Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Peugeot 308 PHEV: Keď krása zatieni všetky ostatné pozitíva

Peugeot má v modelovom portfóluí už nejaký čas novú generáciu modelu 308. Je to tretia generácia tejto mašiny v nižšej strednej triede a prichádza s novým ostrejším štýlom dizajnu ako mal predchodca. My sme sa pozreli ako sa dá fungovať s verziou plug-in hybrid.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
06.09.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Peugeot 308 PHEV: Keď...

Auto-moto zaujímavosti

To, čím však tento automobil segmentu C zaujme hneď na prvý pohľad, je tvar karosérie. Čiastočne za to môže aj výbava GT Pack, ktorá má naozaj všetko, vrátane LED svetiel v prednej časti. Avšak už aj slabšie vybavení jedinci z tejto levej rodiny predvádzajú štýl, ktorý má šancu ostať aktuálny ešte poriadne dlho. Ostré línie nevychádzajú tak rýchlo z obehu a pripomínajú, že v ponuke automobilky sú všetky vozidlá takto strihnuté.

Nový dizajnový jazyk je viditeľný aj v zadnej časti, kde aj 308 predvádza rovnakú spojenú líniu svetiel s červenými pazúrmi svietiacimi na krajoch, podobne ako má aj 508 a crossovery počnúc modelom 2008. Zvonku vyniká výrazná kompaktnosť tohto modelu a viac ako elegancia tu do popredia prichádza dynamika. Peugeot 308 tretej generácie vyzerá dynamicky už keď stojí.

Peugeot 308 PHEV: Keď krása zatieni všetky ostatné pozitívaZdroj: Autobazar.EU

A interiér je na tom veľmi podobne. Nová verzia prístupu i-Cockpit už v druhej generácii ukazuje znova malý volant a displej tesne pod čelným sklom. Avšak tu je niekoľko noviniek. Dvojvrstvový takzvaný 3D zobrazovací element pred vodičom je tou menšou formou vylepšenia. Tá hlavná prichádza v podobe nového informačno-zábavného systému so samostatným poddisplejom na obľúbené funkcie. Sem si môžete umiestniť napríklad odkaz na vypnutie systému štart-stop, či iné často používané dlaždičky. Celý systém je modernejší, prepracovanejší a vyzerá lepšie ako v predchádzajúcej generácii. Dokonca má aj lepší displej, ktorý predvádza rýchlejšie reakcie.

V prednej časti tohoto Peugeotu sa posádka cíti naozaj výnimočne. Majú auto, ktoré má výrazne kvalitné materiály a modernú vizáž. V zadnej časti je pocit z priestoru trochu horší ako vpredu. Sme stále v klasickom hatchbacku segmentu C, takže tu sa s priestorom tiež nedá veľmi čarovať. Najmä v prípade ak sa jedna o plug-in hybridnú verziu, ktorá musí poskytnúť miesto aj pre batérie s kapacitou 12,4 kWh. Na zadných miestach je teda priestoru priemerne a vyššia osoba bude mať, pravdepodobne, trochu problém s umiestnením kolien. Na trasy do dvesto kilometrov je však toto usporiadanie úplne dostačujúce a dostatočne veľké. Ak pôjdete ďalej, tak sa budú musieť pasažieri vzadu uskromniť. To isté platí aj o batožine. Tu sa priestorové mágie nekonajú. Batožinový priestor má pri plug-in hybride objem 361 litrov, ale pri bežných verziách so spaľovacím motorom dosahuje objem až 412 litrov.

Peugeot 308 PHEV: Keď krása zatieni všetky ostatné pozitívaZdroj: Autobazar.EU

Ak budete jazdiť dvaja, tak budete mať vynikajúce auto. Platí to aj o pohone. Tento automobil poháňa plug-in hybrid s celkovým výkonom 165 kW (225 k), ktorý dokáže na jedno nabitie batérie prejsť reálnych 55 kilometrov. To, čím PHEV vyniká je, samozrejme, dynamika, ale aj rozloženie hmotnosti. Batéria vzadu prispela ku lepším jazdným vlastnostiam tým, že priniesla lepší pomer hmotnosti medzi nápravami.

Tým pádom takmer ideálne rozloženie hmotnosti naozaj poznať. Auto drží zvolenú stopu absolútne bez akéhokoľvek zaváhania a nezľakne sa ani naozaj kľukatých ciest. Pritom si podvozok stále zachováva istú dávku komfortu a 308 je použiteľná aj na dlhšie trasy. Výkon motora je absolútne dostatočný a pri jazde necítiť žiadne deficity. Dokonca ani pri úplne vybitej batérii. Výhodou tohto pohonu je nielen jazda na samotnú elektrickú energiu, ktorá je možná až do diaľničných rýchlostí, ale tiež spotreba vozidla pri bežnej jazde bez nabíjania. Tu sa dá s prehľadom pohybovať v okolí 6 litrov benzínu na 100 kilometrov.

Peugeot 308 PHEV: Keď krása zatieni všetky ostatné pozitívaZdroj: Autobazar.EU

Každého teraz určite bude zaujímať koľko takto vybavený 308 GT Pack stojí. Peugeot pýta 41 000 €. Treba však brať do úvahy, že auto je práve s plug-in hybridom a hlavne s naozaj veľmi bohatou sériovou výbavou. K tomu sa pridáva už azda iba lakovanie a pár ďalších detailov. Peugeotu sa teda podarilo pretaviť úspešnú druhú generáciu modelu 308 do ešte lepšej tretej generácie, ktorá by mala na tento úspech nadviazať. Veď má v ponuke okrem iného aj dve karosárske verzie, okrem hatchbacku prezentuje aj kombi SW.

Ako najväčší Konkurent 308 prichádza o niečo drahšia alternatíva z rovnakej stajne vo forme liftbacku 508 a to nehovoríme o nadchádzajúcom modeli 408. Už v samotnom vlastnom hniezde bude teda boj o zákazníka veľmi zaujímavý. K tomu sa však pridáva aj koncernový model Opel Astra a tiež prémiovejšia alternatíva DS4. Obe využívajú navlas rovnakú technológiu a prinášajú tiež zaujímavé jazdné vlastnosti a úžitkové hodnoty. Konkurentom mimo materskej automobilky a materskej skupiny, ktorého treba určite spomenúť je Cupra Leon, či Volkswagen Golf tiež s plug-in hybridným pohonom. Aj tí majú čo povedať v PHEV hre a nádhernému Peugeotu budú určite chytať rybky v rybníku.

Peugeot 308 PHEV: Keď krása zatieni všetky ostatné pozitívaZdroj: Autobazar.EU

Ak sa vám 308 páči, ale nie ste stotožnení s hybridom, tak ho nemusíte mať výlučne s ním. V ponuke je aj s klasickejšími spaľovacími alternatívami. Úplne základná cena s výbavou Active je 21 190 € za verziu s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou a trojvalcom s výkonom 81 kW (110 k). Naftové motory zase začínajú na sume 23 890 €, taktiež s manuálom, ale s výkonom 96 kW (130 k) pri zachovaní výbavy Active Pack.

Peugeot 308 PHEV: Keď krása zatieni všetky ostatné pozitívaZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Citroën C4 X: Zvláštny sedan príde aj k námAutomobilka Citroën sa vracia do svojej avantgardnej podoby úplne s plnou paľbou a...7. Júl, 2022
02Privítajte Peugeot 408, Octaviu medzi PeugeotmiPeugeot postupne odhadoval model 408 už nejakú dobu. Aktuálne je už známa jeho podoba a...23. Jún, 2022
03Peugeot e-Expert je odpoveď na mestské zásobovanieČo je najväčší problém z hľadiska emisií v urbanizovaných oblastiach? Nie sú to vozidlá,...29. August, 2022