Test: Škoda Karoq 4x4 TDI - Pokrok nezastavíš

Škoda Karoq bola predstavená viac ako 3 rokmi a to znamená jediné. Na programe dňa je modernizácia modelu. V prípade stredného SUV to znamená niekoľko vylepšení a elimináciu určitých detailov, ktoré zákazníkom až tak nevoňali. Dá sa povedať, že Karoq je lepší po všetkých stránkach.

JozefM v Testy
03.08.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Škoda Karoq Style 4x4 TDI

Testy

Druhá fáza modelu je však rovnako dôležitá ako tá prvá, lebo Karoq patrí k tým najobľúbenejším modelom, Škoda ho nemôže len tak zarezať. My sme skúsili verziu s dvojlitrovým naftovým motorom, automatom a pohonom všetkých 4 kolies, čiže tú najvšestrannejšiu.

Zadné svetlá na seba nadväzujú

Pre veľa ľudí bolo vizuálnym problémom pôvodnej verzie akési roztrieštenie zadných svetiel na dva samostatné elementy. Jeden bol na karosérii a druhý na veku batožinového priestoru. Vizuálne však neboli prepojené ničím iným okrem vrchnej línie. Po modernizácii sú svetla omnoho viac oku lahodiace a aj príjemnejšie na pohľad.

Veľké zmeny so svetlami prichádzajú aj v prednej časti, kde sú nové svetlomety napojené na novú masku chladiča. Ostrejšie tvary a výraznejší štýl podčiarkuje masívne chrómové lemovanie. Novinkou je aj zmenený predný nárazník, znova s výrazne ostrejšími tvarmi, najmä po stranách spodného nasávacieho otvoru. Ako celok pôsobí Karoq omnoho modernejšie a elegantnejšie.

Test: Škoda Karoq 4x4 TDI - Pokrok nezastavíšZdroj: Autobazar.EU

Pri voľbe verzie však treba dbať aj na správnu farbu. Oranžová Phoenix ňou rozhodne je. Farba, ktorú automobilka použila už pri prezentačných fotografiách výbave Style naozaj sedí. A hodia sa k nej aj čierne lemy spodnej časti. Ak by ste nechceli práve oplastovanie a Karoq sa vám páči, tak stále existuje verzia Sportline, ktorá má už plasty lakované vo farbe karosérie. A pôsobí omnoho športovejšie. Bez ohľadu na zvolenú výbavu však Karoq ponúkne vzhľad, ktorý vyzerá slušne aj pri základnejších verziách. Nie vždy to tak býva pri všetkých SUVčkach.

Veľkosť Karoqu je akurát

Priestorové pomery tohto modelu sa vôbec faceliftom nezmenili. Stále platí, že štvorkolka s naftovým motorom si vyžiada daň vo forme menšieho batožinového priestoru. Avšak tu je rozdiel len 21 l a celkový objem v základnom stave je 500 l. Ak by to náhodou bolo málo a bolo by nutné prepravovať väčšie veci, tak je samozrejme možné sklopiť zadné operadla do vodorovnej polohy a vytvoriť tak o 1 100 l väčší priestor.

Keď už sme začali vzadu, tak môžeme pokračovať do stredu. Zadné sedadlá sú tiež priestorovo veľmi podarené a nad hlavou je miesta naozaj veľa. Na kolená je to skôr priemer, ale musíme stále rátať s tým, že auto patrí, teoreticky, do segmentu C, ktorý je tiež nazývaný nižšia stredná trieda. Po zohľadnení tohto faktu sú rozmery naozaj rozumné.

Test: Škoda Karoq 4x4 TDI - Pokrok nezastavíšZdroj: Autobazar.EU

Vpredu to vyzerá, že sa naozaj nič nezmenilo, informačno-zábavný systém má stále rovnaký displej ako lepšie verzie pred faceliftom a pred vodičom je tiež displej miesto klasických ukazovateľov. Ten je však štandardne, ale nie s touto veľkosťou. Základný má uhlopriečku 8 palcov a za príplatok, alebo pre lepšie vybavené alternatívy, prichádza 10,25 palca. Na tvary sa nedá nič zlé povedať a takisto na rozloženie. Všetko je intuitívne a na svojom mieste. Reálne však modernizáciu vidno iba na použitých materiáloch a kombináciách poťahov.

Najlepšia kombinácia?

Aká je ideálna kombinácia pohonnej sústavy Karoqu? Je veľká pravdepodobnosť, že je to práve táto. Dvojlitrový naftový motor s výkonom 110 kW (150 k), ktorý je spojený so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou a pohonom všetkých 4 kolies s pripájaním zadnej nápravy. Jasné, niektorí budú ohŕňať nosom nad Haldexom, ale za rozumné peniaze nie je nič lepšie na kombináciu daného pohonu s nízkou spotrebou.

V praxi je Karoq priemerne výkonný a jeho spotreba sa dá bez problémov držať do 6,5 litra nafty na 100 kilometrov. Všetko však záleží od toho akú má vodič ťažkú nohu a ako využíva potenciál agregátu, prípadne po akých cestách jazdí. Je logické, že pri diaľničnom tempe bude spotreba trochu vyššia a pri absencií diaľnic zase výraznejšie klesne. Bez diaľnice s reálne dá dostať aj výraznejšie pod 6-litrovú hranicu.

Test: Škoda Karoq 4x4 TDI - Pokrok nezastavíš

Optimálna možnosť pre Karoq sú 18-palcové zliatinové disky. O palec viac a znamenalo menej komfortné naladenie. Práve osemnástky predstavujú výbornú kombináciu a výborný kompromis medzi vizážou, komfortom a športovejšou jazdou. Inak do športovej jazdy Karoq nijako nenúti, ani tlačí, skôr môžeme povedať, že je veľmi pokojný a hodí sa skôr k ležérnejšiemu štýlu jazdy. To však neznamená, že má málo výkonu, veď na stovke je za 8,8 sekundy.

Odporučená verzia

Zo širokej palety modelov je výber veľmi jednoduchý. Každému predsa sadne niečo iné a ak nepotrebujete štvorkolku, tak napríklad 1,5 TSI s predokolkou a automatom vyzerá ako úplne perfektná voľba. O cieľovej skupine auta však svedčí aj ponúka štyroch verzií dvojlitrového naftového motora. Ten má rôzne výkony a rôzne kombinácie, pričom práve táto s výkonom 110 kW (150 k) a pohonom všetkých 4 kolies je najrýchlejšia. Je taktiež najuniverzálnejšia do každého počasia. Už len jediná alternatíva je asi lepšia a tou je dvojlitrové TSI s výkonom 140 kW (190 k) a taktiež pohonom všetkých 4 kolies v Karoqu s výbavou Sportline.

Test: Škoda Karoq 4x4 TDI - Pokrok nezastavíšZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Na poli bojovníkov v rovnakej triede je veľký pretlak. Stačí načrieť do ponuky fabriky a je jasné, že do konkurencie patrí SEAT Ateca. Veľkou hrozbou pre Karoq je aj Hyundai Tucson, ktorý je na trhu naozaj obľúbený. Ten však patrí medzi vozidlá, pri ktorých sa treba výrazne zamyslieť nad zvolenou výbavou, lebo so základnými možnosťami a diskami vyzerá trochu menej futuristicky a jednotlivé detaily sú trochu menej lahodné pre oko.

Každodenný transport

Bez ohľadu na zvolenú výbavu, zvolený motor a detaily vybaví je škoda K rok stále výbornou alternatívou na každodenné auto. Má síce zopár nedostatkov, ale tie sa dajú ľahko prehliadnuť z pohľadu doladeného a podareného celku. Treba uznať, že facelift mu pomohol a po tomto zásahu je hodnotnejším a krajším vozidlom. Tento kus je cenovo stanovený tesne nad 40 000 eurami, čo je v súčasnosti adekvátna hodnota za to, čo vozidlo ponúka. Myslíme tým štvorkolku, dízel a automat.

Test: Škoda Karoq 4x4 TDI - Pokrok nezastavíšZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+pekný vzhľad a oranžová farba
+dobrá pohonná sústava
+pohodlná jazda

-trochu vyššia cena
-má príliš veľa konkurencie

Tabuľka s technickými údajmi

Škoda Karoq Style TDI 4x4

Motor

R4 nafta

Objem

1968 cm3

Výkon

110 kW (150 k) pri 3000-4200 ot/min

Krútiaci moment

360 Nm pri 1600-2750 ot/min

Prevodovka

Automatická sedemstupňová dvojspojková

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

204 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

8,8 s

Spotreba (WLTP)

5,6-6,2 l/100km

Emisie

145-162 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4390 mm

Šírka

1841 mm

Výška

1608 mm

Rázvor osí kolies

2630 mm

Objem batožinového priestoru

500/1609 l

Objem palivovej nádrže

55 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1604/522 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

 

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Mercedes-Benz Citan Tourer 110 - Pokrok skokomAutomobilka Mercedes-Benz má pokrytie naozaj všetky polia, ktoré vôbec môže. Začína...22. Jún, 2022
02Test: Suzuki Vitara Hybrid - Už nie iba mild, už fullSuzuki patrí medzi automobilky, ktorý sa umiestňujú pravidelne na prvých priečkach predajov...20. Júl, 2022
03Test: Renault Twizy - V prvom rade zábavaRenault Twizy nie je na trhu nováčik. Myslíme tým celosvetovo. U nás sa do ponuky dostal...25. Máj, 2022