Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Volkswagen Arteon R Shooting Brake - Ašpiruje na vrchol, darí sa mu

Volkswagen mal pri predstavení Arteonu jednu zaujímavú ideu. Tento nový model mal nahradiť ešte väčší Phaeton. Ten nedosahoval, vďaka svojmu zameraniu úplne žiarivé predaje a preto voľba menšieho a lacnejšieho auta mohla byť naozaj vhodným kompromisom medzi prémiovejším obsahom ponuky a samotnou cenou.

JozefM v Testy
17.08.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Volkswagen Arteon R...

Testy

Pred modernizáciou bola dostupná iba verzia liftback, ale po modernizácii nedávno pribudla aj verzia Shooting Brake, ktorá sa tvári ako naozaj štýlové kombi. No a vrchol ponuky je predsa pri spojení Arteonu s divíziou R oslavujúcou aktuálne 20 rokov.

Pekné kombi sa vracajú

Celé toto označenie Shooting Brake, ktorá sa nám v ostatnej dobe rozmohlo, môže byť trocha zvláštne. Týmto označením sa titulovali vozidlá sa trojdverovou karosériu kombi, ale teraz sú nimi, vďaka Mercedesu, skôr 5-dverové vozidlá s nízkou líniou strechy a bezrámovými oknami.

Podobne ako túto filozofiu dizajnu predvádzal model CLS, ale aj CLA, pripája sa aj Arteon so svojím Shooting Brake. Má nízku líniu strechy? Áno. Má bezrámové okná? Áno. Toto auto je naozaj jedným z najkrajších súčasných Volkswagenov. A facelift so zmenou prednej časti tomuto tvrdeniu ešte pomáha.

Test: Volkswagen Arteon R Shooting Brake - Ašpiruje na vrchol, darí sa muZdroj: Autobazar.EU

Avšak R, či skôr verzia R sa od ostatných odlišuje hneď niekoľkými prvkami. Keď prehliadneme 20-palcové zliatinové disky, keďže sú za príplatok a štandardom sú devätnástky, tak určite zbadáme zmenený predný nárazník a to najzaujímavejšie je stále vzadu. Nápís Arteon zmizol, miesto neho aj iba veľké logo R a v nárazníku sú 4 reálne koncovky výfuku. Ku celku sa náramne hodí aj modrá farba Lapiz, ktorú má divízia R ako charakteristickú.

Veľa miesta

Arteon je omnoho väčší ako Passat. Vidno to v priestore na nohy pasažierov vzadu. Ten je naozaj kráľovský a môže si pomerať sily kľudne aj so Supebom. Shooting Break má však menej miesta nad hlavami a menší objem batožinového priestoru ako logicky porovnateľný Passat Variant. Je to stále rešpektu hodných 565 litrov, ale je to stále o 85 litrov menej ako má práve praktickejší model v ponuke. Ak treba, tak je stále možné sklopiť operadlá zadných sedadiel a batožinový priestor ešte zväčšiť na prepravu v príležitostnom stave.

Priestor pre vodiča prináša najviac zmien oproti klasickej verzii Arteonu. Či už sa pozrieme na športovo zrezaný volant, alebo vyššie bočnice anatomicky tvarovaných sedadiel, všade vidno logo v tvare veľkého písmena R. To najdôležitejšie R je však na volante. Pod ľavým palcom má vodič prepínanie režimov. Po stlačení loga série sa vozidlo prepne rovno do režimu Race.

Test: Volkswagen Arteon R Shooting Brake - Ašpiruje na vrchol, darí sa muZdroj: Autobazar.EU

Režimy sú tým, čo mení kompletne nastavenie auta. Mení nielen motor, ale aj prevodovku a adaptívny podvozok. Jedinou nevýhodou teda je, že občas si viete zmeniť režim aj pri menej opatrnom narábaní s kormidlom. Je to z dôvodu, že miesto klasických tlačidiel sú na volante už len dotykové plochy. Áno, majú haptickú odozvu, ale náhodné stlačenie im naozaj nie je cudzie.

Spotreba kontra výkony

Pod kapotou je dvojlitrový agregát, ktorý je známy z viacerých modelov automobilky. V najvýkonnejšom naladení je spojnicou medzi modelmi T-Roc R, Tiguan R a medzi Golfami R s oboma karosériami. Je to agregát naladený na 235 kW (320 k) a 420 Nm, ktoré v každom prípade spolupracujú so sedemstupňovou automatickou prevodovkou s dvomi spojkami a s pohonom všetkých štyroch kolies. Tu však prichádza otázka, či má Arteon R Shooting Brake driftovací režim. Nemá.

Dávať do Arteonu Shooting Brake driftovací režim by bolo porovnateľné s tým, keby sa Usain Bolt postaví na štart šprintu vo fraku. Toto auto je predsa elegantné a nepotrebuje si nič dokazovať. Golfu predsa musí drift stačiť. Zaujímavosťou Arteonu je spotreba. Ak sa posnažíte, tak sa viete dostať kľudne na 7,5 litra benzínu na 100 kilometrov. Avšak pri normálnom využívaní výkonu a bežnej jazde budete mať približne o liter až liter a pol viac. Na to aký má vozidlo výkon je spotreba až neskutočne dobrá.

Test: Volkswagen Arteon R Shooting Brake - Ašpiruje na vrchol, darí sa muZdroj: Autobazar.EU

A veľmi zaujímavý aj podvozok. Ponuka nastavenie vo viacerých increment och. Nám sa najlepšie osvedčilo mať zvolený režim Individual a používať nastavenie podvozku okolo hodnoty označenej slovom Normal. Pri nastavení Race je Arteon až príliš tvrdý, za čo určite môžu aj obrovské disky a nízka bočnica pneumatiky. Avšak v režime Individual a pri tomto nastavení je vozidlo dostatočne komfortné a použiteľné aj na našich, nie vždy úplne optimálnych, cestách.

Odporúčaná verzia

Pri pohľade na jednotlivé karosérie Arteonu je jasné, že tu bude voľba úplne subjektívna. Otáznou ostáva voľba motora. Nech je Arteon R Shooting Brake akokoľvek výborný, najvýkonnejší motor sa do veľa kusov nedostane. Predpokladáme, že drvivá väčšina bude mať dvojlitrový motor spojený s automatom a pohonom všetkých 4 kolies. Samozrejme spaľujúci naftu. Vo výkonnejšom prípade a verzii s 147 kilowattmi to je stále výborný grand tourer, ktorý si zaslúži pozornosť a dá sa nakonfigurovať veľmi podobne ako práve R-ko.

Test: Volkswagen Arteon R Shooting Brake - Ašpiruje na vrchol, darí sa muZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Volkswagen Arteon tróni veľkostne pri vrchole strednej triedy a koketuje s vyššou strednú triedu. To znamená, že konkurentov nemá veľa. Koncepciu ma síce podobnú aj Peugeot 508, ale ten je výrazne menší. Skôr teda platí, že konkurentom najvýkonnejšej verzie by mohli byť sedan a kombi BMW radu 5. Ale to už je na zváženie a hru s cenníkmi a ponukami.

Najlepší Arteon = najlepší Volkswagen?

Arteon R je bezpochyby úplne najlepším Arteonom v ponuke. Má predsa výbornú spotrebu, veľa priestoru, ale dokáže jazdiť aj športovo s použitím vysokého výkonu a s občasnou streľbou do výfuku. Stále však platí, že nemusí byť najlepším Volkswagenom, lebo v ponuke stále figuruje aj obrovský Touareg a svoje chce aktuálne do rodiny povedať aj Multivan. Podľa nás však môže byť najlepším R-kom, ak nepožadujete driftovacie možnosti.

Test: Volkswagen Arteon R Shooting Brake - Ašpiruje na vrchol, darí sa muZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+nádherný vzhľad
+praktická a veľká karoséria
+výkony a spotreba

-cena testovaného kusu 71-tisíc eur
-dvadsaťpalcové disky

Tabuľka s technickými údajmi

Volkswagen Arteon R Shooting Brake

Motor

R4 benzín

Objem

1984 cm3

Výkon

235 kW (320 k) pri - ot/min

Krútiaci moment

420 Nm pri 2100-5350 ot/min

Prevodovka

Automatická sedemstupňová dvojspojková

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

250 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

4,9 s

Spotreba (WLTP)

9,0-9,3 l/100km

Emisie

203-212 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4866 mm

Šírka

1871 mm

Výška

1462 mm

Rázvor osí kolies

2838 mm

Objem batožinového priestoru

565/1632 l

Objem palivovej nádrže

66 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1793/497 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: BMW i4 M50 - Vyrazí dychNiektoré elektromobily sú výlučne vozidlami stavanými na čo najnižšiu spotrebu a nízke...6. Júl, 2022
02Test: Suzuki Vitara Hybrid - Už nie iba mild, už fullSuzuki patrí medzi automobilky, ktorý sa umiestňujú pravidelne na prvých priečkach predajov...20. Júl, 2022
03Test: Škoda Karoq 4x4 TDI - Pokrok nezastav횊koda Karoq bola predstavená viac ako 3 rokmi a to znamená jediné. Na programe dňa je...3. August, 2022