Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Lexus NX450h+ - Nová generácia s novými technológiami

Je to len nedávno, čo Lexus uviedol novú generáciu svojho modelu NX. Druhá v poradí prichádza s úplne iným štýlom a modernejšími technológiami. Stále má v ponuke hybridné pohonné ústrojenstvo, avšak štandardné nehybridné verzie už , u nás, ponúkať nebude, čím sa odlišuje od svojho predchodcu.

JozefM v Testy
26.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Lexus NX450h+

Testy

Novinkou a prvenstvom v ponuke Lexusu je prvý plug-in hybrid s označením NX450h+. Za týmto kódom sa skrýva systém pohonu veľmi podobný, ba priam rovnaký, ako má aj Toyota RAV4 Plug-in Hybrid. Parametre sú navlas rovnaké, akurát Lexus ich prináša v omnoho hodnotnejšom a o niečo drahšom balíku.

Evolúcia s revolučnými prvkami

Automobilka Lexus sa pustila do tvorby nového modelu NX naozaj zhurta. Prišla s tvarmi, ktoré sú síce trochu podobné ako mala pôvodná verzia, ale posúvajú ich na výrazne elegantnejšiu a zároveň príjemnejšiu úroveň. Ak začneme prednou častou, tak si nemožno nevšimnúť naozaj megalomanskú masku chladiča. Ak hovoríte, že BMW má veľké masky chladiča, tak ste ich ešte neporovnávali s týmto japonským modelom a vlastne ani s Audi. Novinkou sú však svetlomety. Už nie sú šialené, ale majú skôr obyčajné tvary skrývajúce adaptívne LEDkové systémy.

LEDky Lexus použil aj na vytvorenie charakteristického svetelného pásu v zadnej časti modelu NX450h+. Aj keď zmizlo logo výrobcu, nápis ostal a podčiarkuje ho práve červený svetelný pás tiahnuci sa cez celú šírku.

Test: Lexus NX450h+ - Nová generácia s novými technológiamiZdroj: Autobazar.EU

Výhodou pri modeli NX je možnosť priplatiť si za balík je F-Sport, podobne ako to má konkurencia, za dynamicky, či skôr dynamickejšie, vyzerajúci balík vizuálnych doplnkov. Ale aj bez neho sa Lexus tvári elegantno-dynamicky, len F-Sport pridáva niekoľko športových detailov. Dokonca mu možno viac sedí elegantná línia prevedenia ako športová a výrazne agresívnejšia strana prístupu. Počiatočná farba, ktorou Lexus vozidlo uvádzal je práve táto oranžová a na karosérii naozaj vynikne. Vyniknú aj štandardne tvarované kľučky, ktoré rozhodne štandardne nie sú. Využívajú len mikrospínač a vôbec nepredvádzajú žiadny pohyb pri otváraní.

Poďte si sadnúť do luxusu

Jedno si musíme ujasniť hneď na začiatku. Toto je Lexus NX450h+ s najvyššou možnou výbavou Luxury Top. Tá má naozaj všetko, čo sa dá predstaviť a v príplatkovej výbave je iba elektricky otvárateľné strešné okno a farba. Nádherný bledý interiér, či skôr sedadlá s bledým čalúnením bokov vytvárajú dojem naozajstnej pompéznosti. Predné sedadlá majú naviac vynikajúci tvar a nedokážu človeka unaviť ani po niekoľkých stovkách kilometrov strávených na diaľnici, alebo akýchkoľvek iných cestách.

Zadná časť je rozumne priestranná s rozmermi schopnými bez problému prijať dvoch pasažierov. Traja majú tiež miesta dosť, ale tu prichádza otázka vo forme pohodlia na strednom sedáku. Pri ňom spravidla platí, že pokiaľ auto nemá 3 samostatne kreslá, tak ten v strede nebude mať úplne dokonalé zážitky z jazdy.

Test: Lexus NX450h+ - Nová generácia s novými technológiamiZdroj: Autobazar.EU

Zážitky z jazdy však bude mať vodič. Okrem potenciálu absolútneho ticha pozerá na nový displej s prístrojmi a tiež nový a obrovský displej v strede. Ten má uhlopriečku až 14 palcov a zobrazuje nový informačno-zábavný systém. Práve toto je asi ešte väčší skok ako vonkajší tvar a napríklad aj väčší skok ako elektronické otváranie dverí. Systém už nemá staré rozhranie, ale úplne nové a novú tému vidno aj na zobrazení navigačného systému. Lexus, podobne ako mnohí ďalší výrobcovia, sústredil väčšinu ovládacích prvkov práve do dotykového displeja. Nastavenie teploty je stále možné klasickými fyzickými kolieskami, ale v ich strede je časť toho obrovského displeja a dáva informáciu o počte zvolených stupňov.

Ticho, alebo nie?

Lexus NX450h+ je vozidlom, ktoré dokáže jazdiť v absolútnom tichu. Môže za to batéria s kapacitou 18,1 kWh, ktorú keď nabijete, tak prídete takmer 70 km bez nutnosti rozbiehania spaľovacieho agregátu. Moment jeho pripojenia však počuť rozhodne budete. Motor s objemom 2,5 litra, so 4 valcami, funguje síce bezproblémovo a v nízkych otáčkach naozaj nehlučne, ale prevodovka e-CVT dokáže otáčky posunúť aj trošku vyššie a tým pádom prinesie možno o niečo viac hluku. Je to však klasická charakteristika týchto prevodoviek.

Stále však platí, že pre hybridné vozidlá a plug-in hybridy je práve e-CVT jednou z najrozumnejších alternatív. Pri rozumnej spotrebe vykazuje vysokú odolnosť a perfektnú adaptáciu na hybridné ústrojenstvo. Celkový výkon tejto sústavy, vrátane zadného elektrického motora je až 225 kW (306 k). Celý výkon prichádza tak trochu ležérnejšie a naozaj sa auto prejaví až po zvolení športového režimu. Dovtedy sa s ním dá jazdiť dokonca aj relatívne úsporne a rozhodne pohodlne.

Test: Lexus NX450h+ - Nová generácia s novými technológiamiZdroj: Autobazar.EU

Keď hovoríme o úspornej prevádzke, tak na elektrickú energiu prejde spomenutých takmer 70 km. To však znamená, že reálna spotreba je tesne nad 20 kWh na 100 km. Pritom plug-in hybridy majú hodnoty omnoho horšie ako plne elektrické vozidlá, čiže tento od Lexusu a Toyoty je ozajstným úspechom. Rovnaká rovnica patrí aj pri jazde výlučne na spaľovací motor. Ak je batéria úplne vybitá, tak auto stále funguje ako hybrid. Full hybrid. Na diaľnici  tak spotrebúva približne 7,5 litra benzínu na 100 km. Mimo mesta sa však dokáže dostať aj na hodnoty okolo 6 litrov. Ak vezmeme do úvahy hmotnosť auta a samotné zameranie, tak musíme konštatovať, že automobilka spravila reálne poriadny kus roboty.

Odporúčaná verzia

Lexus svoju vlnu dizajnu postupne rozširuje na všetky svoje modely. Preto je možné zvážiť aj preskočenie o triedu vyššie do rovnako výkonného modelu RX. Ten však bude o niečo drahší, tak ak zostaneme pri NX, je fajn pozrieť sa na ponuku F-Sport. Športová alternatíva je omnoho lacnejšia a zároveň ponúka dynamickejšie črty vďaka niektorým čiernym prvkom. Pri výbere motora by sme však, pravdepodobne, ostali pri full hybridnej verzii s pohonom všetkých štyroch kolies.

Test: Lexus NX450h+ - Nová generácia s novými technológiamiZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Lexus s modelom NX strieľa v triede, ktorá je naozaj obsažná. Z plug-in hybridov stačí spomenúť napríklad ktoréhokoľvek prémiového nemeckého výrobcu, alebo jedného konkrétneho aj zo severského Švédska. Tieto autá sú už na trhu nejakú dobu a ponúkajú taktiež veľmi zaujímavé úžitkové a dojazdové vlastnosti. Jedným z konkurentov môže byť aj Toyota RAV4 s plug-in hybridom. Tá má síce rovnakú pohonnú sústavu, ale nemá rozhodne toľko luxusu ako Lexus.

Kto chce prémiu, musí zaplatiť

Vozidla z prémiového segmentu jednotlivých tried sú logicky o niečo drahšie. Preto neprekvapí, že práve táto alternatíva stojí 84 000 €. Treba však brať do úvahy, že lepšie vybavená RAV4 s možnosťou nabíjania vstavanej veľkej batérie, stojí už 60 000 €. Preto je príplatok 20 000 € naozaj rozumnou možnosťou, ktorá má šancu zaujať. Veď v porovnaní s konkurentami je tento model nacenený úplne adekvátne a zákazník v ňom získa nielen slušný elektrický dojazd, ale taktiež výborné spracovanie a naozaj kvalitné materiály okorenené niektorými prekvapivými riešeniami. Takým je rozhodne napríklad zasúvateľná zásuvka s bezdrôtovou nabíjačkou, kam môžete jednoducho položiť telefón a schovať ho z dohľadu počas naberania energie.

Test: Lexus NX450h+ - Nová generácia s novými technológiami

Plusy a mínusy

+nízka spotreba
+pocit luxusu
+výborné prevedenie displeja

-vyššia cena
-zložitejšie chápanie dotykových a zároveň mechanických tlačidiel na volante

Tabuľka s technickými údajmi

Lexus NX450h+ Luxury Top

Motor

R4 benzín+elektro (PHEV)

Objem

2487 cm3

Výkon

225 kW (306 k)

Krútiaci moment

391 Nm

Prevodovka

Automatická e-CVT

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

200 km/h, EV 140 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

6,3 s

Spotreba (WLTP)

0,9-1,1 l/100km

Emisie

20-26 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4660 mm

Šírka

1865 mm

Výška

1670 mm

Rázvor osí kolies

2690 mm

Objem batožinového priestoru

549/1436 l

Objem palivovej nádrže

55 l /18,1 kWh

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1990/550 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Renault Megane E-tech Electric - Elektromobilita pre každéhoPostupnej elektrifikácii automobilov, aspoň čiastočnej, sa určite nevyhneme. Už prebieha a...28. September, 2022
02Test: Mercedes-Benz T180d - Ten rozdiel je citeľnýStratégia Mercedesu na poli úžitkových vozidiel je celkom zaujímavá. V ponuke má Mercedes...14. September, 2022
03Test: Volkswagen Multivan T7 - Nový etalón triedyPredstavenie nového Multivanu siedmej generácie sprevádzali veľmi rozporuplné reakcie....31. August, 2022