Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

BMW X7 má po facelifte šialenú verziu M60i, skúsili sme ju

Automobilka BMW len nedávno inovovala svoj model X7 a teraz sme sa s ním mohli zoznámiť v rámci prvej jazdy. Toto auto bude tvoriť ešte kontroverznejšie hádky ako doteraz. A je jedno aká verzia to bude. Kľudne aj BMW X7 M60i.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
17.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

BMW X7 má po facelifte...

Auto-moto zaujímavosti

Čo je nové zvonka?

Vizáž najväčšieho takmer terénneho vozidla od BMW sa výrazne zmenila. Predná časť je úplne iná s novým pretvorením svetlometov v dvojposchodovom usporiadaní. Vrchné poschodie patrí LEDkovému dennému svieteniu a spodné všetkým ostatným svetelným systémom s adaptívnymi lúčmi. Veľká predná maska, čiže ľadvinky, ostáva na svojom mieste a oproti svetlám pôsobí azda ešte masívnejšie, ale už menej nápadne. Úpravy predku prinášajú aj nové línie predného nárazníka s výraznejšou strednou časťou. Vzadu toho nebolo treba meniť veľa, stačilo doladiť svetlomety a tiež priniesť trochu iné detaily nárazníka. Pri vrcholnej verzii M60i je zadný nárazník vybavený aj koncovkami výfukov, za ktorými sú ale reálne vyústenia výfuku na obidvoch stranách. Toto auto má 4 koncovky výfukového systému, čiže ani otvory vsadené v nárazníkoch neklamú.

Ďalšou výraznou zmenou faceliftu je možnosť použiť disky s priemerom až 23 palcov. Doteraz mala X7 maximálne 22 palcov a už tie ponúkali naozaj nízku bočnicu pneumatiky. Na diskoch s priemerom väčším ešte o palec však zvládnite Monako úplne hravo, u nás odporúčame kľučkovanie medzi výraznejšími jamami. Ale pri tom aké je BMW X7 obrovské sa môže zdať, že aj najväčšie disky sú malé, či skôr adekvátne, ale pritom sú masívne. Veď len samotný disk má priemer takmer 60 centimetrov.

BMW X7 má po facelifte šialenú verziu M60i, skúsili sme juZdroj: Autobazar.EU

Interiér má zmeny hlavne vpredu

Do vnútra BMW X7 nebolo treba investovať veľa energie na vylepšenie z pohľadu sedadiel. Táto verzia má šesťsedadlové usporiadanie s kapitánskymi samostatnými strednými sedadlami, ktoré majú nastaviteľné lakťové opierky, ale taktiež sú nastaviteľné viacerými smermi elektricky, skoro tak ako predné. Predné sedadlá tiež ostali rovnaké, ale medzi nimi je hneď prvá zásadná zmena. Páka radiacej páky je fuč a nahradil nový malý prepínač, ktorý už poznáme nielen z dvojkového Active Tourera, ale aj z niektorých verzii inovovaného radu 3 a tiež z elektrických vozidiel.

Malý prepínač ale nie je zásadná zmena. To najzásadnejšou je použitie systému iDrive 8 na sústave dvoch displejov pod spoločným zakriveným krycím sklom. Pred vodičom zobrazuje presne taký istý štýl informácií ako BMW iX a v strede, ktorý je jemne natočený k šoférovi, sú všetky ostatné informácie. V interiéri ubudlo aj veľké množstvo tlačidiel, ktoré sa presťahovali práve do informačno-zábavneho systému. Veľmi zaujímavo vyzerajú malé páčky na ovládanie výduchov klimatizácie, ktoré zo všetkého najviac pripomínajú podobné páčky v Rolls-Royce.

BMW X7 má po facelifte šialenú verziu M60i, skúsili sme juZdroj: Autobazar.EU

Nový je aj motor

BMW X7 prezentuje úplne novú verziu M60i, pod ktorú sa čiastočne podpísali konštruktéri v divízii zameranej na športové vozidlá. Znamená to aj ostrejšie naladenie motora a adekvátne zvuky výfukovej sústavy. Poďme ale po poriadku. Pod obrovskou prednou kapotou je nemenej obrovský vidlicový osemvalec s objemom 4,4 litra, ktorý dopujú dve turbá. Sú stále umiestnené medzi hlavami valcov, čiže toto je horúce V, ale motor od svojej menej spoľahlivej verzie prešiel výraznými zmenami a aktuálne už je spoľahlivý.

Výkon motora sa dostal na 390 kW (530 k) a krútiaci moment má masívnych 750 Nm. Tie smerujú cez osemstupňovú automatickú prevodovku, ktorá je charakteristická pre všetky modely BMW, na všetky 4 kolesa prepojené systémom xDrive. Zrýchlenie je naozaj dych berúce a ešte viac dych zoberie pohľad na spotrebu. Pri celom tom výkone a prevádzkovej hmotnosti takmer 2,7 tony stačí BMW X7 M60i prísun paliva na úrovni 12 litrov na 100 km. Pri výraznejšom využívaní akceleračných schopností modelu sa samozrejme priemer zvyšuje. Tento kúsok, ktorý už využil nejeden novinár má od výroby priemer 16 litrov, čo rozhodne nie je, s ohľadom na veľkosť a použitý motor, veľa.

BMW X7 má po facelifte šialenú verziu M60i, skúsili sme juZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Inovované BMW X7 ako také má hneď niekoľkých závažných konkurentov. Nebudeme medzi nich rátať Audi Q7, ktoré je značne menšie, na dĺžku mu chýba takmer 15 centimetrov. Tým najzásadnejším konkurentom na našom trhu však bude Mercedes-Benz triedy GLS, ktorý má tiež v ponuke niekoľko zaujímavých agregátov. Podobne zameranú športovú verziu viete mať ako AMG. Automobilka zo susedného Štutgartu, ak berieme, že 200 km nie je zásadná vzdialenosť, má v ponuke aj luxusnú alternatívu Maybach. BMW sa na nič takéto nemusí hrať a už alternatíva M60i môže mať usporiadanie, ktoré tiež hovorí o značnom interiérovom snobstve. Ak by však bola takáto alternatíva stále málo exkluzívna, tak môžete siahnuť po možnosti Alpina XB7, čo je dynamickejšia a exkluzívnejšie úprava modelu X7. Nedávno sa samostatná automobilka Alpina stala súčasťou BMW a preto má aj prístup k novým modelom rýchlejšie. Pri Alpine však nie sú známe ceny a aj tu odhadujeme sumu, ktorú zákazník zaplatí za takto vybavenú X7 M60i určite na výrazne viac ako 150 000 €.

Nesmieme však zabudnúť ešte na jedného z vážneho konkurenta, ktorý prichádza spoza oceánu. Tým je určite Cadillac Escalade, ktorý sa tiež snaží hrať na prémiový štýl a dokáže ponúknuť šialenú porciu priestoru najmä v predĺženej verzii, ktorá je ešte o dobrých 30 cm dlhšia ako toto BMW. Novinkou v ponuke sedemmiestnych SUV je aj predĺžený Range Rover. Ten na svojej slhšej platforme dokáže naozaj ponúknuť toľkoto sedadiel. Bude však výrazne drahší a za tie peniaze už možno budete môcť investovať aj do predĺženého Bentley Bentayga . Pri ňom je však otázne použitie 7 sedadiel. Tam je všetko zamerané na komfort pasažierov na zadných sedadlách, takže v ňom budú miesta skôr štyri.

BMW X7 má po facelifte šialenú verziu M60i, skúsili sme juZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW M2 prichádza s kontroverznými tvarmiAutomobilka BMW konečne predstavila novú generáciu modelu M2, ktorý je logickým...12. Október, 2022
02Prvá jazda: BMW iX M60 - Efektívny maniakBMW si necháva všetky dvierka otvorené a okrem elektromobilov ďalej rozvíja aj spaľovacie...17. Október, 2022
03BMW X2 M35i je viac hothatch ako SUVBMW už postupne zaplnilo celú škálu čísel v ponuke modelov X od jednotky až po sedmičku....18. Október, 2022