Test: Renault Twizy - V prvom rade zábava

Renault Twizy nie je na trhu nováčik. Myslíme tým celosvetovo. U nás sa do ponuky dostal stále len nedávno a ľudia vôbec nie sú zvyknutí na fakt, že takéto niečo existuje. To, čo na prvý pohľad vyzerá ako monopost má dve miesta na sedenie pekne za sebou ako v boboch na olympiáde.

JozefM v Testy
25.05.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Renault Twizy Urban R80

Testy

Malé mestské presúvadlo sme si skúsili v rámci testu a viac ako jeho praktickosť vynikla zábava za volantom. Nie, toto nie je o šoférskou nirvánou, toto je atrakcia pre všetkých okolo, nielen na chodníkoch, na bicykloch, ale aj v okolitých autách a autobusoch.

Vajíčko s kolesami

Základný tvar Twizy je naozaj veľmi neautomobilový. Ak si pamätáte krytý skúter BMW C1 zo začiatku tohto tisícročia, tak toto je niečo podobné, len nemá iba dve kolesá, ale 4 a tie pekne vystupujú z karosérie a sú prekryté malými čiernymi blatníkmi. Vlastne aj kolesá sú malé, majú priemer 13 palcov a iba 3 skrutky, na ktorých držia.

Vajíčkový tvar má vpredu čierny výstupok s veľavravným nápisom Z.E. Tento hovorí o bezemisnosti auta v lokálnom merítku. Skrátka totiž znamená Zero Emission. Práve pod týmto kusom plastu, ktorý nesie hrdo ekonápis je to najdôležitejšie. Nie je to hrdlo nádržky ostrekovačov, je to nabíjací kábel. K nabíjaniu sa ale ešte dostaneme.

V príplatkovej výbave Twizy sú aj dvere za 320 eur. Na každej strane sú jedny, ktoré pripomínajú napríklad Mclaren P1 priehľadnú spodnou častou, alebo Lamborghini Aventador svojim otváraním.

Test: Renault Twizy - V prvom rade zábavaZdroj: Autobazar.EU

Osvetlenie mini vozidla je veľmi jednoduché a vpredu sú len dve kruhové svetlá a smerovky s rovnakým tvarom. LEDkové systémy tu nie sú. Vzadu svetlá tvoria pás v tvare pilulky cez celú šírku karosérie a v strede medzi klasickými červenými svetlami je biele cúvacie svetlo. Všetko je úplne jednoduché a minimalistické, lebo tu nie je priestor na žiadne extrémne výstrelky.

Dvojboby

Do interiéru sa teda dostáva štýlovo po odklopení dverí. Pocit z Lamborghini Diablo, či jeho predchodcu Countach, je instantný aj pri pohľade na ovládacie prvky. Nie je tu nič zbytočné, sú tu len naozaj nevyhnutné a reálne potrebné detaily. Rádio? Netreba, na to musí stačiť bluetooth streaming s konektory v pravom odkladacom priestore pred volantom. Klimatizácia? Ani náhodou!. Veď načo by tu bola, keď dvere nemajú okná?

To, čo však Twizy má a nemá to takmer žiadne iné auto, okrem afrických špeciálov, je sústava odtokov v podlahe vozidla a tiež odtok v sedadle vodiča. To má naozaj málokto a tu je použitie na mieste. Veď keď vozidlo nemá štandardne žiadne okná, tak do neho môže napršať. Samotné sedadlo je čalúnené, vlastne nie je čalúnené, je to len mäkký plast. Na dlhé trasy toto sedenie nie je úplne vhodné, ale Twizy dlhé trasy vlastne ani nedokáže riešiť.

Test: Renault Twizy - V prvom rade zábavaZdroj: Autobazar.EU

Tá správna dilema prichádza pri rozmýšľaní kam dať nákup. Jedna z možností je, že za zadným sedadlom je naozaj maličký odkladací priestor, alebo druhý odkladací priestor je vpravo a vľavo od volantu v mieste, ktoré je pokryté hrdo karbónovou fóliou. Reálne toto auto batožinový priestor nemá a na nákup sa dá použiť iba v prípade, že človek ide sám a neberie to si spolujazdca. Ten má sedadlo ešte menej pohodlné, alebo skôr priestor v ktorom sedí je sedadlom len kompromisne. Twizy má teda usporiadanie 1+1, aj keď ten vzadu môže vystrieť nohy.

Nabíjanie z 220V

Vodič s Twizy má v rukách volant bez posilňovača riadenia a brzdy, ktoré tiež treba poriadne stláčať, aby fungovali. Toto auto je naozaj návrat ku vozidlám spred niekoľko desiatok rokov, kedy tieto prvky ešte neboli v štandardnej výbave. Štartuje sa kľúčom a následne treba zvoliť na ľavej strane tlačidlami režim, či má auto ísť dopredu, alebo dozadu. Pri tejto procedúre nesmiete zabudnúť odistiť ručnú brzdu, ale tá ide odistiť iba ak máte naštartované a dostatočne stlačený brzdový pedál.

A môžete vyraziť! Twizy netrhá rýchlostné rekordy, ale každý, kto ho vidí má okamžite úsmev na tvári a neukáže zdvihnutý prostredník, ale väčšinou je to palec nahor aj od vodičov drahých luxusných SUVčiek. Zrýchlenie na stovku naozaj nemôžeme merať, lebo na stovku sa Twizy jednoducho nedostane. Jeho maximum je niekde na úrovni 80 km/h.

Test: Renault Twizy - V prvom rade zábavaZdroj: Autobazar.EU

Batéria optimisticky ukazuje pri plnom nabití dojazd 70 kilometrov. Po prvých 40 kilometroch nám však na displeji už svietilo len 20 kilometrov dojazdu. Stále to znamená, vzhľadom na použi tú batériu, spotrebu 7,6 kWh na 100 km, čo je naozaj slušné, avšak napríklad Dacia Spring dokáže Jazdiť so spotrebou do 10 kWh na 100 km.

Odporúčaná verzia

Renault Twizy má veľmi jednoduchú ponuku. Pozostáva z jednej výbavý a tá má vlastne všetko, čo treba. Odporúčame však priplatiť si za výklopné dvere. Keď už nič iné, tak s nimi Twizy robí extrémny rozruch všade kam príde.

Test: Renault Twizy - V prvom rade zábavaZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Konkurencia tohto malého Renaultu vlastne ani neexistuje. Skôr ako autám konkuruje skútrom a riešeniam pre mikromobilitu. Nie je to štvorkolka s motorkovým základom, je to auto, ktoré je zbalené do súboru zip a aj tak sa dá používať.

Reálne využitie vo veľkých mestách

Nájsť Twizy reálne využitie na Slovensku je naozaj trochu problém. Nie je vhodné na dlhšie trasy, nie je pre dvoch na dlhšie ako 20 kilometrov a zároveň je to také malé a milé vozidlo, ktoré zlepšuje náladu všetkým v okolí. Toľko pozitívnych reakcií nevyvoláva takmer žiadne iné vozidlo.  Otázkou však ostáva, či je všeobecné zlepšenie nálady hodné 13-tisíc eur. Ak áno, tak gratulujeme, my však vidíme uplatnenie skôr v carsharingových spoločnostiach, ako niečo nahradzujúce kolobežky postavené, či skôr voľne pohodené po chodníkoch v každom krajskom meste. Aspoň vo väčšine. Len pre informáciu, auto je homologizované ako ťažká štvorkolka.

Test: Renault Twizy - V prvom rade zábavaZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+všeobecné dobro a radosť
+ľahké parkovanie
+bluetooth pripojenie cez Parrot
+zábava môže byť aj v daždi

-ťažšie uplatnenie
-iba halogénové predné svetlá
-nemá reálne priestor pre batožinu

Tabuľka s technickými údajmi tohto kusu

Renault Twizy Urban 80

Motor

elektromor

Dojazd na nabitie

95 km

Výkon

13 kW (17 k)

Krútiaci moment

57 Nm

Prevodovka

Automatická

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

80 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

Nikdy na sto, na 45 za 6,1 sekundy

Spotreba (WLTP)

6,3 kWh/100 km

Emisie

0 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

2338 mm

Šírka

1337 mm

Výška

1454 mm

Rázvor osí kolies

1686 mm

Objem batožinového priestoru

-/- l

Kapacita batérie

6,1 kWh

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

-/- kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Renault Captur E-Tech – Plug-in je mestský ideálRenault Captur je malé vozidlo segmentu B, ktoré patrí do, v súčasnosti, jednej z...30. Marec, 2022
02Test: Dacia Jogger TCe 110 - Rodinný miláčikAutomobilka Dacia začínala obnovu svojho modelového radu s negatívnymi správami. Jednou z...11. Máj, 2022
03Test: BMW iX xDrive50 - Nehľadajte ďalej, toto je najlepšia verzia asi najlepšieho elektromobiluAutomobilka BMW pristupuje ku pohonom veľmi zaujímavo. Nezatvára si ani jedny dvierka a...13. Apríl, 2022