Test: BMW i4 M50 - Vyrazí dych

Niektoré elektromobily sú výlučne vozidlami stavanými na čo najnižšiu spotrebu a nízke prevádzkové náklady. Iné sú vstavané s ohľadom na odlišné atribúty a majú inú filozofiu svojho bytia. Do tých športovo ladených určite patrí aj BMW i4 M50, ktoré má nielen brutálnu vizáž, ale aj brutálny výkon.

JozefM v Testy
06.07.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Test: BMW i4 M50 - Vyrazí...

Testy

Tvary nového modelu sú stále príbuzné s tými, ktorými sa prezentuje BMW 4 Gran Coupe, čo znamená, že o elektrifikácii nemusí nikto vedieť. Výkon tak môže byť naozaj poriadne schovaný pred očami všetkých ostatných a rozhodne môže byť schovaná aj elektrickosť modelu.

Výkrik do tmy

To akým spôsobom je auto nakonfigurované predurčuje aj otáčanie hláv okoloidúcich. Určite sa nebudú otáčať za zvukom, ale matná modrá Portimao môže byť dostatočným lákadlom. Na karosérii štvordverového kupé, teda skôr päťdverového, keďže i4 M50 je liftback, naozaj vyniká a vyzerá strhujúco.

Model M50 sa od slabšej verzie líši aj jemnými rozšíreniami blatníkov a taktiež inými nárazníkmi. V zadnej časti síce nemôžeme hľadať žiadne koncovky výfuku, lebo je to elektromobil, ale difúzor má naozaj výrazné črty v spodnej časti nárazníka. Takisto je veľkým rozdielom predná maska. Oproti klasickým spaľovacím verziám je jednoliatym celkom a má úpravu s možnosťou samozacielenia. Pri väčších škriabancoch stačí plochu nahriať a všetko by sa malo dostať do pôvodného stavu.

Test: BMW i4 M50 - Vyrazí dychZdroj: Autobazar.EU

BMW i4 M50 teda pôsobí agresívne a veľmi dynamicky, čomu napomáhajú určite aj obrovské zliatinové disky s priemerom 20 palcov s naozaj veľmi nízkym profilom pneumatiky. Komfort síce príliš netrpí, ale profil pneumatiky e môže byť trochu nebezpečný na rozbitejších cestách. Na nich si treba naozaj dávať pozor pri prejazdoch kvôli potenciálu preseknutia gumy.

Nie 2+2, stále 5 miest

Aj napriek výraznému pocitu ako v kupé je BMW i4, aj vo verzii M50, stále dostatočne praktickým vozidlom. Má predsa akurát miesto pre pasažierov na zadných sedadlách a tiež dostatočne veľký batožinový priestor. Veľká batéria teda výrazne nezasahuje do interiéru a dá sa povedať, že ten je rovnako veľký ako má aj klasická štvorka Gran Coupe. Za rovnakým veľkostným pocitom je batéria s výškou iba 11 centimetrov.

Na zadné sedadlá sa síce pohodlne zmestia iba menšie osoby, prípadne deti, ale aj dospelý priemernej výšky si vie nájsť polohu, aby zvládol aj dlhšiu trasu. O priestore v prednej časti netreba nič zásadné hovoriť, tu je ho dostatok a to nielen na výšku, ale aj na šírku. Práve predná časť je najviac rozdielna oproti klasickým spaľovacím verziám. Miesto tradičnejšieho usporiadania s dvomi displejmi ako malo BMW v minulej generácii modelov má totiž úplne novú verziu systému s jedným krycím sklom zaobleným tak, aby oba displeje disponovali jemným natočením na vodiča.

Test: BMW i4 M50 - Vyrazí dychZdroj: Autobazar.EU

V strede bude predvádzať svoje schopnosti nový informačno-zábavný systém aj iDrive 8, ktorý si ale stále necháva ovládacie koliesko, na rozdiel od menších modelov značky. Tento systém je aj napriek novému vzhľadu celkom intuitívny a základné funkcie dokáže používať každý kto už mal skúsenosť s BMW. Pre pokročilejšie funkcie však bude treba viac hľadať v menu s ikonovým rozložením, podobne ako majú počítače, či skôr telefóny.

400 kW a 795 Nm

Každému je teraz jasné, že M4 Gran Coupe existovať nebude. Preto je práve i4 M50 najvýkonnejším štvorkovým Gran Coupe, ktoré je aktuálne v ponuke. Má totiž dva elektromotory, čo znamená pohon všetkých štyroch kolies. Elektromotory produkujú 400 kW (544 k). Ešte masívnejší je však pohľad na hodnotu krútiaceho momentu s číslom 795 Nm.

Vďaka týmto parametrom dokáže, podľa papierov, vyšprintovať z nuly na stovku za 3,9 sekundy. Tento fakt je umocnený okamžitým nástupom výkonu a naozaj brutálnou silou najmä v režime Sport Boost. Niektorým môže prísť z takého extrémneho zrýchlenia až trochu nevoľno. Preťaženie je, aj v tomto smere, väčšie ako pri väčšine iných vozidiel. Rozdiel oproti spaľovacích verzií 4 Gran Coupe je postupnosť, ktorou práve benzínové a naftové agregáty dávkujú svoju silu. Pri elektrickom vozidle je dostupná hneď.

Test: BMW i4 M50 - Vyrazí dychZdroj: Autobazar.EU

Ku takémuto nastaveniu motora je nutné doladiť podvozok tuhším nastavením a tiež doladiť aj brzdy. Reálne síce i4 nepôsobí uskákané, ale je výraznejšie tuhé najmä v športových režimoch. To sa však dá očakávať. A rovnako sa dá očakávať, že spotreba nebude úplne minimálna. Celkovo sa dá jazdiť s priemerom do 20 kWh na 100 kilometrov, ale pri využívaní výkonu sa táto hodnota môže posunúť ešte trochu vyššie. Možno aj výrazne vyššie. Samozrejme, i4 M50 zvláda aj úspornú jazdu. Vtedy ale stále treba rátať s prísunmi niekde medzi 15 a 16 kWh na 100 kilometrami.

Odporúčaná verzia

Aktuálne sú v ponuke dve verzie i4. Tá slabšia nesie označenie eDrive40 a poháňa výhradne zadnú nápravu. Táto silnejšia M50 má teda dva elektromotory, po jednom na každej náprave. Výkon je samozrejme vyšší pre M50 a pri voľbe záleží len od toho, čo preferujete. Ak je to naozaj nízka spotreba a nízke náklady na jazdenie, tak je jasnou voľbou eDrive40. Avšak M50 sa dá odporúčať úplne okamžite pre väčšinu záujemcov o modely i4. Má naozaj zdrvujúci výkon a rozdiel pri rovnakej konfigurácii už iba necelých 5000 €.

Test: BMW i4 M50 - Vyrazí dychZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Medzi najzásadnejších konkurentov tohto vozidla patrí podobne výkonný Tesla Model 3. Keby existuje. Celkovo aj veľkostne má práve tento automobil americkej značky najbližšie. Avšak i4 boduje v porovnaní kvalitou spracovania jednotlivých detailov. Pre mnohých bude výraznejším lákadlom zaujímavejšia vizáž modelu. Avšak zákazník i4 a Modelu 3 nebude ten istý, vo výberoch tieto autá budú figurovať málokedy spoločne.

Každodenne použiteľná zbraň

To, s akou razanciou, dokáže i4 M50 vystreliť vpred, najmä v športovom režime Sport Boost, je až dychberúce. Preto je možné auto nazvať zbraňou a vďaka spotrebe je zase použiteľné každý deň. Je to ideálna kombinácia medzi elektrickou silou a dojazdom. Elektromobil s kapacitou batérie 80,7 kWh dokáže naozaj ponúknuť dojazd kľudne aj 500 kilometrov. Väčšinou však bude do 400 kilometrov. Všetko záleží toho ako bude vodič využívať arzenál, čo má pod pravou nohou.

Test: BMW i4 M50 - Vyrazí dychZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+vzhľad
+výkon a adekvátna spotreba
+premakaný systém s kolieskom
+masívne zrýchlenie

-menej miesta na zadných sedadlách
-cena

Tabuľka s technickými údajmi

BMW i4 M50

Motor

2 elektromotory, pohon oboch náprav

Objem

- cm3

Výkon

400 kW (544 k)

Krútiaci moment

795 Nm

Prevodovka

Automatická jednostupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

225 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

3,9 s

Spotreba (WLTP)

18,0 – 22,5 kWh/100km

Dojazd na nabitie (WLTP)

416-520 km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4783 mm

Šírka

1852 mm

Výška

1448 mm

Rázvor osí kolies

2856 mm

Objem batožinového priestoru

470/1290 l

Kapacita batérie

80,7 kWh

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2290/520 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Škoda Fabia Monte Carlo - Aj Fabia môže byť hotČasy, keď automobilka Škoda ponúkala malý hothatch vo forme Fabie RS sú už zjavne dávno...9. Jún, 2022
02Test: Renault Twizy - V prvom rade zábavaRenault Twizy nie je na trhu nováčik. Myslíme tým celosvetovo. U nás sa do ponuky dostal...25. Máj, 2022
03Test: BMW iX xDrive50 - Nehľadajte ďalej, toto je najlepšia verzia asi najlepšieho elektromobiluAutomobilka BMW pristupuje ku pohonom veľmi zaujímavo. Nezatvára si ani jedny dvierka a...13. Apríl, 2022