Test: Renault Twizy - V prvom rade zábava
Renault Twizy nie je na trhu nováčik. Myslíme tým celosvetovo. U nás sa do ponuky dostal stále len nedávno a ľudia vôbec nie sú zvyknutí na fakt, že takéto niečo existuje. To, čo na prvý pohľad vyzerá ako monopost má dve miesta na sedenie pekne za sebou ako v boboch na olympiáde.
Renault Twizy Urban R80
Testy
Malé mestské presúvadlo sme si skúsili v rámci testu a viac ako jeho praktickosť vynikla zábava za volantom. Nie, toto nie je o šoférskou nirvánou, toto je atrakcia pre všetkých okolo, nielen na chodníkoch, na bicykloch, ale aj v okolitých autách a autobusoch.
Vajíčko s kolesami
Základný tvar Twizy je naozaj veľmi neautomobilový. Ak si pamätáte krytý skúter BMW C1 zo začiatku tohto tisícročia, tak toto je niečo podobné, len nemá iba dve kolesá, ale 4 a tie pekne vystupujú z karosérie a sú prekryté malými čiernymi blatníkmi. Vlastne aj kolesá sú malé, majú priemer 13 palcov a iba 3 skrutky, na ktorých držia.
Vajíčkový tvar má vpredu čierny výstupok s veľavravným nápisom Z.E. Tento hovorí o bezemisnosti auta v lokálnom merítku. Skrátka totiž znamená Zero Emission. Práve pod týmto kusom plastu, ktorý nesie hrdo ekonápis je to najdôležitejšie. Nie je to hrdlo nádržky ostrekovačov, je to nabíjací kábel. K nabíjaniu sa ale ešte dostaneme.
V príplatkovej výbave Twizy sú aj dvere za 320 eur. Na každej strane sú jedny, ktoré pripomínajú napríklad Mclaren P1 priehľadnú spodnou častou, alebo Lamborghini Aventador svojim otváraním.
Zdroj: Autobazar.EU
Osvetlenie mini vozidla je veľmi jednoduché a vpredu sú len dve kruhové svetlá a smerovky s rovnakým tvarom. LEDkové systémy tu nie sú. Vzadu svetlá tvoria pás v tvare pilulky cez celú šírku karosérie a v strede medzi klasickými červenými svetlami je biele cúvacie svetlo. Všetko je úplne jednoduché a minimalistické, lebo tu nie je priestor na žiadne extrémne výstrelky.
Dvojboby
Do interiéru sa teda dostáva štýlovo po odklopení dverí. Pocit z Lamborghini Diablo, či jeho predchodcu Countach, je instantný aj pri pohľade na ovládacie prvky. Nie je tu nič zbytočné, sú tu len naozaj nevyhnutné a reálne potrebné detaily. Rádio? Netreba, na to musí stačiť bluetooth streaming s konektory v pravom odkladacom priestore pred volantom. Klimatizácia? Ani náhodou!. Veď načo by tu bola, keď dvere nemajú okná?
To, čo však Twizy má a nemá to takmer žiadne iné auto, okrem afrických špeciálov, je sústava odtokov v podlahe vozidla a tiež odtok v sedadle vodiča. To má naozaj málokto a tu je použitie na mieste. Veď keď vozidlo nemá štandardne žiadne okná, tak do neho môže napršať. Samotné sedadlo je čalúnené, vlastne nie je čalúnené, je to len mäkký plast. Na dlhé trasy toto sedenie nie je úplne vhodné, ale Twizy dlhé trasy vlastne ani nedokáže riešiť.
Zdroj: Autobazar.EU
Tá správna dilema prichádza pri rozmýšľaní kam dať nákup. Jedna z možností je, že za zadným sedadlom je naozaj maličký odkladací priestor, alebo druhý odkladací priestor je vpravo a vľavo od volantu v mieste, ktoré je pokryté hrdo karbónovou fóliou. Reálne toto auto batožinový priestor nemá a na nákup sa dá použiť iba v prípade, že človek ide sám a neberie to si spolujazdca. Ten má sedadlo ešte menej pohodlné, alebo skôr priestor v ktorom sedí je sedadlom len kompromisne. Twizy má teda usporiadanie 1+1, aj keď ten vzadu môže vystrieť nohy.
Nabíjanie z 220V
Vodič s Twizy má v rukách volant bez posilňovača riadenia a brzdy, ktoré tiež treba poriadne stláčať, aby fungovali. Toto auto je naozaj návrat ku vozidlám spred niekoľko desiatok rokov, kedy tieto prvky ešte neboli v štandardnej výbave. Štartuje sa kľúčom a následne treba zvoliť na ľavej strane tlačidlami režim, či má auto ísť dopredu, alebo dozadu. Pri tejto procedúre nesmiete zabudnúť odistiť ručnú brzdu, ale tá ide odistiť iba ak máte naštartované a dostatočne stlačený brzdový pedál.
A môžete vyraziť! Twizy netrhá rýchlostné rekordy, ale každý, kto ho vidí má okamžite úsmev na tvári a neukáže zdvihnutý prostredník, ale väčšinou je to palec nahor aj od vodičov drahých luxusných SUVčiek. Zrýchlenie na stovku naozaj nemôžeme merať, lebo na stovku sa Twizy jednoducho nedostane. Jeho maximum je niekde na úrovni 80 km/h.
Zdroj: Autobazar.EU
Batéria optimisticky ukazuje pri plnom nabití dojazd 70 kilometrov. Po prvých 40 kilometroch nám však na displeji už svietilo len 20 kilometrov dojazdu. Stále to znamená, vzhľadom na použi tú batériu, spotrebu 7,6 kWh na 100 km, čo je naozaj slušné, avšak napríklad Dacia Spring dokáže Jazdiť so spotrebou do 10 kWh na 100 km.
Odporúčaná verzia
Renault Twizy má veľmi jednoduchú ponuku. Pozostáva z jednej výbavý a tá má vlastne všetko, čo treba. Odporúčame však priplatiť si za výklopné dvere. Keď už nič iné, tak s nimi Twizy robí extrémny rozruch všade kam príde.
Zdroj: Autobazar.EU
Konkurencia
Konkurencia tohto malého Renaultu vlastne ani neexistuje. Skôr ako autám konkuruje skútrom a riešeniam pre mikromobilitu. Nie je to štvorkolka s motorkovým základom, je to auto, ktoré je zbalené do súboru zip a aj tak sa dá používať.
Reálne využitie vo veľkých mestách
Nájsť Twizy reálne využitie na Slovensku je naozaj trochu problém. Nie je vhodné na dlhšie trasy, nie je pre dvoch na dlhšie ako 20 kilometrov a zároveň je to také malé a milé vozidlo, ktoré zlepšuje náladu všetkým v okolí. Toľko pozitívnych reakcií nevyvoláva takmer žiadne iné vozidlo. Otázkou však ostáva, či je všeobecné zlepšenie nálady hodné 13-tisíc eur. Ak áno, tak gratulujeme, my však vidíme uplatnenie skôr v carsharingových spoločnostiach, ako niečo nahradzujúce kolobežky postavené, či skôr voľne pohodené po chodníkoch v každom krajskom meste. Aspoň vo väčšine. Len pre informáciu, auto je homologizované ako ťažká štvorkolka.
Zdroj: Autobazar.EU
Plusy a mínusy
+všeobecné dobro a radosť
+ľahké parkovanie
+bluetooth pripojenie cez Parrot
+zábava môže byť aj v daždi
-ťažšie uplatnenie
-iba halogénové predné svetlá
-nemá reálne priestor pre batožinu
Tabuľka s technickými údajmi tohto kusu
Renault Twizy Urban 80
Motor |
elektromor |
Dojazd na nabitie |
95 km |
Výkon |
13 kW (17 k) |
Krútiaci moment |
57 Nm |
Prevodovka |
Automatická |
Dynamické parametre |
|
Maximálna rýchlosť |
80 km/h |
Zrýchlenie 0-100 km/h |
Nikdy na sto, na 45 za 6,1 sekundy |
Spotreba (WLTP) |
6,3 kWh/100 km |
Emisie |
0 g CO2/km |
Rozmery a hmotnosti |
|
Dĺžka |
2338 mm |
Šírka |
1337 mm |
Výška |
1454 mm |
Rázvor osí kolies |
1686 mm |
Objem batožinového priestoru |
-/- l |
Kapacita batérie |
6,1 kWh |
Pohotovostná/užitočná hmotnosť |
-/- kg |
Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU