Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Dacia Spring - Vstupná brána do elektromobility

Slová o tom, že elektromobilita je drahá sú stále v klasických krčmových rečiach. Áno vstupné náklady sú naozaj vyššie ako pri porovnateľnom vozidle so spaľovacím motorom. Ale aj cena základného elektromobilu sa postupne dostáva nižšie a nižšie. Dacia Spring ukazuje, že sa to dá aj za 17 600 €, alebo necelých 20-tisíc aj s výbavou. Je to úplný základný kameň ponuky elektromobilov na Slovensku a ostatné autá sú spravidla drahšie.

JozefM v Testy
27.04.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Dacia Spring Comfort Plus

Testy

Dacia Spring je vlastne elektrickou verziou Renaultu Kwid, ktorý sa predáva v Indii. Z neho vychádzajú tvary a aj veľmi jednoduché riešenia v interiéri a dokonca aj v exteriéri. Stále je však takéto auto v meste veľmi dobre použiteľné. Skúsili sme si verziu, ktorá má lepšiu výbavu a tiež ma rýchle nabíjanie. To nie je štandardom v tomto modeli a oplatí sa do neho investovať.

Outdoor paket

Dacia Spring patrí medzi vozidlá v segmente A a je tak jedným z najmenších elektromobilov, ktoré kedy boli v ponuke na Slovensku. Veľkostne je Spring porovnateľný ako kedysi Škoda Citigo iV a vzhľadom skôr pripomína áčkové SUV. Je to taký malý crossover. Za týmto tvrdením stoja plastové lemy nárazníkov a celkovo detaily, ktoré by kľudne mohli sedieť na verziu Stepway. Tú automobilka ponúka napríklad pre omnoho väčšie Sandero.

Dvojposchodové predné reflektory, ktoré určite inšpirovali aj novú sedmičku od BMW, majú štandardne halogénové žiarovky v spodných a ledkové vo vrchných denných svetlách. Tu sa nehráme na žiadne fancy technológie, tu ideme výlučne po cene. A na základné mestské vozidlo, ktoré by sa mohlo bez problému stať mašinou pre rozvážačov pizze je lacnejšie lepšie. Aj pre prípadnú budúcu opravu, ktorá je pri týchto urbanizovane lokalizovaných vozidlách nevyhnutná.

Test: Dacia Spring - Vstupná brána do elektromobilityZdroj: Autobazar.EU

Ku bielej karosérii veľmi pekne sadnú práve spomenuté plastové lemy a plastové lišty s jemnou oranžovou líniou. Tá sa nachádza aj v prednej časti a oranžové prvky ozvláštňujú aj strešné nosiče. Malé auto tak pôsobí odhodlanie v mestskej premávke zatiaľ púta pozornosť. Je to však dané aj výbavou, ktorá prináša zaujímavejšie prvky. Základná výbava ich nemá a je jednoduchá úplne. Príjemným prekvapením sú disky kolies. Nie sú hliníkové, sú z ocele a na ich povrchu je puklica imitujúca práve dizajnérsky kúsok zliatinových diskov. Toto riešenie má výhodu, že nie je nákladné na prípadnú výmenu.

Malé auto = málo priestoru

Čakať od takto malého auta veľký vnútorný priestor, najviac keď potrebuje ešte využiť časť na batérie je veľmi odvážne. Nebude rodinným sťahovákom, nebude dodávkovým vozidlom na prevoz nábytku, na to nikdy konštruktéri nemierili. Je to mestské auto, ktoré dokáže pripraviť až 4 osoby, aj keď tie vzadu môžu trochu frflať na priestor. Ale vezú sa, tak nemusia mať kritické reči, lebo by mohli kľudne vystúpiť a ísť alternatívnou hromadnou dopravou.

Batožinový priestor tiež nie je práve obrovský, ale na boxy s jedlom úplne stačí a stačí aj na potenciálny víkendový výlet pre dvojicu. Zadné operadlo sedadla sa sklápa ako jeden komplet, čo celkom podlamuje kolená akémukoľvek tvrdeniu o variabilite vnútorného priestoru. Ale znova, ako mestská kabelka s nízkymi nákladmi na prevádzku, je Spring úplne ideálna voľba.

Test: Dacia Spring - Vstupná brána do elektromobilityZdroj: Autobazar.EU

Miesto pre vodiča je tiež trochu stiesnené a nad hlavou majú vyššie postavy naozaj len kúsok priestoru. Pri väčšej vozovkovej anomálií, napríklad pri spomaľovacom prahu, ktorý si vodič nevšimne, alebo pri priečnej nerovnosti, sa občas môže stať, že hlava pocíti naraz do nosníka, ktorý je presne nad Béčkovým stĺpikom a vlastne nad hlavou vodiča. Informačno-zábavný systém je presne taký ako by ste čakali od Dacie. Je to klasický Media Nav, ktorý funguje už roky dobre. Zaujímavé je však prepínanie palubného počítača. Tu sa nezaprie ázijský prístup a jednotlivé informácie prepínate malým tlačidlom v prístrojovej doske. Zobrazenie je na jednom malom riadku, čo však úplne stačí, lebo viac informácií aj tak nikto nebude potrebovať.

Sedačky s integrovanými hlavovými opierkami sú v meste fajn, lebo nemajú príliš veľké bočné vedenie a dá sa z nich ľahko vystupovať a do nich nastupovať. Na dlhšie trasy môžu byť trochu únavné, ale pri nich skôr bude únavné čakanie na nabíjacích staniciach.

Malé auto = nízka spotreba

Pri preberaní Springu svietilo na ukazovateli dojazdu 200 kilometrov, čo sa dá považovať za veľmi dobrú hodnotu. Ak bude vodič jazdiť bez klimatizácie a tiež bez kúrenia a celkovo sa bude správať autu naozaj tak, ako by sa k elektromobilu mal, tak je možné, že sa dostane kľudne na hodnoty okolo 11 kWh na 100 km. V takom prípade sa dojazd môže priblížiť až ku 250 kilometrom. Pri diaľničnom jazdení však Spring ukazuje, že tento revír pre neho naozaj nie je. Nielenže stúpa spotreba, ale maximálna rýchlosť je limitovaná 125 km/h a tým pádom sa nedostane ani na rýchlostný limit. Na spodný áno, na vrchný nie. Nie je to síce problém, ale v prípade potreby diaľničnej jazdy je asi omnoho rozumnejšie ostať za väčším vozidlom, napríklad za kamiónom a užívať si závetrie a veterný tunel, ktorý dokáže znížiť spotrebu.

Zrýchlenie v meste úplne stačí, ale mimo mesta je to už trochu horšie. Veď výkon 33 kW, čo je 45 koní nie je práve vhodný na naháňanie. Je to stále auto, ktorému najviac sedí označenie z bodu A do bodu B. Na to úplne stačí a na večernú jazdu po meste naozaj netreba vysoký výkon, stačí jeho dobrý nábeh.

Test: Dacia Spring - Vstupná brána do elektromobilityZdroj: Autobazar.EU

Pri takto malom aute asi málokto čaká, že bude mať desiatky kilogramov izolácie. Hovoríme o zvukovej. Ani ich nemá a napríklad v tuneli je v aute, pri deväťdesiatke, naozaj citeľný hluk cez okná, strechu a aj od podvozku. Podvozok Springu je nastavený celkom tvrdo, aby sa dokázal vyrovnať s menšou pevnosťou karosérie a s ťažkou batériou. Avšak pri bežnej jazde dosť veľa odfiltrujú veľmi mäkké sedadlá a bočnice pneumatík. Toto auto je aj z pohľadu jazdy naozaj ideálnym mestským autom, mimo mesta sa mu až tak páčiť nebude. Potvrdzuje teda nielen dojazd, keďže nemá tepelné čerpadlo, výkon motora, ale aj celkové nastavenie.

Konkurencia

Cenovo Springu naozaj nemôže konkurovať takmer nič. Ak sa nepozeráme na jazdené elektromobily, ktoré môžu mať, v niektorých prípadoch, rovnaký dojazd, tak nové auto za túto cenu určite nie je. Najbližším konkurentom by mal byť Volkswagen e-up! na elektrickú energiu, ktorý sa má vrátiť na trh, práve kvôli tejto Dacii. Veľkostne je auto zo segmentu A a tým pádom sa treba pozerať na vozidlá najmenšej veľkostnej kategórie aj pri porovnávaní s autami so spaľovacím motorom. Z jazdených vozidiel sú za podobnú cenu napríklad Volkswagen e-Golf, či Nissan Leaf.

Test: Dacia Spring - Vstupná brána do elektromobilityZdroj: Autobazar.EU

Za základnú cenu základné auto

Dacia Spring je určitým spôsobom víťazstvom konštruktérov nad cenami elektromobilov. Veď základná výbava Comfort je už 17 600 eur a už tá má rovnaký dojazd ako Spring Comfort Plus za 19 200 €. Výbava Plus však ponúka viacero prvkov v oboch prípadoch treba priplatiť 400 € za rýchle nabíjanie výkonom 30 kW. Príplatok 400 € nie je žiadno extrémny a určite ho využije každý, kto sa pozrie aj za hranice mesta. Týmto výkonom sa dá batériu z nula na 80 % nabiť za menej ako hodinu.

Plusy a mínusy

+relatívne nízka cena
+manévrovateľnosť a parkovanie v meste
+približuje elektromobilitu masám

-nemá tepelné čerpadlo
-na diaľnicu sa vôbec nehodí
-aróma plastov v interiéri

Tabuľka s technickými údajmi

Dacia Spring Comfort Plus

Motor

Elektrický

Objem

- cm3

Výkon

33 kW (45 k) pri 3000-8200 ot/min

Krútiaci moment

125 Nm pri 500-2500 ot/min

Prevodovka

Jednostupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

125 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

19,1 s

Spotreba (WLTP)

12 kWh/100km

Dojazd na nabitie

230 km kombinovane WLTP (305 km mestský cyklus)

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

3734 mm

Šírka

1579 mm

Výška

1516 mm

Rázvor osí kolies

2423 mm

Objem batožinového priestoru

290/620 l

Kapacita batérie

26,8 kWh

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

970/- kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: BMW iX xDrive50 - Nehľadajte ďalej, toto je najlepšia verzia asi najlepšieho elektromobiluAutomobilka BMW pristupuje ku pohonom veľmi zaujímavo. Nezatvára si ani jedny dvierka a...13. Apríl, 2022
02Test: Suzuki S-Cross – Hrdina v každodennom nasadeníAutomobilka Suzuki len nedávno ukázala faceLift svojho modelu S-Cross, ktorý patrí medzi...16. Marec, 2022
03Test: Renault Captur E-Tech – Plug-in je mestský ideálRenault Captur je malé vozidlo segmentu B, ktoré patrí do, v súčasnosti, jednej z...30. Marec, 2022