Test: Mercedes-Benz Citan Tourer 110 - Pokrok skokom

Automobilka Mercedes-Benz má pokrytie naozaj všetky polia, ktoré vôbec môže. Začína mestskými vozidlami a končí kamiónmi. Z hľadiska cestnej premávky má teda úplne všetko. A má aj dodávku nie nepodobnú Renaultu Kangoo. Volá sa Mercedes-Benz Citan.

JozefM v Testy
22.06.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Mercedes-Benz Citan Tourer

Testy

Druhá generácia malého úžitkového vozidla prichádza so zásadnými zmenami vizáže, ale aj funkčnosti. Je výrazným pokrokom oproti predchodcovi. Ponúka ucelenejší balík v konzervatívnom šate. My sme skúsili verziu Tourer 110.

Nie je to len dodávka

Aj nový Mercedes Citan, podobne ako predchodca, prichádza s dvomi verziami. Jednou je, samozrejme, úžitková, úplne plechová a druhá je presklená osobná. Reálne v ponuke pribudne aj tretia, tá má však označenie Trieda T. Práve Citan je rozumným pomerom medzi úžitkovými vlastnosťami, vizážou, ale aj cenou.

Toto malé užitkové osobné vozidlo prináša veľa priestoru v interiéri. Stále však funguje s relatívne malým pôdorysom a tým pádom je vhodné na parkovanie aj v meste, kde môžu byť trochu stiesnené pomery. Na dĺžku má 4,5 metra a šírka je tiež stále prijateľných 186 centimetrov. Výška sa dostala takmer na rovnakú úroveň ako šírka a dodávkové tvary sa naozaj zaprieť nedajú.

Test: Mercedes-Benz Citan Tourer 110 - Pokrok skokomZdroj: Autobazar.EU

Nový Citan je dokonca možno aj konzervatívnejšie tvarovaný ako predchodca. Ten v prípade svojho predstavenia v roku 2012 spôsobil trochu rozruch, ktorý ale táto nová už druhá generácia nepredvádza. Predvádza len oku lahodiace príjemné línie, ktoré sa hýbu v rámci intencii danej triedy. Tomuto štýlu sekunduje aj nenápadná sivá farba, ktorú ozvláštňujú len chrómové prvky, zliatinové disky s priemerom 16 palcov a LEDkové predné svetlomety. Autu viac netreba. Svojou vizážou ponuka nenápadnú alternatívu medzi vozidlami s hviezdou na kapote.

Míľový skok vpred

Ak hovoríme, že exteriér je krajší a má konzervatívnejšie línie, tak interiér získal na naozajstnom pôvabe. Už to nie je jeden plastový výlisok, do ktorého sú osadené jednotlivé prvky, prístrojová doska pôsobí omnoho zložitejšie a rafinovanejšie ako kedykoľvek predtým. Treba uznať, že v Mercedese pripravili aj dostatok odkladacích priestorov na čokoľvek. Najzásadnejší a najmenej používaný bude ten nad hlavami vodiča a spolujazdca, kde sa určite stratí jeden dokument a veľký problém bude pri odložení občerstvenia, ktoré sa tam dá zabudnúť tiež.

Nový Mercedes Citan používa aktuálny systém MBUX, ktorý má relatívne malú dotykovú obrazovku. Jednou z výčitiek by sa mohlo stať umiestnenie tlačidiel na prepínanie skladieb. Je dosť veľké a funguje trochu nelogicky. Priestor by sa dal kľudne rozdeliť na dve hardvérové tlačidlá. Takto fyzické tlačidlo vyvolá reakciu so softvérovými tlačidlami na displej. Ale to je asi jediná vec, ktorá by sa dala v systéme kritizovať. Dokonca aj obavy z malého displeja sa okamžite rozplynú, pretože vo finále úplne postačuje.

Test: Mercedes-Benz Citan Tourer 110 - Pokrok skokomZdroj: Autobazar.EU

Mercedes-Benz Citan je však o priestore. Nad hlavami jeho habadej, ale to sa nedá povedať úplne o nohách zadných pasažierov. Tie sú priestorovo skôr v priemernejších reláciách. Oproti tomu, veľkosť kufra je takmer gigantická. Dosahuje 517 litrov a po sklopení sedadiel sa vyšplhá až na takmer 2400 litrov. Nie je to síce problém, ale vŕtať sa dá do rozdelenia sedadiel. Niektorí konkurenti ponúkajú 3 samostatne sedadlá, ale Citan používa rozdelenie 1:2.

Nafta nie je mŕtva

Aj keď niektorí výrobcovia postupne upúšťajú od spaľovacích motorov, najmä od tých naftových, Mercedes si svoj agregát, ktorý zdieľa so skupinou Renault, stále necháva. Ponúka ho v dvoch výkonových verziách. Motor s objemom 1,5 litra a štyrmi valcami môže teda mať 70 kW (95 k), alebo 85 kW (115 k). V tomto konkrétnom kuse je slabšia alternatíva. Ak je vozidlo prázdne, tak plne postačuje, ale po zaťažení už treba viac predvídať pri predbiehaní.

Nízky výkon je aspoň čiastočne vykúpený vyšším krútiacim momentom s vrcholom 260 Nm pri 1 750 otáčkach. To znamená, že auto zrýchľovať stále dokáže, aj keď sa na stovku dostáva naozaj vážnych 14,4 sekundy. Napriek tomuto miernemu hendikepu je veľkou výhodou spotreba. Tento agregát nebude chcieť naháňať naozaj nikto, lebo to je reálne nemožné. Pri tomto agregáte treba jednoducho stanoviť rýchlostný limit, zapnúť tempomat a ísť až do momentu, kedy sa zmenia podmienky na ceste a prispôsobiť sa im.

Test: Mercedes-Benz Citan Tourer 110 - Pokrok skokomZdroj: Autobazar.EU

Pri prejazdovom a transportom režime sa Citan cíti úplne najlepšie. Má dostatočne komfortne naladený podvozok, čo je v ostrom kontraste s úžitkovou verziou a dokáže poskytnúť dostatok pohodlia všetkým pasažierom. Nový Citan predvádza ďalší míľový rozdiel oproti predchodcovi aj v odhlučnení a tiež v samotnom chovaní vozidla. Dôležité však je povedať, že s Citanom s týmto motorom sa dá jazdiť za menej ako 6 litrov. V prípade absencie diaľnic to dokonca môže byť menej ako 5 litrov. Na relatívne veľké dodávkové vozidlo, ktoré by chcelo byť malým MPV je to veľmi schopná hodnota.

Odporúčaná verzia

Ak chcete osobný Citan, tak určite siahnite po výkonnejšom naftovom motore. Odmení sa vám väčšou výkonovou rezervou v akomkoľvek momente. Avšak netreba zabudnúť, že aj benzínové motory v ponuke sú veľmi schopné. Taký 1,3-litrový štvorvalec s výkonom 96 kW (130 k) a sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou je tiež veľmi dobrou voľbou, ktorá dokáže vozidlo rozbehnúť naozaj adekvátne a ponúka pritom prijateľnú spotrebu. Najväčšou dilemou však bude, či zvoliť triedu T, alebo osobný Citan Tourer. To už je na zvážení každého jednotlivca.

Test: Mercedes-Benz Citan Tourer 110 - Pokrok skokomZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Mercedes Citan je aktuálne v zaujímavej situácii. Najväčší konkurent, ktorý je Mercedes Triedy T je už na trhu a Renault Kangoo ešte oficiálne nezačalo so svojou 5-miestnou verziou. Naopak vozidlá z koncernu Stellantis už prechádzajú výlučne na elektrickú energiu, pokiaľ sú to osobné verzie. Takže to je poriadne zamotané a na výber je teda vlastne iba Kangoo, Citan, Townstar a z druhej strany bude útočiť Volkswagen Caddy a Ford Tourneo Connect ako dve rovnaké, prípadne veľmi podobné vozidlá.

Výkon nie je všetko, ale pomáha

Je jasné, že žiť sa dá aj s výkonom 70 kW (95 k). Avšak zrýchlenie na stovku za 14,4 sekundy je naozaj dych vyrážajúce, ale nie tým správnym zmyslom slova. Je to naozaj príliš dlho a k Citanu Tourer sa určite hodí výkon o stupeň vyšší. Netreba riešiť okamžite, že v ponuke nie je dvojliter s výkonom aspoň 100 kW, 1,5-ka s výkonom 85 kW (115 k) je zlatou cestou, ktorá dokáže vozidlo rozbehnúť svižnejšie, ale zachováva si spotrebové parametre slabšej verzie. Príplatok za vyšší výkon je pritom iba 1 070 eur. Takže sa to vlastne oplatí.

Test: Mercedes-Benz Citan Tourer 110 - Pokrok skokomZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+konzervatívne a triezve tvary
+extrémne nízka spotreba
+veľký batožinový priestor
+možnosť dvojkrídlych zadných dverí a otváranie predných dverí do uhla až 90°
+prekvapivo priaznivá cena

-pri zaťažení je naozaj pomalý
-menej miesta vzadu na kolená
-absencia dvojlitra s výkonom aspoň 110 kW (150 k)

Tabuľka s technickými parametrami

Mercedes-Benz Citan Tourer 110 CDI

Motor

R4 nafta

Objem

1461 cm3

Výkon

70 kW (95 k) pri 3750 ot/min

Krútiaci moment

260 Nm pri 1750 ot/min

Prevodovka

6-stupňová manuálna

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

164 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

14,4 s

Spotreba (WLTP)

4,8-4,9 l/100km

Emisie

125-128 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4498 mm

Šírka

1859 mm

Výška

1852 mm

Rázvor osí kolies

2716 mm

Objem batožinového priestoru

517/2390 l

Objem palivovej nádrže

54 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1636/538 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Dacia Spring - Vstupná brána do elektromobilitySlová o tom, že elektromobilita je drahá sú stále v klasických krčmových rečiach. Áno...27. Apríl, 2022
02Test: Škoda Fabia Monte Carlo - Aj Fabia môže byť hotČasy, keď automobilka Škoda ponúkala malý hothatch vo forme Fabie RS sú už zjavne dávno...9. Jún, 2022
03Test: Dacia Jogger TCe 110 - Rodinný miláčikAutomobilka Dacia začínala obnovu svojho modelového radu s negatívnymi správami. Jednou z...11. Máj, 2022