liniek nesú nové logo v tvare štylizovaných písmen D a C. Na ne nadväzuje ďalšia časť prednej masky a vytvára celkom harmonický, ale trochu odvážnejšie pôsobiaci celok. Tých zmien na karosérií nebolo treba robiť veľa, stačilo toto, nové písané logo na veku batožinového priestoru, iná séria nálepiek na bokoch a v interiéri to isté na volante. Pribudla však aj nová farba exteriéru, zelená Dusty, ktorá bude vizuálne prepájať celý modelový rad rumunskej automobilky patriacej pod Alianciu s Renaultom. Z tohoto pohľadu, rebrandingu, je až prekvapivé, že pri najväčšom Dustri Dacia siahla aj po zmene výduchov v strede. Tie sú však komfortnejšie použiteľné ako doposiaľ.

Dacia ukončila transformáciu, je aj viac ekoZdroj: Autobazar.EU

Výraznými zmenami prechádzajú aj všetky predajné miesta automobilky. U nás je situácia jednoduchšia a sme napred oproti ostatnej Európe aj vďaka faktu, že importér už od začiatku rozhodol o úplnej separácii Renaultu a Dacie na predajných miestach. Neznamená to teda, že Dacia sa predávala popri Renaultoch v showroomoch Renaultu, ako to bolo v západnej Európe, ale už od začiatku bola snaha vytvoriť samostatné predajné miesta.

A s novým logom treba, samozrejme, zmeniť aj predajne, ale netreba ich teda oddelovať úplne nanovo. Je to v prvom rade o novej identite, ale rovnakú dôležitosť má aj nová prezentácia ekologickosti. Všetky stojany, všetky prvky interiéru, sú vytvorené z recyklovaných materiálov a vyjadrujú tak záväzok Dacie k dosiahnutiu udržateľnej výroby v budúcnosti. V rámci nového komunikačného štýlu Dacia stiahla aj po zjednodušených informačných tokoch, aby mal zákazník čo najskôr a čo najlepší prehľad.

Dacia ukončila transformáciu, je aj viac ekoZdroj: Autobazar.EU

Ku záväzku ekologickosti naviac prispieva aj samotné nové logo. To už nebude pochrómované, lebo pri audite bolo jasné, že pochrómované logo vytvára až o tretinu väčšiu záťaž na životné prostredie ako práve logo biele. Táto zmena dobre vyzerá aj s novou zelenou farbou, ale zadné písmena trochu zanikajú na bielej karosérií.

Finálnym krokom prešla napríklad predajňa Dacie v Trnave, ktorá je prvá kompletne prestavaná podľa nových štandardov automobilky. Dacia týmto krokom zavŕšila proces rebrandingu a odteraz bude všade prezentovať svoju novú, viac ekologickú a udržateľnú, identitu. Tú sa, svojím spôsobom, snaží prezentovať aj informačno-zábavný systém vo všetkých vozidlách. Podobne ako zovňajšok, aj tento kus interiéru dostal jemne modernizovanú tému. Využíva tiež zelenú farbu Dusty a už na prvý pohľad pôsobí modernejšie a zaujímavejšie ako doteraz.

Dacia ukončila transformáciu, je aj viac ekoZdroj: Autobazar.EU

Toto však nie je prvý pokus Dácie o zmenu identity. Tá prvá sa udiala s príchodom druhej generácie Loganu, čiže vlastne všetkých áut, ktoré sú aktuálne v ponuke. Vtedy sa automobilka rozhodla prijať nové logo s tvarom, ktorý poznáme doteraz. Pred touto zmenou sme mali modrý erb.

Dacia nie jediná, ktorá podstupuje takéto zmeny identity. Tu je jasné, že je to kvôli tomu, že chce profilovať svoju komunikáciu do viac outdoorového a dobrodružného sveta. Bežne však zmena identity prichádza aj pri ostatných automobilkách. Nedávno takou prešiel Renault s novým logom, ktoré odkazuje na minulosť, alebo aj v koncerne Volkswagen sa občas dejú premodelovania vonkajších komunikačných znakov.

Dacia ukončila transformáciu, je aj viac ekoZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01História populárnej Škody Octavia Combi v inzerátoch Autobazar.EUAk by ste hľadali najpopulárnejšie auto na Slovensku, tak ním môže byť nejedno vozidlo z...25. November, 2022
02Citroën ë-Berlingo: Pomaly ďalej zájdeš, doslovaPrvá správa znela hrozivo. Citroën Berlingo už nebude mať spaľovacie motory a bude iba...1. December, 2022
03BMW oživilo legendu 3.0 CSLAutomobilka BMW ukázala limitovanú edíciu športového vozidla s názvom BMW 3.0 CSL ako...7. December, 2022