Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Peugeot 308 je hlavne o štýle, nemení to ani trojvalec

Peugeot 308 dostal titul Slovenské auto roka 2022, získal ho už dávnejšie, ale stále je ešte platný, kým porota nevyhlási nového laureáta tohto ocenenia. My sme už pár kúskov prezreli, ale teraz sa pozrime na to, čím by mohol byť zaujímavý tento zelený kúsok s trendy farbou.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
20.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Peugeot 308 je hlavne o...

Auto-moto zaujímavosti

Štýl vonku

Automobilka Peugeot vyrába model 308 ako hatchback a ako kombi. Hatchback vyzerá výrazne dynamickejšie a prináša ostro rezané tvary. Automobilka stavila na výraznosť, čo sa vyplatilo, vzhľadom na spomenutú cenu. Cenu teraz myslíme trofej, nie cenu v cenníkoch. Aj tu však záleží všetko od samotnej konfigurácie vozidla.

Každému musí byť jasné, že základné verzie rozhodne takto dobre vyzerať nebudú. Toto je alternatíva výbavy s označením GT, čo v preklade znamená aj vrcholný stupienok z celej ponuky. Auto už má štandardne lepšie LEDkové svetlá, ale tiež veľké zliatinové disky s dvojfarebným lakovaním. Nebudeme si klamať, autu veľmi dobre sedí zelená metalická farba, ktorá mu dáva šmrnc a akúsi tajomnosť. Všetko je to okorenené novými logami automobilky s hlavou leva v okienku s tvarom erbu.

Peugeot 308 je hlavne o štýle, nemení to ani trojvalecZdroj: Autobazar.EU

Štýl vnútri

Aj keby bol Peugeot 308 úplne malý v interiéri, vždy bude príjemným priestorom na trávenie času počas jazdy. Veľkosťou teda síce príliš neoplýva, ale stále sme v nižšej strednej triede, čiže segmente C a na daný veľkostný interval je Peugeot 308 celkom schopným autom. Má batožinový priemer s objemom 412 litrov a na zadných sedadlách sa dokáže usadiť aj dospelý človek bežného vzrastu (do cca 185 cm výšky). Už nie sme v sekcii veľkosti, ktorú kedysi udával štvorkový Golf, predsa. Sme už v modernej dobe, kde je možné skĺbiť prijateľné vonkajšie rozmery s prijateľnými vnútornými rozmermi. Toto tvrdenie treba chápať tak, že kým zvonka auto môže byť relatívne malé, vnútra môže byť veľké.

Na strunu štýlu hrá výrazné sólo zvolené čalúnenie modro-sivou kožou. To je to najlepšie, čo si môžete pre Peugeot 308 vybrať a ukázať tak, že auto predvádza Chic štýl aj v interiéri. A to ešte nehovoríme o displejoch. Pred vodičom je sústava s 3D zobrazením a v strede sú zase dva ďalšie displeje, z ktorých spodný je výlučne na skratky, s logikou vybranou priamo vodičom. Vnútorným stvárnením a tiež kvalitou spracovania dáva Peugeot jasne najavo, že patrí na hranicu prémiového segmentu. Peugeot bol vždy považovaný za viac hodnotnú značku koncernu.

Peugeot 308 je hlavne o štýle, nemení to ani trojvalecZdroj: Autobazar.EU

Menej štýlu pod kapotou

Pod kapotou zeleného kusu je trojvalcový motor s objemom 1,2 litra, ktorý bol neraz ovenčený titulom Motor roka vo svojej kategórii, keď už sme spomenuli anketu Auto roka na Slovensku. Má dostatok výkonu, veď ponúka 96 kW (130 k), a spolupracuje s osemstupňovou automatickou prevodovkou fungujúcou na princípe hydrodynamického meniča. Znie to veľmi dobre a aj sa s týmto systémom príjemne jazdí. Pozornejšie ucho vodiča však môže začuť výrazný rozdiel oproti samotnému vyváženému štvorvalcov. Trojvalec má jednoducho drsnejší chod a svojim prejavom dokáže pripomínať až 6-valcové motory. Dalo by sa povedať, že dokonca pri zadnej časti znie ako ostré športové náčinie.

Adekvátna dynamika jedna vec, ale druhá vec je spotreba. Tá sa dá s prehľadom držať do 6,5 litra, pri dynamickejších presunoch do 7 litrov. Nie sú to zlé hodnoty, ale v tomto aute by viac štýlu znamenalo viac valcov. Preto pri voľbe Peugeotu 308 určite zvážte priplatenie za väčší agregát. A už nie je dostupný 1,6-litrový turbomotor samostatne, ale kľudne si ho vezmite s plug-in hybridom. Bude mať viac výkonu a kultúru, ktorá lepšie korešponduje so vzhľadom auta.

Peugeot 308 je hlavne o štýle, nemení to ani trojvalecZdroj: Autobazar.EU

GTi už nie je

Predchádzajúce generácie modelu 308 sa do pamäti vryli aj vďaka ikonickému označeniu GTi. To v minulej generácii znamenalo ozajstnú športovú alternatívu, ktorá mala 1,6-litrový turbomotor a výkon až 200 kW (270 k). Pomocou diferenciálu Torsem poháňal motor, cez šesťstupňovú manuálnu prevodovku, predné kolesá. Teraz už športová alternatíva nie je, máme v ponuke iba športovú výbavu označenú dvomi písmenami GT. Tá predstavuje síce vrchol ponuky, ale nepridáva žiadne dynamické parametre. Ak chcete najvýkonnejší model, musíte siahnuť po benzínovom štvorvalci s PHEV.

Je veľká škoda, že v takto tvarovanom modeli 308 verzia GTi absentuje. Dizajn auta si ju priam pýta a nebolo by kvôli nej treba veľa meniť. Stačili by zvonku len jemné odkazy na športové dedičstvo, vnútri športovejšie sedadlá a ešte ideálne podobný motor ako mal predchodca vyladený na 221 kW (300 k). Skôr ako tohoto sa však dočkáme verzie PSE, ktorá je už vo väčšom modeli 508 a prináša, s plug-in hybridom, výkon až 265 kW (360 k).

Peugeot 308 je hlavne o štýle, nemení to ani trojvalecZdroj: Autobazar.EU

Rozmanitosť pohonu

Motor PureTech s objemom 1,2 litra rozhodne nie jedinou pohonnou jednotkou, ktorú automobilka v modeli ponúka. Stále je dostupný aj 1,5-litrový naftový motor, ale aj plug-in hybridy a dokonca, prvýkrát, aj plne elektrická alternatíva. Tá prináša úplne nový výkon a novú sústavu jednotlivých prvkov. Má efektívnejší elektromotor s výkonom 115 kW (156 k) a väčšiu batériu s kapacitou až 54 kWh. Dojazd 400 kilometrov je však v tieni dojazdu naftovej alternatívy, ktorá ponúkne kľudne tisícku pri rovnako striedmom stláčaní akcelerátora. Paleta pohonných jednotiek je teda naozaj široká a je určite z čoho vyberať. Pre každého to, čo mu vyhovuje. A možno aj preto je model 308 peknou štýlovou možnosťou pre každého, z ponuky pohonov si vyberie každý.

Peugeot 308 je hlavne o štýle, nemení to ani trojvalecZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Peugeot 208 podľa predstáv? Program Individual to dokážeAutomobilka Peugeot predstavila nový program s názvom Individual. Ak toto slovíčko už...5. Október, 2022
02Test: Peugeot e-2008 - Elektrický chillPeugeot má už pekne širokú ponuku elektrických vozidiel. Začína predsa malým e-208, ktorý...9. November, 2022
03Peugeot 308 (T9): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?Peugeot začal púť svojho modelu 308 ešte pred touto generáciu. Druhá generácia prišla v...9. December, 2022