Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Renault Megane E-tech Electric - Elektromobilita pre každého

Postupnej elektrifikácii automobilov, aspoň čiastočnej, sa určite nevyhneme. Už prebieha a každá automobilka má na ňu inú odpoveď a rovnako má inú odpoveď aj na elektrické autá. V zásade čím novšie auto, tým je technologicky vyspelejšie. Určite to platí aj o Renaulte Megane E-tech Electric.

JozefM v Testy
28.09.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Renault Megane E-tech...

Testy

Automobilka Renault skúša svoju pozíciu na poli elektrických vozidiel už celkom dlho a ponuka ešte stále obsahuje obľúbený model ZOE. Preto rozšírenie vo forme väčšieho modelu, ktorý prišiel na trh nedávno, vyzerá ako ozajstná dobrá správa. Už pri prvej jazde sa potvrdilo, že je Megane naozaj schopným elektrickým automobilom. Aký je pri dlhšom teste?

Avantgarda a farebné kombinácie

Tvary nového Renaultu Megane sú trošku odlišne od predchádzajúceho spaľovacieho modelu. Základom je síce tiež karoséria typu hatchback, ale je postavený na veľkých kolesách a celkovo skôr pripomína akýsi crossover. Môžu za to aj veľké zliatinové disky. Tu je na výber buď nižší stupeň výbavy s 18-palcovými, alebo vyšší stupeň s 20-palcovými.  K nám sa dostala práve druhá alternatíva s naozaj bohatou výbavou.

Celá karoséria Renaultu Megane je o detailoch. Tým prvým sú nové tvary predných svetiel na denné svietenie. LEDkové pásy majú tvar čísla dva. Tým automobilka dala zbohom tradičnému céčku. Ďalším z takých detailov môže byť vysúvacia kľučka v predných dverách a zabudovaná kľučka v ráme okna tých zadných. Takto má auto aspoň trochu evokovať dynamickejšiu trojdverovú karosériu. Avšak zadná kľučka umiestnená tak to vysoko má aj jednu nepríjemnú stránku. Ak máte deti na prvom stupni základnej školy a pošlete ich nasadnúť, tak to nedokážu. Je príliš vysoko aj na druhákov, prípadne niektorých tretiakov. Dospelý však dočiahne bez problému.

Test: Renault Megane E-tech Electric - Elektromobilita pre každéhoZdroj: Autobazar.EU

Zadná časť predvádza avantgardné línie vnútorných elementov svetiel tvorených znova LEDkami. Taktiež predvádza, podobne ako predok, kombináciu modernej sivej farby a zlatej, či skôr matnej žltej. Toto však nie je jediná kombinácia, ktorú môžete na Megane dať. V prípade najvyššieho stupňa výbavy a červenej farby karosérie sú inak žlté prvky čierne, či skôr sivé. Práve táto možnosť vyzerá omnoho decentnejšie a prepožičiava autu väčšiu dávku elegancie. V prípade modrej karosérie sú tieto prvky znova žlté a odkaz na súťažné verzie Alpine A110 s sedemdesiatych rokov sú až očividné.

Na malom pôdoryse sa nedá až tak čarovať

Nový Megane E-tech Electric bol od začiatku stavaný ako elektrické vozidlo. Verziu so spaľovacím motorom s touto vizážou nikdy Renault robiť nebude. To znamená, že napríklad v interiéri je aj v zadnej časti dokonale rovná podlaha. Elektrickosťou auta netrpí ani batožinový priestor, ktorý má celkom solídnych 389 litrov. Ale ako je to vlastne s priestorom na zadných sedadlách? Tým že ma Megane dĺžku 420 centimetrov, tak je celkom logické, že nejaké megalomanské ambície mať naozaj nebude.

Priestor na zadných sedadlách je adekvátny vonkajšej veľkosti modelu. Skôr by sa dalo povedať, že sk§r  prichádza nový Megane vytlačiť práve starší elektromobil ZOE a najmenší z klasických spaľovacích Meganov s karosériou hatchback. Miesta na kolená je naozaj akurát a vyššie postavy môžu kolenami zatlačiť do operadla predného sedadlá. Ale do výšky 180 cm je všetko celkom prijateľné.

Test: Renault Megane E-tech Electric - Elektromobilita pre každéhoZdroj: Autobazar.EU

Aj napriek prijateľnosti zadného priestoru je samozrejme najlepším miestom na sedenie to vodičovo. Šofér v rukách zviera zaujímavo tvarovaný, takmer šesťuholníkový volant a hľadí na dva displeje usporiadané do písmena L, ale ležiaceho a zrkadlovo obráteného. Práve systém na stredovom displeji, Open R link, zobrazuje údaje v portrétovej schéme a dokáže, vďaka konektivite, zobrazovať mapy s reálnymi obmedzeniami a fotografickým stvárnením zo satelitov. Ideálne je aj spojenie systému Android s možnosťou bezdrôtového pripojenia mobilných telefónov. Zo skúsenosti je pripojenie, paradoxne, lepšie s jablčnými aparátmi.

Vysoká spotreba neexistuje

Megane E-tech Electric má vo verzii Optimum Charge výkon 160 kW (218 k), ktoré posúva výlučne na predné kolesa. Je to celkom nezvyk, najmä v porovnaní s koncernom Volkswagen, ktorý svoje elektrické vozidlá stavia ako zadokolky. Renault však do zadnej časti potiahol batériu s kapacitou 60 kWh. To je reálny dostatok na prejdenie 400 km. Ak nebudete využívať diaľnice, tak ste takmer tam.

Renault Megane E-tech Electric dokáže jazdiť, aj s diaľnicami, so spotrebou okolo 18 kWh na sto. Ak však rýchlostné komunikácie vynecháte, tak sa viete pozerať aj na cifry okolo dvanástky. A to už je celkom zaujímavá hodnota. V takom prípade by jedno nabitie stačilo reálne na viac ako 400 km. Ak sme už pri nabíjaní, tak tento model podporuje nabíjanie striedavým prúdom až do výkonu 130 kilowattov a jednosmerným až do 22 kilowattov. V praxi sme dosahovali rýchlosti aj cez 100 kW na jednosmerných nabíjačkách.

Test: Renault Megane E-tech Electric - Elektromobilita pre každéhoZdroj: Autobazar.EU

Jazda však nie je len o spotrebe, ale aj o tom ako sa auto správa pri prejazde nerovnosti. Na diskoch s priemerom 20 palcov sa môže zdať trochu uskákane, ale pritom stále verne drží stopu, ktorú načrtol vodič pomocou predných kolies. Nízke ťažisko by malo byť dôvodom lepšej stability a výborných jazdných vlastnosti. Avšak ekologické pneumatiky, nech sú akokoľvek dobré, nie sú stavané na práve takúto parádu. Namiesto ostrých prejazdov chcú predsa čo najnižšiu spotrebu a to sa im reálne darí.

Odporúčaná verzia

Renault Megane E-tech Electric má aktuálne v ponuke dve alternatívy pohonu. Jedna má výkon 96 kW (130 k), druhá 160 kW (218 k). Ak však budete hľadať tú správnu, tak výkonnejšia je na Slovensku zatiaľ tou, za ktorú sa oplatí ísť. Má totiž aj väčšiu batériu. V domácom Francúzsku sa tento model predáva aj s kombináciou slabšieho elektromotora a väčšej batérie, ale u nás nie. Nie je to úplný problém, lebo rozdiel dojazdov nie je zásadne veľký. Pritom verzia Optimum Charge prichádza s lepšími nabíjacími výkonmi ako tá štandardná. Pri kúpe elektrického Megane určite siahnite po väčšej batérií a tým pádom, na Slovenskom trhu, výkonnejšom motore. Ľutovať určite nebudete.

Test: Renault Megane E-tech Electric - Elektromobilita pre každéhoZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Medzi základných konkurentov bude patriť nielen vozidlo Nissan Ariya postavené na rovnakej platforme, ale postupne budú pribúdať aj vozidla od iných výrobcov. Zatiaľ sa Megane E-tech Electric musí popasovať najmä s modelmi koncernu Stellantis. Menovite to môže byť napríklad Peugeot e-2008, Citroën ë-C4, ale aj Opel Mokka-e. Každé z týchto vozidiel má svoje výhody a nevýhody. Pri Stellantise je výhodou hlavne nižšia cena.

Technologický pokrok stojí peniaze

S Renaultom Megane E-tech Electric sa dá jazdiť s prehľadom do 15 kWh na 100 km. Je tomu prispôsobená aj batéria a ak dosahujete takéto spotreby, tak dokážete dosiahnuť až štyristo kilometrov dojazd na nabitie. Ale za takéto vozidlo s výbavou, ktorá je v ňom doplnená, pýta Renault 55 000 €. Suma je rozhodne vyššia ako má konkurencia, ale adekvátne tomu sú lepšie aj prevádzkové vlastnosti modelu. Treba uznať, že v tejto triede je Renault Megane naozaj jedným z najlepšie spravených vozidiel.

Test: Renault Megane E-tech Electric - Elektromobilita pre každéhoZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+vzhľad
+výkon a adekvátna spotreba
+výborne fungujúci systém Open R link

-menej miesta na zadných sedadlách
-cena

Tabuľka s technickými údajmi

Renault Megane E-tech Electric EV60 Optimum Charge

Motor

Elektormotor, pohon prednej nápravy

Objem

- cm3

Výkon

160 kW (218 k)

Krútiaci moment

300 Nm

Prevodovka

Automatická jednostupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

160 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

7,5 s

Spotreba (WLTP)

16,1 kWh/100km

Dojazd na nabitie (WLTP)

450 km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4300 mm

Šírka

1768 mm

Výška

1505 mm

Rázvor osí kolies

2685 mm

Objem batožinového priestoru

389 l

Kapacita batérie

60 kWh

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1711/- kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Renault Megane E-tech Electric EV60 Optimum Charge

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: BMW i4 M50 - Vyrazí dychNiektoré elektromobily sú výlučne vozidlami stavanými na čo najnižšiu spotrebu a nízke...6. Júl, 2022
02Test: Volkswagen Arteon R Shooting Brake - Ašpiruje na vrchol, darí sa muVolkswagen mal pri predstavení Arteonu jednu zaujímavú ideu. Tento nový model mal nahradiť...17. August, 2022
03Test: Volkswagen Multivan T7 - Nový etalón triedyPredstavenie nového Multivanu siedmej generácie sprevádzali veľmi rozporuplné reakcie....31. August, 2022