Test: Dacia Jogger TCe 110 - Rodinný miláčik

Automobilka Dacia začínala obnovu svojho modelového radu s negatívnymi správami. Jednou z nich bolo vypustenie Loganu kombi z ponuky, ďalšou vypustenie MPV Lodgy z ponuky. Všetky väčšie autá akoby nemali šancu pri súčasných emisných normách. Avšak tieto kroky len predznamenávali príchod modelu Jogger.

JozefM v Testy
11.05.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Dacia Jogger TCe 110 7m

Testy

Dacii sa podarilo s Joggerom vytvoriť crossover medzi MPV, kombi a SUV. Z SUV si berie svetlú výšku, z kombi základný tvar a z MPV počet miest a vnútorný priestor. Trochu nám chýbajú dvojkrídle dvere z prvého Loganu MCV, ale jednokrídlové vyklápacie sú elegantnejšie a lepšie cez ne vidno von. Aký je teda Jogger s benzínovým motorom v reálnom svete?

Rodinné prepojenie

Už prvý pohľad na auto hovorí, že patrí do novej rodiny vozidiel so znakom Dacia. Na maske chladiča síce tróni ešte ten starší znak, lebo nový zatiaľ automobilka na vozidlá dávať nezačala, ale to nevadí. To, čo je však vidno je príbuzenstvo s ostatnými modelmi Dacia v prednej časti. Celý predok je prevzatý zo Sandera Stepway. Svetlá sú totožné, dokonca aj s denným svietením, nárazník vyzerá úplne rovnako.

Rozdiely sa začnú črtať až pri B-stĺpiku karosérie, ktorý je takou pomyselnou hranicou oddeľujúcou tvary jednotlivých modelov. Pri Joggeri začína trochu stúpať línia strechy a tiež línia okien. V zadnej časti je tak omnoho viac priestoru a vidno to už navonok. Kolesá vzadu sú posunuté naozaj ďaleko a rázvor je až obrovský. Oproti Sanderu je o 293 milimetrov dlhší.

Test: Dacia Jogger TCe 110 - Rodinný miláčikZdroj: Autobazar.EU

Pár inakostí oproti celému modelovému radu Dacie vidno vzadu. Vertikálne stavané svetlá sú naozaj jedinou možnosťou a niekomu možno pripomínajú kreácie od Volva. Žeby XC40? Istá podobnosť tu byť môže, ale nie je nijako zásadná, že by švédska automobilka namietala. Jogger pôsobí ako celok veľmi kompaktne aj napriek svojim rozmerom. Môže za to určite aj terakotová farba a čierne doplnky karosérie, vrátane čiernych diskov.

Interiérové čarovanie

V interiéri Joggeru je to presne tá istá pesnička, čo vonku. Až do B-stĺpika je všetko takmer rovnaké. Prístrojovka je zo Sandera, sedadlá sú tiež veľmi podobné. Tie rozdiely sa ukazujú znova až v zadnej časti, kde je omnoho viac priestoru a možnosť až 5 zadných sedadiel. To znamená, že Jogger môže byť 7-miestnym vozidlom.

Pritom pasažieri v druhom rade majú k dispozícii masívne dlhé dvere na nastupovanie a vystupovanie. Do tretieho radu sedadiel je jednoduchší prístup cez pravú stranu, lebo tam je sklopné sedadlo a je to od chodníka. Dokonca aj v treťom rade je priestor celkom použiteľný a usadí sa v ňom aj štandardná postava. Na výlety presahujúce 150 km to asi nie je, ale nie je to ani vyslovene zlé. Pri siedmich sedadlách ešte stále ostáva pár litrov batožinového priestoru, teda 212 litrov. Po sklopení dvoch kufrových sedadiel je priestor zväčšený na 708 litrov a tým pádom poskytuje možnosť zbaliť sa aj na dlhší pobyt mimo domu.

Test: Dacia Jogger TCe 110 - Rodinný miláčikZdroj: Autobazar.EU

Porovnanie s Loganom Jogger jednoznačne vyhráva. Pri porovnávaní s Lodgy však prichádza trocha menšia karoséria Joggeru ako nevýhoda. Batožinový priestor je užší a hlavne nižší. Celkovo je nižšia aj vnútorná výška vozidla. Oproti Loganu MCV je teda Jogger väčší, ale trochu stráca na Lodgy. Vôbec to však nevadí a vnútorný priestor je naozaj veľmi dobre využiteľný.

Trojvalec na priamo

Dacia pre model Jogger používa zatiaľ výhradne trojvalcové litrové motory. Ten výkonnejší z nich má spaľovanie výlučne benzínu a jeho výkon sa dostal, vďaka priamemu vstrekovaniu, na 81 kW (110 k). Motor spolupracuje so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a poháňa predné kolesá. Onedlho do ponuky pribudne ešte hybridná verzia s väčším atmosférickým motorom a automatickou prevodovkou.

Zatiaľ však musí stačiť toto a Jogger je s litrovým benzínovým agregátom celkom príjemne dynamický, pokiaľ nie je plne naložený. V prípade siedmich pasažierov a plného kufra je nutné trochu rozmýšľať o tom, kedy sa podarí predbehnúť ostatné vozidlá. Malý agregát vie odmeniť spotrebou okolo 6 litrov. V prípade využitia diaľnic sa spotreba blíži hodnote 6,5 litra benzínu na 100 kilometer. Motor nie je stavaný na výrazné naháňanie, ale svoju prácu plní naozaj obstojne. Reálne sa však do Joggeru viac hodí výkonnejšia pohonná jednotka, ktorá príde vo forme spomenutého hybridu, keďže naftové motory už automobilka ponúkať nebude.

Test: Dacia Jogger TCe 110 - Rodinný miláčikZdroj: Autobazar.EU

Podvozkovo je Jogger skôr bežne tuhý ako športový. Reálne dokáže odviezť sedem pasažierov a nekľakne si úplne na zem, čo by stále znamenalo, že sa svetlá výška sa znížila na úroveň bežných vozidiel. Priečne nerovnosti je však cítiť a prenášajú sa do karosérie. Auto je naozaj nastavené tuhšie, kvôli tomu aby fungovalo aj pri maximálnom zaťažení. Pri jazde v meste je podvozok nervóznejší, ale so záťažou sa jeho charakteristika zlepšuje, podobne ako pri vanoch.

Odporúčaná verzia

Zo všetkých verzií, ktoré Jogger ponúka je zatiaľ najlepšia stredná výbava, pretože do vrcholnej netreba ísť, pokiaľ vám neučaruje niektorý z prvkov výbavy. Zaujímavejšie to bude pri voľbe motora. Buď zvolíte nepriamo vstrekový trojvalec s LPG, alebo priamo vstrekový s pohonom výlučne na benzín. Oba sú fajn, ale pri plnom zaťažení môžu pôsobiť trochu poddimenzovanie. Avšak ak si vyberiete chvíľu počkať, tak dokážete mať hybridný model s vyšším výkonom a automatickou prevodovkou. Avšak aj za vyššiu cenu.

Test: Dacia Jogger TCe 110 - Rodinný miláčikZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Konkurentov Joggeru je veľmi ťažké hľadať, lebo Dacia spravila takú kombináciu ceny a veľkosti, ktorú majú už iba jazdené vozidlá. Takže na výber môže byť napríklad 10-ročná Alhambra, alebo nový Jogger so zárukou. Tieto dve autá však majú diametrálne odlišných zákazníkov a ten kto chce jedno nekúpi si druhé a naopak. Pri päťmiestnej predokolke sa ešte ako konkurent dá brať aj Duster.

Jogger ako univerzál

Joggeru vlastne nič nechýba ako rodinnému autu. Ako pracovnému mu chýba jedine naftový motor s nízkou spotrebou a masívnym krútiacim momentom. Čokoľvek však budete s benzínovým agrgátom robiť, nezapínajte režim Eco, pokiaľ nejdete ustálenou rýchlosťou, napríklad po diaľnici. Režim Eco nielenže trochu pribrzdí klimatizáciu, ale tiež obmedzí výkon auta. Aj prebiehanie sa stane adrenalínovou záležitosťou. Inak je toto masívne kombi kombinované s MPV naozaj všestranným vozidlom takmer na všetko. Len je to o kompromisoch v niektorých oblastiach, hlavne výkonových.

Test: Dacia Jogger TCe 110 - Rodinný miláčikZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+cena
+priestor
+vzhlad crossoveru

-absencia naftového motora
-tuhé nastavenie podvozku

Tabuľka s technickými parametrami

Dacia Jogger Extreme TCe 110

Motor

R3 benzín

Objem

999 cm3

Výkon

81 kW (110 k) pri 5000-5250 ot/min

Krútiaci moment

200 Nm pri 2900-3500 ot/min

Prevodovka

6-stupňová manuálna

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

183 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

11,2 s

Spotreba (WLTP)

5,6-5,7 l/100km

Emisie

127-129 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4547 mm

Šírka

1784 mm

Výška

1632 mm

Rázvor osí kolies

2897 mm

Objem batožinového priestoru

212/708/1819 l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1280/582 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Suzuki S-Cross – Hrdina v každodennom nasadeníAutomobilka Suzuki len nedávno ukázala faceLift svojho modelu S-Cross, ktorý patrí medzi...16. Marec, 2022
02Test: BMW iX xDrive50 - Nehľadajte ďalej, toto je najlepšia verzia asi najlepšieho elektromobiluAutomobilka BMW pristupuje ku pohonom veľmi zaujímavo. Nezatvára si ani jedny dvierka a...13. Apríl, 2022
03Test: Škoda Fabia – Bestseller v najlepšej formeŠkoda Fabia sa na trhu objavila už vo svojej štvrtej generácii. A má za úlohu nadviazať na...2. Marec, 2022