Zima je tu, vybrali sme 7 zaujímavých štvorkoliek do 7 500 eur

Zima aktuálne uderila naozaj veľkou silou a na veľa miestach Slovenska je príjemná snehová nádielka. Tá je však spojená s potenciálnymi problémami na cestách a tiež s mrazom, ktorý môže po rozpustení kašu ešte zhoršiť, čo sa týka prejazdnosti. Preto niekedy príde vhod mať pohon všetkých 4 kolies a aj zvýšený podvozok. Práve na zimu sú vozidlá z kategórie SUV reálne stavané a majú počas nej najväčšie opodstatnenie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
16.12.2022
Diskusia:
Zdroj: BMW

Zima je tu, vybrali sme 7...

Auto-moto zaujímavosti

Veľká ponuka je aj medzi jazdenými vozidlami a my sme preto stanovili finančný limit 7500 €, pričom ďalšia z podmienok bola určite pohon všetkých 4 kolies. A z nich sme vybrali 7 zaujímavých SUV a jeden bonus, ktorý nie je práve vysoký. Nebrali sme do úvahy vek, ani iné parametre. Inzerát musel byť niečím zaujímavý, aby sa ocitol v tomto zozname.

1. BMW X5

BMW predstavilo svoj nový model X5, ktorý bol prvým plnohodnotným SUV už v roku 1999. Vtedy spôsobil jemný rozruch a automobilka ukázala, že aj táto trieda jej nie je cudzia. Po sedanoch a kombi prišlo teda terénnejšie vozidlo s génmi automobilky a tiež s vizážou adekvátnou vtedajšiemu dizajnovému jazyku. Vozidlo bolo síce stavané primárne pre severoamerický trh, ale postupom času si svojich priaznivcov našlo na celom svete a dnes patrí ku koloritu ciest aj u nás. Aktuálne je už síce na trhu štvrtá generácia, ale tá prvá zostarla úplne perfektne.

Prvá generácia BMW X5 stále vyzerá veľmi dobre a niektoré kúsky vytvárajú dojem, že sú extrémne zachovalé. My sme vybrali auto s trojlitrovým naftovým motorom, ktorý bol často považovaný za spoľahlivý a s celkom nudnou kombináciou striebornej a čiernej. Avšak auto vyzerá originálne a má potenciál sa onedlho stať a zaujímavým youngtimerom. Je možné, že bude potrebovať pár drobností doladiť, ale inak môže ešte veľmi dobre poslúžiť. Má podvozok stavaný primárne na pohon zadnej nápravy, čo prináša trochu viac zábavy ako predokolková platforma. A to nehovoríme ešte o zaujímavých zadných dverách s dvomi krídlami.

https://www.autobazar.eu/bmw-x5-30d-m-sport-paket-id30028415.html

Zima je tu, vybrali sme 7 zaujímavých štvorkoliek do 7 500 eurZdroj: Autobazar.EU

2. Jeep Grand Cherokee

Synonymum terénneho auta bol odjakživa Jeep. Niektorí ho používajú dokonca ako označenie samotnej kategórie terénnych vozidiel. Jeep však uvedomil, že nie všetko je len o prejazdnosti a o určitých pracovných úlohách, ale ľudia požadujú aj komfort a luxus pri jazde. Preto začali vznikať nové modely, medzi ktorými je určite aj Grand Cherokee.

Tento kúsok, ktorý sme vybrali, z roku 2007 má trojlitrový naftový 6-valec, ktorý pochádza zo spoločného úsilia s Mercedesom. Vlastne je to skôr tak, že Mercedes počas svojej etapy vlastníctva koncernu Chrysler dodával motory do týchto vozidiel. Agregát je spojený so šesťstupňovou automatickou prevodovkou, ktorá poháňa všetky 4 kolesá. V tomto prípade tu máme ale verziu Overland, ktorá bola na vrchole ponuky a je doplnená peknou modrou farbou karosérie.

https://www.autobazar.eu/jeep-grand-cherokee-30-crd-overland-automatik-4x4-id30107476.html

Zima je tu, vybrali sme 7 zaujímavých štvorkoliek do 7 500 eurZdroj: Autobazar.EU

3. Land Rover Freelander 2

Land Rover ma tiež určite čo povedať medzi vozidlami s pohonom všetkých 4 kolies. Jeho ponuka sa na prelome milénií rozšírila o menší model Freelander, ktorý mal byť dostupnejším a jednoduchším bratom ozajstných terénnych áut. Dá sa povedať, že Freelander bol prvým SUV od tejto terénnej automobilky. Jeho druhá verzia, či skôr druhá generácia priniesla ešte príjemnejšie jazdné vlastnosti vo všetkých situáciách.

Kúsok z roku 2007 má 2,2-litrový radový štvorvalec, ktorý poháňa všetky 4 kolesa skrz automatickú šesťstupňovú prevodovku. Znova je v trochu nudnej kombinácii, keď si zoberieme, že automobilka model prezentovala vo výraznej oranžovej, ale zdá sa, že táto kombinácia nebude veľmi starnúť a ostane aktuálna relatívne dlho.

https://www.autobazar.eu/land-rover-freelander-2-22-td4-s-id30116126.html

Zima je tu, vybrali sme 7 zaujímavých štvorkoliek do 7 500 eurZdroj: Autobazar.EU

4. Renault Koleos

Renault a SUV bola tiež zaujímavá cesta. Po šialenstvách na štýl Scenic RX4, či Kangoo 4x4 prišla automobilka s relatívne triezvo tvarovaným modelom Koleos. Tento priniesol ozajstné terénne vyššie vlastnosti a aj klasickejšiu karosériu. Avšak nie je úplne Renaultom od kosti. Pôvodne tento model vznikal v kooperácií a združenom podniku ako Samsung pre Južnú Kóreu.

Tento kus má najlepšiu možnú farbu, čiže oranžovo-hnedú metalízu a tiež má podobné veko kufra ako prvé BMW X5, vrchný diel sa otvára nahor a spodný diel nadol. Tvary nemusia síce sadnúť každému, ale pohon všetkých 4 kolies funguje úplne bez problému. Naviac je to až modelový rok 2013, čiže výrazne novší kus ako ostatné vozidlá vyššie. Prečo je tak nové auto za tak málo peňazí? Lebo nesadne každému, ako sme spomenuli.

https://www.autobazar.eu/renault-koleos-20-dci-16v-4x4-bose-edition-a-t-id30138214.html

Zima je tu, vybrali sme 7 zaujímavých štvorkoliek do 7 500 eurZdroj: Autobazar.EU

5. Fiat Freemont

Ako sa dostal Fiat k Freemontu? Presne tak ako sa Jeep dostal k u trojlitrovému šesťvalcu od Mercedesu. Potom ako koncert Daimler predal Chrysler Fiatu sa model Dodge Journey prestal do Európy dovážať a nahradil ho Fiat Freemont. Bol to priamy nasledovník s úplne rovnakou karosériou, ale niektorými vylepšeniami, ktoré z neho robili výrazne lepšie auto. Takými sú napríklad nové prvky v interiéri a kompletne nová prístrojová doska.

Fiat Freemont bol od svojho predchodcu vo forme Dodge Journey naozaj kvalitnejší a ponúkal aj lepšie motory. Kým Journey využíva nespoľahlivý agregát TDI od Volkswagenu z prvej verzie Common-Railu, Freemont prešiel na lepšiu pohonnú jednotku od talianskych konštruktérov. Má výkon 125 kW (170 k) a spolupracuje so šesťstupňovou automatickou prevodovkou.

https://www.autobazar.eu/fiat-freemont-20-multijetautomat-7miest-servkniha-aaaid30157559.html

Zima je tu, vybrali sme 7 zaujímavých štvorkoliek do 7 500 eurZdroj: Autobazar.EU

6. Mercedes-Benz ML

Pri Mercedese netreba ísť do histórie ako pri BMW, v tejto cenovej relácii sa dajú nájsť kúsky už druhej generácie modelu. Tá prišla s ostrejšími líniami, ktoré znova evokovali ostatné modely. Automobilka znova mierila hlavne na severnú Ameriku a aj jej to vyšlo. Popritom sa dostavil úspech aj na ostatných trhoch. Mercedes ML pred faceliftom vyzerá ešte stále dobre, teda ak sa bavíme o tejto druhej generácii.

Tu prichádza jemný paralelný svet s Jeepom, lebo obe autá majú rovnaký základ motora. Mercedes z neho dáva len o 5 kW viac. Motor znova spolupracuje s automatickou prevodovkou, avšak tu má až 7 prevodových stupňov. Možno máme len pocit, ale veľa áut, ktoré si ľudia kupujú, kupujú na istotu, čo sa týka farieb. Aj tu je kombinácia sivo-bežovej s čiernym interiérom veľmi nudná. Ale je univerzálna.

https://www.autobazar.eu/mercedes-benz-m-trieda-320cdi-4matic-id21288605.html

Zima je tu, vybrali sme 7 zaujímavých štvorkoliek do 7 500 eurZdroj: Autobazar.EU

7. Honda CR-V

Japonci tiež chcú povedať svoje medzi SUV-čkami. Dokonca by sa dalo povedať, že Honda CR-V stála pri vzniku samotnej kategórie. To, čo máme tu na obrázkoch je však už generácia s poradovým číslom 3 a tá sa výrazne odlíšila kombináciami oblých tvarov a ostrých línií. Oproti svojmu predchodcovi stratila akúsi terénnu charizmu a hrá to viac na komfortnú alternatívu medzi podobnými modelmi. S tým súvisí aj viac prekombinovaný interiér a vizáž, ktorá je veľmi individuálne ohodnotiteľná.

Modrý kúsok na fotkách, ktorý sme vybrali, má osvedčenú 2,2-litrovú pohonnú jednotku, ktorá Honde reálne vyšla. Mala príjemný chod a dostatočný výkon aj na rozhýbanie väčšieho modelu od Accordu. Pritom ponúkala stále veľmi rozumnú spotrebu paliva. Pri Honde sme zvyknutí, že ponuka farieb nie je príliš rozsiahla a to najmä v interiéri. Preto čakať čokoľvek iné ako čiernu je trochu mimo.

https://www.autobazar.eu/honda-cr-v-22-i-ctdi-elegance-id20880254.html

Zima je tu, vybrali sme 7 zaujímavých štvorkoliek do 7 500 eurZdroj: Autobazar.EU

Bonus: Mazda 6 MPS

A čo ak chcete štvorkolku, ktorá nie je SUV? Môžete si vybrať aj takúto Mazdu 6 MPS s motorom s objemom 2,3 l a výkonom 191 kW (260 k). Je to už celkom rarita a takýto športový sedan odvtedy automobilka v ponuke nemala. Bonusom tohto kusu je červený lak a v interiéri odnímateľné diaľkové ovládanie audio sústavy. To je celkom nezvyčajný prvok výbavy. Akú štvorkolku by ste si na zimu vybrali vy?

https://www.autobazar.eu/mazda-6-23-disi-awd-mps-id30166753.html

Zima je tu, vybrali sme 7 zaujímavých štvorkoliek do 7 500 eurZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Kahn spravil londýnsky taxík na luxusnú nôtuBritský trochu kontroverzný úpravca Azfal Kahn, riadiaci Kahn Design, pripravil špeciálnu...15. December, 2022
02Diaľničné známky budú drahšie, koľko za ne zaplatíme?Ministerstvo dopravy už dávnejšie avizovalo, že plánuje zdražovanie diaľničných známok....15. December, 2022
03Donkervoort F22 zvláda bočné preťaženie viac ako 2 GNie každé superšportové auto musí mať úplne línie podľa aerodynamického tunela. Hovorí o...15. December, 2022