Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka ×
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Suzuki Vitara Hybrid - Už nie iba mild, už full

Suzuki patrí medzi automobilky, ktorý sa umiestňujú pravidelne na prvých priečkach predajov na Slovensku. Môže sa to určite aj model Vitara, ktorý je obľúbený a je na cestách už v hojnom počte zastúpený. O ešte lepšiu bilanciu sa má postarať nová verzia s hybridným pohonným ústrojenstvom.

JozefM v Testy
20.07.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Suzuki Vitara Hybrid

Testy

Ak si myslíte, že Vitara už Hybrid mala doteraz, tak to nie je úplne tak. Mala, ale iba mild-hybrid. Tentoraz prichádza s úplne novým plne hybridným systémom s možnosťou jazdy výhradne na elektrickú energiu. Tento hybrid bude dostupný nielen s pohonom prednej nápravy, ale aj s pohonom oboch náprav. Po zmene cenníka je jedinou možnosťou ako sa dostať ku Vitare s automatickou prevodovkou.

Na farbe záleží

Vitara stále patrí medzi tie menšie auta na trhu, ktoré majú karosériu SUV. Tento malý crossover má dĺžku ani nie 4,2 metra a šírku necelých 1,8 metra. Preto je jasné, že s ním nebude problém zaparkovať absolútne nikde. A pritom pôsobí, vizuálne, väčšie ako reálne je.

Za tým, že auto vyzerá mohutnejšie je určite aj dvojfarebná kombinácia karosérie. Doteraz bola tou farbou, za ktorou sa oplatilo ísť zlatá Solar, ale výraznú porciu elegancie a veľkú dávku štýlu Vitare pridáva slonovinová béžová farba Savana práve s čiernou strechou. Je možné, že táto a prípadne ľadovo sivá môžu byť hitmi pre najbližší čas. Práve tieto farby s pastelovými odtieňmi Vitare naozaj seknú a auto s nimi vyzerá výborne.

Test: Suzuki Vitara Hybrid - Už nie iba mild, už fullZdroj: Autobazar.EU

A práve dvojfarebná karoséria je to, čo ešte auto robí zaujímavejším a viac lákavým na pohľady. K tomu stačí pridať zaujímavo tvarovanú prednú masku, pekné 17-palcové kolesá pre výbavu Elegance+ a zatmavené zadné svetlá a aj relatívne lacné auto môže pôsobiť celkom jedinečne. Všetko je vec vkusu, ale takto našpecifikovaná Vitara je určite príjemným spestrením premávky.

Veľa na malom pôdoryse

Od interiéru Vitary sa nedá očakávať, že bude príliš veľký, keďže samotné auto je relatívne malé. Veľké prekvapenie však prichádza v priestore pre pasažierov vzadu, ktorí majú až neuveriteľne veľa miesta. Môže za to vzpriamenejšie sedenie aj vodiča aj spolujazdca. Tí majú skôr taký stoličkový posed a nesedia úplne na zemi ako v niektorých iných autách.

Rozdielom hybridu oproti štandardným verziám so spaľovacím motorom je batožinový priestor. Ten je o niečo menší, vzhľadom na potrebu umiestnenia batérie a častí pohonu. Úbytok predstavuje 86 litrov a finálna hodnota je 289 litrov. Je to taký priemer a na danú veľkosť auta to relatívne môže stačiť.

Test: Suzuki Vitara Hybrid - Už nie iba mild, už fullZdroj: Autobazar.EU

Pri pohľade na prístrojovú dosku je však každému jasné, že táto verzia Vitary by, po vzore S-crossu, mohla dostať ešte jeden facelift. Tou novinkou, ktorá by sa mohla do Vitary dostať je nový informačno-zábavný systém. Avšak treba uznať, že aj súčasná verzia je maximálne prehľadná a má použiteľný displej aj pri priamom slnečnom žiarení. To, že oproti novému vyzerá trochu zastaralo je už druhá vec. Avšak stále je tým lepším a jednoduchším systémom, ktorý sa dá do vozidiel dostať. S jeho ovládaním nebude mať problém naozaj nikto, bez ohľadu na vek.

Novinka modelu Vitara je hybrid

Suzuki už doteraz hovorilo, že ma hybridné vozidlá. Boli to však mild-hybridy, ktoré pomáhali motoru avšak nedokázali ho poháňať úplne naplno. Nový hybrid, ktorý je pod kapotou modelu využíva pohonnú jednotku so 4 valcami a objemom 1,5 litra. Pre tých, ktorí by chceli, má označenie K15C. K spaľovaciemu agregátu je napojená jednotka štartér-generátora, automatická prevodovka a napájací akumulátor. Batéria má 140 Voltov a využíva články Li-Ion. Elektromotor má maximálny výkon 24,6 kW (33 k) a krútiaci moment 60 Nm.

V praxi takmer nie je rozdiel medzi spotrebou jedného a druhého agregátu. Mild-hybrid s manuálnou prevodovkou má približne rovnakú spotrebu ako hybrid s automatom. Jediným rozdielom je teda zrýchlenie, v ktorom vyhráva manuál s turbomotorom. To je však celkom logické. Väčšie rozdiely však môžu byť pri častejších jazdách v meste. Tu hybrid funguje najlepšie a dá sa s ním jazdiť aj do 5 litrov na 100 km, ak si vodič dáva pozor na akcelerátor. V kombinovanom režime je to teda takmer rovnakých 6,5 litra pre obe alternatívy.

Test: Suzuki Vitara Hybrid - Už nie iba mild, už fullZdroj: Autobazar.EU

Suzuki Vitara už dlhodobo funguje s tuhším nastavením podvozku. Toto môže občas prekvapiť a auto môže začať poskakovať na priečnych nerovnostiach. Stačí však znížiť rýchlosť a všetko sa vráti do normálneho stavu. Toto tuhšie pruženie je takmer nezávislé od veľkosti diskov. Auto sa tak prezentuje ako na 16-palcových, tak na 17-palcových diskoch. Tuhší podvozok je akousi charakteristickou známkou Suzuki, lebo ním disponujú aj ostatné modely, hlavne Swift. Pri S-Cross je skôr prioritou komfort.

Odporúčaná verzia

V prípade Vitary je celkom ťažké stanoviť, pre koho je čo vhodné. Pre väčšinu však bude, mimo mesta, vhodnejšia asi lacnejšia turboverzia. Avšak pri vysokom percente pobytu v meste sa bude lepšie žiť s hybridom. Pri výbave je to jednoduchšie. Elektrickú panoramatickú strechu naozaj nie je nutné dopĺňať, stačí tá klasická z kovu a tým pádom stačí výbava Elegance, prípadne stredný stupeň s názvom Premium. Tomu však chýbajú parkovacie senzory, bezkľúčové ovládanie a navigácia.

Test: Suzuki Vitara Hybrid - Už nie iba mild, už fullZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Ako najväčší Konkurent Vitary paradoxne prichádza vozidlo z vlastnej stajne. Novší a nedávno modernizovaný S-Cross síce nemá full hybrid, ale je o niečo väčší za o niečo viac peňazí. Avšak ak by sme hľadali hybrid, tak by sme mohli skončiť pri Renaulte Captur, Nissane Juke a hlavne Toyote Yaris Cross, ktorá má Hybrid už 4. generácie.

Solídna alternatíva

Keď si človek zvykne na tuhší podvozok, tak má vo Vitare veľmi dobrého spoločníka na každý deň, ktorý ho odmení nízkou spotrebou a prijateľnými interiérovými dimenziami. Za cenu od 23 900 eur je hybrid naozaj výbornou alternatívou. Tento testovaný kus však stojí 29 040 eur, čo stále môžeme považovať za rozumnú sumu za hybridné vozidlo. Naviac je s pohonom všetkých 4 kolies, čo dokáže klasickým spôsobom máloktorý z konkurentov. Jedinou nevýhodou môže byť trocha drsnejšie radenie automatickej prevodovky, ale na to sa dá zvyknúť.

Test: Suzuki Vitara Hybrid - Už nie iba mild, už fullZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+rozumná cena
+automat
+ideálna veľkosť do mesta

-tuhší podvozok
-spotreba ako 1,4 s turbom
-hybrid má menší kufor

Tabuľka s technickými údajmi

Suzuki Vitara Elegance+ Allgrip Dualjet Hybrid

Motor

R4 benzín

Objem

1462 cm3

Výkon

75 kW (102 k) pri 6000 ot/min

Krútiaci moment

138 Nm pri 4400 ot/min

Prevodovka

Automatická šesťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

180 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

13,5 s

Spotreba (WLTP)

5,8-6,1 l/100km

Emisie

132-137 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4175 mm

Šírka

1775 mm

Výška

1610 mm

Rázvor osí kolies

2500 mm

Objem batožinového priestoru

289/1046 l

Objem palivovej nádrže

47 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1315/465 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Dacia Jogger TCe 110 - Rodinný miláčikAutomobilka Dacia začínala obnovu svojho modelového radu s negatívnymi správami. Jednou z...11. Máj, 2022
02Test: Škoda Fabia Monte Carlo - Aj Fabia môže byť hotČasy, keď automobilka Škoda ponúkala malý hothatch vo forme Fabie RS sú už zjavne dávno...9. Jún, 2022
03Test: BMW i4 M50 - Vyrazí dychNiektoré elektromobily sú výlučne vozidlami stavanými na čo najnižšiu spotrebu a nízke...6. Júl, 2022