Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Peugeot e-2008 - Elektrický chill

Peugeot má už pekne širokú ponuku elektrických vozidiel. Začína predsa malým e-208, ktorý získal novú sústavu pohonu, pokračuje crossoverom e-2008, ktorý ešte stále, v dobe uverejnenia tohto článku, ponúka starší systém so slabším motorom a batériou a do ponuky prichádza nová alternatíva e-308, ktorá je na pomyselnom elektrickom vrchole automobilky.

JozefM v Testy
09.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Peugeot e-2008 GT

Testy

Aj napriek tomu, že sa očakáva implementácia nového elektrického motora a nových batérií s trochu väčšiu kapacitu aj do modelu e-2008, verzia s originálnou batériou a pôvodným agregátom je stále aktuálna a dokáže svoje povedať nielen na trhu nových vozidiel, ale aj na trhu s jazdenými autami. Modernizácia agregátu a väčšia kapacita batérie tak prídu asi až pri facelifte.

Nič nevidno

Automobilka postavila model e-2008 presne tak, aby vyzeral ako pôvodná alternatíva so spaľovacím motorom. Rovnaká je predná mriežka, rovnaké sú bočné tvary, rovnako vyzerá zadok. Dokonca ani spaľovacie verzie nemusia mať koncovky výfuku, aj keď toto je jedným z výraznejších prvkov, ktoré by mohli hovoriť o elektrickosti modelu.

Najviac tento elektrický fakt do sveta kričia logá so štylizovaným písmenom e, ktoré je rovnakej farby ako evidenčné číslo. Peugeot pre e-2008 zvolil farbu loga totožnú s farbou, ktorá je oficiálne označovaná ako modrá aqua. Na našich evidenčných číslach to teda nie je zelená, aby ste sa náhodou nemýlili. Zmena dokonca nie je ani vo viečku nádrže. Je iba pod ním. Reálne to znamená, že po odklopení je dostupný konektor na nabíjanie striedavým prúdom. A odklopení ďalšieho krytu je možné nabíjať aj jednosmerne.

Test: Peugeot e-2008 - Elektrický chillZdroj: Autobazar.EU

Aj keď Peugeot ponúka na tento model rovnako širokú škálu farieb ako v prípade alternatívy, najviac z nich je práve modrých. Modrá elektrickému autu akosi najlepšie sedí a výbava GT sprevádza modré lakovanie čiernym lakovaním strechy. K celku sa už len pripájajú pekne vyzerajúce zliatinové disky, ktoré s ostatnými detailmi vytvárajú ešte väčší dojem jedinečnosti ako by mohla hovoriť cenovka. V noci je identifikácia malého crossoveru ešte jednoduchšia ako za dňa, lebo vpredu z LEDkových svetiel vychádzajú dva svetelné pásy na krajoch.

Veľa priestoru na tak malé auto

Priestorová mágia sa nekoná, v interiéri auta s dĺžkou 4,36 m treba umiestniť nielen piatich pasažierov a batožinu, ale treba nechať určitý priestor aj batérie. Tie do vnútra absolútne nezasahujú. Dokonca aj batožinový priestor s objemom 405 litrov a má dvojité jedno, v ktorom sa dajú schovať všetky potrebné káble. Ak však tieto káble schováte a na ne nahádžete batožinu, tak sa k nim nemusíte dostať. Takéto veci si musíte rozmyslieť dopredu.

Priestor pre zadných pasažierov je celkom veľkorysý, lebo línia strechy nezažila taký drastický pád ako v prípade niektorých iných modelov na trhu. Na kolená to vyzerá ako priemer, aj dvaja dospelí s výškou do 1,8 metra sa celkom slušne odvezú. Piaty sa usadí len núdzovo, ale také už sú všetky crossovery segmentu B. Tu sa nemáme na čo sťažovať, nemajú si čo vyčítať. Najväčším vozidlom segmentu B, do ktorého sa zmestili traja vedľa seba bol predsa Fiat Multipla.

Test: Peugeot e-2008 - Elektrický chillZdroj: Autobazar.EU

Pracovisko vodiča je to, ktoré poteší najviac a dôvodom na radosť bude veľmi dobre spracovaná sedačka. Takú istú má síce aj spolujazdec, ale ten nemá takú dôležitú funkciu vo vozidle. Vodič hľadí na prvky usporiadané v zmysle prístupu i-Cockpit druhej generácie. Čo to je? Malý volant, prístroje pod sklom a stredový displej s informačno-zábavným systémom orientovaný na šoféra. K tomuto sa pridávajú aj doplnkové tlačidlá pod displejom. Jediným rozdielom pri elektrickej alternatíve je použitie špeciálneho dotykového tlačidla na voľbu zobrazenia tokov energie. Peugeot už dlhodobo prináša veľmi dobrý pocit z interiérov a ani už trošku staršia verzia modelu 2008 nezaostáva kvalitným spracovaním za novšími kusmi.

Plné nabitie nie vždy znamená rovnaký dojazd

Malý Peugeot e-2008 má rovnakú pohonu sústavu ako mala zo začiatku ešte menšia alternatíva vo forme e-208. Tieto dva modely mali, či stále majú 50 kWh batériu, ktorej využiteľná kapacita je 45 kWh. Motor dosahuje výkon 100 kW (136 k) a poháňa výlučne predné kolesá. Jedna z nevýhod väčšieho modelu e-2008 je bezpochyby zväčšený odpor vzduchu spojený s väčšou hmotnosťou. Práve tieto dva atribúty trochu znižujú dojazd oproti menšiemu súrodencovi.

Ešte než sa dostaneme ku samotnému systému pohonu a spotrebám, treba skonštatovať, že pridaná hmotnosť autu spôsobila aj nutnosť tuhšieho podvozku. Peugeot e-2008 je preto trochu menej komfortný ako štandardná 2008 poháňaná spaľovacími agregátmi. To by mohlo znamenať aj lepšie ovládanie v zákrutách, ale ani to nie je na programe dňa, lebo pneumatiky sú prudko ekologické a ani Michelin so svojimi Primacy nedokáže oklamať mágiu za tvorbou zmesí a profilov.

Test: Peugeot e-2008 - Elektrický chillZdroj: Autobazar.EU

No a teraz to hlavné, pneumatiky sú určite bodom, ktorý znižuje odpor a dokáže spôsobiť nižšiu spotrebu. Ak budete jazdiť mimo obce a v obci si budete dávať veľký pozor na svoju pravú nohu, tak zvládnete priemer kľudne do 16 kWh na 100 km. Pri jazde po diaľnici rýchlosťami to 115 km/h viete držať spotrebu do 20 kWh na 100 km. Ak sa však predsalen rozhodnete ísť 130, prípadne 135 km/h, tak budete mať dojazd adekvátne skrátený. Pri spotrebe nad 25 kWh na 100 km, kam sa dostanete, možno jemne nad 30 kWh na sto kilometrov je dojazd dostať aj pod 160 km na plné nabitie.

Odporúčaná verzia

V prípade pohonu zatiaľ nie je pre e-2008 žiadna iná alternatíva ako elektromotor s 100 kW (136 k) a batéria s kapacitou 50 kWh, netto 45 kWh. Na výber je však z viacerých možností výbavy. Aj keď verzia GT vyzerá naozaj výborne, stačí siahnuť po nižšom stupni výbavy, ktorá má menšie disky a možno dokáže jazdiť s nižšou spotrebou. Veď by mala mať užšie pneumatiky na menších zliatinových diskoch. Avšak rozhodne treba zobrať alternatívu, ktorá má LEDkové svetlá, to je pri tomto aute povinnosť.

Test: Peugeot e-2008 - Elektrický chillZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

V tejto triede, teda medzi malými crossovermi rozhodne nie je až tak veľa konkurentov. Výborným konkurentom je však Opel Mokka-E s rovnakou sústavou pohonu, prípadne DS3 Crossback, ale tomuto crossoveru od Peugeotu bude najviac konkurovať novšia alternatíva v podobe e-308, ktorá bude mať omnoho efektívnejšiu pohonnú sústavu.

Diaľnice treba využívať skromnejšie

Čo však z tohto všetkého vyplýva? Peugeot e-2008 je síce výborné auto, ktoré dokáže zastúpiť lokálne prepravné služby s nižšími nákladmi, aspoň zatiaľ, ale v momente ako sa vyberiete na diaľnicu a budete využívať plný výkon motora, tak zistíte, že tento cieľ rozhodne nie je úplne optimálny. Toto auto je optimalizované na rýchlosti do 100 km/h, na diaľnici maximálne 115. V takom prípade sa vám vie odmeniť naozaj rozumnými hodnotami spotreby, ktorými sme, v celkovom priemere, boli veľmi blízko tým v tabuľkách. Naviac toto všetko ponúka v balíku s rozumnú cenu 37 090 eur v základe (aktuálne je oproti tejto cene zľava 2 000 eur), verzia GT stojí 40 190 eur, s aktuálnou zľavou 37 690 eur. Ak chcete čakať na vylepšenú pohonnú sústavu, tak si môžete byť istí, že tá bude určite o niečo drahšia. Preto práve toto je aktuálne naozaj výhodná ponuka.

Test: Peugeot e-2008 - Elektrický chillZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+vzhľad auta
+priestor v interiéri
+cena

-horšia efektívnosť nad 120 km/h
-malý volant nesadne každému
-iba 45 kWh využiteľná kapacita

Tabuľka s technickými údajmi

Peugeot e-2008 GT

Motor

Elektormotor, pohon prednej nápravy

Objem

- cm3

Výkon

100 kW (136 k)

Krútiaci moment

260 Nm

Prevodovka

Automatická jednostupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

150 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

9,0 s

Spotreba (WLTP)

17,3-17,7 kWh/100km

Dojazd na nabitie (WLTP)

260 km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4300 mm

Šírka

1815 mm

Výška

1550 mm

Rázvor osí kolies

2605 mm

Objem batožinového priestoru

405 l

Kapacita batérie

50 kWh brutto/45 kWh netto

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1662/- kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Volkswagen Multivan T7 - Nový etalón triedyPredstavenie nového Multivanu siedmej generácie sprevádzali veľmi rozporuplné reakcie....31. August, 2022
02Test: Renault Megane E-tech Electric - Elektromobilita pre každéhoPostupnej elektrifikácii automobilov, aspoň čiastočnej, sa určite nevyhneme. Už prebieha a...28. September, 2022
03Test: Mercedes-Benz T180d - Ten rozdiel je citeľnýStratégia Mercedesu na poli úžitkových vozidiel je celkom zaujímavá. V ponuke má Mercedes...14. September, 2022