Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Škoda Fabia Monte Carlo - Aj Fabia môže byť hot

Časy, keď automobilka Škoda ponúkala malý hothatch vo forme Fabie RS sú už zjavne dávno preč. Len veľmi malou náplasťou sa v minulej generácii vstala alternatíva s označením Monte Carlo, ktorá však je iba vrcholným výbavovým stupňom a nič nehovorí o motore.

JozefM v Testy
09.06.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Škoda Fabia Monte Carlo

Testy

Rovnaká situácia prichádza v súčasnej generácii, kedy malý hatchback bude v ponuke znova s rovnakou výbavou, tróniacou na vrchole ponuky. Bude však dostupná aj s motorom, za ktorý by sa nehanbili hothatche nižšej strednej triedy pred pár rokmi. Teda ak pár rokov myslíme 20. Pod kapotou totiž môže mať 1,5-litrový motor s výkonom 110 kW (150 k).

Monte je iné

Už štandardná Fabia je veľmi pekným autom a dá sa povedať, že je najkrajšia v celej histórii modelu. Tvary sa automobilke naozaj podarili a využíva všetky dizajnové prvky, ktoré vidno aj na novej Octavii a Superbe. To sú však charakteristiky platné pre všetky rozumnejšie vybavené verzie. Je asi jasné, že úplný základ toľko pôvabu nepoberie. A ani neponúkne.

Ku základnej výbave stačí pridať lepšie svetlá, peknú farbu, ideálne s čiernou strechou a pekné disky. Monte Carlo však ide ešte ďalej a pridáva sadu dynamicky vyzerajúcich doplnkov na prednom nárazníku, zadnom nárazníku, ale aj v oblasti odtrhovej hrany strechy. Auto je postavené na zaujímavo vyzerajúcich päťlúčových 18-palcových zliatinových diskoch s čierno-strieborným prevedením za príplatok. Štandardne sú šesťnásťpalcové.

Test: Škoda Fabia Monte Carlo - Aj Fabia môže byť hotZdroj: Autobazar.EU

Monte Carlo tiež prináša dvojfarebné lakovanie karosérie, ktoré vynikne pri ponúkaných farbách. Na výber je celá škála s možnosťou doplnenia čiernej strechy, ale aj čierna karoséria, pri ktorej čiernu strechu naozaj netreba dopĺňať. Aj keď v červenej vyzerá naozaj výborne, možno ešte krajšie vynikne práve celá čierna a prinesie drsnejší, až chuligánsky vzhľad.

Vnútorné dobro

V interiéri začneme pekne od priestorovej ponuky. Batožinový priestor má objem a 380 litrov v základnom stave. Jasné, že sa dá zväčšiť sklopeným operadiel zadných sedadiel. Tie sú delené v klasickom pomere jedna ku dvom a neponúkajú úplne rovnú podlahu v prípade ich zloženia. Dôležité v kufri sú možnosti, ktoré ponúka Simply Clever prístup. Rôzne suchozipsové nalepovacie držiaky, či sieťky a rozdeľovače sú naozaj prínosom pri usporiadaní nákupov a iných prevážaných substancií.

Rozumný priestor je aj pre pasažierov vzadu, ktorí sa budú cítiť lepšie ako v niektorých vozidlách o triedu vyššie. A to nehovoríme len o ponuke priestoru na kolená, ale aj o priestore nad hlavou. V oboch týchto veličinách Fabia naozaj boduje. Priestor pre pasažierov vpredu je samozrejme príjemný, avšak aj tu je jedna novinka pre Monte Carlo. V štandardnej výbave má totiž športovo strihnuté sedadlá s integrovanou opierkou. Pre ľudí s výškou nad 190 cm môžu byť práve tieto trochu menej pohodlné, ale každý kto sa do tejto výšky zmestí bude mať naozaj výborné fotelky s dobrým bočným vedením.

Test: Škoda Fabia Monte Carlo - Aj Fabia môže byť hotZdroj: Autobazar.EU

Prístrojová doska je to miesto, ktoré prináša azda najviac zmien pre verziu Monte Carlo. Menovite treba určite spomenúť volant s tretím lúčom a logom špeciálnej verzie, ale tiež mäkký plast s imitáciou karbónu na zvyšku prístrojovej dosky. Ambientné podsvietenie dostalo červenú farbu, ktorú reflektujú aj červené listy prístrojovej dosky. Do červenej je ladený aj displej, Digital cockpit pred vodičom. Aj ten predvádza športovú tému. Displej v strede je skôr jednoduchší a určite nie je z tej najvyššej série. To vôbec nevadí, navigáciu predsa vieme zrkadliť z telefónu cez vstavaný Apple CarPlay a Android Auto bez nutnosti použitia akýchkoľvek drôtových prepojení.

Najlepší motor vo Fabii

Fabia má aktuálne veľmi jednoduchú ponuku agregátov. Buď si zvolíte litrovy trojvalec v niekoľkých výkonových stupňov a verziách, alebo siahnite po najvýkonnejšej alternatívne vo forme 1,5-litrového štvorvalcového TSI. Ak chcete naozaj veľmi dobre jazdiace auto s výborným výkonom a veľmi dobrou spotrebou, tak práve tento posledný menovaný je úplne povinný. Motor ma výkon 110 kW (150 k), pričom krútiaci moment vrcholí hodnotou 250 Nm. Tieto parametre sú dostatočne na zrýchlenie vozidla na stovku za 8 sekúnd, ale to nič nehovorí, dôležitejší fakt ako auto výkon podáva.

Výkon smeruje cez sedemstupňovú automatickú prevodovku s dvomi spojkami na predné kolesa. Vďaka výborným pneumatikám Continental Sport Contact 5 ho naozaj dokáže preniesť a nenechá sa zahanbiť ani v zákrutách. A to aj napriek relatívne jednoduchej konštrukcii zadnej nápravy. Reálne by sa znova za takéto jazdné vlastnosti nehanbili ani niektoré hothatche spred pár rokov. Dnes už na to však treba viac. Veď Hyundai so svojim modelom i20N ponúka výkon cez 200 koní, Fiesta ST má 200 koní a Clio RS to už zabalilo. To má v ponuke maximálne TCe 140 s manuálom, ktorý tiež rozhodne nie je márnou snahou o dynamickú verziu malého hatchbacku.

Test: Škoda Fabia Monte Carlo - Aj Fabia môže byť hotZdroj: Autobazar.EU

Fabia svoju športovosť vo verzii Monte Carlo predvádza aj tuhším naladením podvozka. To v preklade znamená jemne zhoršený komfort, ale o to lepšie jazdné vlastnosti v zákrutách. Za toto určite môžu aj, či skôr najmä, 18-palcové zliatinové disky, ktoré majú naozaj nízkoprofilové pneumatiky bez schopnosti pohltiť čo i len časť nárazu od kolies. Toto však netreba brať ako nevýhodu, je to vlastne výhoda verzie Monte Carlo, ktorá je právom označiteľná za takmer hothatch, alebo skôr warmhatch. Ku schopnostiam základnej verzie Monte Carlo teda pridáva viac emócií a viac vzrušujúcich momentov ako by sa mohlo zdať.

Odporúčaná verzia

Škoda Fabia je naozaj výborné auto, ktoré má v ponuke hneď niekoľko zaujímavých verzií. Ak však chcete niečo, čo je naozaj výbornou voľbou, tak určite siahnite práve po takejto alternatíve s logom rally Monte Carlo s najvyšším výkonom pohonnej jednotky. Odmení vás nielen slušnými jazdnými vlastnosťami, ale aj spotrebou do 6,5 litra pri jazdách vrátane diaľnic a všetkých jazdných režimov. Môžu za to dva valce, ktoré sa vypínajú v prípade, že nie sú úplne nutné. Práve táto vrcholná Fabia je najlepšou Fabiou v ponuke, ktorá má ako najväčšiu nevýhodu asi iba cenu.

Test: Škoda Fabia Monte Carlo - Aj Fabia môže byť hotZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Dalo by sa povedať, že konkurentom tejto alternatívy je každý hatchback medzi malými autami, ktorý môže mať vyšší výkon. Menovite teda stačí spomenúť Seat Ibiza FRs rovnakým motorom a výkonom 110 kW (150 k), Renault Clio TCe dosahujúci 103 kW (140 k) a tiež Suzuki Swift Sport, ktorý sa naozaj hrá na hothatch. V ponuke je aj podobne výkonný Volkswagen Polo. Tým však asi ponuka končí a väčšina automobiliek takéto výkony proste neponúka. Neponúka ich ani Peugeot, ani Citroën, ani Opel, ktoré sa najviac blížia k takémuto stavu s elektrickými vozidlami.

Za krásu sa platí

Škoda Fabia Monte Carlo s týmto motorom a výbavou ako vidíte na fotkách stojí tesne cez 25 000 eur. Na to čo ponúka je to naozaj adekvátna hodnota, avšak má jeden zásadný problém. Tým je práve Hyundai i20N, ktorý aj napriek absencií automatickej prevodovky dokáže ponúknuť veľmi konkurencieschopnú cenu pre výkonnejší spaľovací agregát. Avšak Fabia má navrch priestorovou ponukou, spotrebou, ale aj niektorými prvkami výbavy.

Test: Škoda Fabia Monte Carlo - Aj Fabia môže byť hotZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+pekné stvárnenie
+športová charakteristika
+výrazný dizajn
+výborný motor a prevodovka

-vyššia cena
-menej komfortná jazda
-nie je úplne hothatch

Tabuľka s technickými parametrami

Škoda Fabia Monte Carlo

Motor

R4 benzín

Objem

1498 cm3

Výkon

110 kW (150 k) pri 5000-6000 ot/min

Krútiaci moment

250 Nm pri 1500-3500 ot/min

Prevodovka

7-stupňová automatická

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

225 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

8,0 s

Spotreba (WLTP)

5,6-6,0 l/100km

Emisie

128-138 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4125 mm

Šírka

1780 mm

Výška

1461 mm

Rázvor osí kolies

2564 mm

Objem batožinového priestoru

380/1190 l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1224/520 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: BMW iX xDrive50 - Nehľadajte ďalej, toto je najlepšia verzia asi najlepšieho elektromobiluAutomobilka BMW pristupuje ku pohonom veľmi zaujímavo. Nezatvára si ani jedny dvierka a...13. Apríl, 2022
02Test: Renault Captur E-Tech – Plug-in je mestský ideálRenault Captur je malé vozidlo segmentu B, ktoré patrí do, v súčasnosti, jednej z...30. Marec, 2022
03Test: Dacia Spring - Vstupná brána do elektromobilitySlová o tom, že elektromobilita je drahá sú stále v klasických krčmových rečiach. Áno...27. Apríl, 2022