BMW spolupracuje so štyrmi veľkými mestami na udržateľnej budúcnosti

Automobilka BMW aktuálne ponúka armádu elektromobilov, ktoré sú už vo svojej piatej generácii elektrického pohonu. Avšak to nie je jediná vec, ktorú na lepšiu a hlavne čistejšiu budúcnosť BMW chystá. Budúcnosť nie je len o používaní vozidiel s ekologickejším pohonom v miestach, kde sa to dá, ale aj o použitých materiáloch, recyklácii a urbanistickom plánovaní.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
13.10.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

BMW spolupracuje so štyrmi...

Auto-moto zaujímavosti

Pri BMW treba povedať, že po rôznych workshopoch sme zistili ako automobilka pristupuje ku celosvetovej udržateľnosti pokroku a využitiu surovinových zdrojov. Automobilka sa pustila do niekoľkých zaujímavých programov. Jedným z nich je využitie recyklovaných materiálov na výrobu. Pri hliníku je to relatívne jednoduché, ale konštruktéri a dizajnéri pristupujú aj ku možnosti využitia skla z búraných automobilov. Veď sklo je po pneumatikách, azda, druhým najčastejším spotrebným materiálom, ak nerátame brzdy a to, čo sa mení naozaj na pravidelnej báze. Veď každý už chytil do čelného skla nejeden kamienok. Práve takéto sklá sú väčšinou na odpis a ich opätovné využitie bolo donedávna veľmi zložité. Je to z dôvodu, že sa skladajú z viacerých vrstiev a zároveň sú čiastočne lakované. Na základe nových procesov je však možné aj takéto sklo znova použiť, teda aspoň jeho výraznú časť.

Recyklované materiály sa postupne dostanú aj do interiéru vozidla. Kým doteraz sa recyklované plasty skrývali pred očami, nové postupy zabezpečili, že napríklad z rybárskych sieti a lán, ktoré by inak neboli použiteľné a často by skončili v oceáne, sa po odkúpení dá spraviť až 30% pohľadových dielov. Presnejšie, v každom dieli môže byť až 30 percent recyklovaného plastu práve zo sietí. To znamená aj úsporu 25% emisií oxidu uhličitého v procese. Takto sa dajú vyrobiť napríklad vnútorné kryty batožinového priestoru, či iné prvky, ktoré sú z pevného plastu.

BMW spolupracuje so štyrmi veľkými mestami na udržateľnej budúcnostiZdroj: Autobazar.EU

Ďalším pilierom na zlepšenie budúcnosti je menšia miera používania pravej kože. BMW preto testuje niekoľko druhov materiálov, ktoré sú z obnoviteľných zdrojov. Takým príkladom môže byť Deserttex, materiál veľmi pripomínajúci kožu, ktorý ale vzniká na základe kaktusových vlákien. Ďalšou alternatívou môže byť koža, teda jej imitácia, ktorú je možné vyrobiť z korkových elementov.

Samotná spolupráca s veľkými mestami znamená kooperáciu na poli vnútromestskej dopravy, ktorú automobilka navrhuje vo forme súžitia. Jasné, v úplných centrách je vylúčenie dopravy logické, ale niektoré mestá hovorili o celkovom vylúčení automobilov z ciest. Toto je nerealizovateľné, lebo tým by výrazne utrpela osobná sloboda obyvateľov. Preto BMW navrhuje akúsi synergiu týchto dvoch elementov, ľudí a dopravy. Či už sa jedná o mobilné nabíjacie zariadenia, či o špeciálne mapové podklady, na základe ktorých vozidla jazdia povolenou rýchlosťou, alebo o vytvorenie zdieľanej dopravnej infraštruktúry, toto by mohla byť budúcnosť. Automobilka aktuálne spolupracuje so 4 veľkými mestami. Je to Mníchov, Rotterdam, Los Angeles a Peking. Každé z týchto miest je špecifické a každé z nich má špecifické problémy a situácie. Avšak potreba určitej vízie do budúcnosti je totožná pre všetky 4 mestá a práve kooperácia s výrobcami automobilov je jedným z kľúčov ku zvládnutiu udržateľného rozvoja týchto Metropol.

BMW spolupracuje so štyrmi veľkými mestami na udržateľnej budúcnostiZdroj: Autobazar.EU

Pre potreby miest a zdieľanej infraštruktúry automobilka pripravila niekoľko konceptov zdieľaných vozidiel. Jedným z nich je bicykel, ktorý na základe Geofencingu dokáže určiť, kde sa nachádza a v premávke ponúkne rýchlosť až presahujúcu 50 km/h, ale v momente ako sa dostane na chodník prispôsobí svoje maximálne parametre tomuto prostrediu. Rovnako v zdieľanej infraštruktúre BMW ponúkne aj možnosť využitia menších motocyklov. Automobilka tiež pripravila už takmer sériový veľký elektrický skúter BMW CE 04, ktorý má motor zo súčasnej produkcie, konkrétne z BMW 2 Active Tourer s plug-in hybridným ústrojenstvom a na plné nabitie batérie dokáže prejsť až 130 km. Jeho maximálna rýchlosť je 120 km/h a výkon 26 kW (31 k). Motor poháňa zadné koleso. Tento skúter prichádza s okamžitou reakciou na otočenie rukoväte akceleračného riadidla a pritom je možné ho ľahko nabíjať a odviezť v ňom pár kusov batožiny. V ponuke budú aj doplnky vo forme kufrov a brašní, takže transportné kapacity môžu byť ešte väčšie. Rozhranie na displeji vozidla s jednostopou orientáciou je veľmi podobné tomu v automobiloch a má intuitívne ovládanie. Práve toto by mohla byť, pri väčšej tolerancii vodičov, možnosť zefektívnenia prepravy aj u nás. Elektrický skúter má predsa nižšiu spotrebu ako auto a, ak sa pozriete do vozidiel ráno v zápchach, vo väčších mestách, tak v nich je maximálne dvojica pasažierov, väčšinou však vodič cestuje sám.

BMW spolupracuje so štyrmi veľkými mestami na udržateľnej budúcnostiZdroj: Autobazar.EU

Budúcnosť teda znamená, v prípade BMW, vyššiu mieru využitia recyklovaných a alternatívnych materiálov v interiéri vozidla. V prípade exteriéru sa už napríklad nárazníky darí robiť z druhotných surovín už nejaký čas. Toto je však krátkodobá vízia. Tá dlhodobá je reprezentovaná užšou spoluprácou práve s lokálnymi špecifikami jednotlivých miesta a územných celkov. Skĺbiť udržateľnú mobilitu s potrebami obyvateľov a požiadavkami miest bude beh naozaj na dlhé trate, ale je pekné vedieť, že automobilky, teda aspoň táto mníchovská, už na jednotlivých riešeniach pracujú. A aby sme nezabudli, v hre je aj uhlíková neutralita, čo znamená, že už o pár rokov bude automobilka BMW na tejto méte.

BMW spolupracuje so štyrmi veľkými mestami na udržateľnej budúcnostiZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW M2 prichádza s kontroverznými tvarmiAutomobilka BMW konečne predstavila novú generáciu modelu M2, ktorý je logickým...12. Október, 2022
02Test: BMW M340i - Experiment s emóciamiBMW radu 3 len teraz prešlo modernizáciou a prichádza s novou vizážou. Nie je tomu inak ani...12. Október, 2022
03BMW inovovalo Trojku, skúsili sme 320d Touring xDriveBMW ukázalo na fotkách facelift nového modelu radu 3 už dávnejšie. Toto obľúbené vozidlo...21. September, 2022