Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Aj Peugeot e-208 dostane novú sústavu pohonu z e-308

Peugeot len nedávno ukázal svoju novú elektrickú zbraň s názvom e-308 a už teraz je jasné, že nová sústava pohonu nezostane iba v tomto novom modeli. Tak ako sme predpokladali, postupne sa bude rozširovať do všetkých implementácii v nových vozidlách. Preto sa dá čakať, že ho dostane aj nová verzia súčasných modelov. Prvým takým je inovovaný Peugeot e-208.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
29.09.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Peugeot

Aj Peugeot e-208 dostane...

Auto-moto zaujímavosti

Nová verzia malého auta je teda vizuálne takmer rovnaká ako tá pôvodná. Nabíjací konektor má na úplne tom istom mieste a tvary sa vôbec nemenia. Najzásadnejšou zmenou je teda zmena pohonnej sústavy. Nový motor s výkonom 115 kW (156 k) má o 15 kW (20 k) viac ako elektromotor doteraz. Krútiaci moment ale zostal rovnakých 260 Nm.

Nech zvýšenie výkonu vyzerá ako akokoľvek dobrý nápad, omnoho zaujímavejšie je zväčšenie batérie. Nová batéria bude mať napätie 400 V a použiteľnú kapacitu 48,1 kWh, čo je o 3,1 kWh viac ako doteraz. Celkovo bude mať batéria brutto kapacitu 51 kWh. Dojazd sa vďaka tomuto zvýši o 10,5%, čiže o 38 km na celkových 400 km.

Aj Peugeot e-208 dostane novú sústavu pohonu z e-308Zdroj: Peugeot

Za zväčšeným dojazdom nie je len väčšia batéria, ale aj efektívnejšie pracujúci motor. Zvýšená účinnosť pohonnej jednotky znamená priemernú spotrebu 12 kWh na 100 km.

Novinka si nechá niektoré prvky, ktoré mala doteraz. Bude mať napríklad tepelné čerpadlo, ktoré bude spolupracovať s vlhkostným senzorom na vrchu čelného skla. Ten zabezpečí ešte efektívnejšie kúrenie a auto bude mať aj vďaka nemu o niečo nižšiu spotrebu.

Aj Peugeot e-208 dostane novú sústavu pohonu z e-308Zdroj: Peugeot

Dôležité je aj nabíjanie elektromobilov. To zostáva na rovnakej úrovni ako doteraz a v prípade jednosmerného nabíjania ponúkne malý Peugeot možnosť získavania energie výkonom až 100 kW. Práve takto malé autá sú veľmi vhodnou cestou k elektromobilite, lebo nestoja príliš veľa a zároveň ponúknu mestský dojazd na vysokej úrovni. Aj tu však platí, že podobné vozidlá je najlepšie dobíjať doma, kde je cena za kilowatthodinu signifikantne nižšia ako v prípade verejných platených nabíjacích staníc.

Aj Peugeot e-208 dostane novú sústavu pohonu z e-308Zdroj: Peugeot

S novou technológiou je spojená určite aj zmena ceny, ktorá bude o niečo vyššia. Avšak reálne cifry sa dozvieme až keď automobilka novú verziu e-208 uvedie na trh. Náš predpoklad je zvýšenie ceny o 1000 až 2000 €, aj vzhľadom na zvyšujúce sa ceny vstupných materiálov.

Aj Peugeot e-208 dostane novú sústavu pohonu z e-308Zdroj: Peugeot

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Peugeot e-2008 GT: Elektromobilita každodennáPeugeot e-2008 nie je na trhu rozhodne novinkou, ale postupne sa viac a viac etabluje aj na...23. August, 2022
02Peugeot 308 PHEV: Keď krása zatieni všetky ostatné pozitívaPeugeot má v modelovom portfóluí už nejaký čas novú generáciu modelu 308. Je to tretia...6. September, 2022
03Peugeot e-Expert je odpoveď na mestské zásobovanieČo je najväčší problém z hľadiska emisií v urbanizovaných oblastiach? Nie sú to vozidlá,...29. August, 2022