Test: Mercedes-Benz T180d - Ten rozdiel je citeľný

Stratégia Mercedesu na poli úžitkových vozidiel je celkom zaujímavá. V ponuke má Mercedes Citan, ktorý je dostupný aj s piatimi miestami, ale ponúka aj jednu novinku. Tá pri predchodcovi absentovala a teraz prichádza ako trieda T. Práve tento model má zaujať tých, ktorí chcú skĺbiť prácu a rodinou, prípadne voľnočasové aktivity do jedného jediného vozidla.

JozefM v Testy
14.09.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Mercedes-Benz T180d

Testy

Od sparťanskejšie vybaveného Citanu ho líši najmä zopár detailov, ktoré celé auto posúvajú smerom k luxusnejším a komfortnejší sféram. Výhodou pre triedu T, ale aj verziu T180d je, že Stellantis svoje obľúbené modely trošičku pochoval. Sú dostupné výhradne ako elektrické vozidlá. Taká bude aj trieda T, ale stále si zachová aj spaľovacie agregáty. My sme skúsili práve najvýkonnejšiu naftovú možnosť s automatickou prevodovkou s dvomi spojkami a siedmimi stupňami.

Vizuálna hra

Čo všetko musíte zmeniť na to, aby sa z pracovného nástroja stalo niečo, čo vyzerá luxusnejšie a prémiovejšie, čiže ako tradičné osobné auto Mercedesu? Prekvapivo toho netreba naozaj veľa. Stačí pridať vhodný farebný odtieň, čo Mercedes v tomto prípade splnil touto tmavočervenou metalízou, ktorá v zlom počasí pripomína takmer čiernu, alebo zlatou. Zlatá je síce komunikačná farba triedy T, ale má ju dostupný aj Citan. Ďalej stačí doplniť pár chrómových líšt do prednej masky a rozdiel je na svete.

Vzadu tiež pribudlo niekoľko chrómových prvkov, T môže mať pekné kolesa a LEDkové svetlá a zrazu máme vozidlo, ktoré má síce stále tvary dodávky, ale už prináša riadnu dávku elegancie a reálne osobné prevedenie. Mercedesu slúži ku cti, že aj pre triedu T nechal v ponuke dvojkrídle zadné dvere ako alternatívu ku klasickým výklopným. Prečo je použitie dvojkrídlych dverí výhodné? Ak auto chcete naozaj ako univerzálne vozidlo, tak nimi môžete naložiť materiál aj pomocou mechanizácie. Ak neviete, čo to znamená, tak dokážete naložiť do auta veci na palete paletovým vozíkom. Výklopné dvere zase, pre zmenu, ponúkajú, v prípade horšieho počasia, úplne adekvátny prístrešok pri rybačke, pri kempovaní a pri iných činnostiach. Tu sa dostávame k tomu, že automobilka ponúka aj balík Marco Polo s prenosným boxom obsahujúcim rôzne kempovacie vychytávky vrátane postele.

Test: Mercedes-Benz T180d - Ten rozdiel je citeľnýZdroj: Autobazar.EU

To, čo sa však zmeniť nedá, je základný tvar karosérie triedy T. Je navlas rovnaký ako ho má Citan, je úplne adekvátny sesterskému modelu, ktorý nebudeme menovať, určite si viete domyslieť sami. Tento má už tradične, od čias prvého Citroënu Berlingo a Renaultu Kangoo aj bočné posuvné dvere. Vždy berte, pre osobnú verziu, dvere na oboch stranách.

Hlava takmer v oblakoch

Mercedes Citan je stavaný stále ako úžitkové vozidlo a to isté platí aj o triede T. Stále majú obe vozidlá výrazne veľa priestoru nad hlavou. Pri troche humoru by sa dalo povedať, že tento priestor vytvára samostatnú klimatickú zónu v interiéri auta a tým pádom v ňom je iné počasie. To vlastne aj sedí.

Priestoru je dosť aj v dĺžkovom smere a skrátka nepríde ani batožinový priestor. Má základný objem 520 litrov a dá sa variovať sklápaním zadných sedadiel. Nesklápa sa pritom iba operadlo, ale celé sedadlo ide akosi nižšie. Jediná škoda je, že výrobca neponúka 3 samostatne sedadlá, ale iba rozdelenie 1:2. Reálne sa s tým dá žiť, ale práve rozdelenie s tromi samostatnými sedadlami je omnoho variabilnejšie a dá sa vytvoriť ešte presnejšia konfigurácia, ktorú potrebujete. Zo všetkých môžeme spomenúť príklad, keď potrebujete previezť niečo naozaj dlhé a nechcete to dávať na strechu, tak by ste pri posuvnom a samostatne sklápateľnom strednom sedadle dokázali vytvoriť pás dlhý až po radiacu páku na prístrojovej doske.

Test: Mercedes-Benz T180d - Ten rozdiel je citeľnýZdroj: Autobazar.EU

Pohľad práve na prístrojovú dosku prináša, teda okrem kožou a alcantarou čalúnených sedadiel, naozaj najväčší skok oproti predchodcovi vo forme minulej generície Citanu, ale aj oproti štandardnému Citanu. Časť okolo prístrojov pred vodičom a displeja informačno-zábavného systému je potiahnutá syntetickou kožou, čo na oko nevyzerá ako zásadná zmena, ale reálne je to ten malý detail, ktorý z auta robí osobnú verziu. Na mäkké plasty sa tu asi hrať nebudeme. Tu výrobca nepristúpil k až tak veľkému rozdielu, ako je medzi triedu V a Vitom. Ale aj toto je dostatočný krok vpred. Najmä keď sa ku vylepšeniu interiéru pripája aj vylepšenie odhlučnenia oproti úžitkovej alternatívy. Jediné, čo v interiéri vlastne trochu mrzí nie je ani menší displej MBUX, ale fakt, že prepínanie prevodovky ostalo na ostrovčeku v spodnej časti pod klimatizáciou a nie je na tradičnom mieste pod volantom.

Vrcholná nafta nebude úplne vrchol ponuky

Kapota malého vozidla na mnoho využití skrýva menší naftový štvorvalec s objemom 1,5 litra. Ten ponúka papierovo celkom príjemný výkon 85 kW (115 k) a krútiaci moment 270 Nm. Na oko to vyzerá všetko výborne a po skúsenostiach s Citanom, ktorý mal 70 kW (95 k) a manuál sú očakávania naozaj vysoké. Výkon modelu je však skôr vlažný a náture luxusnejšieho vozidla by viac sedel benzínový štvorvalec, s trochu nižším objemom, ale o to väčším výkonom. Alebo ešte máme druhú alternatívu, nesiahať po prevodovke, ktorá síce radi automaticky, ale najmä pri rozbehu pôsobí dosť váhavo a akosi zarezáva celý výkon auta.

Na rýchlu jazdu toto auto rozhodne nie je. Je skôr na klasické približovanie medzi mestami. Najviac, čo sme ho zaťažili počas celého týždňa bolo štyrmi osobami a batožinou na víkend. Už v takom prípade sa motor prejavoval letargicky a v kombinácii s touto prevodovkou sme museli každý predbiehací manéver plánovať dopredu. Ak naozaj chcete Téčko s automatom, tak choďte do benzínu. Inak berte manuál, pri ktorom máte aspoň pocit s výkonom lepší. To čo je však úplne bezproblémové je ponímanie komfortu. Mercedesu sa na úžitkových základoch podarilo postaviť kompromis v podobe rozumne pohodlného vozidla.

Test: Mercedes-Benz T180d - Ten rozdiel je citeľný

Pri tejto kombinácii pohonu najzásadnejšie do kariet hrá spotreba. Pri troche snahy sa dá jazdiť okolo 4,5 litra nafty na 100 kilometrov. Len pre pripomenutie, auto má takmer štvorcové proporcie pri pohľade spredu. Má výšku 1,8 metra a rovnako šírku 1,8 metra, takže čelná plocha je naozaj enormná. Je vlastne len o 10 až 15 cm v menšia oboch rozmeroch ako v prípade triedy V. Aj napriek tomu sa bez snahy dá udržiavať, vrátane diaľnic, spotreba do 6 litrov. Na takéto auto je to naozaj cool. Najmä pri fakte, že Stellantis už nie je v spaľovacej hre.

Odporúčaná verzia

Ak by sme si mali vybrať medzi Citanom a triedu T, tak by sme jednoznačne brali triedu T. Bolo by to najmä kvôli lepšiemu odhlučneniu a celkovo lepšiemu interiéru a lepšiemu spracovaniu. Ale akú verziu triedy T vybrať? Ak naozaj chcete nízku spotrebu, tak siahnite kľudne po naftovom agregáte, ale nechajte si radšej manuálnu prevodovku. Inak berte benzín všetkými desiatimi. Spotreba bude vyššia o približne liter, ale dynamika bude úplne na inej úrovni.

Test: Mercedes-Benz T180d - Ten rozdiel je citeľnýZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Tým, že koncem Stellantis združujúci Citroën, Peugeot a aj Opel vypadol z hry vďaka elektrickým ambíciám, ostáva medzi konkurentami naozaj málo alternatív. Stále je tu Toyota so svojou pre verziou Berlinga, nazvanou ProAce City Verso, ale svoje chce povedať aj Renault so sesterským modelom Kangoo. Avšak najzásadnejší konkurent, ak berieme do úvahy tieto vozidlá s odsuvnými dverami, bude Volkswagen Caddy a jeho brat Ford Tourneo Connect. Ak na to pôjdeme z pohľadu ponuky Mercedesu, tak sa ako konkurencia javí aj trieda B, ktorá môže mať rovnaký pohonný systém, ale prinesie s ním lepšiu dynamiku aj za cenu o kúsok menšieho vnútorného priestoru. A práve trieda B je stále pravým Mercedesom, aj keď s pohonom prednej nápravy.

Každá trhová medzera

Prémiové automobilky majú akýsi zvyk, že vypĺňajú každý jeden segment a každú jednu medzeru na trhu obsadia niektorým zo svojich vozidiel. Mercedes tu hra prvé husle, lebo je aj medzi úžitkovými a nákladnými vozidlami. Vedeli by ste prísť si predstaviť Volkswagen Caddy s logom Audi a luxusným ešte predisplejovanejším interiérom? Presne takýto je Mercedes triedy T, ktorý ale ponúka rozumné hodnoty za rozumnú cenu. Takto vybavený, pričom mu nechýba úplne nič, stojí len tesne nad 36-tisíc eur. Ak by sme boli dôslední a našli niekdajší cenník vozidiel Stellantis, tak my sme dospeli k názoru, že cenníkovou cenou sa teda vyrovnáva svojím konkurentom. Oproti Caddy je možno o niečo lacnejší, ale tu už hrajú rolu najmä preferencie. Napríklad tento konkurent využíva na rovnaký výkon objem motora 2 litre. V každom prípade je trieda T zaujímavým modelom na trhu, ktorý dokáže poslúžiť pre kohokoľvek na skĺbenie pracovných, rodinných, ale aj voľnočasových a športových aktivít.

Test: Mercedes-Benz T180d - Ten rozdiel je citeľnýZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+lepšie odhlučnenie ako Citan
+spotreba
+vnútorný priestor
+implementácia MBUX

-rozdiel nie je tak zásadný ako pri dvojici Trieda V/Vito
-náchylnosť na bočný vietor
-ležérnejší motor a prevodovka

Tabuľka s technickými údajmi

Mercedes-Benz T180d

Motor

R4 nafta

Objem

1461 cm3

Výkon

85 kW (115 k) pri 3750 ot/min

Krútiaci moment

270 Nm pri 1750 ot/min

Prevodovka

Automatická sedemstupňová dvojspojková

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

177 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

13,2 s

Spotreba (WLTP)

5,5-5,9 l/100km

Emisie

144-154 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4498 mm

Šírka

1859 mm

Výška

1852 mm

Rázvor osí kolies

2716 mm

Objem batožinového priestoru

520/2127 l

Objem palivovej nádrže

54 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1603/596 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Volkswagen Arteon R Shooting Brake - Ašpiruje na vrchol, darí sa muVolkswagen mal pri predstavení Arteonu jednu zaujímavú ideu. Tento nový model mal nahradiť...17. August, 2022
02Test: Škoda Karoq 4x4 TDI - Pokrok nezastav횊koda Karoq bola predstavená viac ako 3 rokmi a to znamená jediné. Na programe dňa je...3. August, 2022
03Test: Volkswagen Multivan T7 - Nový etalón triedyPredstavenie nového Multivanu siedmej generácie sprevádzali veľmi rozporuplné reakcie....31. August, 2022