Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Prvá jazda: BMW iX M60 - Efektívny maniak

BMW si necháva všetky dvierka otvorené a okrem elektromobilov ďalej rozvíja aj spaľovacie agregáty a pohonné sústavy na vodík. Avšak z elektrického poľa ukazuje svoju technologickú úroveň modelom iX, ktorý najnovšie dostal šialenú verziu M60. Tá je zo všetkých najvýkonnejšia a písmenko M v názve hovorí silnou rečou a dokonca je na aute právom.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
17.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Prvá jazda: BMW iX M60 -...

Auto-moto zaujímavosti

Navonok sa M60 nelíši od lepšie vybavenej verzie iX xDrive50 s balíkom doplnkov M, či skôr športovým vizuálom. Všetko je takmer navlas rovnaké a jediné, čo vozidlo odlišuje sú iné logá M a nápis M60 na veku batožinového priestoru. Stále je to teda rovnaké päťmetrové SUV so šírkou 2 metre, ktoré svojim pôdorysom pripomína model X5. Vnútorná veľkosť, hlavne na zadných sedadlách, je však z kategórie X7.

Ak vonku neboli žiadne rozdiely, tak vnútri nie sú už vôbec. Všetko je na svojom mieste a na rovnakej pozícii ako pri každom inom BMW iX. Nie je tu žiadny výstrelok a aj sedadlá sú stále totožné. Vzadu majú formu akéhosi gauča s možnosťou natočenia nôh do stredu a tým zväčšenia priestoru. Skúšali sme aj takéto sedenie, ale až také ružové to nie je. Stále sa najlepšie sedí normálne s nohami ku prednej časti auta. A stále je na nohy dosť miesta aj pri tradičnom a veľmi obyčajnom sedení.

Prvá jazda: BMW iX M60 - Efektívny maniakZdroj: Autobazar.EU

Najlepšie miesta sú však stále vpredu. Predná časť stále ponúka ovládanie sklenými prvkami, ktoré na slnku hádžu vynikajúce lomy svetla. Aj tu sú vsadené do dreveného panelu, ktorý má dotykové tlačidlá. Áno, BMW ma dotykové prvky v dreve. Toto naozaj treba vyskúšať, nám sa systém páči a prináša veľmi dobrú užívateľskú hodnotu.

Ale čo je teda tým zásadným rozdielom modelu M60 oproti ostatným verziám? Batéria to nie je, tá má stále celkovú kapacitu 111 kWh a čistú stále vynikajúcich 105,2 kWh. Tým najzásadnejším rozdielom sú výkony. Dva motory majú celkový výkon úplne šialených 456 kW (619 k) a krútiaci moment, v obmedzenom čase, až 1 100 Nm. Naozaj je to toľko, bez preklepu. Je to reálny extrém a hovorí o tom aj papierový čas na stovku. V tabuľkách BMW uvádza, že na túto métu sa iX M60 dostane za 3,8 sekundy. Keď zoberieme do úvahy fakt, že váži 2,6 tony, tak údaj vyznie ešte šialenejšie. Avšak, rozhodne je šialenejší pocit z prívalu výkonu. A teraz to dôležité, maximálny výkon je dostupný len v režime Sport a na 10 sekúnd, inak je výkon „iba“ 397 kW (540 k), čo sa však aj v Efficiency prejavuje celkom masívne. A podobné je to aj s krútiacim momentom. Ten má 1 100 Nm len v športovom režime, bežne je dostupných menej, znova „iba“ 1 015 Nm.

Prvá jazda: BMW iX M60 - Efektívny maniakZdroj: Autobazar.EU

Ak jazdíte v režime Efficiency, tak všetko prichádza pekne postupne a dokážete mimo obce zvládať hodnoty spotreby okolo 16 až 17 kWh na 100 kilometrov. V takom prípade by sa možno podarilo na plnú batériu prejsť aj takmer šesťsto kilometrov. Ale toto zvládate aj so slabším xDrive50. Dynamická jazda s režimom Sport ukazuje, že toto auto právom nosí malý odznak M, športovej divízie, ktorá sa na vozidle podpísala.

Nech zošliapnete akcelerátor v akejkoľvek rýchlosti, ktorá je u nás povolená, razom máte na rýchlomeri o 20 km/h viac a ste v nelegálnych sférach, kde po vás môže siahnuť skrytá ruka zákona, skrytá na tom prehľadnom úseku, kde sa nič nemôže stať. Zmena rýchlosti sa deje nárazovo, čiže máte pocit ako keby zozadu prišiel náraz a vymrštil vás vpred. Najlepším prirovnaním sú autodráhy Hot Wheels, ktoré majú vystreľovacie zariadenie na katapultovanie autíčka najrýchlejšie cez looping vpred. Presne takto motory katapultujú aj iX vpred, akurát nepôjdete ani sekundu nohami nahor, ak zvládate udržať auto v priamom smere. Ak to budete skúšať, tak naozaj veľmi opatrne. V prvom momente to môže spôsobiť šok a v takto veľkom a ťažkom aute je dynamika ešte dychberúcejšia ako v i4 M50.

Prvá jazda: BMW iX M60 - Efektívny maniakZdroj: Autobazar.EU

S rastúcimi nárokmi na dynamiku však rastie aj spotreba energie na jazdu. Od výroby auta svietila na displeji hodnota 29 kWh na 100 km, čo je stále výborné, lebo to tiež znamená, že každý sa snažil využiť auto na maximum a stále zostala na prijateľnej úrovni. Po niekoľkých novinároch testujúcich zrýchlenia, preťaženia a správanie vďaka zadnej natáčacej náprave sa naozaj nie je čomu čudovať. Toto auto si pýta ostrejšiu jazdu a fantasticky maskuje svoju hmotnosť.

Pri športovom režime a stlačení akcelerátora v osemdesiatke auto vytvára pocit, že nápravy dostávajú celkom zabrať. Nie je to však komponent, ktorý trpí najviac zo všetkých. Ešte viac dostávajú zabrať pneumatiky. Aj napriek svojej šírke a veľkosti majú stále trochu problém preniesť všetok výkon a krútiaci moemnt na vozovku. Toto však nie je problém pneumatík, ani auta ako takého, ktoré je naladené naozaj fantasticky, ale je to problém extrémneho výkonu. Pri takejto porcií by mali problém s prenosom akékoľvek pneumatiky na akomkoľvek aute. A to je to čo chceme, nie? Jemné vybočenie zadnej časti pri rozbiehaní sa z téčkovej križovatky môže spôsobiť nemalý príval endorfínov a okamžité rozplynutie depresií. Elektrická budúcnosť teda nakoniec nebude až tak nudná ako sa zdalo s prvými modelmi vozidiel na elektrickú energiu. Ale nebude to za málo peňazí. Tak ako športové autá so spaľovacími motormi trónia na vrchole cenového rozpätia, inak to nie je ani s elektrickými proťajškami.

Prvá jazda: BMW iX M60 - Efektívny maniakZdroj: Autobazar.EU

A koľko BMW iX M60 stojí? O niečo menej ako porovnateľné výkonné BMW X5 M Competition. Prípadne je cena veľmi podobná, v závislosti od výbavy, ale základ je za 127-tisíc eur. Ak sa chcete v svojom golfovom klube predháňať kto má aký výkon, tak je práve iX M60 optimálnou voľbou a môžete zatieniť, najmä spracovaním, aj niektoré verzie Tesly Model X. Rozhodne však tento výkon predstavuje najmä muníciu do hádok, lebo v bežnom svete úplne stačí aj slabšia verzia xDrive50 s výkonom 390 kW (523 k) a krútiacim momentom 765 Nm. Tá je vlastne najväčším konkurentom a zároveň prichádza s omnoho nižšou cenovkou. Rozdiel medzi päťdesiatkou s balíkom Sport a M60-tkou je však iba 5 000 eur. Áno, pri takýchto cenách sa už asi nerieši rozdiel menší ako 10%, ale je faktom, že M60 je racionálne zbytočná, chcete ju emóciami a prívalmi dobrej nálady pri masívnom zrýchľovaní.

Prvá jazda: BMW iX M60 - Efektívny maniakZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW vylepšilo model Z4, ale iba mierneAutomobilke BMW zjavne ide karta a pred autosalónom v Paríži prichystala naozaj extrémne...14. Október, 2022
02BMW spolupracuje so štyrmi veľkými mestami na udržateľnej budúcnostiAutomobilka BMW aktuálne ponúka armádu elektromobilov, ktoré sú už vo svojej piatej...13. Október, 2022
03BMW M2 prichádza s kontroverznými tvarmiAutomobilka BMW konečne predstavila novú generáciu modelu M2, ktorý je logickým...12. Október, 2022