Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

BMW oživilo legendu 3.0 CSL

Automobilka BMW ukázala limitovanú edíciu športového vozidla s názvom BMW 3.0 CSL ako oživenie legendárneho vozidla z histórie. Ako základ prišla kupé verzia M4 CSL, ale dizajn sa výrazne zmenil. Táto línia tvarov nebude spôsobovať negatívne komentáre na sociálnych sieťach a v sekcii diskusie pod článkami.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
07.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: BMW

BMW oživilo legendu 3.0 CSL

Auto-moto zaujímavosti

Veľkou zmenou je práve predná maska s novými výplňami a štandardnejším tvarom. Jej lemy majú matný hliníkový povrch, ktorý je ale aj na lemoch bočných okien. Zárezy na prednej kapote a otvory v nárazníku majú zabezpečovať lepšie chladenie nielen motora, ale aj bŕzd. Práve tieto dizajnové prvky sú priamym odkazom na pôvodný model CSL zo sedemdesiatych rokov.

BMW oživilo legendu 3.0 CSLZdroj: BMW

Predné svetla sú adaptované z M4 CSL a majú tiež žlté línie denného svietenia ako poctu pretekárskym vozidlám z minulosti a aj poctu modernému M4 GT3. Zaujímavé sú aj disky, ktoré dostali centrálnu maticu na upevnenie a majú priemer 20 palcov vpredu a 21 palcov vzadu. Sú lakované zlatou farbou a majú lúče s tvarom písmena Y. Obuté sú do pneumatík Michelin, ktoré sú tiež špeciálne, možno sú ešte zaujímavejšie ako disky samotné. Majú totiž na boku číslicu 50, ktorá má pripomínať 50 rokov divízie M.

BMW oživilo legendu 3.0 CSLZdroj: BMW

Zmeny v prospech vizáže svojho predchodcu vidno aj v zadnej časti. Najzásadnejšou zmenou môže byť rozmerné zadné krídlo, ktoré vyzerá ako na pôvodnom aute, ktoré získalo prezývku Batmobil. Celá časť je ale trochu iná a ďalší zo spojlerov sa nachádza nad zadným oknom. Ten tiež nezaprie svoju historickú líniu. Polep v trikolóre BMW M už je len najmenším detailom.

Veľkou formou zmeny je použitie najvýkonnejšieho radového šesťvalca, ktorý kedy automobilka vyprodukovala. Trojliter s dvomi turbami má výkon až 412 kW (560 k) a krútiaci moment 550 Nm. Práve krútiaci moment nevzrástol, ten padol o 100 Nm oproti M4 Competition a tiež M4 CSL. Je to kvôli použitej prevodovke. Kým spomenuté dve bežné verzie využívajú 8-stupňový automat, táto limitovaná séria používa exkluzívne manuálnu šesťstupňovú prevodovku, ktorá by mala asi problém s plným krútiacim momentom ešte navýšeným o nejakú hodnotu ako vzrástol výkon.

BMW oživilo legendu 3.0 CSLZdroj: BMW

Reinkarnácia BMW 3.0 CSL bude posielať všetok výkon na zadnú nápravu, ktorá má diferenciál s malými logami M. Štandardom budú keramické brzdy a adaptívny podvozok nastavený na okruh. Tlmiče poskytnú určitý rozsah nastavenia. Do interiéru sa nasťahuje kompletne karbónový set sedadiel a dverové výplne budú z karbónom vystuženého plastu. V interiéri bude najviac svietiť hlavica radiacej páky bielej farby.

BMW oživilo legendu 3.0 CSLZdroj: BMW

BMW oznámilo, že vyrobí iba 50 kusov. Každý z nich bude mať svoje vlastné poradové číslo a proces výroby by mal trvať najbližšie 3 mesiace. A ako je asi každému zrejmé, už sú všetky vypredané a priamo z fabriky ich nebude možné kúpiť. Dostanú sa za vyššiu cenu to následného predaja. Lebo taký je aktuálne trend. O cene sa nehovorí, ale bude výrazne vyššia ako má aktuálne BMW M4 Competition a dalo by sa povedať, že dokonca násobne vyššia. Aktuálne BMW M4 začína na sume 91 460 €. Za verziu Competition si priplatíte 4 000 €. Vlastne s M4 Competition má toho BMW 3.0 CSL spoločné menej ako so základným modelom M4. Základný model M4 má tiež manuálnu šesťstupňovú prevodovku a pohon výlučne zadnej nápravy, kdežto pri Competition si môžete zvoliť aj pohon všetkých 4 kolies.

BMW oživilo legendu 3.0 CSLZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW X2 M35i je viac hothatch ako SUVBMW už postupne zaplnilo celú škálu čísel v ponuke modelov X od jednotky až po sedmičku....18. Október, 2022
02BMW M3, 429 koní za cenu Octavie?BMW je značkou, ktorá je sama o sebe pre mnohých modlou. Auto, ktoré dvíha tep a jeho...7. November, 2022
03BMW X7 má po facelifte šialenú verziu M60i, skúsili sme juAutomobilka BMW len nedávno inovovala svoj model X7 a teraz sme sa s ním mohli zoznámiť v...17. November, 2022