Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Volkswagen Multivan T7 - Nový etalón triedy

Predstavenie nového Multivanu siedmej generácie sprevádzali veľmi rozporuplné reakcie. Niektorí sú nadšení a niektorí hovoria, že už to nie je pravý Multivan. Avšak je možno viac pravý ako kedykoľvek doteraz. Je naozaj univerzálnym pracovným, rodinným a voľnočasovým nástrojom.

JozefM v Testy
31.08.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Volkswagen Multivan T7

Testy

Nová generácia modelu je postavená na úplne inej platforme a aktuálne má aj z tohto pohľadu viac spoločné s osobnými autami ako s úžitkáčmi. Toto je výrazná výhoda modelu a výrazný posun od pracovných nástrojov smerom k osobnejším pocitom z ovládania, spracovania a tiež z celého auta. My sme si skúsili Multivan s naftovým motorom TDI.

Elektroposun

Je otázka čím to je, ale nový Multivan hrá na strunu podobnú ako elektrické vozidlá. Predná časť s lakovanými mriežkami má naozaj zaujímavú výrazovú mimiku a svojím zjavom Multivan pripomína elektrické vozidlá. Celkový tvar karosérie ostáva približne rovnaký ako vždy, ale má prispôsobené jednotlivé detaily, aby vyzeral modernejšie a osobnejšie ako kedykoľvek doteraz.

Veď si to povedzme priamo, aj Multivan T6.1 bol postavený na základe verzie s označením T5, ktorá začala vznikať tesne po prelome tisícročia. Preto bola takáto zmena a generačná obmena priam nevyhnutnou. Už tvarmi ukazuje nová generácia Multivanov, že chce byť modernejšia a chce byť na vrchole ponuky triedy.

Test: Volkswagen Multivan T7 - Nový etalón triedyZdroj: Autobazar.EU

Dokonca aj v inak obyčajnej striebornej farbe vyzerá nový Multivan naozaj zaujímavo. Veď mu stačia 17-palcové zliatinové disky a na príťaž nie sú ani základné LEDkové svetlá vpredu a bez maticového osvietenia. Ak však máte v rozpočte možnosti, tak určite siahnite práve po lepších svetlách IQ.Light, ktoré dokážu adaptívne upravovať svoj lúč. Z vonkajšieho pohľadu už nič ďalšie nechýba. Zadné svetla sú tiež LEDkové a na rozdiel od predchodcu sú vstavané výrazne v horizontálnom štýle, čo opticky rozširuje karosériu vozidla.

Kvalita, priestor, variabilita

Volkswagen posunul svoj model do osobnejších sfér aj pri pohľade do interiéru. Prístrojová doska predvádza displeje, ktoré nie sú nepodobné tým v modeli Golf a Multivan využíva najmodernejší systém, samozrejme, ak si ho priplatíte. V tejto verzii s výbavou Life však je doplnený a ponúka nielen bezdrôtový Apple CarPlay, ale aj bezdrôtové pripojenie Android Auto. Dokonca je takéto prepojenie jedno z najstabilnejších a najspoľahlivejších v takmer celom koncerne.

To čo má Multivan naviac oproti všetkým autám s logom Volkswagen je brutálna variabilita vnútorného priestoru. Koľajničky natiahnuté cez celý interiér sú zárukou toho, že je možné sedadlá posúvať dopredu a dozadu podľa ľubovôle. V prípade potreby je ľahké auto prestavať na päťmiestne. Stačí zhodiť opierky rúk a posunúť medzi stredné sedadlá sedadlo z tretieho radu. Zvyšné dve sa dajú vyhodiť úplne jednoducho. Toto auto je naozaj kráľom možností usporiadania Interiéru. Ak by ste ich chceli vyčísliť, tak sa to asi ani nedá. Sedadlá majú rôzne polohy, môžete ich nahodiť opačne, môžete ich vyhodiť úplne, tu sa medze nekladú.

Test: Volkswagen Multivan T7 - Nový etalón triedyZdroj: Autobazar.EU

Oproti predchodcovi je výrazným vylepšeným aj samotná kvalita vozidla. To, že auto menej vŕzga pri prejazde priečnych nerovností, respektíve nevŕzga vôbec, je prvý základný znak. Druhý sú použité materiály a tuhosť spracovania vnútorných detailov. Práve takto poskladané auto má šancu, že si svoju kvalitu udrží aj do budúcna a v jednej ruke s tým bude aj držanie hodnoty vozidla.

Motorová klasika

Pod kapotou Multivanu, je umiestnený dvojlitrový agregát na naftu s výkonom 110 kW (150 k). Avšak to platí iba pre tento konkrétny kus a podľa vašej špecifikácie pre ten váš. V ponuke je aj dvojlitrový turbobenzín a tiež plug-in hybridná sústava. Plug-in hybrid napríklad dokáže prejsť na nabitie až takmer 60 kilometrov. No a dvojliter na benzín má zase zdrvujúcejší výkon s lepším nástupom. Preto sa môže zdať, že tento Multivan s TéDéÍčkom môže byť trošku pomalší.

A je to tak. Výrazné rýchlostné rekordy sa s týmto autom prekonávať nedarí. Je stavané na niečo úplne iné a spojenie dvojlitrového naftového agregátu so 7-stupňovým automatom vyzerá ako jedna z najekonomickejších možností pre novú generáciu Multivanov. Celkovo je možné jazdiť s priemernou spotrebou do 7 litrov a to vrátane diaľničných presunov. Pri pohľade na takto veľké auto je to hodnota naozaj šialene dobrá. V prípade jazdy do 120 km/h sa však viete dostať aj pod hranicu 6 litrov na 100 kilometrov.

Test: Volkswagen Multivan T7 - Nový etalón triedyZdroj: Autobazar.EU

Tým že práve táto verzia má označenie KR, čo v preklade znamená krátky rázvor, tak sa s ňou aj dobre manévruje. Trocha zvláštne pôsobí práve toto historické označenie, lebo aj verzia LR má rovnakú dĺžku medzi jednotlivými nápravami, rozdiel je len v zadnom previse. Pri manévrovaní však treba spomenúť jednu z malých, ale celkom otravných nevýhod Multivanu. Prvý stĺpik karosérie je, v závislosti od šoférovej postavy, trochu široký a môže schovať buď auto, alebo cyklistu. Eliminácia tohto neduhu je však možná veľmi jednoducho, stačí sa trošku nakloniť a pozrieť poriadne, či je cesta voľná.

Odporúčaná verzia

Vybrať z ponuky Multivanov jednu jedinú verziu, ktorá by bola tou optimálnou je naozaj ťažká úloha. Ak jazdíte veľa po meste a máte kde nabíjať, tak pod kapotu kľudne zvoľte plug-in hybridný systém. Ale ak máte potrebu jazdiť dlhé trate, tak skúste siahnuť po niektorom z dvojlitrov. Je už na vás, či uprednostníte dízel, alebo benzín. Je to len o preferenciách. Zatiaľ máme nový Multivan bez štvorkolky, avšak tá bude dostupná o niečo neskôr. Rovnaká rovnica ako pri motore platí aj pri vyberaní dĺžky. Buď zvolíte o niečo väčší priestor, ak vám vyhovuje, alebo siahnite po alternatívne vo forme kratšieho modelu s menším batožinovým priestorom, ale ľahším parkovaním. Za nás by to bola určite krátka verzia s benzínovým motorom a hlavne s maticovými prednými svetlami.

Test: Volkswagen Multivan T7 - Nový etalón triedyZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Najdôležitejší z konkurentov má logo Mercedesu. Je to trieda V, ktorá ale stále prezrádza mierne konexie s úžitkovou časťou ponuky automobilky. V prípade priečnych nerovností sa môže stať, najmä ak hľadáte medzi jazdenými verziami pred faceliftom, že si trochu povŕzga. Nie je to nič strašné, ale práve nový Multivan eliminuje aj tento zvukový prejav. Ďalším z konkurentov je ponuka vozidiel od koncernu Stellantis. Tá však prináša už len elektrický pohon a jedinou možnosťou ako získať podobné vozidlo sa spaľovacím agregátom je kúpiť si ten istý model od Toyoty. Volkswagen má teda s Multivanom jednu výraznou výhodu, že prišiel omnoho skôr na náš trh ako nový Hyundai Staria, ktorý bude mať tiež svoje slovo v tejto triede. A rovnako ho má aj Ford Tourneo Custom, ktorý má priaznivú cenu a tiež môže mať samostatné sedadlá vzadu, len manipulácia s nimi nie je až tak jednoduchá. Stále sa však nechytá na zložitosť preskupovania sedadiel v triede V.

Multitool

Nová generácia Multivanov je ešte univerzálnejšia ako kedykoľvek predtým, lebo prináša nielen kompaktné rozmery, ale dokáže zaujať aj spracovaním a dokáže teda nahradiť nejedno omnoho drahšie SUV. Koľko teda tento Multivan stojí? Jednoduché. Stojí tesne nad 55 000 € s daňou. To znamená, že cenovo je približne podobne pozicovaný ako predchodca. Za svoje peniaze dostávate naozaj veľmi kvalitne spravené auto s históriou a úplne novým prevedením, stvárnením a aj technológiami. Ak sa vám nepáči, tak si buď zvyknete, alebo dáte tie mriežky v prednom nárazníku do čiernej farby.

Test: Volkswagen Multivan T7 - Nový etalón triedyZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+sci-fi vzhľad
+s TDI veľmi úsporný
+čarovanie vnútri

-vizáž nesadne toľkým ako T6.1
-menší kufor verzie KR

Tabuľka s technickými údajmi

Volkswagen Multivan KR 2,0 TDI DSG

Motor

R4 nafta

Objem

1968 cm3

Výkon

110 kW (150 k) pri 3000-3750 ot/min

Krútiaci moment

360 Nm pri 1600-2750 ot/min

Prevodovka

Automatická sedemstupňová dvojspojková

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

190 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

11,6 s

Spotreba (WLTP)

5,3 l/100km

Emisie

140-141 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4973 mm

Šírka

1941 mm

Výška

1907 mm

Rázvor osí kolies

3124 mm

Objem batožinového priestoru

-/- l

Objem palivovej nádrže

60 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2040/810 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

 

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: BMW i4 M50 - Vyrazí dychNiektoré elektromobily sú výlučne vozidlami stavanými na čo najnižšiu spotrebu a nízke...6. Júl, 2022
02Test: Škoda Karoq 4x4 TDI - Pokrok nezastav횊koda Karoq bola predstavená viac ako 3 rokmi a to znamená jediné. Na programe dňa je...3. August, 2022
03Test: Volkswagen Arteon R Shooting Brake - Ašpiruje na vrchol, darí sa muVolkswagen mal pri predstavení Arteonu jednu zaujímavú ideu. Tento nový model mal nahradiť...17. August, 2022