Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Citroën ë-Berlingo: Pomaly ďalej zájdeš, doslova

Prvá správa znela hrozivo. Citroën Berlingo už nebude mať spaľovacie motory a bude iba elektrický. Nakoniec sa to vykryštalizovalo do úplne inej situácie a Berlingo je stále dostupné so spaľovacími motormi, ale otypované ako úžitkové vozidlo so vstavanou mrežou. Osobné bez mreže môže byť vlastne iba elektrické ë-Berlingo so štylizovaným písmenom ë v názve. My sme si ho vyskúšali a zistili ako je to s dojazdami a spotrebami.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Citroen e-Berlingo

Auto-moto zaujímavosti

Elektrické Berlingo sa navonok nelíši od svojho súrodenca nijako zvlášť, maximálne je iná predná maska, ktorá je plná a okolo auta sú malé pripomienky toho, že toto je trochu iné vozidlo. Má predsa nápisy ë na viacerých miestach a tiež modré detaily nárazníka a bočných líšt. Jediný zaujímavejší spôsob, ktorým rozoznať elektrické Berlingo je, že bude celkom často na čerpacích staniciach pre elektromobily, čiže na nabíjačkách. Dokonca ani krytka nádrže nie je nijako rozdielna, akurát je na opačnej strane. Nie je na strane spolujazdca, ako má Berlingo bežne a majú vlastne všetky francúzsky autá, ale je na strane vodiča.

Ak teda nabíjate, výkonom až 100 kW, tak máte zablokované ľavé posuvné dvere. Je to celkom logické, lebo inak by sa dostali do kontaktu s nabíjacím káblom. Toto znova nie je nová technológia, je to vec, ktorú má aj bežné Berlingo, teda skôr málo, a zabraňovala stretu tankovacej pištole s dverami. Tento systém má Berlingo už od začiatku, odkedy sú v ponuke posuvné dvere.

Citroën ë-Berlingo: Pomaly ďalej zájdeš, doslovaZdroj: Autobazar.EU

Interiér znova neprináša takmer žiadne odlišnosti. Elektrické ë-Berlingo je takmer rovnaké ako to spaľovacie. Rozdielom azda môže byť len štandardné použite displeja miesto predných prístrojov pred vodičom a nové menu v ponuke informačno-zábavného systému, ktoré ukazuje všetky detaily elektrického pohonu, či už sú to toky, alebo štatistiky spotrieb. Do interiéru nezasahuje batéria. Je schovaná tak ako v ostatných použitiach koncernu Stellantis. Preto ostáva veľa priestoru pre pasažierov vzadu, najmä nad hlavou, ale aj obrovský batožinový priestor. Veľkou výhodou Berlinga, už od začiatku, je možnosť použiť 3 samostatne sedadlá v druhom rade, čo znamená, že na ne umiestnite aj 3 detské sedačky. Samozrejme, nesmúť byť úplne masívne. A takisto nesmú byť masívne ani umiestňované deti. Reálne je Berlingo vhodné aj pre 3 dospelých pasažierov, lebo tí nemajú okolo seba masívnu konštrukciu detskej sedačky. Ak majú masívnu konštrukciu tela, tak sa jednoducho jeden k druhému prilejú.

Citroën ë-Berlingo: Pomaly ďalej zájdeš, doslovaZdroj: Autobazar.EU

Zatiaľ to vyzerá na optimálne rodinné auto na výlety a všetko okolo. Lenže nie je to úplne ružové. Výkonovo by ë-Berlingo stačilo, veď ma výkon 100 kW (136 k), v režime Power. Ak zvolíte režim Normal, tak máte dostupných 80 kW (109 k) a ak jazdíte v režime Eco, tak máte obmedzenú aj klimatizáciu a výkon je 60 kW (82 k). Toto by stále nebol problém. Horšie je to s reálnou spotrebou vozidla. Auto má batériu s kapacitou 50 kWh, avšak, tak ako sme zvyknutí, využiteľná kapacita je znížená na 45 kWh.

No a tu prichádzame k tomu zásadnému problému. Do rýchlosti 90 km/h sa síce dá jazdiť so spotrebou okolo 18 až 19 kWh na 100 km, ale akonáhle sa dostanete na diaľničné tempo, tak je spotreba priam extrémna. Už pri necelých 110 km/h si Berlingo pýta 22 kWh každú prejdenú 100 km vzdialenosť. To by stále ale znamenalo dojazd dvesto kilometrov. Avšak podľa palubného počítača to vyzerá ako trochu nadnesený údaj a reálna spotreba pri tejto rýchlosti by mohla byť niekde okolo 23. Akonáhle sa dostanete na 130-tku, tak už vidíte ako ubúda zo stupnice ukazujúcej nabitie. V takomto prípade sa ľahko viete dostať cez 30 kWh na 100 km, čo rozhodne nie je málo. Je to však porovnateľné s ostatnými aplikáciami vo vyšších autách. Podobné cifry vie predsa atakovať aj Peugeot e-2008 a to ešte nehovoríme o väčších elektrických dodávkach Spacetourer. Preto tu platí známe porekadlo, že pomaly ďalej zájdeš. Naozaj, zníženie rýchlosti na diaľnici o 20 km/h znamená často aj 40-kilometrové predloženie dojazdu.

Citroën ë-Berlingo: Pomaly ďalej zájdeš, doslovaZdroj: Autobazar.EU

Kde je teda ideálna sféra použitia elektrického Citroenu ë-Berlingo, ktorý ostal v ponuke trošku osamotený, ak nerátame alternatívu s mrežou? Bude to v tradičnej mestskej a prímestskej doprave. Ak teda máte rodinu a občas potrebujete v rámci mesta previezť aj niečo väčšie, tak vám elektrické Berlingo bude bez problémov stačiť. Citroën ë-Berlingo dokáže plniť funkciu rodinného auta, ale musíte plánovať častejšie prestávky pri dlhších cestách.

Tu však prichádza jedna zásadná vec. Citroën ë-Berlingo s rozumnou výbavou dokážete kúpiť za naozaj rozumnú sumu. Vzhľadom na elektrický pohon je cifra do 40 000 € naozaj prijateľná. Je to najviac priestoru za euro, ktoré pri elektrických autách aktuálne dostanete. Ak teda zabudneme na koncernových spolupútnikov. Rovnakú verziu totiž ponúka aj Peugeot za svojím Rifterom, Opel s Combom Life a tiež Fiat Doblo dostane rovnakú alternatívu. Jediný zo súrodencov, ktorý na túto vlnu nenaskočil je zatiaľ Toyota. Tá sa drží spaľovacích agregátov. Asi nepotrebuje znižovať fleetové emisie.

Citroën ë-Berlingo: Pomaly ďalej zájdeš, doslovaZdroj: Autobazar.EU

No a teraz vážne, aké Berlingo je optimálne? Nech je elektrické Berlingo akokoľvek dobre, ak existuje čo i len miziva šanca dostať sa ku Berlingu so spaľovací motorom, tak treba do toho ísť. Je omnoho univerzálnejšie, omnoho použiteľnejšie a celkovo aj ľahšie na spoločný život. Veď na nabitie na klasickej čerpacej stanici, či skôr na naplnenie nádrže s ním prejdete kľudne aj 700 km. To s elektrickým Berlingom, pri nižších rýchlostiach zvládate s približne tromi nabíjacími prestávkami po zhruba hodine. V meste však benzínový motor akosi stráca zmysel, ale aj ten naftový, ktorý je naozaj najlepšou voľbou. V meste potrebujete, či skôr chcete elektrické, mimo mesta spaľovacie. Jednoduché, nie? No a tu sa do celej rovnice pridáva ďalší konkurent. Elektrickú verziu má aj Renault Kangoo, ktoré využíva pohonnú sústavu z modelu Zoe a to znamená, že podobné systémy bude mať aj Mercedes, či ďalší odvodený automobil, Nissan Townstar. Oproti nim ma elektrické Berlingo výhodou najmä vo variabilite zadnej časti, keďže ponúka reálne 3 samostatne sedadlá, čo títo konkurenti nemajú. Tí majú len rozdelenie 1:2. No a v prípade, že by ste chceli svoje ťažko zarobené peniaze, celých 40 000 €, dať to iného vozidla so schvaľovacím agregátom, tak môžete stále siahnuť po konkurencii z Nemecka. Buď to bude Volkswagen Caddy, alebo sa môžete rozhodnúť aj pre Ford Tourneo Connect. Tie majú dvojlitrový naftový štvorvalec, alebo 1,5-litrovú benzínovú štvorvalcovú pohonnú jednotku s prepĺňaním.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Fiat Multipla s výkonom 1 000 koní!Fiat Multipla. Názov auta, ktoré pozná naozaj každý a jeho unikátny vzhľad sa pred očami...3. November, 2022
02Subaru Impreza má v novej generácii výlučne CVT a lepšie asistenčné systémyJaponská automobilka Subaru prichádza s novou generáciou svojho takmer najdôležitejšieho...24. November, 2022
03Test: Peugeot e-2008 - Elektrický chillPeugeot má už pekne širokú ponuku elektrických vozidiel. Začína predsa malým e-208, ktorý...9. November, 2022